Son Dakika Yeni Avrupa Birliği Haberleri

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye`ye yönelik uluslararası doğrudan yatırım tutarı, bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 1,7 milyar dolara yükseldi.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Avrupa Birliği'nin (AB) başkenti Brüksel çok hareketli bir haftayı geride bırakıyor. lİngiltere'nin AB'den ayrılma görüşmelerine başladığı, Türkiye'nin ise üyelik müzakerelerinin tıkandığı bir dönemde, Brüksel'de bazı kesimler, iki ülke için "benzer bir formül" geliştirebileceğini savunuyor. Ancak Türkiye'nin üye olmak, İngiltere'nin ise ayrılmak istemesinden dolayı bu tarz ara formülleri gerçekçi bulmayanlar da var.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, terörle mücadele, göç, Brexit ve ekonomi konularını görüşmek üzere zirvede bir araya geldi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AB liderler zirvesinde mülteci anlaşmasıyla ilgili problemin Türkiye'den kaynaklanmadığını, Yunanistan'dan kaynaklandığını söyledi. Türkiye ile sürekli diyalog içerisinde olduklarını belirten Rutte, Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkiler ile ilgili bir soru üzerine ise, "Burası onun yeri değil." diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Belçika'nın ulusal yemeklerinden patates kızartmasının Avrupa Komisyonu tarafından yasaklanma girişimi öfkeye sebep oldu. Guardian'ın haberine göre çikolata, bira ve ulusal futbol takımıyla birlikte Belçika kültüründe önemli bir yer kaplayan patates kızartmasının yasaklanması girişimi, yetkililer tarafından ‘Belçika halkına karşı suç' olarak yorumlandı. AB yetkilileri ise amacın patates kızartmasının yasaklanması olmadığını dile getirdi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, bu hafta içinde Brüksel'deki toplantısında Türkiye raporunu onayladı. Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye karşı katılım müzakerelerinde herhangi bir kozunun kalmadığını ve esas kozunun ekonomi alanında olduğunu söyledi. Piri, Brüksel'de BBC Türkçe'den İrem Köker'in sorularını yanıtladı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Lüksemburg'da dün düzenlenen Hükümetler Arası Katılım Konferansı'nda Avrupa Birliği (AB), Karadağ için 'Malların Serbest Dolaşımı' ile 'Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu', Sırbistan içinse 'Gümrük Birliği' ile 'Fikri Mülkiyet Hukuku' başlıklı fasılları açtı. Konuya ilişkin Karadağ Avrupa İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, açılan yeni iki fasıl ile Karadağ'ın AB'ye katılım müzakerelerinde yeni bir yola girdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, 6 Temmuz'da Türkiye'ye geliyor. Avrupa Birliği'nin (AB) genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'ın 6 Temmuz'da Türkiye'ye geleceği açıklandı. 6 Temmuz'daki ziyaretinde Hahn'ın Türkiye'nin Avrupa Birliği açısından öneminin altını çizeceği duyuruldu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

BBC Türkçe'ye konuşan bir Avrupa Birliği sözcüsü, Türkiye ile katılım müzakerelerinin resmen dondurulmadığını ancak şu aşamada yeni başlık açılmayacağını söyledi. AB sürecin ilerlemesinde topu Türkiye'ye atsa da, bazı üyelerin fasılların açılmasını siyasi nedenlerle veto etme yaklaşımı da sürüyor. Brüksel'den İrem Köker'in haberi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılmasıyla (Brexit) ilgili görüşmeler bugün Brüksel'de başlıyor. İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkış müzakerelerinin geri çekilme, ilişkilerin geleceği ve geçiş dönemi olmak üzere üç aşamada yapılması öngörülüyor. AB'den ayrılma için öngörülen tarih ise Mart 2019. İngiltere, 29 Mart 2017'de AB'ye yazdığı mektupla üyelikten ayrılmayı düzenleyen 50'nci maddeyi işletmeye başladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

İngiltere ve Avrupa Birliği, Brexit müzakerelerinin Pazartesi günü başlayacağını duyurdu. İngiltere'deki genel seçimin ardından hükümet kurma müzakerelerinin sürmesi nedeniyle Brexit görüşmelerinin ertelenebileceği söyleniyordu. AB Başmüzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere Brexit Bakanı David Davis müzakerelerin başlayacağını duyurdu. Açıklama İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ve AB Başmüzakerecisi Michel Barnier tarafından yapıldı.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu, Nike, Universal Studios ve Sanrio’nun üretici ve perakendecilerle yaptığı lisans anlaşmalarına yönelik soruşturma başlattı. AB Komisyonu, Nike, Sanrio ve Universal Studios markalarının lisans ve dağıtım anlaşmalarında tek pazar kurallarına aykırı davranıp davranmadıklarının soruşturulacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Avrupa Birliği ülkeleri arasında mobil dolaşım ücretlerinin kaldırılmasına yönelik yasal düzenleme 15 Haziran'da yürürlüğe girdi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Avrupa Birliği (AB) Müsteşarlığına, Büyükelçi İzzet Selim Yenel atandı. Yenel'in atama kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Almanya, Hamburg'da yapılacak G20 Zirvesi nedeniyle güvenlik önlemi olarak serbest dolaşıma izin veren Schengen uygulamasını askıya aldı. İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, sınır kontrollerinin bugün uygulamaya konulduğu ve 11 Temmuz'a kadar süreceği ifade edildi. Alınan kararla Almanya'ya Schengen vizesi ile havaalanından yapılan girişlerde bir değişiklik olmayacak.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Ukrayna vatandaşlarının Avrupa Birliği'ne (AB) vizesiz seyahatinin dün başlaması, ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkesinin Avrupa ailesine geri döndüğünü söyledi ve "Ukrayna'yı Avrupa'dan ayıran 'kağıt perde' ortadan kalktı" dedi. Avrupa'ya vizesiz geçişi simgeleyen bir kapıyı açan Cumhurbaşkanı Poroşenko, Uzhgorod gümrük kapısında Slovakya Devlet Başkanı Andrej Kiska ile buluştu.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, birliğin askeri faaliyet ve harekatlarının planlama ve yönetimini düzenleyecek merkez kurulmasını onayladı. AB'nin kriz yönetim kabiliyetini geliştirmesi planlanan merkez, ilk etapta 25 kişiyle kurulacak. Merkez, idari olarak AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinden oluşan Siyasi ve Güvenlik Komitesine bağlı olacak.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Avrupa Birliği (AB) Türkiye'nin adaylık statüsü kazanmasından bu yana Ankara'ya gönderilen mali yardımları denetleme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert tarafından yazılı açıklamada, Kılıç’ın gözaltına alınması, “Türkiye’de bir dizi saygın insan hakları savunucusu, gazeteci, akademisyen ve aktivistin gözaltına alınması olayının sonuncusu” ifadesiyle yansıtıldı. Washington, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yöneticisi Taner Kılıç'ın gözaltına alınmasının derin kaygıya yol açtığını bildirdi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Perşembe günü yapılacak seçim öncesi iktidardaki Muhazafakar Parti'nin en büyük seçim vaadi, Avrupa Birliği'nden sorunsuz bir şekilde ayrılmak. Ama muhalefettki İşçi Partisi ise kemer sıkma politikalarını sonlandırmak ve kamu hizmetlerine büyük yatırımlar yapmak istiyor. En büyük dört partinin seçim bildirgelerini inceledik.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Türkiye, Avrupa ile Gümrük Birliği’ni güncellemek için 13 Haziran’da masaya oturuyor. Revize anlaşma ile beklenti ticareti ikiye katlamak


Yayın Tarihi: 03.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD'yi Paris İklim Anlaşması'ndan çekme yönündeki yaklaşımına yönelik dünya liderlerinden çağrı yağıyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, Trump’ı 'uluslararası sorumluluk' konusunda uyardı. Li, “Çin, adım adım 2030 hedeflerine ulaşmak için Paris Anlaşması’nda verdiği taahhütleri yerine getirmeye devam edecek. Tabii bunu diğerleriyle işbirliği içinde yapmayı umuyoruz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD'li endüstri devi General Electric'in enerji şirketlerinden Baker Hughes'ı satın almasını koşulsuz onayladı.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris anlaşmasıyla ilgili vereceği karar beklenirken, Çin ve AB iklim değişikliğiyle mücadelede siyasi kararlılığa vurgu yapan ortak bir açıklama hazırladı. Açıklamanın Cuma günü yayınlanması bekleniyor. Açıklamada, bu anlaşmanın "hiç olmadığı kadar önemli bir zorunluluk" olduğu söylendi. BBC tarafından görülen taslak metinde, anlaşmanın hayata geçirilmesi için "en üst düzeyde siyasi kararlılık" gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Reuters ajansı, AB yetkililerine dayandırdığı haberinde, Türkiye ile AB ilişkilerinin geleceğine dair herhangi bir takvim üzerinde uzlaşmaya varılmadığını söyledi. Habere göre, ikili ilişkilerin iyileşmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın insan hakları ve AB'de rahatsızlık yaratan diğer bazı konularda atacağı adımlara bağlı. Erdoğan, geçen hafta, NATO liderler toplantısına katılmak üzere gittiği Brüksel'de AB Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile de bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile AB yetkililerinin yaptığı görüşmelerin "iyi, olumlu ve yapıcı bir atmosferde" geçtiğini söyledi. Schinas, geçen hafta Brüksel'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk arasında yapılan görüşmelerde "tarafların ortak konuları" ele aldığını belirterek, "Türkiye ve AB işbirliğine devam etmek zorunda ve edecek" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

NATO zirvesinde Avrupa Birliği liderleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üyelik sürecine ilişkin olumlu görüşmeler yaptıklarını söyledi. “Bu konuda kendilerinden 12 aylık takvim aldık, üzerinde çalışma yapacağız” dedi. Erdoğan, Bahçeli'nin sert tepkisine neden olan Brüksel ziyareti öncesi yaptığı, "AK Parti'ye hesap kesmek kimsenin haddine değildir" şeklindeki açıklamayla ilgili yeni açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için gittiği Brüksel'de ikili temaslarda da bulundu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Steigenberger otelinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la bir araya gelmesinin ardından Avrupa Birliği Konseyi'nin yeni binasında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüştü.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la AB yetkilileri arasındaki görüşmenin yeni bir sayfa açması zor gözüküyor. DW'ye konuşan uzmanlara göre karar alıcılar masada değil ve amaç 16 Nisan'da çıkan referandum sonucunu meşrulaştırmak.Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin en gergin, belki de kopma noktasında olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk kez bir AB ülkesine ayak basacak.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Ermenistan'ın AB ile vize serbestisi müzakerelerini başlatmak istediği bildirildi. AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşen Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, ülkesinin vize serbestisi ve geri kabul anlaşmalarının uygulamasına ilişkin diyaloğun başlatılması beklentisini dile getirdi.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Mayıs ÇArşamba günü yani bugün Brüksel'e gidiyor. Erdoğan'ın 25 Mayıs Perşembe günü, Brüksel ziyaretinde NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'na katılmasının yanı sıra Avrupa Birliği yetkilileriyle Türkiye-AB ilişkileri ve önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlarla ilgili görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan ayrıca, AB yetkilileriyle Türkiye-AB ilişkileri kapsamında görüşmeler yapacak.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Avrupa Birliği (AB) Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini önemli açıklamalar yaptı. Mogherini, AB-Ermenistan İşbirliği Konseyi Toplantısının ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile düzenlediği basın toplantısında, AB'nin Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine verdiği desteği yineleyerek, Ermenistan'ı Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmeye çağırdı.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

AB Komisyonu, emisyon yönetmeliği yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İtalya’ya karşı yasal süreç başlattı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İtalya’ya emisyon yönetmeliklerinden kaynaklı sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle yasal süreç başlatma kararı aldı. AB Komisyonundan yapılan açıklamada, İtalya’nın, araç üreticisi Fiat Chrysler (FCA) hakkında emisyon kontrol yükümlülüklerini yerine getirmediği için AB yasal kural ihlal süreci başlatıldığı kaydedildi.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Avrupa Birliği'nin iki itici gücü Almanya ve Fransa, AB entegrasyonunu derinleştirmek için bir yol haritası çizme kararı aldı ve bu reformları gerçekleştirmek için AB anlaşmalarını değiştirebilmenin önünü açtı. Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Macron, yemin töreninin ertesi gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de bir araya geldi.Merkel ve Macron, İngiltere'nin çıkış kararıyla sarsılan Avrupa'ya yeni bir ivme verme kazandırmak için gerekirse AB anlaşmalarını değiştirme sözü verdi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Fransa'da Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, bugün görevi 2012'den bu yana yürüten François Hollande'dan devraldı. Macron, 1958 yılında kurulan Fransa Cumhuriyeti'nin 8'inci cumhurbaşkanı oldu. Macron, görevi aldıktan sonra yaptığı konuşmada,"Görevde kaldığı sürece Avrupa Birliği'ni reforme etmek ve yeniden başlatmak için uğraşacağım" dedi. Öte yandan Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, Macron'un pazartesi günü yeni bir başbakan ve hükümet atayacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

Ukrayna, Haziran başında AB'nin vize muafiyeti tanıdığı ülkeler arasına girecek.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

AB Bakanı Ömer Çelik, Brüksel'de Türkiye-AB ilişkilerine yönelik kritik değerlendirmelerde bulundu. AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik TV ekranlarından ve sosyal medyadan yapılan hakaretlere tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında Avrupa'da yayılan ırkçılığın ikili ilişkileri zehirlediğini, ırkçılık ve İslam düşmanlığının Avrupa Birliği'nin geleceğini tehdit ettiğini ifade etti. Erdoğan, "Irkçılık ve İslam düşmanlığı kıtaya yayılıyor. Aşırı sağ, Türkiye-AB ilişkilerini zehirliyor" diye konuştu. Erdoğan, ilişkilerin 'kazan-kazan' anlayışıyla devam etmesi gerektiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'de idam cezasının yeniden uygulanmasının, Türkiye'nin Avrupa ailesini reddi olacağını, ilişkilerin kesileceğini söyledi. Türkiye-AB müzakerelerinin zaten defacto olarak donmuş durumda olduğunu kaydeden Juncker, ilişkilerin kesilmesine AB Komisyonunun değil, üye ülkelerin karar verdiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

İngiltere Brexit Bakanı David Davis ülkesinin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkarken 100 milyar Euro tutarında ödeme yapması gerektiği yönündeki iddiaları reddetti. İngiltere medyası bu miktarı AB’den “boşanma faturası” olarak adlandırıyor. Davis, ITV televizyonuna verdiği söyleşide "AB'ye 100 milyar Euro ödemeyeceğiz. Biz ricacı değiliz. Bu bir müzakere. Onlar istediklerini masaya koyar biz de koyarız” dedi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "NATO marjında 24-25 Mayıs’ta yapılacak zirvede AB yetkilileriyle görüşmelerin ardından, AB ile büyük zirve yapılacak" dedi. Ankara, uzun süredir Türkiye ve AB arasında ilişkilerin geleceğinin ele alınacağı bir zirve düzenlenmesini talep ediyordu. Çavuşoğlu, AB yetkilileriyle görüşmelerin ardından, AB zirve yapılacağını ifade etti.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin üyelik dışında başka bir hedefi olması gerektiğini söyleyerek, Brüksel'de "ticaret ve güvenlik ortaklığı" üzerine yeni bir ilişki modelinin konuşulduğunu açıkladı. Malta'da devam eden Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısı sırasında Reuters haber ajansına konuşan Hahn, "En azından şu an için Türkiye'nin AB perspektifinden uzaklaştığı konusunda herkes hemfikir. AB rüyası şimdilik bitti" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "AB ile ilişkiler yay gibi gerildi, kopma noktasına geldi. Türkiye yalnızlığa itiliyor. Siyasi denetim kararı skandal niteliktedir. AB ülkelerinin kronikleşmiş Türkiye karşıtlığı kabul edilemez. Türkiye'ye parmak sallamak kimsenin harcı olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker'in 25 Mayıs'taki NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme arayışında olduğu bildirildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Türkiye için "siyasi denetim" kararı almıştı. Öte yandan Avrupa Birliği'nin (AB) İngiltere dışındaki 27 üye ülkesi, oy birliği ile İngiltere'nin AB'den çıkış (Brexit) müzakerelerinde izlenecek yolun ana prensiplerini kabul etti.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kesilmesini yanlış bir tepki olarak gördüklerini söyledi. Askeri dönemlerde bile Türkiye'yi dışlamadıklarının altını çizen Gabriel, "Üyelik müzakerelerinin kesilmesini tümüyle yanlış bir tepki olarak görüyoruz. Türkiye, büyük bir komşu. Askeri dönemlerde bile Türkiye'yi dışlamadık. Şimdi neden bu ülkeyi Rusya'ya doğru sürüklemekte çıkarımız olsun ki? Her şeyden önce diplomasi görüşmeleri sürdürmeli" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim problemimiz teknik değil. Bizim önümüze çıkarılan engel siyasi bir engeldir. Türkiye'yle ilgili karar vereceklerse de versinler. Bugün vermişler işte 'müzakereleri sürdürelim' ama bir söz olarak kalmamalı uygulamada bunu görmeliyiz. Vize serbestisiyle ilgili diğer konularda atması gereken adımları da söyledik. Önümüzdeki süreçte bu konularda bazı gelişmeler olacağını da söylediler" dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini, 16 Nisan anayasa referandumuyla ilgili olarak 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' dedi. Mogherini ayrıca, Türkiye'nin Venedik Komisyonu kararlarına uyması gerektiğini belirtti. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmayacağını açıklayan Mogherini, yeni müzakere başlıklarını açma konusunda herhangi bir çalışma yürütülmediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de bugün Avrupa Birliği'ne (AB) girip girilmemesi yönünde referandum yapılsa tereddütsüz ‘hayır’ çıkacağını belirterek, “Sürekli Avrupa ülkeleri Türkiye’ye parmaklarıyla işaret ederek, şunu yapmayın, bunu yapmayın, yoksa üye olamazsınız. Yoksa şunu yaparız, yoksa bunu yaparız dediler. Bunu bizim milletimiz kabul etmiyor, onuruna çok düşkün bir millettir” dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları’nın Malta’nın başkenti Valletta’daki toplantısından önce Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasını talep etti. Kurz, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin yerine işbirliği sınırlarını belirleyen bir ‘komşuluk anlaşması’ imzalanması gerektiğini söyledi. Avusturyalı bakan, Türkiye ile bağlantıların devam etmesini ancak Birlik’e girişe izin verilmemesi görüşünü yineledi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Malta’da katılacağı AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde AB ve AKPM hakkında konuştu. Çavuşoğlu, AKPM’nin bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında olan Türkiye’nin bu katkıyı minimuma düşüreceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Başka atabileceğimiz adımlar da var. Buna pişman olacaklar” diyerek “Bugün Malta’daki toplantıda ‘üyeliğinizi askıya alıyoruz’ denirse mesajınız ne olacak?” sorusuna da yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin hâlâ AB üyesi olmak isteyip istemediği konusunda tutumunu açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Valdis Dombrovskis Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki anlaşmazlığa karşın mülteciler ve göçmenler konusundaki işbirliğinin önemini koruduğunu ifade etti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir