Son Dakika Yeni Avrupa Birliği Haberleri

AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker'in 25 Mayıs'taki NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme arayışında olduğu bildirildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Türkiye için "siyasi denetim" kararı almıştı. Öte yandan Avrupa Birliği'nin (AB) İngiltere dışındaki 27 üye ülkesi, oy birliği ile İngiltere'nin AB'den çıkış (Brexit) müzakerelerinde izlenecek yolun ana prensiplerini kabul etti.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kesilmesini yanlış bir tepki olarak gördüklerini söyledi. Askeri dönemlerde bile Türkiye'yi dışlamadıklarının altını çizen Gabriel, "Üyelik müzakerelerinin kesilmesini tümüyle yanlış bir tepki olarak görüyoruz. Türkiye, büyük bir komşu. Askeri dönemlerde bile Türkiye'yi dışlamadık. Şimdi neden bu ülkeyi Rusya'ya doğru sürüklemekte çıkarımız olsun ki? Her şeyden önce diplomasi görüşmeleri sürdürmeli" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim problemimiz teknik değil. Bizim önümüze çıkarılan engel siyasi bir engeldir. Türkiye'yle ilgili karar vereceklerse de versinler. Bugün vermişler işte 'müzakereleri sürdürelim' ama bir söz olarak kalmamalı uygulamada bunu görmeliyiz. Vize serbestisiyle ilgili diğer konularda atması gereken adımları da söyledik. Önümüzdeki süreçte bu konularda bazı gelişmeler olacağını da söylediler" dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini, 16 Nisan anayasa referandumuyla ilgili olarak 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' dedi. Mogherini ayrıca, Türkiye'nin Venedik Komisyonu kararlarına uyması gerektiğini belirtti. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmayacağını açıklayan Mogherini, yeni müzakere başlıklarını açma konusunda herhangi bir çalışma yürütülmediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de bugün Avrupa Birliği'ne (AB) girip girilmemesi yönünde referandum yapılsa tereddütsüz ‘hayır’ çıkacağını belirterek, “Sürekli Avrupa ülkeleri Türkiye’ye parmaklarıyla işaret ederek, şunu yapmayın, bunu yapmayın, yoksa üye olamazsınız. Yoksa şunu yaparız, yoksa bunu yaparız dediler. Bunu bizim milletimiz kabul etmiyor, onuruna çok düşkün bir millettir” dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları’nın Malta’nın başkenti Valletta’daki toplantısından önce Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasını talep etti. Kurz, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin yerine işbirliği sınırlarını belirleyen bir ‘komşuluk anlaşması’ imzalanması gerektiğini söyledi. Avusturyalı bakan, Türkiye ile bağlantıların devam etmesini ancak Birlik’e girişe izin verilmemesi görüşünü yineledi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Malta’da katılacağı AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde AB ve AKPM hakkında konuştu. Çavuşoğlu, AKPM’nin bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında olan Türkiye’nin bu katkıyı minimuma düşüreceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Başka atabileceğimiz adımlar da var. Buna pişman olacaklar” diyerek “Bugün Malta’daki toplantıda ‘üyeliğinizi askıya alıyoruz’ denirse mesajınız ne olacak?” sorusuna da yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin hâlâ AB üyesi olmak isteyip istemediği konusunda tutumunu açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Valdis Dombrovskis Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki anlaşmazlığa karşın mülteciler ve göçmenler konusundaki işbirliğinin önemini koruduğunu ifade etti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Avrupa Parlamentosu'nda, anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan'da gerçekleştirilen halk oylamasından çıkan sonucun yanı sıra Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği görüşüldü. AB Komisyonu adına katılan Genişlemeden Sorumlu Üye Johannes Hahn, "Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından AB'ye daha fazla ihtiyacı var. Bu yüzden de soğukkanlı düşünmeli ve Türkiye'yle ortak çıkarımızı kapsayan alanlarda beraber çalışmamızı sağlayacak bir paket tasarlamalıyız." dedi.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Avrupa Birliği (AB) istatistik kurumu Eurostat, birliğe üye ülkelerin 2016'da 2015 yılının iki katından daha fazla kişiye sığınma hakkı sağladığını belirtirken, bu kişilerin çoğunluğunu Suriye ve Irak'ta savaştan kaçanlar oluşturuyor. Eurostat açıklamasında, 2015'te 330,000 mülteciye sığınma hakkı tanındığını ve bu rakamın 2016'da 700,000'e yükseldiği belirtildi. Almanya 445,000 ile 2015 yılına göre üç kat daha fazla sığınma hakkı verirken; bunu İsveç, İtalya ve Fransa izledi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Raportörü Kati Piri, geçtiğimiz hafta gerçekleşen referandumda öngörülen anayasa değişikliklerinin hayata geçirilmesi durumunda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmak için kapıları kapatacağını belirtti. Piri'nin açıklamaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Reuters'a verdiği röportajda Türkiye'nin AB kapısında sonsuza kadar durmayacağını söylemesinin bir gün sonrasında geldi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki 'Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi' konulu oturumda, Türkiye'nin 2004 yılında çıktığı denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarının 45'e karşı 113 oyla kabul edilmesine Cumhurbaşkanlığı'ndan son dakika bir tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, "Hakkaniyetle ilgisi olmayan maksatlı kararı kınıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) muhalif görüşlerin bastırılması ve hak ihlalleri nedeniyle Türkiye'yi tekrar izleme sürecine almaya karar verdi. Avrupa Birliği ile bağlantısı bulunmayan ve insan haklarını koruyup ilerlemek amacıyla kurulan Avrupa Konseyi'nin Parlamenterler Meclisi'nde yapılan oylamada Türkiye'nin izlemeye alınması teklifi 113 lehte oya karşı 45 aleyhte oy ile alındı. 2 karşı oy var; Peki AKPM'nin Türkiyeli üyeleri ne oy kullandı?


Yayın Tarihi: 25.04.2017

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin Türkiye'nin 'siyasi denetime' alınmasına yönelik kararıyla ilgili açıklama yaptı. Çelik, alınan kararın siyasi ve yanlı bir karar olduğunu vurgulayarak "Türkiye ile dayanışma sergilenmeliydi. Haksız ve yanlı bir karar. Bu kararla Türkiye'nin gerçekliğinin ilgisi yok" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Avrupa Konseyi'nden son dakika Türkiye kararı... Avrupa Konseyi'ndeki “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturumda Türkiye'ye yönelik siyasi denetim kararı verildi. Oturumda Türkiye'nin 2004'te çıktığı siyasi denetim sürecine yeniden alınması yönünde görüş birliğine varıldı. Dışişleri'nden yapılan son dakika açıklamada "Siyasi saiklerle alınan bu haksız kararı şiddetle kınıyoruz" denildi. Peki AKPM'nin bu kararı, Türkiye'nin AB üyeliği süreci için en anlama geliyor? İşte yanıtı...


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Muhafazakar Alman siyasetçiler referandumun ardından Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine son verilmesi çağrısında bulundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat'larına (CDU) mensup olan ve aynı zamanda parlamentonun dışişleri komisyonunun başında bulunan Norbert Roettgen, referandumun sonuçları hakkında uyarıda bulunmaması halinde Avrupa'nın itibarının yara alacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko, Avrupa ülkelerindeki bazı mülteci kamplarını, Nasyonal sosyalizm dönemindeki "toplama kamplarına" benzeterek, AB ile Türkiye arasındaki anlaşmanın insan haklarını ihlal ettiğini söyledi. Papa Françesko, ayindeki konuşmasında, "Anlaşılan o ki, uluslararası sözleşmeler insan haklarından daha önemli tutulduğu için çok sayıda, dolu toplama kampı bulunuyor" dedi.


Yayın Tarihi: 23.04.2017

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşması uyarınca Avrupa’ya gelen sığınmacıların büyük bölümü Almanya tarafından kabul edildi.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Alman Die Welt gazetesi, önümüzdeki hafta yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısının gündem maddeleri arasında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2005 yılından bu tarafa sürdürülen üyelik müzakerelerinin durdurulmasının da bulunduğunu iddia etti. Müzakerelerin durdurulmasına AB nüfusunun yüzde 65’ini temsil eden 16 üye devletin onay vermesinin yeterli olacağı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, CNN Türk yayınında vize serbestiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, gerilen Türkiye-AB ilişkilerine yönelik değerlendirmelerinde 'Biz kağıdımızı hazırladık. Mayıs'ta vereceğiz. Kabul etmezlerse onlar bilir. Eğer bu önerilerimiz kabul edilmezse, Ege'deki mükellefiyetlerimizi yerine getirmeyiz' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Guardian gazetesi, Avrupa Birliği'nde (AB) referandumdan 'Evet'in geçtiğinin ilan edilmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminin 'üyelik sürecini toprağa gömeceği' yönünde yorumlar yapıldığını yazdı. Gazetenin Brüksel muhabiri Danil Boffey'in haberinde, Brüksel, Paris ve Berlin'den Erdoğan'ın "güçleri elinde toplamasının" anayasa değişikliğinin uygulanmasına ilişkin kaygıları yükselttiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Çekya İçişleri Bakanı Milan Chovanec, ülkesinin Avrupa Birliği'nin (AB), sığınmacıları üye ülkeler arasında dağıtımında uygulamak istediği kota sistemi kapsamında sığınmacı kabul etmeyeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

A Haber televizyonunda soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, vize serbestisinin hayata geçirilmesi için AB'nin terörle mücadele kanunu ve dört başka daha kriterde daha Türkiye'den adımlar beklediğini ifade ederek, Türkiye'nin terörle mücadele kanununda değişiklik yapmasının söz konusu olmadığını belirttiği için henüz AB ile vize serbestisinde bir mutabakat sağlanamadığını söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye ve AB arasındaki göç anlaşması, vize serbestisi ve geri kabulün bir paket olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği'ne Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde vize muafiyeti konusunda son teklifimizi Haziran'da yapacağız" dedi. Nisan'dan sonra AB'ye son önerimizi sunacağız. Ondan sonraki süreci nasıl sürdüreceğimizi değerlendirip aldığımız kararları sizlerle paylaşacağız. AB ile vize sorununu çözmek istiyoruz. Bu vize serbestisini de almamız lâzım. En son imzaladığımız göç anlaşmasının bir parçasıdır" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Avrupa Birliği'nin (AB) artan terör tehlikesi nedeniyle dış sınırlarındaki kontrolleri yoğunlaştırdığı bildiriliyor. 7 Nisan'dan itibaren Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden Almanya'nın deniz ve hava limanlarına gelen yolcuların seyahat belgesi numaralarıyla kişisel verileri arama kayıtlarıyla karşılaştırılacağı, İlk kez AB ülkeleri vatandaşlarının da sistematik olarak uygulamaya dahil edileceği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 07.04.2017

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin eş finansman sağladığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ’Türkiye’nin Doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi ve sınır denetim kapasitesini arttırarak sosyo-ekonomik gelişimin sağlanması’ projesi, Ağrı Dağı eteklerinde başladı. Projeye göre, 2 yıl içinde Ermenistan, İran, Azerbaycan sınırındaki mayınlar temizlenecek.


Yayın Tarihi: 04.04.2017

Avrupa Birliği, İngiltere'nin birlikten ayrılma süreci tamamlanmadan serbest ticaret anlaşması için görüşmeler yapmaya hazır. Ancak bunun için Brexit müzakerelerinin ilk aşamasında yeterli seviyede ilerleme sağlanması gerekiyor. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın açıkladığı 'aşamalı' strateji, onay için birlik üyesi diğer 27 ülkeye gönderilecek.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

İngiltere Başbakanı Theresa May'in dün imzaladığı Brexit mektubunu, AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk'a teslim etmesiyle birlikte İngiltere resmen Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini başlattı.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

'Brexit nedir' sorusu özellikle bugün gündemin en merak edilenlerinden biri. İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenleyen Lizbon Anlaşmasının 50. maddesi uyarınca birlikten ayrılmak istediklerini içeren ihbar mektubunu bugün AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a iletecek ve süreç resmen başlayacak. Peki Brexit'in İngiltere'ye faturası ne kadar? AB İngiltere gibi güçlü bir üyenin ayrılığından nasıl etkilenecek?İşte kritik 'boşanma'nın detayları.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

Başbakan Theresa May'in yarın başlatacağı süreçle Avrupa Birliği'nden ayrılacak olan İngiltere bazı değişimlere uğrayacak. Ancak aynı şekilde Avrupa Birliği'nin de yaşayacağı değişiklikler olacak. AB bütçesinden gelen katkılar, bloğun tüm kamu harcamalarının sadece yüzde 2'sini oluşturuyor. Fakat doğudaki üyeler için Brüksel'den gelen katkılar çok daha büyük bir oran tutuyor. Örneğin Polonya bütçesinin yüzde sekiz kadarı ve Bulgaristan bütçesinin beşte birine yakını.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesinin Başbakan Theresa May ile İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon'ın görüşmesiyle ilgili haberinde "Brexit'i bırak, bacak yarışını kimin kazandığına bak" manşeti attı. Gazete, İngilizce "legs" (bacaklar) ve Britanya'nın AB'den ayrılma süreci için kullanılan Brexit sözcükleriyle kelime oyunu yaptı. Habere 'Yazıklar olsun Daily Mail' tepkileri geliyor.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

Gürcistan vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat dönemi başladı. Gürcistan vatandaşları için bugünden itibaren resmi olarak yürürlüğe giren vize serbestisine ilişkinm, Başbakan Kvirikaşvili ve bazı bakanlar Tiflis'ten bir Avrupa Birliği (AB) ülkesine giden ilk vatandaşlar oldu. Kvirikaşvili, yolculuk öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu çok büyük bir başarıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki 16 Nisan referandumu geriliminin ardından, AB, Türkiye’ye yönelik IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım) fonlarını askıya almayı düşünüyor.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

Avrupa Birliği, Türkiye’ye verilen 4.5 milyar euroluk Katılım Öncesi Mali Yardım fonlarını durdurmayı değerlendiriyor. Bu hamle iplerin gerildiği Türkiye-AB arasında daha soğuk rüzgarlar estirebilir.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

BBC'ye konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere'nin AB'den çıkışı anlamına gelen Brexit'e atıfta bulunarak, başka bir kopuşun AB'nin dağılması anlamına geleceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleriyle ilgili bir soruya, "Referandumu ve diğer şeyleri beklemeliyiz" diye cevap verdi.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

Avrupa Birliği, Türkiye'nin AB nezdindeki büyükelçisi Faruk Kaymakcı'yı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Avrupa güvenliğine ilişkin son sözleri nedeniyle Avrupa Komisyonu'na çağırdı ve açıklama istedi.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

Times gazetesi editör ve yazarlarından Roger Boyes, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'yi bu yaz, göçmenleri serbest bırakmasıyla oluşacak bir kaosla tehdit ettiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 22.03.2017

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye'nin AB'den giderek uzaklaştığını ve üyeliğinin gerçek dışı olduğunu belirerek, Türkiye'yi 'açık açık' tehdit etti.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, süreci başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50'inci maddesini 29 Mart'ta işleteceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 20.03.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girme şansının daha önce hiç bugün olduğu kadar az olmadığını belirtti.


Yayın Tarihi: 20.03.2017

Türkiye'yi yıllardır oyalayan Avrupa Birliği'nden ilginç bir açıklama... Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, “Türkiye'nin AB üyeliği başarısızlığı" dedi.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Birliği ile gerilen ilişkiler hakkında 'Türkiye AB ile ipleri koparıyor mu?' sorusuna yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Avrupa Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında artan sorunların çözümü için, "dürüstlük, güvenilir ve saygıya dayalı yeni bir başlangıç" önerdi.


Yayın Tarihi: 17.03.2017

İngiltere Kraliçesi imzayı attı ve Brexit'e onay verdi. İngiltere Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıyor!


Yayın Tarihi: 16.03.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Hollanda kriziyle ilgili son dakika bir açıklama geldi. Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği ile göç anlaşmasını iptal edebiliriz" dedi.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

AB Adalet Divanının dini sembollere ilişkin kararının ardından Avusturya’da bir özel eğitim kurumu, başörtüsü dahil dini sembollerin çalışanları tarafından kullanılmasını yasakladı.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

Almanya'da yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Almanların üçte ikisi Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasını, beşte dördü de Alman askerlerinin Türkiye'den çekilmesini istiyor.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü başyazısında, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otokrasiye yönelik son girişiminde Hollanda ile tartışmaya girdiği' görüşünü savundu. Gazete, "AB ile yaşanan gerilim Erdoğan için bir lütuf oldu" diye yazdı.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

AB'den sığınmacı anlaşması ile ilgili son dakika açıklama: AB, Türkiye ile göçmen anlaşmasına bağlıdır.


Yayın Tarihi: 15.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir