Son Dakika Yeni Avrupa Birliği Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan son dakika yaptığı açıklamada, TSK'nın ÖSO ile İdlib'de operasyon başlattığını duyurdu. Erdoğan, "Türkiye'yi batı ve dünyadan tecrit için ellerinden geleni yapanlar beyhude uğraşıyorlar. AB serbest dolaşım hakkı vermedi de ne oldu? Dünya başımıza mı yıkıldı? Hala oyalıyorlar. Bu minderden biz değil siz kaçacaksınız" dedi.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği, idam cezasına karşı ortak bildirisi yayımladı. Konsey üyesi olarak Türkiye'nin de destek verdiği bildiride, “idam cezasının tekrar devreye sokulmasının Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan değerlere ve yükümlülüklere aykırı olacağı” uyarısında bulunuldu.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile yürütülen AB üyelik müzakerelerinin kesilmesinden yana olmadığını açıkladı. Juncker, Türkiye'de sivil toplumun geniş kesimlerinin AB yanlısı olduğuna dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Irak referandumuna Türkiye'nin yanısıra ABD ve İran gibi ülkelerin tepki vermesinin ardından bir tepki de Avrupa Birliği'nden... AB'den yapılan son açıklamada, Kuzey Irak'ta tek taraflı ve özellikle tartışmalı bölgelerde referandum yapılmaması yönündeki çağrıların dikkate alınmamasından üzüntü duyulduğunu bildirdi.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinin askıya alınabileceğini söyledi. Gazeteye verdiği mülakatta Türk hükümetine yönelik eleştirilerde bulunan Merkel, "Türkiye hızlı bir şekilde hukuk devleti ölçülerinden uzaklaşıyor" diyerek, Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklu olması nedeniyle Türkiye ile olan ekonomik işbirliğinin daha da geri çekilmeye devam edilmek zorunda olunduğunu kaydetti.


Yayın Tarihi: 16.09.2017

İngiliz Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in gazeteye verdiği röportajda, AB'nin üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye'ye 'şantaj' uyguladığını söylediğini yazdı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yıllık ‘Birliğin Durumu' konuşmasında, Türkiye'nin AB'den uzaklaşmakta olduğunu söyledi. Juncker, "Türk halkına her zaman el uzatmaya hazırız. Fakat Türkiye yönetimi, üyelik müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanması için zeminler oluşturuyor gibi görünüyor ve kendini AB'den uzaklaştırıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 13.09.2017

AP Genel Kurulu'nda Türkiye ve AB ilişkisi ele alındı, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı. Oturumda konuşan Fransız üye Ferrand, "Bir asır önce Türkiye’den Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir" dedi. Parlamento'nun Alman üyesi Fleckenstein ise "AB Konseyi’nde bir ortak karara varılabileceğini sanmıyorum. Merkel’in eleştirilerini kimse desteklemedi" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 13.09.2017

Ankara’yı Avrupa Birliği ile yakınlaşmaya giden kapıyı kapatmakla suçlayan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Türkiye’nin doğru yönde hareket etme fırsatını kaybettiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Almanya'dan Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği müzakerelerinin sonlandırılması konusunda daha güçlü talepler gelirken, AB Dönem Başkanı Estonya, konu hakkında bu yıl bir karar çıkmasının beklenmediğini duyurdu. Finlandiya da Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin durdurulması yönündeki taleplere karşı çıktı. Konuyla ilgili en dikkat çekici yorum ise bir Türk yetkiliden geldi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

AB'nin Türkiye ile müzakereleri donduracağı tartışmalarıyla ilgili AB Bakanı Ömer Çelik sert konuştu. Bu çocuk oyuncağı değil diyen Çelik "Böyle bir kararın çok ciddi sonuçları olur" uyarısı yaptı. Çelik, "Ben müzakereleri dondurdum. Bu çocuk oyuncağı değil. Böyle bir kararın çok ciddi sonuçları olur" diye tepki verdi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

AB içinde Türkiye konusunda görüş ayrılıkları yaşanıyor. AB Dönem Başkanı Estonya, Türkiye'nin üyelik müzakereleri ile ilgili bu yıl içinde bir karar alınmasını beklemediğini açıkladı. Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Estonya'nın başkenti Tallinn'de AB dışişleri bakanları bir araya geldi. Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin gündeme geldiği buluşmada Estonya Dışişleri Bakanı Mikser, Türkiye ile müzakerelerin devam edip etmeyeceği konusunda bu yıl içinde bir karar alınmasını beklemediğini söy


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Almanya ile yaşanan kriz sonrası Türkiye'nin AB üyelik sürecinin durdurulmasını talep eden Alman vekillere Avrupa Birliği ülkelerinden yanıt geliyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı Soini, Türkiye'nin AB müzakerelerinin sonlandırılmasından yana olmadığını söyledi. Soini bu süreçte en iyi yolun 'diyalog' olduğunu vurguladı. Bugün açıklama yapan bir başka isim ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'du.


Yayın Tarihi: 07.09.2017

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşit Kuçkarov ile görüşmesinde ABD'de hakkında dava açılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çağlayan, ABD’de görülen Reza Zarrab ­davasına sanık olarak eklenmişti. Ek iddianamede Çağlayan’ın yanı sıra, Halk Bankası eski genel müdürü Süleyman Aslan, aynı bankanın Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani de bulunuyor.


Yayın Tarihi: 07.09.2017

Fransa Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili kritik açıklama... Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesinin haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin son birkaç aydır AB'den uzaklaştığını ama ilişkilerin tamamen kesilmesinden kaçınılması gerektiğini söyledi. Fransız hükümet sözcüsü Сhristophe Castaner, dünkü açıklamasında Türkiye'deki mevcut siyasi durumun, bu ülkenin AB'ye üyelik müzakerelerine devam etmesini daha imkansız hale getirdiğini savunmuştu.


Yayın Tarihi: 07.09.2017

Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'nin genişletilmesine karşı çıktı. Bu konuda Almanya'ya destek vereceklerini açıklayan Kurz, Türkiye'nin de AB karşısında daha tutarlı davranmasını istedi. Kurz, Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik görüşmelerine derhal son verilmesini de talep etti.


Yayın Tarihi: 06.09.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel'den son dakika Türkiye açıklaması... Merkel "AB, Ekim ayında Türkiye ile müzakereleri sona erdirme ya da askıya almayı görüşecek" dedi. Merkel, Türkiye ile ilgili sert mesajların verildiği pazar günkü televizyon düellosunun ardından Türkiye ile diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini söylemişti.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini söyledi. CDU meclis grup başkanı Kauder ise İbrahim Kalın ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarına sert tepki gösterdi.Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile ilgili sert mesajların verildiği pazar günkü televizyon düellosunun ardından pazartesi günü partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) meclis grubunda konuştu.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile konuşmaya devam edeceklerini söyledi. Alman hükümet sözcüsü Almanya Başbakan Angela Merkel'in ekim ayında üye ülkelerle Türkiye'nin müzakere sürecini görüşeceğini söylemiş, müzakerelerin kesilmesi için üyelerin onayı gerek" demişti. Almanya AB'den Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırmasını istemişti.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın 'Türkiye'nin AB müzakereleri'ne ilişkin açıklamasının ardından "Almanya'nın bu çizgisinden dönmesi lazım. Türkiye ile fasıl açılmazsa Almanya'nın kari ne. Avrupa populist siyasetten kurtulmalı" açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Almanya Türkiye'de gözaltında bulunan iki Alman vatandaşından birinin serbest bırakıldığını açıkladı. Almanya'dan yapılan açıklamada, Merkel'in, Türkiye'nin AB müzakereleri sürecine ilişkin AB liderleriyle Ekim'de görüşeceği ve müzakerelerin kesilmesi için tüm üyelerin onayının gerektiği belirtildi. Bu arada AB Komisyonu da Türkiye ile müzakereler konusunun ekim ayında tartışılacağını, üyelik sürecini kesmenin üye ülkelerin takdirinde olduğunu açıkladı.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Alman hükümetinin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Türkiye'ye karşı daha sert bir tutum izlenmesini istiyor. CSU lideri, Türkiye'ye yapılan ödemelerin durdurulmasını istedi. Alman hükümetinin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, AB bütçesinden üyeliğe hazırlık kapsamında Türkiye'ye yapılan mali yardımların durdurulmasını talep etti.


Yayın Tarihi: 28.08.2017

Times gazetesi, Midilli Belediye Başkanı Sypros Galinos'un Türkiye'den geçen göçmen sayısının arttığını belirterek, Türkiye'yi Avrupa Birliği ile imzaladığı göçmen anlaşmasına uymamakla suçladığını yazdı. Habere göre geçen hafta 730 göçmen Türkiye'den Yunanistan'a geçti. Anlaşmanın imzalanmasından sonraki 16 ay Türkiye'den Yunanistan'a geçen göçmen sayısında düşüş yaşandığını hatırlatan Galinos, bunun Türkiye'nin istediği zaman kaçak geçişleri durdurabildiğinin göstergesi olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 28.08.2017

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjarto, ülkesinin Hollanda'daki büyükelçisini geri çektiğini açıkladı. Péter Szijjarto bu kararı başkent Budapeşte'de düzenlediği bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Budapeşte yönetiminin bu kararının almasının nedeni ise Hollanda Büyükelçisinin bir Macar dergisine verdiği mülakat. Macaristan'daki görev süresi sona eren Hollanda Büyükelçisi Gajus Scheltema mülakatta, AB fonlarının Macaristan'da var olan yolsuzluklara kaynak oluşturduğunu söylemişti.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

Almanya Türkiye üzerindeki ekonomik baskıyı artırmaya çalışıyor. Berlin'in girişimleri sonucu sonbaharda AB'nin Türkiye’ye yaptığı mali yardımlarda yüzlerce milyon euroluk kesintiye gitmeye hazırlandığı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

AB Bakanı Çelik, İngiliz Bakan Duncan ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Almanya Başbakanı Merkel'in Gümrük Birliği açıklamasına tepki göstererek "Bu talihsiz bir açıklamadır" dedi.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

AB Bakanı Çelik, İngiliz Bakan Duncan ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Almanya Başbakanı Merkel'in Gümrük Birliği açıklamasına tepki göstererek "Bu talihsiz bir açıklamadır" dedi.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

AB Dönem Başkanı ve Estonya Başbakanı Jüri Ratas, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldi. İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. İkili, göç, terörle mücadele gibi konuları görüştü. Ratas, "Küresel terörle mücadelede işbirliği artırılmalı" dedi.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülkenin yanı sıra İsviçre, Hong Kong ve Güney Kore'de görülen böcek ilaçlı yumurtalara Macaristan'da da rastlandığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün, "orta düzeyde zararlı madde" olarak nitelendirdiği fipronilin, çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklere, ciğerlere ve tiroit bezine zarar verebileceği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Almanya'da yayımlanan Bild gazetesine konuşan AB Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye 2020 yılına kadar Türkiye'ye ödemeyi planladığı 4.3 milyar dolarlık üyeliğe hazırlık yardımını ödeyeceğini düşünmediğini belirtti. Bild'e konuşan Oettinger, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye 2014 ila 2020 yılları arasında ödemeyi planladığı 4.30 milyar euroyu ödeyeceğini düşünmediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türk hükümetine karşı önlemlerin sertleştirilmesi talebiyle Avrupa Birliği üst düzey yetkililerine mektup yazdığı ortaya çıktı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gabriel'in mektupta, "ilişkileri iyileştirmek için gösterilen çabaların Ankara'nın giderek daha agresif ve yapıcı olmayan politikalarıyla boşa çıkarıldığını" belirttiği aktarıldı.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit edici eylemlerde bulundukları gerekçesiyle aralarında Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov'un da yer aldığı 3 kişi ile 3 şirkete yaptırım getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, Moskova'ya karşı yaptırım kararından AB ve Alman hükümetinin tamamen sorumlu olacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit edici eylemlerde bulundukları gerekçesiyle aralarında Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov'un da yer aldığı 3 kişi ile 3 şirkete yaptırım getirdi. Rusya, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Almanya-Türkiye geriliminde son dakika hamlesi Merkel'den geldi... Almanya AB'ye Türkiye ile ilgili baskı yapılması talebinde bulunmaya devam ediyor. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Almanya'nın AB'nin Türkiye'ye ayırdığı fonların kullanılmasına engel koymaya çalıştığını açıkladı. Zeytinoğlu, "AB’nin katılım öncesi programları ile bize ayırdığı kaynak 4.5 milyar eurodur. Bunun 190 – 200 milyonluk kısmını kullandık. Almanya kalanın kullanımında baskı istiyor. Türkiye’ye ayrılan fon tehlikede" dedi.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması konusunda ABD’de onaylanan yeni yasanın Avrupa’nın kaygılarını dikkate aldığını ancak bunun AB ekonomik çıkarlarına zarar vermesi durumunda birkaç gün içerisinde misilleme yapmaya hazır olduklarını bildirdi. ABD'de onaylanan yasayla, Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar getiriliyor.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'yle Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesi için AB üyesi ülkelerden halihazırda yetki talep edildiğini, güncellenmiş bir anlaşmanın her iki tarafa da önemli yararlar sağlayacağını bildirdi. AB Komisyonu Başsözcü Yardımcısı Mina Andreeva, spekülasyonlara ilişkin yorumda bulunmayacağını, ancak geçen hafta AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısının yapıldığını hatırlatarak, "Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesi bizim (üye ülkelere) teklif ettiğimiz bir şey" de


Yayın Tarihi: 01.08.2017

Alman Hükümeti, Avrupa Birliği'ne, demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinin korunmasını sağlamak için Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırmasını talep ettiği bir belge iletti. Belgede AB'den Türkiye'ye üyelik müzakereleri çerçevesinde yapılan mali yardımın daha güçlü bir biçimde demokrasi ve hukuk devleti ile ilgili normların devamını sağlamak için şekillendirilmeleri gerektiği ifade edildi.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Sosyal medya günlerdir 'Sinan Küfeoğlu'nun videosunu konuşuyor. Bayburt'ta çekildiği belirtilen videoda, adının Sinan Küfeoğlu olduğunu ve Bayburt doğumlu olfuğunu ifade eden bir gencin anlattıkları sosyal medyada hızla yayıldı. İşte ODTÜ'den mezun olduğunu, önce Finlandiya'ya giderek Helsinki Teknoloji Üniversitesi'nde master ve doktora yaptığını ve Cambridge Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olduğunu ifade eden Küfeoğlu'nun o videosu...


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İngiltere Muhaceret Bakanı Brandon Lewis, ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılmasından sonra birlik ile ülkesi arasındaki emeğin serbest dolaşımı uygulamasının sona ereceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İngiliz gazetesi bugünkü sayısında dün Brüksel'de yapılan Türkiye-Avrupa Birliği Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı'nı yorumladı. Gazete, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye'ye karşı daha sert tavır alınması çağrılarına karşı çıktığını yazdı. Guardian'ın Brüksel muhabiri Daniel Boffey haberinde, Federica Mogherini'nin, Türkiye'nin üyelik sürecinin devam ettiğinde ısrarcı olduğuna dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Brüksel’de düzenlenecek Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı’na katıldı. Toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı Çelik, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, açıklamasında "İlişkilerimizde sorunlar da var. Bu sorunlar da gizli değil. Sorunların aşılması için diyaloğumuzun daha da güçlendirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz Avrupa Birliği'ne Türkiye ile ilişkilerde daha kararlı bir tutum sergileme çağrısı yaptı. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte Alman vatandaşı Peter Steudtner gibi insan hakları aktivistlerinin ve Deniz Yücel gibi gazetecilerin Türkiye'de tutuklanmasının keyfi ve endişe verici olduğunu kaydetti.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye sınırı açsa bile 2 sene önceki gibi bir akın yaşanmayacağını ifade ederken "Avrupa Birliği kendisinin şantaja maruz bırakılmasına izin vermeyecektir” dedi. Türkiye yaklaşık 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ve mülteci krizinin en yoğun yaşandığı 2015 senesinde Avrupa Birliği ülkelerine Türkiye üzerinden 1 milyondan fazla mülteci akın etmişti. Suriye'deki savaş başladığından beri Türkiye'ye yaklaşık 3.5 milyon mülteci geldi.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Son günlerde Almanya ile Türkiye arasında yaşananlar Türkiye'yi ve kurları nasıl etkiler? İşte yorumlar...


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesi ve Türkiye-AB KİK Toplantısı’na katılmasının ardından Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenledi.​ KİK toplantılarına çok önem verdiklerini söyleyen Çelik, bunun Türkiye-AB arasındaki en uzun soluklu mekanizmalardan biri olduğunu ifade etti.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden bir yıl sonra da Avrupa'nın elinin Türkiye'ye uzatılmış halde olduğunu savundu. AB’ye girmek isteyenlerin birliğin değerlerine de katıldığını ifade eden Juncker, Türk hükümetinin idam cezası getirmesi durumunda AB'nin üyelik konusunda kapıyı kapatacağını belirtti. Juncker, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu ve diğer konularda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuştu. HARDtalk programında Zeinab Badawi'nin soruları yanıtlayan Erdoğan, "Türkiye'nin kendi ayakları üzerinde durabileceğini" ifade etti. Erdoğan eğer AB Türkiye'yi üyeliğe kabul etmeyeceğini söylerse Türkiye bunu 'rahatlatıcı' bulacak' dedi. AB'nin Türkiye'nin vaktini çaldığını söyleyen Erdoğan 'Eğer AB kabul etmeyeceğini söylerse Türkiye rahatlar' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararı hakkında son dakika açıklama yaptı. Yıldırım, "Bizim için bu rapor hükümsüzdür. Türkiye'yi eleştirmek yerine kendi içlerine baksınlar" dedi. Avrupa Parlamentosu'nda görüşülen ve müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye raporu, bugün onaylanmıştı. Raporda, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” için çağrıda bulunuluyordu.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Avrupa Birliği'nin anti-tröst denetçileri, Android mobil işletme sistemi ile ilgili davada Google'ı ikinci kez rekor düzeyde bir para cezasına çarptırabilir.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AP'nin oylayacağı Türkiye raporu ile ilgili, "Şöyle bir şey söz konusu değil. Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine 'terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği' şeklindeki tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bu tekliflere kapı açanlar esasında birilerinin Avrupa projesini baltalamasına da kapı açıyorlar" dedi.


Yayın Tarihi: 06.07.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir