Son Dakika Yeni PYD Haberleri

Fırat Kalkanı bölgesine PKK/PYD’nin ABD silahlarıyla Mehmetçiğe saldırıları sonrası Kilis ve Suriye’nin sınır ilçesi Çobanbey’den batıdaki Mare yönüne takviye birlik gönderildi. Azez, Mare ve Tel Rıfat çevresinde konuşlu birlikler teçhiz edilirken, gelişmeleri teyakkuz halinde takip eden TSK, bölgede güvenlik önlemlerini üst seviyeye taşıdı. Tüm cephelerde kırmızı alarm verildi. ÖSO’ya bağlı muhalif gruplardan Muhammed Fatih Tümeni’nin komutanı Doğan Süleyman da son duruma ilişkin bilgi verdi.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PYD’nin kontrolündeki Afrin bölgesinin karşısındaki Kilis’te sınıra büyük yığınak yapıyor. Suriye'nin Halep kentine bağlı Afrin ilçesinin karşısında bulunan Kilis’in sınır hattına batı illerinden gönderilen fırtına obüs topları, topçu bataryaları sevk edildi. Önceki gün bölgeye tank birlikleri zırhı personel taşıyıcıları, komando birlikleri sevk edilmişti.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

'IŞİD ile mücadele' bahanesiyle ABD başta olmak üzere Avrupa ve birçok ülkenin destek verdiği YPG'nin propagandası dünya çapında sürdürülüyor. Öyle ki birçok ülke tarafından izin verilen terör propagandalarının yansımaları ise örgütün saflarında da görülüyor. PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye Japonya vatandaşı bir kişinin de katıldığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) son dakika PYD açıklaması geldi. Terör örgütü PKK/PYD tarafından Azez ve Mare'ye topçu saldırısı gerçekleştirdi. Yaşanan saldırıda 2 sivilin öldüğü belirtildi. TSK'dan yapılan açıklamada "Bilerek ve isteyerek sivillerin hedef alındığı anlaşılan saldırı esnasında, Mare Şehir Merkezine isabet eden 8 adet topçu atışı sonucu, aralarında çocukların da bulunduğu 2 sivil hayatını kaybetmiş, 7 sivil de yaralanmıştır" denildi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz RTP kanalına bir mülakat verdi. Erdoğan, geçen ayki ziyaretinde Başkan Donald Trump'a yaptığı uyarılara rağmen ABD'nin Rakka operasyonunu PYD/PKK ile gerçekleştirmekte ısrar ettiğini söyledi. Erdoğan, ABD'n,in PYD-YPG ısrarına yönelik, "Eğer ülkemize en ufak bir taciz olacak olursa biz kimseyle bunu danışmayız, konuşmayız, gereğini de yaparız" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Suriye’nin Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde, 10 Haziran'da ABD ile Suudi Arabistan istihbaratı öncülüğünde Suriye petrollerinin geleceğine yönelik bir toplantı yapıldığı ve toplantıya katılanların ülkenin petrol kaynaklarını bölüştüğü iddia ediliyor. ABD ile Suudi Arabistan İstihbaratının düzenlediği buluşmada PKK/PYD'nin Suriye petrollerinden pay alması kararlaştırıldığı ve toplantıya Albay John Dorrian başta olmak üzere birçok ABD'linin de katıldığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

PKK terör örgütünün sözde Diyarbakır bölge sorumlusu 'Sofi Fırat' kod adlı terörist Selahaddin Dilek'in, Suriye'de PYD saflarında 'Şakir Ali' kod adıyla faaliyet gösterdiği belirlendi. PKK'ya yönelik Lice'deki operasyonda, bir sığınak içinde Lice kırsalında PKK'lı teröristlerle çektirdiği fotoğrafları ele geçirilen Dilek'in yanında Lice kırsalında öldürülen eski Diyarbakır bölge sorumlusu Numan kod adlı Ertem Karabulut'un olduğu belirlendi.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, ABD’nin Rakka operasyonu kapsamında PYD/PKK’nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) taktik ve silah desteğinin yanı sıra Apache tipi saldırı helikopterleri, Obüs topları ve HIMARS füzeleri ile destek verdiklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü PKK/PYD'nin gümrük binasına ikinci ABD bayrağı asıldı. Terör örgütü PKK/PYD'nin çok sayıda mensubunun bulunduğu binaya ilk ABD bayrağı geçen yıl Eylül ayında asılmıştı.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında sözde "Tokat il imamı" olduğu iddiasıyla 81 ilde aranan Abdulkadir B., Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyonla yakalandı. Abdülkadir B.'nin üzerinden sahte kimlik çıkarken, polisleri görünce "Ben Abdulkadir B. değilim." dediği belirtildi.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Dillon, terör örgütü PKK/PYD'ye verilen silahlarla ilgili detayları Türkiye ile paylaşacaklarını söyledi. Dillon, “Silahların seri numaraları, miktarları, verilen silah ve araçların tipleri gibi detaylara girmeyeceğiz. Tüm bunların kayıtlarını kendimiz tutuyoruz. Türkiye ile bu detaylar konusunda şeffafız." dedi


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Kilis'in karşı tarafında terör örgütü PYD'nin kontrolündeki bölgeye çekilen ve silahlı kişiler tarafından korunan Rus ve Suriye bayraklarının sayısı arttırıldı. Belirli mesafelerle asılan ve yanında askeri radar cihazı bulunan bayraklar, sınır köylerinden çıplak gözle görülebiliyor. Yerel kaynaklar, bayrakların bölgenin kontrolünü elinde bulunduran terör örgütü PYD'yi korumak amacıyla asıldığını belirtiyor.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

ABD tarafından PYD'ye çok sayıda silah gönderildi. ABD askerlerinin konvoy halinde götürdüğü silahlar, PYD'nin Suriye'nin Rakka kentinde bulunan IŞİD terör örgütüne sadece dört kilometre mesafede olduğu bölgeye götürüldü. ABD PYD'ye yapacağı ve daha önce onaylandığı ifade edilen silah yardımını başlattı. Silahlar, Irak üzerinden Kamışlı'ya nakledildi. Oradan da, IŞİD'in kalesi olan Rakka'ya götürüldü.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

ABD tarafından PYD'ye çok sayıda silah gönderildi. ABD askerlerinin konvoy halinde götürdüğü silahlar, PYD'nin Suriye'nin Rakka kentinde bulunan IŞİD terör örgütüne sadece dört kilometre mesafede olduğu bölgeye götürüldü.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “PKK/KCK Terör Örgütü’nün Suriye Kolu: PYD/ YPG” raporda örgütün ortaya çıkışı, yapısı, yöneticileri ve eylemlerine dair çarpıcı bilgilere yer verildi. Bakanlık tarafından hazırlanan rapora göre PYD/YPG Türkiye'ye yönelik son üç ayda 14 saldırı gerçekleştirdi. Rapora göre 51'i çocuk 43'ü kadın 407 sivil örgüt tarafından öldürüldü. 1651 kişi de alıkonuldu.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Ford, Trump yönetiminin DEAŞ’a karşı, PYD/PKK ile işbirliği yapmasının hatalı olduğunu ve Washington’un PYD/PKK ile işbirliğinin sonuçlarını hesaplamadığını yazdı. PKK’nın bölgede kendini farklı kılıf ve adlarla ortaya koyduğunu ifade eden Ford, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm bu grupları aynı kefeye koymakta haklı olduğunu kaydetti.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Suriye’deki Kürt gruplardan PYD’nin lideri Salih Müslim Amerika’nın Sesi’ne konuştu. Müslim, Amerika’nın YPG’ye silah vermesi kararından memnun olduklarını ama bunun geç kalınmış bir karar olduğunu söyledi. Müslim’e göre Türkiye’nin kaygıları da yersiz.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

ABD Başkanı Donald Trump’ın terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG’nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ağır silah verme kararının ardından gözler bu silahlara çevrildi. ABD, Ankara’nın tepkisine rağmen Rakka operasyonunda kullanmayı planladığı terör örgütü YPG’ye ilk sevkiyatı iki hafta sonra yapacak. Örgüte şimdiye kadar teslim edilen silahların ilk 4 araç dışındaki hiçbirinin kaydı tutulmadı.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, PKK ve PYD'nin de IŞİD kadar tehlikeli bir terör örgütü olduğunun altını çizerek, "Eğer ABD barış arayışı içerisindeyse, 3-5 bin kişilik bir terör örgütü ile işbirliği yapmak yerine bölgenin tek ekonomik ve siyasi istikrar sahibi ülkesi olan Türkiye ile işbirliği yapmanın, kendi milli menfaatleri bakımından da en akılcı olduğunu ifade ediyoruz” dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Kilis'in karşı tarafında yer alan terör örgütü PYD'nin kontrolündeki bölgeye Rus ve Suriye bayrağı çekilmişti. AA'nın haberine göre yerel kaynaklar bayrakların bölgenin kontrolünü elinde bulunduran terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'yi korumak amacıyla asıldığını belirtti. Kilis'e bağlı Akçabağlar ve Demirışık köyleri karşısında yer alan Halep'e bağlı Afrin ilçesinde, Rus ve Suriye bayrağı asıldı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Savunma Bakanı Mattis, İngiltere'nin başkenti Londra'da buluştu. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinde NATO müttefiki olan Türkiye'yi koruma konusunda Washington'ın taahhüdünü yineledi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Kilis'in karşısında bulunan, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD denetimindeki Suriye’nin Afrin İlçesi’nin Türkiye sınırına yakın noktaya Rus bayrağı asıldı. Suriyenin Halep kentine bağlı Afrin İlçesi’nin terör örgütü PYD denetimindeki Parsa Dağı bölgesinde, Kilis sınırına yakın noktadaki bir direğe Rusya bayrağı asıldığı görüldü. Bu gelişmenin ardından sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, terör örgütü PYD/PKK’ya verilecek silahların bir kısmının Suriye’de olduğunu ve silahların DEAŞ ile mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söyledi. Albay Dorrian, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da video konferans yoluyla gazetecilere Suriye ve Irak’ta DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

ABD'nin, Rakka operasyonu öncesi PYD-YPG bünyesindeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ağır silah verilmesi kararının ardından Rus haber ajansı Sputnik, YPG'den bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, örgüte verilecek silahları yazdı. YPG'li yetkilinin, ABD'nin kendilerine havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar vereceğini ifade ettiği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

ABD'nin YPG'ye ağır silah vermesiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin çizgileri çok net. Bir terör örgütü kullanılarak başka terör örgütü yok edilemez. Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü olan DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır. PKK'ya doğrudan ya da dolaylı yardım anlamına gelecek girişimleri kabul etmemiz mümkün değildir.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Son dakika! ABD'nin, Rakka operasyonu öncesinde YPG'ye ağır silahlar gönderilmesine yönelik talimatnameyi onaylamasına, Türkiye'nin verdiği art arda tepkilerin ardından son dakika açıklama... ABD Savunma Bakanı James Mattis, YPG ile işbirliği yapmasına baştan beri karşı çıkan Türkiye'ye yönelik, "Türkiye'nin endişesini çözmeye çalışacağız" açıklamasını yaptı.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın, PKK'nın Suriye kolu YPG'ye silah verilmesi yönündeki talimatı onaylamasının ardından YPG'den ilk açıklama geldi. Hükümetin sert tepki verdiği karara ilişkin YPG, ABD'nin Kürt güçlere ağır silah gönderme kararının örgütün meşrulaşmasına yardım edeceğini söyledi. Açıklamayı YPG mensubu ve Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmed, Associated Press'e yaptı.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Rusya, Türkiye ve İran'ın Astana'da Suriye için "Çatışmasızlık Bölgeleri" mutakabatını imzalarken YPG ve PYD'nin, Türkiye'nin mevzilerini hedef alan hava harekatı ardından ABD önderliğindeki uluslararası koalisyondan Türkiye sınırında "uçuşa yasak bölge" ve silah istedikleri bildirildi. Sputnik'e konuşan YPG'ye bağlı kadın kolu YPJ'nin Sözcüsü Nesrin Abdullah "uçuşa yasak bölge" istediklerinin altını çizerken "Halkımızı uçaklara karşı korumamız için koalisyon güçleri bize silahlar vermeli" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri, ABD'nin 48 askeri araç ve 250 askerden oluşan bir konvoyunun terör örgütü PYD/PKK’nın kontrolündeki Malikiye'ye ulaştığını bildirdi. Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri (LCC), ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren PYD/PKK terör örgütüne, 48 araç ve 250 askerden oluşan yeni bir destek konvoyu sevk ettiğini kaydetti.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

İstihbarat raporu: En zorlu doğa şartlarında bile taarruz stratejisiyle PKK’nın inlerine yapılan operasyonlar Kandil’in şehirle tüm bağlarını kopardı. Örgüte katılım sıfırlandı. Son 21 ayda aralarında birçok elebaşının da olduğu 13 bine yakın PKK’lı öldürüldü. Sözde özerklik ilan ederek, terörü kırsaldan şehre taşıyıp hendek ve barikatlarla "Halk ayaklanması" amacına ulaşamayan terör örgütü PKK'nın, güvenlik güçlerinin hendek operasyonlarıyla başlayan çöküşü Kandil'i bitirme noktasına geldi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Suriye sınırında bulunan terör örgütleri PYD/YPG kontrolündeki Tel Abyad ilçesinin karşında bulunan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Tatlıca, Hürriyet ve Öncül mahallelerine iş makineleriyle mevziler kazıldı. Terör örgütü üyeleri 27 Nisan'da Akçakale'deki Tekçe Hudut Karakolu'nun kullandığı gözetleme tepesine havan ve roketle saldırı gerçekleştirmişti. TSK ise angajman kuralları çerçevesinde saldırıya misliyle karşılık verilmişti.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Terör örgütü PYD'nin Türkiye sınırlarındaki hudut karakollarına saldırmasının ardından koalisyon güçleri sınır hattında devriye nöbeti tutmaya başladı. Devriyenin sebebini, "DEAŞ'a karşı mücadelede en fazla güvendiğimiz iki ortağın arasındaki gerginliği durdurmak" sözleriyle açıklayan CENTCOM, taraflara, DEAŞ'a karşı yoğunlaşma çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Türkiye'nin güney sınırında bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hele hele Kuzey Suriye’de bir devlet kurma teşebbüsüne giren malum bazı cahiller var. ‘Cahil cesur olur’ diyorlar ya buna asla müsaade etmeyiz” uyarısında bulundu. 16 Nisan'da gerçekleştirilen referandumun sonuçlarını da değerlendiren Erdoğan, yakın sonuçların çıkmasıyla ilgili soruya da ABD seçimlerini örnek göstererek yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, "ABD zırhlılarının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) PYD/PKK unsurlarına yönelik muhtemel saldırılarını engellemek üzere sınır hattında devriye gezdiği" iddialarını doğrulamazken, ABD'nin, PYD/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile (SDG) Suriye'nin kuzeyinde birlikte hareket ettiğini kabul etti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Suriye sınırından Şanlıurfa'daki hudut karakoluna PKK/PYD bölgesinden roketatarlı saldırıda bulunuldu. TSK'dan yapılan açıklamaya göre bu sabah sınır karakoluna PYD/PKK/YPG'lilerin bulunduğu bölgeden roketatarla ateş açıldığı, karşılık verildiği, 3'ü roketatar kulanan 8'i Doçka yüklü araçta olan 11 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlantik Konseyi Zirvesi'nde gündeme ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'den yapılan PYD saldırılarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Suriye'de terör koridoruna asla izin vermeyeceğiz' dedi. Erdoğan'dan ABD'ye çok önemli mesajlar geldi. ABD'ye ilişkin özellikle PYD-YPG'ye yakınlığına değinen Erdoğan'ın sözlerini, ABD Büyükelçisi John Bass'ın not alması ise dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca; Şanlıurfa'nın Akçakale ve Suruç ilçeleri arasındaki bölgede TSK ile YPG arasında yeniden çatışmalar yaşandığı, bölgeden gelen son dakika haberleriyle bildirildi. Bölgeye, Suriye'nin PYD kontrolünde bulunan bölgeden havan atışı yapıldığı belirtildi. Havan atışı sonrası bir hasar oluşmadığı görevli askerlerin geri ateş açması sonucu ise 3 YPG'linin öldürüldüğü bildirildi. Sınır hattına olay sonrası takviye birlikler gönderildiği bilgisi verildi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Şanlıurfa'nın Akçakale ve Suruç ilçeleri arasındaki bölgeye Suriye'de PYD kontrolünde bulunan bölgeden havan atışı yapıldı.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Terör örgütü PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim, ABD ile yakın bir zamanda Rakka'ya operasyon düzenleyeceklerini açıkladı. Müslim, "ABD ve uluslararası koalisyon ve bizim kendi güçlerimizle birlikte operasyon olacak" dedi. Evrensel gazetesinden Arif Bektaş ve Orhan Dil'in haberine göre Müslim, YPG'nin IŞİD'le çatışmalarının Suriye'nin Tabka kenti civarında sürdüğünü ifade etti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

TSK'dan son dakika açıklama... TSK, "PYD\YPG Hatay'da 2 karakola saldırdı. Saldırıya misliyle karşılık verildi" açıklaması yaptı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Son dakika haberlere göre, Hatay'da PYD\YPG ve Suriye rejimi bölgesinden iki karakola saldırıda bulunuldu. TSK, saldırıya misliyle karşılık verildiğini duyururken, olayda can kaybı yaşanmadı. Öte yandan Hatay'ın Hassa ilçesinin karşısında bulunan PYD kontrolündeki Afrin kasabası Karababa köyü yakınlarında terör örgütü PYD'lilerin mevzi kazmaya başladığı saptandı. Bu gelişme üzerine sabah saatlerinde sınır karakollarından PYD mevzilerine havan atışları yapıldı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Suriye'de IŞİD'in elindeki Rakka'yı almak isteyen SDG ile IŞİD arasında Tabka'da süren çatışmalar şiddetlendi. Rakka'nın batısındaki kente yönelik kuşatmayı kırmaya çalışan IŞİD, bu amaçla saldırılarını yoğunlaştırıyor. Suriye’de Rakka’nın batısındaki Tabka kentinde IŞİD ile PKK'nın Suriye kolu PYD'nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında çatışmalar şiddetlendi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Irak Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın El Cezire’ye verdiği röportajda Irak ordusuna destek veren ve çoğunluğu Şii milislerden oluşan paramiliter güç Haşdi Şabi için ‘terör örgütü’ nitelemesini kullanmasının ardından, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı. Erdoğan, röportajda “Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, ‘Terör örgütü değildir’ demişti.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera'ye "Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum" dedi. Erdoğan, referandumun ardından Almanya Başbakanı AMerkel'in kendisini henüz aramamış olmasına ilişkin soruya da "Bunu bir suçluluk psikolojisi olarak değerlendirebiliriz" yanıtını verdi. Erdoğan, Trump döneminden umutlu olduğunu, Trump'ın "sizinle çok önemli işler yapacağız" sözünün bunu gösterdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Irak’ın kuzeyinde PKK’nın elinde 11 yeni nesil füze var. Nereden geliyor bunlar, PYD’den geliyor. PKK ile PYD aynı şey olduğu için oradaki savaş ortamında hangi yöntem varsa PKK/PYD’de de aynı yöntemi kullanıyor. Orası bir laboratuvar durumunda. Dün batı illerinde uzun süredir aradığımız bir teröristi bulduk, şok uygulamalarla. Dün sınırlardan geçmek üzere olan 3 teröristi ele geçirdik" dedi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, "17 Nisan'dan itibaren eğer 'hayır' çıkmasın, net bir şekilde söylüyorum. Rusya'nın talebiyle Amerika'nın talebiyle YPG ve PYD ile Cenevre'de masaya otururlar. Suriye'dekini tanırlar. Barzani'yi zaten tanıdılar ve sonuç itibariyle kala kala Türkiye'nin güneydoğusu kalır ki onu da haydi haydi verirler" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

ABD'nin destek verdiği ve son dönemlerde Rus askerlerin de boy gösterdiği Suriye'nin PYD kontrolündeki Afrin bölgesinin, Türkiye'nin Hatay, Gaziantep ve Kilis illerine sınırı bulunuyor. Sınırın Türk tarafında alınan jiletli tel, duvar önüne hendek, termal gözetleme gibi yeni önlemlerle bölgede kuş uçurtulmuyor. Kameralarla da gözetlenen sınır hattında, gözetleme kuleleri yenilendi ve aydınlatıldı.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

Amerika’nın Suriye’ye düzenlediği hava saldırısı sonrasında Amerika’nın Sesi Kürtçe Yayın Bölümü’ne konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, “Yaratılan atmosferden dolayı Amerika, Suriye askeri güçlerini vurmaya mecbur kaldı. Ümit ediyorum ki bu sadece Suriye rejimiyle sınırlı kalmaz ve sivilleri kendisine hedef alıp kimyasal silah kullanan diğer taraflardan da hesap sorulur.” dedi.


Yayın Tarihi: 08.04.2017

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve IŞİD'e karşı PKK/PYD saflarında savaşmaya giden iki komünist Amerikalının yaşadıklarının aktarıldığı haber terör örgütünü 'meşru' ve 'barışçıl' gösterdiği gerekçesiyle tepki çekti. Haberde PKK/PDY meşru bir yapılanma gibi sunulurken, terör örgütü için 'Suriye'de sadece DEAŞ'a karşı savaşan bir örgüt' ifadesine yer verildi. Daha önce CENTCOM'un Twitter hesabından yaptığı benzer paylaşımlar da büyük tepki çekmişti.


Yayın Tarihi: 03.04.2017

İngiliz Financial Times gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın dünkü Ankara ziyaretinde, Türkiye ile ABD arasındaki gerilimi azaltmakta başarısız olduğunu yazıyor. Gazeteye göre ziyaret Ankara'daki diplomatlar için de 'moral bozucu'ydu.


Yayın Tarihi: 31.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir