Son Dakika Yeni PYD Haberleri

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, "ABD zırhlılarının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) PYD/PKK unsurlarına yönelik muhtemel saldırılarını engellemek üzere sınır hattında devriye gezdiği" iddialarını doğrulamazken, ABD'nin, PYD/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile (SDG) Suriye'nin kuzeyinde birlikte hareket ettiğini kabul etti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Suriye sınırından Şanlıurfa'daki hudut karakoluna PKK/PYD bölgesinden roketatarlı saldırıda bulunuldu. TSK'dan yapılan açıklamaya göre bu sabah sınır karakoluna PYD/PKK/YPG'lilerin bulunduğu bölgeden roketatarla ateş açıldığı, karşılık verildiği, 3'ü roketatar kulanan 8'i Doçka yüklü araçta olan 11 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlantik Konseyi Zirvesi'nde gündeme ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'den yapılan PYD saldırılarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Suriye'de terör koridoruna asla izin vermeyeceğiz' dedi. Erdoğan'dan ABD'ye çok önemli mesajlar geldi. ABD'ye ilişkin özellikle PYD-YPG'ye yakınlığına değinen Erdoğan'ın sözlerini, ABD Büyükelçisi John Bass'ın not alması ise dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca; Şanlıurfa'nın Akçakale ve Suruç ilçeleri arasındaki bölgede TSK ile YPG arasında yeniden çatışmalar yaşandığı, bölgeden gelen son dakika haberleriyle bildirildi. Bölgeye, Suriye'nin PYD kontrolünde bulunan bölgeden havan atışı yapıldığı belirtildi. Havan atışı sonrası bir hasar oluşmadığı görevli askerlerin geri ateş açması sonucu ise 3 YPG'linin öldürüldüğü bildirildi. Sınır hattına olay sonrası takviye birlikler gönderildiği bilgisi verildi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Şanlıurfa'nın Akçakale ve Suruç ilçeleri arasındaki bölgeye Suriye'de PYD kontrolünde bulunan bölgeden havan atışı yapıldı.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Terör örgütü PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim, ABD ile yakın bir zamanda Rakka'ya operasyon düzenleyeceklerini açıkladı. Müslim, "ABD ve uluslararası koalisyon ve bizim kendi güçlerimizle birlikte operasyon olacak" dedi. Evrensel gazetesinden Arif Bektaş ve Orhan Dil'in haberine göre Müslim, YPG'nin IŞİD'le çatışmalarının Suriye'nin Tabka kenti civarında sürdüğünü ifade etti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

TSK'dan son dakika açıklama... TSK, "PYD\YPG Hatay'da 2 karakola saldırdı. Saldırıya misliyle karşılık verildi" açıklaması yaptı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Son dakika haberlere göre, Hatay'da PYD\YPG ve Suriye rejimi bölgesinden iki karakola saldırıda bulunuldu. TSK, saldırıya misliyle karşılık verildiğini duyururken, olayda can kaybı yaşanmadı. Öte yandan Hatay'ın Hassa ilçesinin karşısında bulunan PYD kontrolündeki Afrin kasabası Karababa köyü yakınlarında terör örgütü PYD'lilerin mevzi kazmaya başladığı saptandı. Bu gelişme üzerine sabah saatlerinde sınır karakollarından PYD mevzilerine havan atışları yapıldı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Suriye'de IŞİD'in elindeki Rakka'yı almak isteyen SDG ile IŞİD arasında Tabka'da süren çatışmalar şiddetlendi. Rakka'nın batısındaki kente yönelik kuşatmayı kırmaya çalışan IŞİD, bu amaçla saldırılarını yoğunlaştırıyor. Suriye’de Rakka’nın batısındaki Tabka kentinde IŞİD ile PKK'nın Suriye kolu PYD'nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında çatışmalar şiddetlendi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Irak Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın El Cezire’ye verdiği röportajda Irak ordusuna destek veren ve çoğunluğu Şii milislerden oluşan paramiliter güç Haşdi Şabi için ‘terör örgütü’ nitelemesini kullanmasının ardından, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı. Erdoğan, röportajda “Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, ‘Terör örgütü değildir’ demişti.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera'ye "Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum" dedi. Erdoğan, referandumun ardından Almanya Başbakanı AMerkel'in kendisini henüz aramamış olmasına ilişkin soruya da "Bunu bir suçluluk psikolojisi olarak değerlendirebiliriz" yanıtını verdi. Erdoğan, Trump döneminden umutlu olduğunu, Trump'ın "sizinle çok önemli işler yapacağız" sözünün bunu gösterdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Irak’ın kuzeyinde PKK’nın elinde 11 yeni nesil füze var. Nereden geliyor bunlar, PYD’den geliyor. PKK ile PYD aynı şey olduğu için oradaki savaş ortamında hangi yöntem varsa PKK/PYD’de de aynı yöntemi kullanıyor. Orası bir laboratuvar durumunda. Dün batı illerinde uzun süredir aradığımız bir teröristi bulduk, şok uygulamalarla. Dün sınırlardan geçmek üzere olan 3 teröristi ele geçirdik" dedi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, "17 Nisan'dan itibaren eğer 'hayır' çıkmasın, net bir şekilde söylüyorum. Rusya'nın talebiyle Amerika'nın talebiyle YPG ve PYD ile Cenevre'de masaya otururlar. Suriye'dekini tanırlar. Barzani'yi zaten tanıdılar ve sonuç itibariyle kala kala Türkiye'nin güneydoğusu kalır ki onu da haydi haydi verirler" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

ABD'nin destek verdiği ve son dönemlerde Rus askerlerin de boy gösterdiği Suriye'nin PYD kontrolündeki Afrin bölgesinin, Türkiye'nin Hatay, Gaziantep ve Kilis illerine sınırı bulunuyor. Sınırın Türk tarafında alınan jiletli tel, duvar önüne hendek, termal gözetleme gibi yeni önlemlerle bölgede kuş uçurtulmuyor. Kameralarla da gözetlenen sınır hattında, gözetleme kuleleri yenilendi ve aydınlatıldı.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

Amerika’nın Suriye’ye düzenlediği hava saldırısı sonrasında Amerika’nın Sesi Kürtçe Yayın Bölümü’ne konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, “Yaratılan atmosferden dolayı Amerika, Suriye askeri güçlerini vurmaya mecbur kaldı. Ümit ediyorum ki bu sadece Suriye rejimiyle sınırlı kalmaz ve sivilleri kendisine hedef alıp kimyasal silah kullanan diğer taraflardan da hesap sorulur.” dedi.


Yayın Tarihi: 08.04.2017

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve IŞİD'e karşı PKK/PYD saflarında savaşmaya giden iki komünist Amerikalının yaşadıklarının aktarıldığı haber terör örgütünü 'meşru' ve 'barışçıl' gösterdiği gerekçesiyle tepki çekti. Haberde PKK/PDY meşru bir yapılanma gibi sunulurken, terör örgütü için 'Suriye'de sadece DEAŞ'a karşı savaşan bir örgüt' ifadesine yer verildi. Daha önce CENTCOM'un Twitter hesabından yaptığı benzer paylaşımlar da büyük tepki çekmişti.


Yayın Tarihi: 03.04.2017

İngiliz Financial Times gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın dünkü Ankara ziyaretinde, Türkiye ile ABD arasındaki gerilimi azaltmakta başarısız olduğunu yazıyor. Gazeteye göre ziyaret Ankara'daki diplomatlar için de 'moral bozucu'ydu.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki PYD-YPG yapılanmasının, bölücü terör örgütü PKK'nın devamı olduğunu sürekli tekrarlıyor. Ancak ne ABD, ne Rusya, ne de Avrupa ülkeleri Türkiye'nin bu itirazlarını duymamazlıktan geliyor. İşte PYD/YPG’nin terör örgütü PKK ile bağlantısını ortaya koyan kanıt...


Yayın Tarihi: 29.03.2017

PYD lideri Salih Müslim, "Silahlı güçler Rakka'yı özgürleştirdikten sonra kentten ayrılıyorlar. Kent sivil meclise devrediliyor. Rakka sivil meclisi şimdi çalışmalarına başladı. Bölgede özgürleştirilen yerlerde sivil meclis çalışmalarını yapıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK işgalindeki bölgelerde yaşanan gelişmeler nedeniyle son iki gün içinde Rusya'nın Ankara Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki mesaj iletti.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

PYD/PKK kontrolündeki Afrin kasabasının sınırın sıfır noktasına sözde PKK bayrağı açılması üzerine harekete geçildi.


Yayın Tarihi: 22.03.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin cep telefonundan büyük elektronik cihazları yolcuların yanlarına almalarını yasaklamasıyla ilgili konuştu.


Yayın Tarihi: 22.03.2017

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde Nevruz'u yasakladığı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Suriye'de terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ tarafından toprakları işgal edilen Arap aşiretlerinin liderleri, askeri ve siyasi bir oluşuma gitmek üzere çalışmalara başladı.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, PKK'nın Suriye kolu PYD, bu ülkenin kuzeyindeki Menbiç ilçesinin idaresini üstleneceğini iddia ettiği sözde 'sivil yönetim' kurdu.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

Anadolu Ajansı'nın son dakika haberine göre, PYD, Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç ilçesinin idaresini üstleneceğini iddia ettiği bir sözde "sivil yönetim" kurdu.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

Türkiye'nin terörist olarak gördüğü PYD'nin ağırlıklı unsurunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Menbiç kentinde "demokratik özerk yönetim"i ilan edeceği öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

Rakka operasyonu için 3 ayrı planın ortaya çıktığı, Antalya'da geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ABD'li ve Rusyalı mevkidaşlarıyla görüştüğü üçlü zirveden kritik kulisler...


Yayın Tarihi: 11.03.2017

Menbiç'te bulunan Rus askerlerinin, bölgedeki terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'li teröristlerle birlikte halay çekip oyunlar oynarken çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son dakika açıklamasında Hollanda, Almanya ve Rakka'ya ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD'li ve Rusyalı mevkidaşları ile geçtiğimiz 2 gün boyunca Antalya'da Rakka operasyonu planını görüştü. İşte o görüşmeden çıkan 3 farklı görüş...


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'nin söz verdiğini belirterek, "Evet YPG/PYD Münbiç'ten çekilecek' dediler. Türkiye için bu bir kırmızı çizgidir" dedi.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Türkiye'nin talebine rağmen YPG'ye koruma kalkanı sağlamak için ABD ve Rus ordusu Menbiç'e konuşlandı. Times, konuyu II. Dünya Savaşı'ndan bu yana süper güçlerin en yakın işbirliği olarak yorumladı.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Pentagon’un Rakka planının detayları sızmaya başladı. Planın 'nihai olmadıuğı' vurgulanırken, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rakka operasyonu planına ikna edilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Türkiye'nin Fırat Nehri üzerinden Suriye'ye bıraktığı suyu kesmesiyle, Kobani ile Menbiç kenti ve birçok yerde elektrik sorununun yaşandığı iddia ediliyor.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Suriye'nin Menbiç ilçesine Esad rejiminin bayrağını diken kişinin, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD ile bağlantılı bir terörist olduğu ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Menbiç’e Esad rejimi güçlerinin konuşlanmasını değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 05.03.2017

Mesut Barzani'nin partisi KDP'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw'ın haberine göre, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, KDP'nin Suriye'deki bürosuna (KDP-S) baskın düzenledi.


Yayın Tarihi: 04.03.2017

PYD'nin Moskova temsilcisi Abdusselam Muhammed Ali, Suriye hükümetine karşı olmadıklarını ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmeye çalışmadıklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 04.03.2017

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Daire Başkanı Sergey Rudskoy, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kontrolündeki Menbiç'in yönetiminin, Suriye ordusuna devredileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 03.03.2017

ABD'li Korgeneral Townsend "PYD/PKK’nın askeri kanadı YPG’nin Türkiye’yi tehdit etmediği"ni, tersine YPG’nin Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediğini ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 02.03.2017

Rakka operasyonuna ABD ile anlaşması durumunda katılması beklenen Türkiye'nin, operasyona 3-4 bin personelle destek vereceği ileri sürüldü.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Suriye'de, muhalif Kürt grupların IŞİD ve PYD'ye karşı aynı anda mücadele ettiği öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı'nda konuşan eski CIA Direktörü David Petraeus, PYD için "ABD'nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın kuzeni" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.02.2017

Amerika’nın 45’inci Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz ay görevi devralmasıyla, Washington’da çok hareketli bir dönem başladı. Trump’ın başkanlık koltuğuna oturur oturmaz imzaladığı kararnameler ülkede ve dünyada büyük yankı buluyor.


Yayın Tarihi: 17.02.2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'li mevkidaşı James Mattis ile yaptığı görüşmede SDG adı altında örgütlenen PYD/YPG'nin Suriye'de operasyonlarda kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.


Yayın Tarihi: 16.02.2017

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, 15 Şubat'ta Moskova'da bir 'Kürt konferansı' düzenleneceğini açıkladı


Yayın Tarihi: 14.02.2017

TSK ve ÖSO işbirliğinin El Bab’da büyük oranda kontrol sağlaması ve Münbiç yönüne ilerlenecek olması El Bab’da bulunan terör örgütü PYD’yi harekete geçirdi.


Yayın Tarihi: 13.02.2017

Fırat Kalkanı Harekatı'nın El Bab'dan sonra kendine yönelmesini bekleyen PYD/PKK, Esad ile birlikte tedbir alıyor.


Yayın Tarihi: 12.02.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CIA Direktörü Mike Pompeo ile FETÖ'ye ilişkin hazırlanan raporu paylaştı.


Yayın Tarihi: 10.02.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir