Son Dakika Yeni PYD Haberleri

TSK'nın Afrin'deki hazırlıkları sürüyor... Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de ateşkes rejimini takip amacıyla İdlib-Afrin hattında konuşlandığı gözlem noktalarında istihkam çalışmaları sürüyor. Gözlem noktalarının 3-4 kilometre uzağında, Afrin'deki terör örgütü PKK/PYD'nin nöbet noktaları bulunuyor.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Halep'in kuzeyinde yer alan ve muhaliflerin kontrolünde olan Azez ilçesinin Maarin köyüne saldırdı. Öte yandan bazı kaynakların iddialarına göre bu saldırı sonrasında TSK, terör örgütü mevzilerini top atışıyla vurdu.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Türkiye’nin 2011-2015 yılları arasında “istisnai vatandaşlık” verdiği 17 bin Suriye ve Iraklının büyük bölümünün K. Irak ve PKK/PYD yönetimindeki bölgelerden gelmesi dikkat çekiyor. Bu tarihlerde Türk vatandaşlığı verilenler arasında Barzani ve PKK adına çalışan dernek, vakıf ve STK temsilcileri bulunuyor. Türkmenler, PKK’lıların TC vatandaşlığının iptalini istiyor.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

PYD lideri Salih Müslim, Kuzey Irak'a askeri saldırı yapılması halinde YPG’nin burayı savunacağını söyledi. Şarku’l Avsat gazetesine demeç veren Müslim, Mesud Barzani liderliğindeki Kürt Demokrat Partisi (KDP) ile aralarındaki ihtilafların teferruata dair olduğunu belirtti ve ‘Kürdistan halkına saldırı yapılması halinde onları savunmaya hazırız’ dedi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin tek taraflı kanton ilan ettiği bölgelerde yerel yöneticilerin seçimi için önceki gün sandığa gidildi. Kamışlı’da seçim kayıt bürosunun duvarında Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının asılı olması dikkat çekti. Öte yandan, PYD Eş Başkanı Salih Müslim, komşu ülke Irak’taki Kürtlerin aksine bağımsızlık hedeflemediklerini belirterek “Biz Suriye’nin bir parçasıyız... Suriye’deki talebimiz ayrılık değil, talebimiz federalizm” dedi.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Terör örgütü PKK/PYD, Suriye'nin en zengin petrol sahalarının yer aldığı Deyrizor ilinin kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz üretim tesisinin kontrolünü ele geçirdi. Terör örgütü DEAŞ'ın çatışmadan çekildiği bölgelerde ilerleyen PKK/PYD unsurları, Fırat Nehri doğusunda kalan diğer petrol sahalarını ele geçirmeyi planlıyor.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Rusya, ABD'nin Suriye'nin DEAŞ kontrolündeki Deyrizor ilinde bulunan Beşşar Esed rejimine ait mevzilere yeniden saldırması halinde karşılık verileceği uyarısında bulundu.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

MİT ve polis, Suriye’de terör örgütü PYD’den kaçıp teslim olmak isteyen 3 kadın teröristi, 70 km’lik planla Kilis’e getirdi. 3 kadın, önce yerel güçlerin yardımıyla Halep’ten çıkarıldı. Esad bölgesinden geçirilen kadınlar, ÖSO’nun elindeki Azez’e ulaştırıldı. Kaçış, üçlünün Kilis’te Türkiye’ye teslimiyle bitti. Kadın teröristler teslim olduktan sonra örgüte katıldıkları için çok pişman olduklarını ifade etti.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde PBS kanalında yayınlanan "News Hour" programının yapımcısı Judy Woodruff'a mülakat verdi. Erdoğan, ABD'nin, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'ye verdiği destekle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Erdoğan, "Biz ABD'den o silahları alamazken siz bunları teröristlere nasıl verirsiniz? Bu soruyu ABD'deki dostlarımıza soruyoruz." dedi.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gidiyor. Referandumda kullanılmak üzere hazırlanan oy pusulası Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Türkçe olmak üzere 4 dilde basıldı. Barzani, ‘Bağımsız Kürdistan’ için 25 Eylül’de referanduma gidiyor. PKK/PYD ise kantonları devletleştirme amacıyla 28 Eylül’de sandık kuracak. Bir sonraki adım, iki bölgeyi de tek çatıda birleştirmek.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

IŞİD'le mücadeleyi gerekçe gösteren ABD'nin, Suriye'de terör örgütü PKK/PYD'ye askeri yardımları devam ediyor. Haseke'deki AA muhabirinden alınan bilgiye göre, önceki gün askeri yardım da taşıyan 70 TIR, Irak sınırındaki Simelka kapısından sabaha karşı geçerek örgütün kontrolündeki kente girdi. Haseke'ye gelen konvoyda, tırların açık kasalarına yüklü, brandalarla örtülmüş ancak kenarları ve arkalarından kısmen görülen askeri araçlar bulunduğu dikkati çekti.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

ABD’nin Suriye’de PYD’ye silah desteği nedeniyle “kapatılacak” söylentisi çıkan İncirlik Üssü’nde sürpriz bir gelişme yaşandı. ABD Hava Kuvvetleri, üssün modernizasyonu için 30 milyon dolarlık fon talep etti. Kürecik Radar Üssü de planda.


Yayın Tarihi: 07.09.2017

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü YPG/PYD'nin Suriye'nin Halep ilinde işgal ettiği Tel Rıfat ilçesinden çekildiğini, bölgeye rejim güçlerinin yerleştiğini bildirdi. Boşaltılan bölgeye Esad rejimi güçlerinin yerleştiğini belirten Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, muhaliflerle rejim arasında çatışma yaşanmaması için bölgeye Rus askeri polisinin konuşlandığını kaydettit


Yayın Tarihi: 06.09.2017

Türkiye'den de görülen Suriye'nin Telabyad kentindeki ABD bayrakları ve YPG flamaları kaldırıldı. Bayrak ve flamaların neden ve kim tarafından indirildiği bilinmiyor. Akçakale'nin Hürriyet Mahallesi'nden de görülen, hava şartları nedeniyle tahrip olan bayrak ve flamalar 4 ay önce yenilenmişti. Telabyad ilçe merkezindeki PYD flaması ile gümrük binasında asılı olan ABD bayrağı ve PYD flamasının bu Sabah yerinde olmadığı görüldü.


Yayın Tarihi: 06.09.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı sınır birlikleri, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin Afrin'deki mevzilerini vurdu. Top sesleri, Kilis kent merkezinden de duyuldu. Kilis sınır hattında güvenlik önlemleri arttırılırken karakollara askeri sevkiyat yapıldı. Çevre illerden getirilen obüs ve zırhlı personel taşıyıcıları Kilis'teki sınır birliklerinde konuşlandırıldı.


Yayın Tarihi: 26.08.2017

Singapğur ve Vietnam'a gerçekleştirilen resmi ziyaretlerin ardından dönüş yolunda, Kuzey Irak'taki referanduma ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'dan son dakika açıklama... MHP lideri Devlet Bahçeli'nin referanduma ilişkin 'savaş nedeni' açıklamasına yönelik, Başbakan Yıldırım referandumun iptal edilmesi gerektiğini ancak bir savaş nedeni de olamayacağını ifade ederek "Hukuki zemine oturtulmalı" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

'Kuduz köpek' olarak bilinen ABD Savunma Bakanı James Mattis’in geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gerçekleştirdiği sürpriz ziyaretin perde arkası ortaya çıkıyor. Türkiye'nin PKK ve uzantılarına karşı İran'la ortak harekat gerçekleştireceğine yönelik söylemlerin ardından gerçekleşen kritik ABD temaslarının 'PKK'yı ve dolayısıyla YPG'yi kollama' amaçlı olduğu iddiaları Ankara kulislerini sarmıştı. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Mattis'in Türkiye ziyaretine ilişkin kritik detaylar kaleme aldı.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

PKK Afrin’i ikinci Kandil’e çevirdi. 360 köy ve 8 bin 500 kilometre karelik yüz ölçümüne sahip ilçede eğitilmiş 20 bin terörist bulunuyor. ABD’nin ısrarla PKK bağlantısı yok dediği PYD’nin Suriye genelinde ikinci en büyük kampı olan Bülbül Dağı’nda dev Abdullah Öcalan posteri dalgalanıyor. Örgüt Türkiye sınırına dev kuleler inşa ediyor.


Yayın Tarihi: 24.08.2017

ABD Savunma Bakanı, 'kuduz köpek' olarak tanınan James Mattis bugün Türkiye'ye geliyor. Ziyaretin nedenine ilişkin kulislerde Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde ve Irak’ta yapılanan PKK yuvalarına karşı yapmayı planladığı harekatın ABD’yi paniklettiği, bu nedenle İran ve Kuveytli yetkililerin yaptığı kritik ziyaretlerin ardından ABD Savunma Bakanı James Mattis'in 'PKK'ya kalkan olmak ve Türkiye’nin olası harekatını geciktirecek önerilerde bulunmak' amacıyla geldiği konuşuluyor.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 39. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. "Şu andaki OHAL'in en önemli özelliği terör örgütlerini defetmek, onları inlerinden bulup, çıkarıp, gömmektir" diyen Erdoğan, "Bu vatanı bölmeye gayret edenlere biz her tarafı mezar ederiz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin devlet kurmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

ABD Savunma Bakanı James Mattis, 23 Ağustos Çarşamba günü Türkiye’ye geliyor. Telafer operasyonunun hemen sonrası gerçekleşmesiyle dikkat çeken ziyarette, Mattis’in PYD krizi ile ilgili bir rapor sunacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olan Mattis’in, günübirlik Ankara ziyareti sırasında çantasında kırmızı dosyalar bulunacak.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

Afrin’i 2012 yılında işgal eden PYD'nin ilçede 64 camiyi zorla ibadete kapadığı öne sürüldü. Cami cemaatini IŞİD ve El Kaide destekçisi olduğu iddiasıyla taciz eden terör örgütünün, işgal ettiği tüm bölgelerde çocuklara yönelik yaz dönemi Kur'an kurslarını yasakladığı da bölgede dolaşan bir diğer iddia...


Yayın Tarihi: 21.08.2017

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri’nin Ankara ziyaretinin ardından, ABD Savunma Bakanı Mattis Türkiye’ye geliyor. Telafer operasyonunun hemen sonrası gerçekleşmesiyle dikkat çeken ziyarette, Mattis’in PYD krizi ile ilgili bir rapor sunacağı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

FETÖ/PDY'nin sözde "İstanbul'daki A sınıfı emniyet müdürlerinin imamı" olduğu belirtilen Necmettin Girgin, Ağrı'nın Hamur ilçesinde Jandarma Komutanlığınca oluşturulan yol kontrol noktasında yapılan kimlik kontrolünde yakalanarak gözaltına alındı. Necmettin Girgin, jandarmadaki işlemlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

PYD Eş başkanı Salih Müslim, ABD ile aralarında IŞİD sonrası dönem için herhangi bir anlaşma olmadığını, ABD'nin Türkiye ile Rakka operasyonu sonrasında anlaşabileceğini iddia etti. Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklamalarda bulunan Müslim, ABD'nin Rojava'daki varlığı ile ilgili olarak, "Şu an var olan Amerikalı merkezler geçici bir süre için buradalar. Amerikalılar savaştaki gerekli uzman ve danışmanlıkları gereği buradalar. IŞİD sonrası süreç için de herhangi bir anlaşma yok" dedi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

TSK, ABD- PYD ortaklığı ile işgal edilen Tel Abyad, Menbiç, Afrin ve Tel Rıfat bölgelerini yakın takibe aldı. Yapılacak harekat için Fırat Kalkanı'yla temizlenen bölgelerde 25 bin kişilik güç hazır hale getirildi. Son günlerde bölgeye yapılan silah ve zırhlı araç takviyeleriyle TSK’ya ait karargahlar da güçlendirildi. Erdoğan'ın Fırat Kalkanı Harekatı'nın genişletileceği sinyalini vermesinin ardından örgütün işgal ettiği noktalara dönük kapsamlı bir harekatın başlayabileceği konuşuluyor.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PYD kontrolündeki Suriye’nin Afrin İlçesi’ne komşu Kilis sınırına askeri araç sevkiyatı yapıldı. 6 obüs ve tank ile askeri araçtan oluşan konvoy, gece kente ulaştı. Askeri konvoy, güvenlik önlemleri arasında konuşlandırılmak üzere sınır hattına ilerledi. Askeri araçların sınırda konuşlandırıldığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

ABD destekli, ağırlığını PYD'nin askeri kolu olan YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Suriye ordusuna saldırdı. Saldırıda 4 Suriye askerinin öldürüldüğü bildirildi.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas'ın, "ABD'nin PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG'ye isim önerdiğine" ilişkin açıklamasına yönelik soruları geçiştirdi. SDG'nin DEAŞ ile mücadelede "etkin" olduğunu savunan Jeff Davis, "ABD'nin ismin türetilmesinde nasıl bir rolü olduğu" şeklindeki soruya "Bu konuda elimde bir şey yok" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

ABD'nin, Rakka operasyonu kapsamında Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü PYD'nin silahlı yapılanması olan YPG'nin ağırlığındaki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) 190 TIR'la zırhlı araçlar ve ağır silahlar gönderdiği iddia edildi. Gönderilen silah ve zırhlı araçların Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinden karayoluyla Semelka Sınır Kapısı üzerinden Rojava'ya sokulduğu ifade edildi.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

Anadolu Ajansı, ABD'nin PKK'nın Suriye kolu YPG'ye ait bölgedeki üslerini gösterdiğini iddia eden bir harita yayınladı. Alman Bild gazetesi de bir üssün uydu görüntüsünü paylaştı. Pentagon haberi yalanlamadı ancak, "Bilerek birliklerimiz tehlikeye atıldıysa büyük endişe duyarız" açıklamasını yaptı. AA'nın haberinde, ABD'nin iki hava üssü dışında Suriye'de PKK/PYD kontrolündeki bölgelerde 8 askeri noktaya sahip olduğu belirtilmişti.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk kez yer alırken raporda PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’den de bahsedildi. FETÖ ve PYD/YPG terör listesinde ise yer almadı. Türkiye’nin terör örgütleri ve yabancı terör savaşçılarıyla mücadelesini de sürdürdüğü vurgulanan raporda Ankara’nın terörle mücadele kapsamında attığı bazı adımlar sıralandı.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG'ye verdiği silahların PKK'da ele geçirildiği belirtilerek, Suriye ve Irak'tan gelen tehdide de gereğinin yapılmaya devam edileceğinin altı çizildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada ayrıca, Kuzey Irak'taki referandum kararının da "vahim bir hata" olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

6 saat süren MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride, "Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması, Türkiye'nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir." denildi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG mensuplarının, Suriye'nin kuzeyindeki bölgelerde sivillere yönelik saldırılara devam ediyor. PYD/YPG'li teröristlerin dün, Suriye'nin Azez kentine havan topuyla düzenlediği saldırıda, 1'i çocuk 2 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin yaralandığı bildirildi. Azez kentinde yaşayan sivillerin yaşanan insanlık dramı karşısında sokaklara dökülerek PKK/PYD/YPG terör örgütünü lanetleyen gösteriler düzenlediği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Suriye'nin Halep kentine bağlı Afrin ilçesinin karşısında bulunan Kilis’in sınır hattındaki Elbeyli ilçesine fırtına obüs topları sevk edildi. Askeri TIR'ların üzerine konulan fırtına obüsleri, terör örgütü PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG kontrolündeki bölgelerin Türkiye tarafındaki hudut karakollarına gönderildi. Fırtına obüslerinin 3’üncü Hudut Tabur Komutanlığına bağlı sınır birliklerine konuşlandırıldığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin Mare bölgesine son dönemde PYD/YPG/PKK terör örgütü mensupları tarafından havan ve benzeri silahlarla atışlar yapıldığını, taciz ve saldırılara misliyle mukabele edildiğini bildirdi.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Suriye'nin Halep kentinin Mare ilçesinde yerel halk, terör örgütü PKK/PYD karşıtı gösteri düzenledi. Gösteride PKK'nın bölgeyi terk etmesi istenmişti. Terör örgütü PKK/PYD'nin, gösterilerden sonra Mare ilçesine düzenlediği füze saldırılarında 5 sivil yaralandı. Mare'deki sivil savunma yetkililerinden Muhammed El Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örgütün, Mare'nin batısındaki Tel Rıfat ilçesi yönünden ateşlediği dört füzenin Mare ilçe merkezine düştüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Suriye'nin Halep kentinin Mare ilçesinde yerel halk, terör örgütü PKK/PYD karşıtı gösteri düzenledi. Gösteriler sırasında PKK terör örgütünün bölgeyi terk etmesi istenirken, PKK dün tarım arazisinde çalışan işçilere ateş açmış ve saldırıda 1 kız çocuğunu katletmişti. Gösterilere çevre köylerden de katılanların olduğu aktarılırken, Arapça ve İngilizce ''Terör örgütü PKK'yı ihanetlerle köylerimize yerleştirdiniz. Onları zilletle köylerimizden çıkaracaksınız" yazılı dövizler taşındı.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye'nin Rakka ilinin Akrişi beldesinde terör örgütü PKK/PYD'ye ait mevzilerini vurduğu, yaklaşık 40 teröristin öldüğü iddia edildi.Bu arada, DEAŞ'ın kentteki uygulamalarını deşifre eden "Rakka sessizce katlediliyor" isimli aktivist ağı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koalisyonun hava saldırılarında, son 48 saat içerisinde 23 sivilin öldüğü, 46 sivilin yaralandığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Suriye'de koalisyon güçlerinin desteği ile Demokratik Suriye Güçleri (DSG)'nin terör örgütü IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyon devam ederken, ABD'nin başta YPG olmak üzere SDG'ye verdiği ağır silahların Rakka'ya sevkiyatı sürüyor. Ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu DSG'nin 6 Haziran'da IŞİD'e karşı başlattığını duyurduğu Rakka operasyonu kapsamında şimdiye kadar birçok mahalle IŞİD'ten temizlenirken çatışmaların diğer mahallelerde devam ettiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Kilis'te dün akşam saatlerinde sınır birliklerinde konuşlu Fırtına obüs topları ve çok namlulu roketatarlar Afrin ilçesindeki PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile PYD mevzilerine 40'a yakın atış gerçekleştirdi. Suriye'deki terör örgütü PYD mevzilerinden alevler yükseldi. Top atışlarının sesleri ve yükselen alevler Kilis kent merkezinden de görüldü.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde terör örgütü PKK/PYD mensuplarının mezarlarında bulunan örgüte ait simge ve kod isimler silindi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait ekipler, zırhlı polis araçları eşliğinde ilçe mezarlığına giderek, terör örgütü mensuplarının mezarlarını bir bir tespit ederken, 25 mezarda bulunan örgütsel simge ve kod isimleri spiral makinesiyle silip, bazı mezar taşlarını da tamamen kaldırdı.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

PYD başkanı Salih Müslim, ABD Başkanı Donald Trump'atan, Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonunu durdurmasını isterdi. Rusya'dan istediği yardım cevabını alamayan Müslim, son çare olarak ABD Başkanı Donald Trump'a Türkiye'yi durdurması yönündeki talebini, kişisel Twitter hesabından iletti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sınır güvenliği için her türlü tehdide anında cevap verileceğinin uyarısında bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Türkiye'ye karşı taciz ateşi yapılan ve TSK'nın operasyon düzenleyeceği söylenen Suriye'nin YPG/PKK kontrolündeki Afrin bölgesinde, teröristler sınıra militan ve ağır silah yığınağı yapmaya başladı. TSK sınırda operasyon için beklerken, terör örgütü YPG'nin de, Türkiye sınırına yakın bölgelere teröristlerini sevk ettiği öğrenildi. Ayrıca, güvenlik güçlerinin, Suriye tarafını güvenlik kameralarıyla 24 saat izleyerek önlem alındığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 01.07.2017

Hatay’ın Hassa İlçesi’nde Suriye sınırındaki Gökhan Hudut Karakolu’na, PKK/PYD/YPG işgali altındaki Afrin bölgesinden açılan taciz ateşine misliyle karşılık verildi. Saat 11.00 sıralarında Afrin bölgesinde bulunan Akbez Demiryolu Tüneli girişi mevkiinden, Gökhan Hudut Karakolu’na hafif silahlarla taciz ateşi açıldı. Bunun üzerine Gökhan Hudut Karakolu’ndan taciz ateşi açılan bölgeye top atışı yapılarak karşılık verildi.


Yayın Tarihi: 30.06.2017

Rus askerleri, Türkiye’nin askeri harekat hazırlığı yaptığı Afrin’den ayrılıyor. Üç özel birlikten oluşan 200’e yakın Rus askeri, Esad rejiminin kontrolündeki Nubül kasabasına çekildi. Rus askerlerin PKK/PYD işgali altındaki Afrin ve çevresindeki köyleri yaklaşık 15 gün önce boşaltmaya başladığı dün de büyük bir nakil ile son askerlerini çektiği bildirildi. Bölge kaynaklarından edinilen bilgiye göre 3 özel birlikten 200’e yakın Rus askeri Afrin’den çıktı


Yayın Tarihi: 30.06.2017

Reuters'ın Beyrut mahreçli haberine göre, ABD'nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) üst düzey bir yetkilisi, dün Türk birlikleriyle çarpışma yaşanan kuzeybatı Suriye'de "açık ve şiddetli bir çatışma çıkması ihtimalini yüksek" gördüklerini söyledi. SDG danışmanı Naser Haj Mansour, SDG'nin, Halep yakınlarında dün iki taraf arasında kısa bir çatışmanın yaşandığı bölgede "bilinen sınırların ilerisine geçmeyi denemeleri" halinde Türk birlikleriyle 'savaşa hazırız' mesajı verdi.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha çok net şekilde ifade ediyorum. Kaldı ki bu bu örgütün Afrin bölgesinden Türkiye’ye doğru açtığı her türlü taciz ateşi misliyle, angajman kuralları çerçevesinde karşılık bulacaktır." dedi.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Azez’in güneyindeki Maranaz bölgesinde terör örgütü PYD/YPG mensuplarınca ÖSO güçlerine yapılan saldırıya önceki akşam karşılık vermesi, gözleri Afrin’deki hareketliliğe çevirdi. Kimsenin yaralanmadığı ve herhangi bir kaybın olmadığı olayın ardından sınırda konuşlu birlikler tarafından ateşin açıldığı bölgeye uluslararası angajman kuralları kapsamında önceki gece misilleme yapıldı. Peki Afrin bölgesine yönelik gelişmeler konusunda Ankara'nın pozisyonu ne olacak?


Yayın Tarihi: 29.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir