Sedat Peker kimdir?

Sedat Peker kimdir?

Reis lakaplı Sedat Peker 26 Haziran 1971 tarihinde doğdu.

90'lı yıllarda Türkiye'de ortaya çıkan mafya oluşumlarının içerisinde yer alması nedeniyle yargılandı. 1997 ve 1998 yıllarında çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalardan savcı tarafından suçsuz bulundu.

12 Mart 2005 tarihinde Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda alınan kararda "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "hürriyetinden yoksun bırakmak" ve "evrakta sahtecilik" gibi suçlardan dolayı toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 21. Ağır Ceza Mahkemesinin uzun tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak cezasının 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Tuncay Özkan ve Levent Göktaş ile birlikte tahliye edildi. İstanbul 21′inci Ağır Ceza Mahkemesi Özkan ve Göktaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı koyarken, Peker hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

HAYATI

Rizeli bir aileden gelen Sakarya doğumlu olup uzun süre Almanya'da yaşayan Sedat Peker, Turancı olduğunu dile getirmektedir.

1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasadışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştır. 1997'de Rize'de kaçakçı Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkan ve serbest bırakılan Sedat Peker'in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkûm olmuştur. Tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998'de Romanya'dan Türkiye'ye getirildi.

Eylül 1998'de Sedat Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999'da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde bulundu.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. Peker ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı.

Sedat Peker Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılanmıştır. Kelebek operasyonu davasının bozulan bölümü yeniden karara bağlandı. Sedat Peker'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Böylece hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklenmiştir.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker'e 10 yıl hapis cezası verildi. 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Sedat Peker Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir. 9 Mart 2015'te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı'nın (ZEREV) TİM Center'da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Sedat Peker'e yaptığı yardımlardan dolayı "En Hayırsever İş Adamı" ve "Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi. 4 Nisan 2015'te Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katılmıştır.

Son Dakika Yeni Sedat Peker Haberleri

Bir grup Trabzonspor taraftarı tribünde "Reis Sedat Peker Bir Umuttur Yaşamak" yazılı tişört giydi. Trabzonspor ile Alanyaspor arasında oynanan futbol maçında, kale arkası tribününde bir grup taraftarın giydiği tişörtlerdeki bu ifade dikkat çekti. Hatırlanacağı üzere, hafta içinde gündeme gelen bir işkence videosu büyük tepki çekmiş ve Sedat Peker Twitter hesabından yayınladığı bir video ile kan donduran o görüntülere ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Sosyal medyada yayınlanan ve bir otomobilin arka koltuğunda oturan 2 kişinin, aralarına aldıkları, kanlar içinde bıraktıkları bir kişiyi "Reis'e nasıl küfredersin" diyerek feci şekilde dövdüğü görüntülerle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı o görüntülerin peşine düştü. Hatırlanacağı üzere kan donduran görüntülerin ardından Sedat Peker Twitter hesabından bir video yayınlamış ve işkenceyi reddetmişti.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

Dün akşam Youtube'a yüklenen bir işkence videosu gündeme bomba gibi düştü. Kan donduran görüntüler Sedat Peker'in sosyal medya hesabı üzerinden de paylaşıldı. Videoda, bir otomobilin arka koltuğunda oturan 2 kişi, aralarına aldıkları, kanlar içinde bıraktıkları bir kişiyi "Reis'e nasıl küfredersin" diyerek feci şekilde dövüyor. Sedat Peker işkence görüntülerinin sosyal medyada yayılması sonrasında bir video çekerek açıklamalarda bulundu. Korkunç görüntülere tepki yağıyor...


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Ergenekon davasından 5 yıla yakın hapis yatan politikacı Oğuz B.'nin 15 yaşında bir erkek çocuğunu istismar ettiğine ilişkin video sosyal medyada hızla yayıldı. Oğuz B.'nin sağ kolu olduğu iddiasını reddeden Sedat Peker, "Oğuz B.'nin devlet görevlisi olduğuna benim sağ kolum olmadığına yemin ederim" dedi. Peker, Oğuz B.'ye "Bazen geride kalanlara yük bırakmamak için 2 rekat namaz kılıp sonrasında da yakışanı yapmak gerekir" sözleriyle intihar etme çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Ergenekon davasından 5 yıla yakın hapis yatan eski politikacı O.B.'nin 15 yaşında bir erkek çocuğunu istismar ettiğine ilişkin video sosyal medyada hızla yayıldı. Ekşi Sözlük'te söz konusu iddia bir numaralı gündem maddesi oldu. Sedat Peker'in Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, "Geçmişte tanışıklığımız olan O.B. ismindeki şahısla gördüğüm lüzum üzerine, tüm arkadaşlığımızı bitirdiğimi dostlarıma bildiririm" dendi.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

Sedat Peker, "Bazı aşırı solcular kendilerince nostalji yapıp Bastille Cezaevi’nin geçmişte basılmasını Maltepe Cezaevi’ne yürüdükleriyle eşitleyip kendi aralarında sohbetler yapıyorlar. Tabii ki bunlar duyan kulaklar tarafından duyuldu. Neymiş, Maltepe Cezaevi’nin basacaklarmış, arkadaşlarını çıkaracaklarmış. Büyük bir devrimin başlangıcı olacakmış. Onların düşündüğü gibi cezaevleri de bir gün basılacak. Ancak vallahi onların hayal ettiği gibi değil..." dedi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Sedat Peker'in, "Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi' üyelerini tehdit ettiği iddiasıyla 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz sanık Peker ile avukatları katılmadı. Müşteki avukatı Eyüboğlu, 'Belgelenmemiş mazeretlerle iki celsedir gelip gidiyoruz, Sedat Peker'in teşrifini bekliyoruz. Mahkeme zorla getirme ya da yakalama kararı vermedi" dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Milliyet gazetesi tarafından geleneksel olarak düzenlendiği iddia edilen ve 'Şehrin En İyileri Ödül Töreni' adıyla bu yıl "En hayırsever iş adamı" kategorisinde ödül Sedat Peker'e verilmişti. Konuyla ilgili Milliyet gazetesinden açıklama yapıldı. Açıklamada, yapılan organizasyon ve ödül töreniyle ilgili gazetenin herhangi bir bilgisi olmadığı ifade edildi.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Şehrin En İyileri Ödül Töreni'nde bu yıl 'En hayırsever iş adamı' kategorisinde ödül Sedat Peker'e verildi. Milliyet Gazetesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen törende, 50 farklı kategoride ödüller verilirken, 'En Hayırsever İş Adamı' ödülünü Peker'in alması ise tartışma yarattı. Törenin sunuculuğunu yapan Cem Davran, ödülün Sedat Peker'e verilme nedenini de şöyle anlattı...


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Sedat Peker sosyal medya hesabından referandumla ilgili bir açıklama yaptı. Peker referandum sonrası yaşanabilecek provokasyonlar konusunda uyardı: "Sabrımızı Gezi olaylarında test ettiler. Yeni hazırlayacakları şey bu yüzden biraz daha farklı olacak. Bu sebeple her ne ile karşılaşırsak karşılaşalım, yapacağımız şey sinirlerimize hakim olup aklıselim davranmak olmalıdır. Yüce Allah korusun, eğer iş Türk milletine düşerse, zaten tüm dünya neler yaşanacağını öğrenecektir."


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Anayasa değişikliği referandum çalışması için Almanya'da toplantı düzenlemek isteyen bakanların programlarının iptal edilmesine Sedat Peker'den tepki geldi.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Açıklamalarıyla tartışma yaratan Sedat Peker, Beykoz'da bir miting düzenleyerek anayasa değişikliği referandumunda 'evet' demeye çağırdı.


Yayın Tarihi: 06.02.2017

Sedat Peker'in "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalayan aydınları tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında, 11 yıla kadar açılan davası bugün başladı.


Yayın Tarihi: 03.02.2017

Barış için akademisyenler bildirisinden sonra imza atanları tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Sedat Peker yarın hakim karşısına çıkıyor.


Yayın Tarihi: 02.02.2017

Yeraltı dünyasının önde gelen isimlerinden Sedat Peker, ‘başkanlık’ sisteminin ‘partili cumhurbaşkanlığı’ adıyla halka sunulacağı referandumda ‘Evet’ diyeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.01.2017

Bir grup akademisyeni "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız” diyerek tehdit ettiği öne edilen Sedat Peker hakkında, 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı


Yayın Tarihi: 07.11.2016

Sedat Peker, son dönemde aydınlara yönelik tehditleri ile tepkiye yol açmıştı


Yayın Tarihi: 03.04.2016

Sedat Peker Ankara'daki saldırısının ardından açıklamalarda bulundu. Çıtayı bir adım yükselttiğini söyleyen Sedat Peker, sokaktakilerin kendisine ''Onların kanlarını içeceğiz'' dediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 25.02.2016

Peker, ''Beni şikayet etmeyi düşünenlere son sözüm şudur; çıtayı bir adım daha yükseltiyorum'' dedi


Yayın Tarihi: 18.02.2016

Anadolu Adalet Sarayı'na gelen Sedat Peker'in ifadesi, Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Levent Kandemir tarafından alındı.


Yayın Tarihi: 01.02.2016

Sedat Peker, polis koruması isteyen akademisyenlere seslenerek, "Bence bu aydınlar, eğer ki bir koruma istiyorlarsa bildirilerinde destek çıktıkları terör örgütü üyelerinden istemelidirler” dedi.


Yayın Tarihi: 19.01.2016

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyesi 15 akademisyenin de aralarında bulunduğu bir grup, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 18.01.2016

Sedat Peker Barış İçin Akademisyenler tarafından imzalanan bildirgenin ardından "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız" dedi. Yapılan şikayetlerin ardından savcılık Sedat Peker'e soruşturma açtı.


Yayın Tarihi: 17.01.2016

CHP Kocaeli Milletvekilleri: Mafya bozuntusunun şiddet ifadeleri dururken akademisyenlere gözaltı, hukukla ifade edilebilecek bir durum değil


Yayın Tarihi: 15.01.2016

Sedat Peker’in, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” sözleri nedeniyle yapılan şikâyet üzerine savcılık soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 14.01.2016

Sedat Peker'in akademisyenler hakkında yaptığı açıklamanın ardından sosyal medyada 'soruşturma' tartışması başladı.


Yayın Tarihi: 13.01.2016

"Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak" diyen Sedat Peker, "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız!" dedi.


Yayın Tarihi: 13.01.2016

Sedat Peker, Kayseri'de işkence gören çocukların babalarına yardımda bulundu. Sedat Peker Kayseri'de üvey anne şiddetine maruz kalan çocukların babasına 250 bin TL değerinde ev hediye etti.


Yayın Tarihi: 03.01.2016

Kayseri'de işkenceye maruz kalan çocukların babalarına suç duyurusunda bulunuldu. Öte yandan Sedat Peker, çocukların babasına ev hediye etti


Yayın Tarihi: 28.12.2015

Seçimden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de yaptığı mitingde “Oluk oluk kan akacak” diyen Peker, seçim günü de kendisini gösterdi.


Yayın Tarihi: 01.11.2015

Rize mitingindeki 'Oluk oluk kan akacak' sözlerinin ardından tepki çeken Sedat Peker hakkında inceleme başlatıldı. Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in yaptığı konuşmanın kaydını istedi.


Yayın Tarihi: 18.10.2015

İzmir Emniyet Müdürlüğü, Sedat Peker'e koruma tahsis edildiği iddiaları üzerine açıklama yaptı


Yayın Tarihi: 17.10.2015

Kocaeli Valiliği, Rize'de gerçekleştirdiği mitingdeki söylemleri nedeniyle hakkında dava açılan Sedat Peker'in 30 Ekim'de Kocaeli'de düzenlemek istediği mitinge izin vermedi.


Yayın Tarihi: 15.10.2015

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 14.10.2015

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in geçen cuma günü katılarak konuşma yaptığı ‘Teröre lanet’ mitingi ile ilgili soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 13.10.2015

Rize’de yerel bir gazetenin düzenlediği ‘teröre lanet’ mitingine katılan Sedat Peker MHP’yi eleştirdi, seçimlerde AK Parti’yi destekleme çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 10.10.2015

Son dönemde AKP’ye yakın duruşuyla dikkat çeken Sedat Peker, Rize'de 'teröre lanet' mitingi düzenliyor.


Yayın Tarihi: 01.10.2015

Sedat Peker'den Sümer Tilmaç'ın vefatına gazete ilanıyla açıklama...


Yayın Tarihi: 14.06.2015

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Sümer Tilmaç'ın kendi düğününde kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Sedat Peker gazete ilanıyla açıklamada bulundu.


Yayın Tarihi: 14.06.2015

Ataköy Ahmet Cömert Spor Salonu'nda 5. Uluslararası Turkish Open Karate Turnuvası'nda Sedat Peker izdihamı yaşandı. Peker'i görmek için gelenler spor salonu önünde izdihama neden oldu.


Yayın Tarihi: 07.03.2015

Gazeteci Sedat Peker, Karşıyaka'da gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.


Yayın Tarihi: 25.02.2015

İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci 54 yaşındaki Sedat Peker, metil alkol zehirlenmesi tanısıyla tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti.


Yayın Tarihi: 23.02.2015

Özgecan Arslan'ın öldürülmesinin ardından, Sedat Peker Pilavcı videosu hakkında ilk kez açıklamalarda bulundu. Sedat Peker'in Pilavcı videosu bir dönem gündemde büyük yer edinmişti.


Yayın Tarihi: 20.02.2015

Sedat Peker, Okmeydanı'nda Berkin Elvan eylemleri sırasında iki grup arasında çıkan silahlı kavgada vurularak hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu'nun ailesine ev hediye etti.


Yayın Tarihi: 07.01.2015

Havaalanında Türk bayraklarıyla karşılanan Sedat Peker'i görebilmek için Kahramanmaraş'ta adeta izdiham yaşandı.


Yayın Tarihi: 28.11.2014

Uzun süreli sessizliğinin ardından son dönemde yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Sedat Peker'in sosyal medyada yayınlanan büyük ses getirdi. Sedat Peker'in videosu binlerce kez paylaşıldı.


Yayın Tarihi: 20.11.2014

Sedat Peker'in Çarşamba günü Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabrini ziyaret ettikten sonra yaptığı konuşma sosyal medyayı salladı.


Yayın Tarihi: 15.11.2014

Cezaevinden çıktıktan sonra ilk kez konuşan Sedat Peker, "Gerçek ülkücüler üst kademeye gelinceye kadar MHP'ye oy vermeyi düşünmüyorum." dedi.


Yayın Tarihi: 13.11.2014

Sedat Peker'in, hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hapis verilen ve Yargıtay tarafından onaylanan cezası nedeniyle tahliye edilmesi beklenmiyor.


Yayın Tarihi: 10.03.2014

Adalet Bakanlığı’nın cezaevindeki mahkumların eşleriyle görüşmesine olanak sağlayan ve kamuoyunda ‘pembe oda’ olarak bilinen görüşme odası, meyvelerini veriyor.


Yayın Tarihi: 16.01.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir