Sedat Peker kimdir?

Sedat Peker kimdir?

Reis lakaplı Sedat Peker 26 Haziran 1971 tarihinde doğdu.

90'lı yıllarda Türkiye'de ortaya çıkan mafya oluşumlarının içerisinde yer alması nedeniyle yargılandı. 1997 ve 1998 yıllarında çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalardan savcı tarafından suçsuz bulundu.

12 Mart 2005 tarihinde Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda alınan kararda "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "hürriyetinden yoksun bırakmak" ve "evrakta sahtecilik" gibi suçlardan dolayı toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 21. Ağır Ceza Mahkemesinin uzun tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak cezasının 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Tuncay Özkan ve Levent Göktaş ile birlikte tahliye edildi. İstanbul 21′inci Ağır Ceza Mahkemesi Özkan ve Göktaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı koyarken, Peker hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

HAYATI

Rizeli bir aileden gelen Sakarya doğumlu olup uzun süre Almanya'da yaşayan Sedat Peker, Turancı olduğunu dile getirmektedir.

1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasadışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştır. 1997'de Rize'de kaçakçı Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkan ve serbest bırakılan Sedat Peker'in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkûm olmuştur. Tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998'de Romanya'dan Türkiye'ye getirildi.

Eylül 1998'de Sedat Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999'da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde bulundu.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. Peker ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı.

Sedat Peker Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılanmıştır. Kelebek operasyonu davasının bozulan bölümü yeniden karara bağlandı. Sedat Peker'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Böylece hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklenmiştir.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker'e 10 yıl hapis cezası verildi. 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Sedat Peker Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir. 9 Mart 2015'te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı'nın (ZEREV) TİM Center'da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Sedat Peker'e yaptığı yardımlardan dolayı "En Hayırsever İş Adamı" ve "Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi. 4 Nisan 2015'te Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katılmıştır.

Son Dakika Yeni Sedat Peker Haberleri

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzalayan akademisyenleri tehdit eden organize suç örgütü lideri Sedat Peker ilk kez savunma yaptı. Peker ifadesinde 'Tamamen eleştiri anlamında yazılmış sözlerdir. Benim eylemim düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelidir.'


Yayın Tarihi: 24.10.2017

Suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker, 'Barış için Akademisyenler' grubunun 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildirisine karşı yazdığı yazıda yer alan ifadeleri nedeniyle ilk kez savunma yaptı. Hakkında 'tehdit' ve 'suç işlemeye tahrik' suçlamasıyla dava açılan Sedat Peker davanın son duruşmasına sağlık raporu göndererek katılmamıştı.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

Suç örgütü lideri Sedat Peker, askerlik görevini yapmasını mevzuatın engel olduğunu bu nedenle de tutuklu olduğu dönemde 'bedelli askerlik' yaptığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker, 'Suça Ortak Olmayacağız' adlı metne imza atan akademisyenlere yönelik 'Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız' sözlerini kullanmıştı. Hakkında açılan davaya katılmayan Peker için duruşmaya gelmediği gerekçesiyle zorla getirilme kararı çıkartıldı. Hatırlanacağı üzere Peker dün de gazeteci Fatih Altaylı'ya yönelik sözleri nedeniyle 'tehdit' suçlamasından, şüpheli sıfatıyla ifade vermişti.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Gazeteci Fatih Altaylı ile organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker'in yaşadığı polemikte yeni gelişmeler yaşanıyor. Altaylı, Peker hakkında yargı sürecini başlattığını duyurmuştu. Peker'in bugün adliyeye gelerek soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifade verdiği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker, sosyal medya adresinden görüntülü bir mesaj yayınladı. Mesajında, 'Yaşadığım kırgınlıkları ülkemiz normale döndürene kadar buzdolabına kaldırdım' dedi. Fatih Altaylı, organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker ile yaşadığı polemiğin ardından, isim vermeden Peker hakkında yargı sürecini başlattığını duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker ile yaşadığı polemiğin ardından, isim vermeden Peker hakkında yargı sürecini başlattığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Sedat Peker ile Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı arasındaki tartışma sürüyor. Hatırlanacağı üzere tartışma Sedat Peker'in "Kanıtım seni öldürmemiş olmam" çıkışıyla başlamış ve ardından Altaylı kaleme aldığı iki yazıyla Peker'e yanıt vermişti. Altaylı geçtiğimiz günlerde savcılara seslenmiş ve "Üzerime ağaç devrilirse sorumlu Sedat Peker'dir" ifadesini kullanmıştı. Peker, Altaylı'ya, kendisini zor durumda bırakmak için saldırı düzenlenebileceğini söyledi ve koruma altına alınmasını istedi.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker'in Beşiktaş'ın Çarşı grubundan davet aldığını söylemesi ve sosyal medyada fotoğraf paylaşması sosyal medyada büyük yankı buldu.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Sedat Peker'in kendisi için söylediği "Seni bugüne kadar öldürmemiş olmam bile benim suç örgütü lideri olmadığımın en büyük kanıtıdır" sözlerine dün olduğu gibi bugün de köşesinden yanıt verdi. Dün kaleme aldığı 'Hangisi Güçlü' başlıklı köşe yazısında Peker'e 'teşekkür' eden Altaylı, bugün de Cumhuriyet savcılarına seslendi ve "Üzerime ağaç devrilirse sorumlusu Sedat Peker'dir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş olan Sedat Peker'in kendisine yönelik olarak söylediği "Seni bugüne kadar öldürmemiş olmam bile benim suç örgütü lideri olmadığımın en büyük kanıtıdır" sözlerine bugün kaleme aldığı yazıyla yanıt verdi. Altaylı, bugünkü yazısında yer alan 'Teşekkürler Sayın Peker' başlıklı bölümde "Beni hâlâ öldürtmemiş olduğu için çok teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Son günlerde sosyal medyada yayılan ve adamları olduğu iddia edilen kişiler tarafından bir otomobilin arka koltuğunda gerçekleştirilen işkenceye ait görüntülerle gündeme gelen Sedat Peker, kendisi hakkında "Kaldığı otelden iç çamaşırlarıyla gözaltına alınırken çekilen görüntüleri, hâlâ aklımdadır" ifadesini kullanan Habertürk Yazarı Fatih Altaylı'ya yanıt verdi. Peker, Twitter hesabından iddiaya ilişkin çok sert bir açıklama yayınladı.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Sosyal medya üzerinden yayınlanan ve bir otomobilin arka koltuğunda oturmakta olan 2 kişinin, aralarına aldıkları ve kanlar içinde bıraktıkları bir kişiyi 'Reis'e nasıl küfredersin' sözleriyle feci şekilde dövdükleri videoyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Görüntülerle ilgili harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılırken, olayla ilgili 4 şüpheli gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

Bir grup Trabzonspor taraftarı tribünde "Reis Sedat Peker Bir Umuttur Yaşamak" yazılı tişört giydi. Trabzonspor ile Alanyaspor arasında oynanan futbol maçında, kale arkası tribününde bir grup taraftarın giydiği tişörtlerdeki bu ifade dikkat çekti. Hatırlanacağı üzere, hafta içinde gündeme gelen bir işkence videosu büyük tepki çekmiş ve Sedat Peker Twitter hesabından yayınladığı bir video ile kan donduran o görüntülere ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Sosyal medyada yayınlanan ve bir otomobilin arka koltuğunda oturan 2 kişinin, aralarına aldıkları, kanlar içinde bıraktıkları bir kişiyi "Reis'e nasıl küfredersin" diyerek feci şekilde dövdüğü görüntülerle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı o görüntülerin peşine düştü. Hatırlanacağı üzere kan donduran görüntülerin ardından Sedat Peker Twitter hesabından bir video yayınlamış ve işkenceyi reddetmişti.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

Dün akşam Youtube'a yüklenen bir işkence videosu gündeme bomba gibi düştü. Kan donduran görüntüler Sedat Peker'in sosyal medya hesabı üzerinden de paylaşıldı. Videoda, bir otomobilin arka koltuğunda oturan 2 kişi, aralarına aldıkları, kanlar içinde bıraktıkları bir kişiyi "Reis'e nasıl küfredersin" diyerek feci şekilde dövüyor. Sedat Peker işkence görüntülerinin sosyal medyada yayılması sonrasında bir video çekerek açıklamalarda bulundu. Korkunç görüntülere tepki yağıyor...


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Ergenekon davasından 5 yıla yakın hapis yatan politikacı Oğuz B.'nin 15 yaşında bir erkek çocuğunu istismar ettiğine ilişkin video sosyal medyada hızla yayıldı. Oğuz B.'nin sağ kolu olduğu iddiasını reddeden Sedat Peker, "Oğuz B.'nin devlet görevlisi olduğuna benim sağ kolum olmadığına yemin ederim" dedi. Peker, Oğuz B.'ye "Bazen geride kalanlara yük bırakmamak için 2 rekat namaz kılıp sonrasında da yakışanı yapmak gerekir" sözleriyle intihar etme çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Ergenekon davasından 5 yıla yakın hapis yatan eski politikacı O.B.'nin 15 yaşında bir erkek çocuğunu istismar ettiğine ilişkin video sosyal medyada hızla yayıldı. Ekşi Sözlük'te söz konusu iddia bir numaralı gündem maddesi oldu. Sedat Peker'in Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, "Geçmişte tanışıklığımız olan O.B. ismindeki şahısla gördüğüm lüzum üzerine, tüm arkadaşlığımızı bitirdiğimi dostlarıma bildiririm" dendi.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

Sedat Peker, "Bazı aşırı solcular kendilerince nostalji yapıp Bastille Cezaevi’nin geçmişte basılmasını Maltepe Cezaevi’ne yürüdükleriyle eşitleyip kendi aralarında sohbetler yapıyorlar. Tabii ki bunlar duyan kulaklar tarafından duyuldu. Neymiş, Maltepe Cezaevi’nin basacaklarmış, arkadaşlarını çıkaracaklarmış. Büyük bir devrimin başlangıcı olacakmış. Onların düşündüğü gibi cezaevleri de bir gün basılacak. Ancak vallahi onların hayal ettiği gibi değil..." dedi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Sedat Peker'in, "Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi' üyelerini tehdit ettiği iddiasıyla 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz sanık Peker ile avukatları katılmadı. Müşteki avukatı Eyüboğlu, 'Belgelenmemiş mazeretlerle iki celsedir gelip gidiyoruz, Sedat Peker'in teşrifini bekliyoruz. Mahkeme zorla getirme ya da yakalama kararı vermedi" dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Milliyet gazetesi tarafından geleneksel olarak düzenlendiği iddia edilen ve 'Şehrin En İyileri Ödül Töreni' adıyla bu yıl "En hayırsever iş adamı" kategorisinde ödül Sedat Peker'e verilmişti. Konuyla ilgili Milliyet gazetesinden açıklama yapıldı. Açıklamada, yapılan organizasyon ve ödül töreniyle ilgili gazetenin herhangi bir bilgisi olmadığı ifade edildi.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Şehrin En İyileri Ödül Töreni'nde bu yıl 'En hayırsever iş adamı' kategorisinde ödül Sedat Peker'e verildi. Milliyet Gazetesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen törende, 50 farklı kategoride ödüller verilirken, 'En Hayırsever İş Adamı' ödülünü Peker'in alması ise tartışma yarattı. Törenin sunuculuğunu yapan Cem Davran, ödülün Sedat Peker'e verilme nedenini de şöyle anlattı...


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Sedat Peker sosyal medya hesabından referandumla ilgili bir açıklama yaptı. Peker referandum sonrası yaşanabilecek provokasyonlar konusunda uyardı: "Sabrımızı Gezi olaylarında test ettiler. Yeni hazırlayacakları şey bu yüzden biraz daha farklı olacak. Bu sebeple her ne ile karşılaşırsak karşılaşalım, yapacağımız şey sinirlerimize hakim olup aklıselim davranmak olmalıdır. Yüce Allah korusun, eğer iş Türk milletine düşerse, zaten tüm dünya neler yaşanacağını öğrenecektir."


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Anayasa değişikliği referandum çalışması için Almanya'da toplantı düzenlemek isteyen bakanların programlarının iptal edilmesine Sedat Peker'den tepki geldi.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Açıklamalarıyla tartışma yaratan Sedat Peker, Beykoz'da bir miting düzenleyerek anayasa değişikliği referandumunda 'evet' demeye çağırdı.


Yayın Tarihi: 06.02.2017

Sedat Peker'in "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalayan aydınları tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında, 11 yıla kadar açılan davası bugün başladı.


Yayın Tarihi: 03.02.2017

Barış için akademisyenler bildirisinden sonra imza atanları tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Sedat Peker yarın hakim karşısına çıkıyor.


Yayın Tarihi: 02.02.2017

Yeraltı dünyasının önde gelen isimlerinden Sedat Peker, ‘başkanlık’ sisteminin ‘partili cumhurbaşkanlığı’ adıyla halka sunulacağı referandumda ‘Evet’ diyeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.01.2017

Bir grup akademisyeni "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız” diyerek tehdit ettiği öne edilen Sedat Peker hakkında, 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı


Yayın Tarihi: 07.11.2016

Sedat Peker, son dönemde aydınlara yönelik tehditleri ile tepkiye yol açmıştı


Yayın Tarihi: 03.04.2016

Sedat Peker Ankara'daki saldırısının ardından açıklamalarda bulundu. Çıtayı bir adım yükselttiğini söyleyen Sedat Peker, sokaktakilerin kendisine ''Onların kanlarını içeceğiz'' dediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 25.02.2016

Peker, ''Beni şikayet etmeyi düşünenlere son sözüm şudur; çıtayı bir adım daha yükseltiyorum'' dedi


Yayın Tarihi: 18.02.2016

Anadolu Adalet Sarayı'na gelen Sedat Peker'in ifadesi, Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Levent Kandemir tarafından alındı.


Yayın Tarihi: 01.02.2016

Sedat Peker, polis koruması isteyen akademisyenlere seslenerek, "Bence bu aydınlar, eğer ki bir koruma istiyorlarsa bildirilerinde destek çıktıkları terör örgütü üyelerinden istemelidirler” dedi.


Yayın Tarihi: 19.01.2016

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyesi 15 akademisyenin de aralarında bulunduğu bir grup, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 18.01.2016

Sedat Peker Barış İçin Akademisyenler tarafından imzalanan bildirgenin ardından "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız" dedi. Yapılan şikayetlerin ardından savcılık Sedat Peker'e soruşturma açtı.


Yayın Tarihi: 17.01.2016

CHP Kocaeli Milletvekilleri: Mafya bozuntusunun şiddet ifadeleri dururken akademisyenlere gözaltı, hukukla ifade edilebilecek bir durum değil


Yayın Tarihi: 15.01.2016

Sedat Peker’in, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” sözleri nedeniyle yapılan şikâyet üzerine savcılık soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 14.01.2016

Sedat Peker'in akademisyenler hakkında yaptığı açıklamanın ardından sosyal medyada 'soruşturma' tartışması başladı.


Yayın Tarihi: 13.01.2016

"Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak" diyen Sedat Peker, "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız!" dedi.


Yayın Tarihi: 13.01.2016

Sedat Peker, Kayseri'de işkence gören çocukların babalarına yardımda bulundu. Sedat Peker Kayseri'de üvey anne şiddetine maruz kalan çocukların babasına 250 bin TL değerinde ev hediye etti.


Yayın Tarihi: 03.01.2016

Kayseri'de işkenceye maruz kalan çocukların babalarına suç duyurusunda bulunuldu. Öte yandan Sedat Peker, çocukların babasına ev hediye etti


Yayın Tarihi: 28.12.2015

Seçimden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de yaptığı mitingde “Oluk oluk kan akacak” diyen Peker, seçim günü de kendisini gösterdi.


Yayın Tarihi: 01.11.2015

Rize mitingindeki 'Oluk oluk kan akacak' sözlerinin ardından tepki çeken Sedat Peker hakkında inceleme başlatıldı. Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in yaptığı konuşmanın kaydını istedi.


Yayın Tarihi: 18.10.2015

İzmir Emniyet Müdürlüğü, Sedat Peker'e koruma tahsis edildiği iddiaları üzerine açıklama yaptı


Yayın Tarihi: 17.10.2015

Kocaeli Valiliği, Rize'de gerçekleştirdiği mitingdeki söylemleri nedeniyle hakkında dava açılan Sedat Peker'in 30 Ekim'de Kocaeli'de düzenlemek istediği mitinge izin vermedi.


Yayın Tarihi: 15.10.2015

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 14.10.2015

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in geçen cuma günü katılarak konuşma yaptığı ‘Teröre lanet’ mitingi ile ilgili soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 13.10.2015

Rize’de yerel bir gazetenin düzenlediği ‘teröre lanet’ mitingine katılan Sedat Peker MHP’yi eleştirdi, seçimlerde AK Parti’yi destekleme çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 10.10.2015

Son dönemde AKP’ye yakın duruşuyla dikkat çeken Sedat Peker, Rize'de 'teröre lanet' mitingi düzenliyor.


Yayın Tarihi: 01.10.2015