Son Dakika Yeni YSK Haberleri

MHP, son dönem gerek sosyal medyada, gerekse yerel ve ulusal basında çıkan, partiden 300-400 kişinin istifa ettiğine yönelik 'MHP’de deprem' ve 'MHP’de şok istifa' başlıklı haberlerle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. 'Partinin kamuoyu nezdinde yıpratılmaya çalışıldığı' ifade edildi.


Yayın Tarihi: 29.09.2017

CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulaları ile ilgili kararı için AİHM'e başvuruyor. CHP'nin dilekçesi AİHM'e bugün gönderilecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün 20. gününde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, 16 Nisan referandumunun gayrimeşru olduğunu söyledi, YSK'nın kararını AİHM'e taşıyacaklarını açıkladı ve dilekçeyi canlı yayında imzaladı.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Benim söylediğim laflarla, sayın Kılıçdaroğlı'nun YSK başkanı, üyeleri, karar veren hakim ve savcılar hakkındaki söylediği lafları yan yana koyun yüzünüz kızarmadan Kılıçdaroğlu'nun dediklerini okuyabiliyorsanız aşk olsun size.Yargı görevini yapanları hukuk dışı yolla ve yöntemlerle etkilemeye teşebbüs suçtur.Ana muhalefet veya diğer partiler suç işlememeli. Topluma böyle kötü örnek olamamalı” dedi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Referandum sonuçlarına ilişkin tartışma sürüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter'dan yaptığı açıklamada "CHP Genel Başkanı'nın (Kemal Kılıçdaroğlu) YSK üyelerine, 'çete', 'kumpasçı', 'onurlarını satan', 'şerefini satan', 'gerdan kıran' ve 'iki büklüm eğilen' demesi, açık suçtur. YSK üyelerine karşı kullandığı haksız, saygısız, gayri ahlaki ve gayri hukuki sözlerinden dolayı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu kınıyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemine işaret eden Meral Akşener, “Bu ülkemiz için son demokratik seçimdir. 2019'da Tayyip Erdoğan kazanırsa ülke parti devletine gider. Türkiye'deki demokrasi, hukuk, yaşam, her şey sıkıntıya girer. Bu seçimin sonuçları daha kesinleşmedi. Kesinlikle ‘Hayır' çıktı. Seçim güvenli olmadığı için biz sandıklarda güvenliği sağladık ama YSK kanunu hiçe sayarak seçimin sonucuna etki etmiş oldu. Bu seçim sonuçlarını kabul etmiyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

CHP, 10 Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. -YSK, dün, referandumda aldığı ‘mühürsüz’ kararı nedeniyle kuruma yönelik eleştiriler üzerine suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı. Başkan Sadi Güven başkanlığında yapılan olağanüstü toplantıda özellikle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun YSK’ya yönelik eleştirileri gündem olurken, suç duyurusunda bulunulacağı belirtilmişti.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

YSK, referandum eleştirileri için düğmeye bastı. Gelen son dakika habere göre, YSK Başkanı ve üyelerini hedef gösterenlere karşı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. Kılıçdaroğlu, YSK ile ilgili yaptığı açıklamada "Sen artık bir siyasetçisin kardeşim, sen o cübbeyi giymeye layık değilsin. Gayri meşru bir halk oylamasının tek nedeni, sorumlusu sensin" demişti. Suç duyurusu kararının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik alındığı değerlendiriliyor.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy kararının protesto edildiği eylemler hakkında paylaşımlarda bulunan sosyal medya hesapları ve internet sitelerine erişim durduruldu. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından çok sayıda sosyal medya hesabı, bazı hesaplardan yapılan paylaşımları ve internet adreslerine erişim engeli geldi. YSK’nın mühürsüz oyların kabulüne ilişkin aldığı kararın protesto edildiği eylemler hakkında yapılan paylaşımlara da mahkeme engel koydu.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Hukukçular, 'tam kanunsuzluk oluşmadı' gerekçesiyle referandum sonucunu resmen tanıyan YSK'ya tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) anayasa değişikliğiyle ilgili 16 Nisan'da yapılan referandumun sonuçlarını dün kesinleştirmesiyle, bir partiye üyeliğinin önünde engel kalmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa zamanda AK Parti'ye katılması bekleniyor. Erdoğan 21 Mayıs'ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde de genel başkanlığa tek aday olarak gidecek. Referandumla kabul edilen anayasa değişikliği, cumhurbaşkanına bir partiye üye olma imkanı getiriyor.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Son dakika haberine göre; Tartışmalı geçen 11 günün sonunda YSK kararını verdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven canlı yayında sonuçları açıkladı. Buna göre, 25 milyon 157 bin 463 seçmen "evet", 23 milyon 779 bin 141 seçmen "hayır" oyu kullandı. 'Evet' oyu verenlerin oranı yüzde 51.41, 'Hayır' oyu verenlerin oranı yüzde 48.59. İşte tüm detaylar...


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Yüksek Seçim Kurulu , 16 Nisan referandumunun "tam kanunsuzluk" nedeniyle iptali istemiyle yapılan başvuruların reddine ilişkin kararının gerekçesini açıkladı. YSK'nın, ret kararının gerekçesinde, "Tam kanunsuzluk koşulları oluşmamıştır. Sandık kurulunun hatasıyla seçmenin oyu yok sayılamaz." ifadeleri kullanıldı.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongreyle AK Parti'ye genel başkan olarak seçilmesi bekleniyor. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun referanduma ilişkin kesin sonuçları açıklaması ve sonuçların Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından partiye üye olacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın, Erdoğan ile yaptığı görüşmede "Ne zaman isterseniz AK Parti genel başkanlık görevini bırakırım" dediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Gelen son dakika bilgisine göre; CHP'nin "Danıştay süreci" teklifi reddedildi. Buna göre Danıştay'ın kararı beklenmeden referandum sonuçları açıklanacak. Cumhuriyet Halk Partisi, YSK’ya iptal başvurusu reddedilince, referandum sonucunu, geçtiğimiz hafta Danıştay’a taşıyıp yürütmeyi durdurma istemişti. CHP ayrıca Danıştay kararına kadar YSK'nın seçim sonuçlarını kesinleştirmemesi gerektiğini belirtmişti.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), YSK'ya iptal başvurusu reddedilince, referandum sonucunu, geçtiğimiz hafta Danıştay'a taşıyıp yürütmeyi durdurma istedi. "Yargı cephesinde mücadeleye sonuna kadar devam" mesajı veren CHP, Danıştay'a yaptığı bu başvurunun sonucunu beklerken, yarın da parti meclisi toplanacak ve AYM ve AİHM'e başvuru yapılıp yapılmaması konusunda karar alınacak. Parti avukatı Atilla Kart, çok önemli bir gerekçeye ulaştıklarıı ve bunu da Danıştay'a ilettiklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Anayasa değişikliği referandumu için hem kampanya döneminde hem de referandum gecesi incelemelerde bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyelerinin, hazırladığı ön rapordan bölümler ortaya çıktı. AGİT'e bağlı gözlemciler referandumla ilgili ön raporlarını yayınlarken, rapordan ortaya çıkan ilk bölümde ‘mühürsüz oylar’a dikkat çekildi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

'YSK'nın kararları aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesi dahil hiçbir merciye başvurulamaz' açıklaması yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a CHP'den yanıt geldi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "CHP başvuramaz demenin arkasında hakimlere tehdit vardır. Adalet Bakanı, anayasal suç işlemiştir. Hakimlere talimat vermiş tehdit etmiştir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, YSK'nın 'mühürsüz oy' kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi. "Hiçbir dayanağı yok ve hayatımda böyle karar görmedim ve duymadım. YSK’nın, Türkçe okuma yazma bilen herkesin anladığı bir şeyi nasıl anlamadığına hayretler ediyorum" diye konuşan Feyzioğlu, "Herhangi bir okul bitirmemiş birisi bile bunun ne anlama geldiğini anlar. ‘Arkası mühürsüz oy pusulası geçersizdir.’ YSK’nın görevi kanununu uygulamaktır, kanun yazmak değil" dedi.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Uşak'ta, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oyları geçerli saydığı karara tepki olarak "Hayır'a Sahip Çık" çağrısıyla düzenlenen eylemde polis, yürümek isteyen gruba müdahale etti. Polis gruptan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) eski İl Başkanı Mahmut Uludağ'ın da aralarında bulunduğu 4'ü kadın, 14 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım'a beklenen Rakka operasyonu ve ABD ile YPG ilişkisi de soruldu. Başbakan Yıldırım, "ABD ile DEAŞ’a karşı mücadelede tavrımız çok açık ve nettir. Nasıl işbirliği yapacağımız her seviyede kendilerine aktarılmıştır. Bu şartlar altında karar bizim değil karar ABD'nin olacaktır" dedi. Yıldırım, CHP'nin referandumla ilgili Danıştay'a başvurma kararına ilişkin "Milletin zamanını israf etmenin manası yok" değerlendirmesini yaptı.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararının AİHM'e götürülmesinin düşünülebileceğini söyledi. Jagland, Strasbourg’da yaptığı açıklamada hiçbir uluslararası kuruluşun herhangi bir ülkede bir referandumu geçersiz sayma imkanının bulunmadığını belirterek “Ancak YSK’nın manipülasyon iddialarına rağmen referandumu iptal etmeme kararına karşı AİHM’e başvurulması düşünülebilir” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Aziz Nesin'in oğlu, ünlü matematikçi Profesör Ali Nesin ise Facebook hesabından YSK'nın referandum kararına ilişkin haberi paylaştıktan sonra "Ama bu haksızlık" diyenler geçmişte yaptıkları haksızlıkları gözden geçirsinler. 367 kararı mesela. Etme bulma dünyası..." diye yazmıştı. Ali Nesin tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaptı. Nesin, "Paylaşımlarım beş dakika sonra 'Ali Nesin sosyal medyayı salladı' başlığıyla Hürriyet'teydi. Ne zaman, hangi ara sallanmış ki bu sosyal medya?" diye sordu.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “1-0 ya da 5-0 kazanmışsın önemli değil, önemli olan maçı kazanmaktır” sözlerine yanıt vererek “Bu tablo maçın bittiği tablo değil. Ofsayttan gol atıldığı iddası var ama maç bitmez maç devam ediyor. Daha ikinci devre var. Daha 2019’da görülecek hesabımız var. Maç 2019’da bitecek” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Son gelen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP'nin referandum itirazıyla ilgili olarak "AYM ve AİHM'in yetki alanında değil. YSK'nın kararı kesin bu iş bitti" dedi. A News'a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun itirazları için "Millet iradesine saygısızlık hakkın yok" diye konuştu. Avrupa'daki 'Evet' oranlarını değerlendiren Erdoğan, "Avrupa'nın müdahalesi ters tepti" dedi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Hukukçular, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 'mühürsüz pusula ve zarf' kararını değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “16 Nisan’da gerçekleşen sözde anayasa değişikliği adı altında milletin hayır iradesine darbedir. Bundan sonra yapılması gereken demokrasi mücadelesinin bayrağına sımsıkı biçimde sarılmak ve bu darbeyi savuşturana kadar kesintisiz mücadele etmektir. Kimse bizden haklı olduğumuz ve kazandığımız bir seçimi yok sayıp, oldubittiye boyun eğmemizi bekleyemez” açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Son dakika haberine göre; CHP'nin seçimi iptal başvurusuna cevap geldi. Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan tarihinden gerçekleştirilen referandum ile ilgili tüm itirazları reddetti. 11 kişilik kurul kararını bire karşı on oyla aldı. Karara CHP'den ilk tepki geldi. Bülent Tezcan, "Bu karar kanuna açık bir aykırılıklar mühürsüz oy pusuluları geçerli denilmişti. YSK kendini kanun koyucu yerine koymuştur." dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "AK Parti yönetimi kamplaşmayı tahrik eden tutumlara son vermelidir. CHP yönetimi, PKK'nın sokak çağrılarına, YSK'nın kararını tanımayacakları gibi sokağa davetleri kışkırtan tavırlarla destek olmamalıdır. CHP yönetimi HDP'den elini kolunu çekmelidir" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Referandumun ardından Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen 'mühürsüz oy pusulası' tartışmasında kritik saatler başladı. YSK Başkanı Sadi Güven, "Referandum sonuçlarına yapılan itirazları öğleden önce değerlendireceğiz" demişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır!" ifadelerini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, referandum sonuçlarına ilişkin "YSK'nın yardımıyla alınan yüzde 51, Erdoğan için büyük bir mağlubiyettir. Bunu o gece kameralar karşısındaki yüz ifadesi de ortaya koyuyor. Erdoğan aynı zamanda en büyük kaybedenidir, bir Pirus zaferiyle karşı karşıyadır. Özetle Erdoğan, millete sopa göstermiş, hatta sopayı millete karşı kullanmıştır. YSK'nın yardımıyla alınan yüzde 51, Erdoğan için büyük bir mağlubiyettir" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'li muhaliflerin öne çıkan isimlerinden Meral Akşener'in kuracağı yeni partinin adının belli olduğu iddia edildi. Akşener'in yeni partisinin adının Milliyetçi Türkiye Partisi olacağı ileri sürüldü. Twitter'dan açıklama yapan Meral Akşener, iddiaları kesin bir dille reddetti. Akşener, "Parti kurma çalışmamız yoktur. YSK'nın hukuku katlettiği, 'abidik gubidik' işlerin yapıldığı bir süreçte önceliğimiz oylarımıza sahip çıkmaktır" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, referandum sonuçlarına ilişkin, "40 yıllık bir emeğimdir. Bir hayalimin gerçekleştiğini görüyorum. Bunu ölmeden görmüş olmak güzel bir şey. Çünkü öbür tarafta gözüm arkada kalırdı" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, "Referandum iptali için başvurumuzu yaptık. Pek çok yerde ihlaller var, bunu YSK'ya verdiğimiz dilekçede belirttik” dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, YSK'ya yapılan iptal başvurularına dair "CHP referandum yenilgisine mazeret arıyor, kendine baksın" dedi. CHP, 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumunun iptali için YSK'ya başvurmuştu. Başbakan Binali Yıldırım ise, "Halkın kararı nettir, sonuç evettir. İtirazlar, YSK'nın değerlendirmesi sonucu paylaşılacaktır. Biz görevimizi yaptık" yorumunu yaptı. Yıldırım, "Sonuçları ana muhalefet partisinin tanımaması yanlıştır, bu yanlıştan dönülmeli" de dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Habertürk TV'de katıldığı programda referanduma ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu. Aksünger programda mühürsüz zarfların içinden çıkan oyların kabul edilmesi kararını eleştirirken, YSK sistemine göre henüz açılmamış 8-10 bin sandığın daha olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Twitter'dan referandum sonuçlarını tanımayacaklarını ilan etmişti.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) Başkanı Sadi Güven, son dakika yaptığı açıklamada "Referandum sonucuna yapılan itirazı öğleden önce değerlendireceğiz" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Twitter'dan "Adalet yerini bulana kadar durmayacağız! Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız!" ifadelerini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

İstanbul ve Ankara'da referandumun iptali için toplanan vatandaşlar kuyruk oluşturdu. Çağlayan Adliyesi'ne itiraz için gelen vatandaşlar adliye içine İzmir Marşı ile giriş yaptı. Bu sırada güvenlik görevlileriyle vatandaşlar arasında kısa süren bir itişme oldu. Daha sonra adliye içinde Çevik Kuvvet polisi güvenlik önlemi aldı. CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, "O halde A4 kağıdına basıp çıktı aldığımız bu oy pusulaları da kabul edilsin" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Yurt Dışı Seçim Kurulu, YSK'nın verdiği karar kapsamında mühürsüz oyları geçerli saydı. Hollanda'da CHP'li bir sandık müşahidi, sandık kurulu mührü bulunmayan 150 zarftaki oyların sandık kurulunca geçerli sayıldığını belirterek, karara itiraz etti. Danimarka'da yapılan başka bir itirazda ise AK Parti müşahidi, zarflarda 3 mühür yerine 2 mühür bulunduğu gerekçesiyle geçersiz sayılan 180 oyun geçerli sayılmasını talep etti.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Gaziantep'te çoğunluğu CHP'li olan grup, Anayasa Değişikliği Halkoylaması'nda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarının geçerli saymasını protesto etmek istedi. Valiliğin yasak kararına rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti, 10 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Yüksek Seçim Kurulu'nun, "mühürsüz oyların geçerli sayılması"na ilişkin kararının gerekçesi açıklandı. Kurul, hata veya ihmali tespit edilen sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında ilgili seçim kurullarınca yasal gereğinin takdir ve ifası için suç duyurusunda bulunulması gerektiğine karar verdi. Açıklamada, "Sandık kurulunca mühürleme işleminin yapılmaması tek başına seçmenin oyunun geçersiz sayılması için yeterli değildir" ifadesi yer aldı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

16 Nisan'da yapılan referandum oylamasında Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oyları geçerli sayması tartışmalara yol açtı. Emre Kınay'ın sosyal medyada tepki göstermesinin ardından bir tepki de Rock müziğin efsane ismi Hayko Cepkin'den geldi. Sevilen şarkıcı yaşanan bu olaylara kendi üslubuyla gönderme yaptı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP'li milletvekilleriyle referandumun iptali istemli dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu'na verdi. Tezcan, "Bu seçimin sayımları yenileyerek düzelmesi mümkün değil. Yapılması gereken, meşruiyetini yitiren bu halk oylamasının iptal edilmesidir. Bunun dışındaki bir yol kamu vicdanını rahatlatmayacak" açıklamasını yaptı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

CHP'nin, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz pusula kararı nedeniyle 16 Nisan referandumu iptal başvurusu yapmasına AK Parti'den tepki geldi. Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı açıklamada, "CHP’nin şimdiye kadar hiçbir seçimden sonra halkın iradesine saygı duymuş bir yaklaşımı yok. Her seçimi tartışıyorlar. Özal aynı şekilde itham etti, Demirel’i itham etti, Menderes’i itham etti. Dolayısıyla biz buna alışığız ama zaman içinde kamuoyu bunu kabul edecektir" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler Yüksek Seçim Kurulu'na geldi. Anayasa Değişikliği Referandumunu gözlemlemek üzere Türkiye’de bulunan uluslararası gözlemciler YSK'ya geldi. Heyet, YSK'dan ayrılmadan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AGİT gözlemcilerine 'seçimlerin ertelenmesi ihtimali var mıdır? Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltilirken, kritik soruya çarpıcı bir yanıt geldi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) mühürsüz oyları geçerli saymasının yasaya aykırı olduğunu iddia ederek referandumun iptalini isteyen CHP, YSK Başkanı Sadi Güven ile görüşmeye gidiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, YSK'ya geldi. Aksünger, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada "YSK Başkanı Sadi Güven ile yüzleşmeye gidiyoruz" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise bugün saat 14.30'da 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Halk Oylamasının İptal Dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu'na verecek.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandumda ‘şaibe’ tartışmalarının başlamasına neden olan mühürsüz oyların geçerli sayılmasına dair kararından sadece iki saat önce bu pusulaları tanımayacağını duyurduğu ileri sürüldü. Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre kararın gerekçesi pazar günü tüm üyeler tarafından imzalandı. Ancak YSK Başkanı Sadi Güven, gerekçeli kararı 2 gündür siteye koymadı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Independent gazetesinden Patrick Cockburn, referandum sonrası yaşanan 'derin bölünmeler' nedeniyle Türkiye'nin 'potansiyel düşmanlarının avı' haline geleceğini belirtti ve "seçim adil yapılmış olsaydı, hayır oyları çoğunlukta olurdu" dedi. İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, referandum sonrası yaşanan 'derin bölünmeler' nedeniyle Türkiye'nin 'potansiyel düşmanlarının avı' haline geleceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin "Çağrımız; ya bu hileleri düzeltin ya bu referandumu iptal edin. İkisinden birini tercih edin; çünkü şu anda kamu vicdanı, gerçekten yaralanmış vaziyette ve insanlar soru işaretleriyle duruyor. Resmen oy yolsuzluğu yapılıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil" diye konuştu. Aksünger, ayrıca YSK'ya yapacakları başvuruyla ilgili "İptaliyle ilgili konu; bugün, yarın halledeceğimiz bir konu" dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

16 Nisan halk oylamasında oy kullanma kabinlerine cep telefonu ve kayıt cihazıyla girişin yasaklanmasına rağmen, bazı seçmenler bu kurala uymadı. Manisa’da, referandumda sandık görevlileri ile birlikte seçim güvenliğini sağlayan polisler, kabinde oy pusulasının fotoğrafını çeken 11 kişi hakkında işlem yaptı. Seçim Kanunu’na muhalefetten 11 kişiye kişi başı 250’şer lira idari para cezası kesildi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran referandumda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oyları geçerli saymasına ilişkin açıklamasında "YSK'nın hesabını vermesi gereken çok soru var. Bu şartlar altında başkanlık sistemi ölü doğmuştur, meşruiyeti yoktur, Türkiye'de uygulanamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir