HABER

Son Dakika: 6 muhalefet liderinin buluşmasının ardından ortak açıklama geldi

Son dakika haberi: 6 muhalefet lideri Deva Partisi ev sahipliğinde ikinci kez buluşmuştu. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından ortak açıklama geldi. Açıklamada "Buradan tüm vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz, bizler Türkiye'yi karanlık günlerden çıkartma kararlılığı içerisindeyiz. Umutlarımız ve geleceğe olan inancımız, Türkiye'nin sorunlarından çok daha büyüktür." ifadeleri kullanıldı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Son Dakika: 6 muhalefet liderinin buluşmasının ardından ortak açıklama geldi

Son dakika haberi: Ahlatlıbel zirvesinden 1 buçuk ay sonra ikinci kez çalışma yemeğinde buluşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun toplantısı 19.40’da Deva Partisi Genel Merkezi’nde başladı ve 5 saat sürdü. Toplantının ardından 6 siyasi parti genel başkanının ortak açıklaması paylaşıldı.

İŞTE 6 MUHALEFET LİDERİNİN ORTAK AÇIKLAMASI

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Toplumu en geniş yelpazede temsil eden altı siyasi parti olarak bizler, Türkiye siyasi tarihinde benzeri olmayan bir iş birliği bilinciyle, kutuplaşma yerine istişare ve uzlaşmayı esas alarak "Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş" konusunda tam bir mutabakata varmış ve ortak mutabakat metnimizi 28 Şubat'ta milletimizle paylaşmıştık. Yarının Türkiyesi'ni inşa etmek üzere 12 Şubat tarihindeki toplantımızda kararlaştırdığımız iş birliği alanlarını değerlendirmek ve ilerletmek amacıyla bugün tekrar bir araya geldik. Öncelikle Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası kapsamında bir çalışma grubu oluşturduk. Geçtiğimiz ay içinde yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirdik ve bu bağlamda birlikteliğimizi bozmayı amaçlayan seçim kanunu teklifi üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Milletimizin bilmesini isteriz ki, demokratik ilkelere dayanan birlikteliğimiz bu gibi siyasi mühendislik çabalarından etkilenmeyecektir. İş birliğimizi uyum içinde sürdürmeye kararlıyız."

Açıklamada ayrıca, hangi şartlarda olursa olsun, milli iradeyi parlamentoya tam olarak yansıtmak üzere seçim güvenliğini sağlamak amacıyla bir çalışma grubu oluşturulduğu aktarıldı.

"RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINI DA ELE ALDIK"

Ülkenin içinde bulunduğu "derin ekonomik krizin" değerlendirildiği belirtilen ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle beraber uygulamaya konulan, akıldan, bilimden, gerçeklikten ve istişare kültüründen kopuk keyfi politikalar ağır bir hayat pahalılığına, işsizliğe ve yoksulluğa yol açmış, ekonomik kırılganlıklar ciddi biçimde artmıştır.

Bu konularla birlikte derin bir uluslararası krize yol açan Rusya-Ukrayna savaşını da ele aldık. Rusya Federasyonu'nun uluslararası hukuku ihlal ederek Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saldırması ile bölgemizde istikrar ve barış tehdit altına girmiştir. Bu kriz bize akılcı, tutarlı ve ülkemizin orta ve uzun vadeli stratejik menfaatlerini dikkate alan bir dış politikanın önemini bir kere daha göstermiştir.

"UMUTLARIMIZ VE GELECEĞE OLAN İNANCIMIZ, TÜRKİYE'NİN SORUNLARINDAN ÇOK DAHA BÜYÜKTÜR"

Buradan tüm vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz, bizler Türkiye'yi karanlık günlerden çıkartma kararlılığı içerisindeyiz. Umutlarımız ve geleceğe olan inancımız, Türkiye'nin sorunlarından çok daha büyüktür. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakat metnimiz ve sürdürdüğümüz iş birliği, milletimizin geleceğe dair umudunu ve inancını artırmıştır.

Hedefimiz istişare ile derin sorunlarımıza son vermek ve her bir vatandaşımızı insan onuruna yaraşır bir yaşam ve refah standardına kavuşturmaktır. İktidarın ayrıştırma ve kutuplaştırma politikalarının tam tersine, birlik ve uzlaşı ile çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."

FO40O0MXoAME3Mx (1)

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Twitter hesabında görüşmeye ilişkin açıklamada yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimize geçiş sürecini ve ülke gündemini konuştuğumuz bu güzel toplantı için başta Sayın Ali Babacan olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum." dedi.

MERAL AKŞENER DE PAYLAŞTI

Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de "Makulde buluşmayı esas alarak oluşturduğumuz parlamenter sistem önerimize geçiş sürecinin detaylarını konuştuğumuz ve ülkemizde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiğimiz bu kıymetli toplantı için başta Sayın Ali Babacan olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

AHMET DAVUTOĞLU'NUN PAYLAŞIMI

Toplantıya ilişkin paylaşım yapan bir diğer lider ise Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu oldu. Davutoğlu paylaşımında "Ülkemizin ve Milletimizin geleceği için yeniden bir araya gelerek, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem sürecinin detaylarını ve güncel gelişmeleri ele aldık. Bu buluşmaya ev sahipliği yapan Sn. Ali Babacan'a ve katkı sağlayan tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum." dedi.

ALİ BABACAN: GENEL MERKEZİMİZ BU AKŞAM DEMOKRASİ TARİHİNE GEÇECEK BİR BULUŞMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise "Genel merkezimiz bu akşam demokrasi tarihine geçecek bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş üzerinde uzlaştığımız değerli genel başkanlarla oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Sayın genel başkanlara teşekkür ediyorum." dedi.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler