Son Dakika Yeni Suriye Haberleri

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer yaptığı yazılı açıklamada Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı hazırlığı yaptığını iddia ederek, "Eğer böyle bir saldırı düzenlerse Esad ve ordusu bunun bedelini ağır ödeyecektir" dedi. ABD, Esad rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdiği iddiasıyla rejime ait Şayrat Hava Üssü'nü 7 Nisan'da Tomahawk füzeleriyle vurmuştu.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

İsrail Savunma Bakanlığı basın dairesi, İsrail silahlı kuvvetlerinin İsrail tarafından kontrol edilen Golan Tepeleri'ne düşen birkaç top mermisine yanıt olarak Suriye topçu birliklerinin bulunduğu mevzileri ve mühimmat dolu bir aracı vurduklarını açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, “İsrail ordusu, Suriye rejimine ait iki topçu birliğinin bulunduğu mevzileri ve mühimmat dolu bir kamyonu vurdu” ifadelerine yer verildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

İsrail uçakları, Suriye'nin Kuneytra şehrine hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye tarafından atılan ondan fazla rokete karşılık, bu roketlerin atıldığı mevzinin vurulduğu iddia edildi. Ancak Suriye'den yapılan açıklamada, bölgede el Kaide bağlantılı terör örgütü olan el Nusra'nın Suriye ordusuna karşı büyük bir saldırı başlattığı, İsrail'in ise bu saldırıya destek amaçlı, havadan vurduğu iddia edildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

Terör örgütü PYD kontrolündeki Suriye'nin Afrin İlçesi'ne komşu Kilis'te sınıra 2 obüs ve zırhlı personel taşıyıcı sevkiyatı yapıldı. Suriye'nin Halep kentine bağlı terör örgütü PYD kontrolündeki Afrin İlçesi'ne komşu olan Kilis'e, batı illerinden 2 obüs ve zırhlı personel taşıyıcı sevkiyatı yapıldı. Obüsleri taşıyan çekiciler ile zırhlı personel taşıyıcı, güvenlik önlemleri eşliğinde sınırdaki 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'na götürüldü. Obüslerin, sınır hattında konuşlandırılacağı belirtildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

İsrail, Suriye'den atıldığı öne sürülen roketlere karşılık son dakika harekete geçri, ülkeye hava saldırısı düzenledi. İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana zaman zaman Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, rejim muhalifi örgütlere, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor. İsrail yönetimi genellikle bu tür saldırıları resmi olarak teyit etmekten kaçınıyor.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa Akçakale'de halka hitap etti. Erdoğan, "Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir gayretin içerisindeler. Yanınızda, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti, silahlı kuvvetleriyle bütün imkanlarıyla kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir." açıklamasında bulundu


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Arbin beldesinde çatışmadan zarar görmüş binaların arasında açık havada 2 bin kişiye iftar verildi. Uluslararası ajansların geçtiği fotoğraflar büyük yankı uyandırdı, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. İftara katılan Rıdvan Ebu Şahir de, ''Doğu Guta bölgesine yönelik saldırılar nedeniyle uzun zamandır insanlar bir araya gelemiyorlardı. Ramazan ayının başlamasıyla insanlar toplu iftarlarda buluşmaya başladı'' dedi.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Adana'ya gelen 10 kadına evinde fuhuş yaptırdığı iddiasıyla gözaltına alınan kadın tutuklandı. Zanlı kadın basın mensuplarının "Neden fuhuş yaptırıyorsunuz" sorusuna "Zevkten yapıyorum" diyerek tepki gösterdi. Bir polis memurunun müşteri gibi irtibata geçtiği kadın, evine gelen sivil polislerden 30 lira yatak, 100 lira da Suriyeli kadın için para alırken, kadının "Senin için özel banyo yaptırdım, alkış çaldığım anda gelen kadın senindir" ifadesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye'de kimyasal silah depolarının yerini tespit etmeleri halinde tek başlarına imha edeceklerini bildirdi. Beşşar Esad'ın iktidardan gitmesini her şeyin bir ön koşulu olarak açıklamadığını belirten Macron, "Kimse beni onun yasal halefiyle tanıştırmadı." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Suriye ihtilafında farklı tarafları destekleyen Türkiye ve İran'ın Körfez krizinde Katar'a gıda yardımı ve askeri tatbikatlarla destek çıkmasına dikkat çekti. Newsweek, "Suriye'de savaşta olan İran ve Türkiye, Körfez krizinde Katar'a gıda ve askeri tatbikatlarla destek veriyor" başlıklı analizinde "İki geleneksel düşman, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki sert bölgesel kavgada kendilerini aynı tarafta buldular" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Irak'ın Musul kentinde IŞİD'e karşı mücadelede sona yaklaşılmış olabilir. Suriye'de Rakka'da ise mücadele daha yeni başladı. BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus, bölgedeki hakimiyet yarışını ve Suriye'nin doğusunun geleceğini yorumladı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PYD’nin kontrolündeki Afrin bölgesinin karşısındaki Kilis’te sınıra büyük yığınak yapıyor. Suriye'nin Halep kentine bağlı Afrin ilçesinin karşısında bulunan Kilis’in sınır hattına batı illerinden gönderilen fırtına obüs topları, topçu bataryaları sevk edildi. Önceki gün bölgeye tank birlikleri zırhı personel taşıyıcıları, komando birlikleri sevk edilmişti.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Baltık Denizi üzerinde yaşanan olayın "tehlikeli bir kesişme" olduğunu ve ABD uçağının olay öncesi provokatif bir harekette bulunmadığını açıkladı. Rusya ise ABD'yi suçladı. Olayın Kaliningrad'ın yaklaşık 40 kilometre açığında, uluslararası hava sahasında yaşandığı belirtildi. Olayı "tehlikeli" olarak niteleyen ABD'li yetkililer Rus pilotun çok hızlı seyrettiğini ve uçak üzerindeki hakimiyetinin zayıf olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu: “El Binali, yabancı terörist devşirmede ve dünya çapında saldırıları azmettirmede kilit bir rol oynuyordu. 2014’ten beri DEAŞ’ın başvaizi olarak katliamlar ve diğer vahşetleri teşvik etmek adına propaganda yapıyor, halifeliğin kurulmasını meşrulaştırıyordu ve Ebu Bekir El Bağdadi’nin en güvendiği isimlerden biriydi.”


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Suriye muhalefeti geçiş döneminde Esad'ın görevde kalmasını kabul edebilir. Suriye taraflar arasındaki görüşmelerin gidişatından haberdar bir kaynak, Suriye muhalefetinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geçiş dönemi boyunca görevde kalmasını kabul edebileceğini aktardı. Kaynak, Cenevre'deki görüşmelerin yeni turunda tarafların Suriye'de iktidar geçişini ilan edebileceğini de sözlerine ekledi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Haziran ayının başından bu yana Cilvegözü ve Öncüpınar’dan Suriye’ye geçen mülteci sayısının 106 bini geçtiği kaydedildi. Suriye’ye geçişlerin 24 Haziran Cuma gününe kadar devam edeceği belirtildi. Suriye’de ülkelerine dönenleri kaydeden gümrük görevlisi, Haziran ayı başından itibaren geçtiğimiz Cumartesi gününe kadar, Cilvegözü sınır kapısından Suriye tarafındaki Bab el Hawa Sınır kapısına 69 bin Suriyeli mültecinin geçtiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

ABD medyasının son dakika aktardığı habere göre, Suriye'de ABD'ye ait F-15 savaş uçağı el Tanf yakınlarında Suriye hükümetine destek veren ve İran yapımı olan bir İnsansız Hava Aracını (İHA) düşürdüğünü duyurdu. Esad rejimine ait savaş uçağı önceki gün Rakka'ya bağlı Tabka ilçesinde ABD tarafından düşürülmüştü. Suriye Savunma Bakanlığı, uçağın düşürüldüğü bir açıklamayla doğrulamıştı.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

ABD'nin Suriye'de Esad rejimine ait jetini vurmasının ardından, Rusya’nın Suriye’de ABD ile kurulan iletişim kanalını askıya alması ve Fırat’ın batısına geçen yanıtı geldi. Rus Sputnik'in haberine göre ise ABD'nin düşürdüğü Suriye uçağının pilotunun sağ olarak bulunduğu ifade edildi. Peki, ABD'nin Suriye jetini vurması ne anlama geliyor, bundan sonra bölgede hangi dinamikler değişecek? İşte Suriye'deki dengeler...


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Avustralya, Rusya'nın dünkü, "Suriye'de hava kuvvetlerinin faaliyet bölgesinde uçan tüm cisimleri hedef olarak kabul edeceği uyarısı" üzerine, IŞİD karşıtı koalisyon kapsamındaki uçuşları durdurduğunu açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ABD'nin Suriye'ye ait savaş uçağını düşürmesi uluslararası kuralların ihlali ve askeri saldırganlık olarak nitelendirildi ve Suriye'de hava kuvvetlerinin faaliyet bölgesinde uçan tüm cisimleri hedef olarak kabul edeceği uyarısında bulunuldu


Yayın Tarihi: 20.06.2017

ABD’nin Suriye’deki son büyükelçisi Robert Ford, Suriyeli Kürtlerin ‘ABD’ye güvenmenin bedelini ağır bir şekilde ödeyeceğini' öne sürdü. Ford, ABD’nin Suriye’de bağımsız bir Kürt devletini desteklemeyeceğini söyledi. Londra merkezli, Arapça yayın yapan El Şark El Awsat gazetesine konuşan Ford, ABD'nin Kürtleri IŞİD'le mücadelede kullandığını ileri sürerek, “Washington, ABD ordusundan, geleceğin Suriye’sinde bağımsız bir bölge olarak Batı Kürdistan’ı savunmasını istemeyecektir” dedi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Rusya’nın Suriye’deki ayrışma kanalının askıya alınması ve Fırat’ın batısına geçen uçakların vurulabileceği açıklamasına, "Suriye rejimi ve diğerleri, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon olarak kendimizi savunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu anlamalılar" sözleriyle yanıt verdi. Sözcü Spicer, kameralara kapalı olarak gerçekleştirdiği günlük basın brifinginde Suriye'de son duruma ve ABD ile Rusya arasında artan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, İran’ın, Tahran saldırına karşılık Suriye’deki IŞİD’in hedeflerine yönelik füze saldırısı hakkında konuştu. Şerif, saldırının sadece Suriye ve Irak’taki radikal gruplara bir mesaj niteliği taşımadığını belirtti. İran Devrim Muhafızları, İran’ın en az 18 kişinin öldüğü Tahran saldırısını üstlenen IŞİD’in Suriye’deki hedeflerine düzenlediği saldırının Suudi Arabistan’a da bir mesaj niteliğinde olduğunu açıkladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de Rus hava kuvvetlerinin faaliyet gösterdiği bölgelerde uçan tüm cisimleri hedef olarak kabul edeceğini açıkladı. Rus haber ajanslarında yer alan açıklama, ABD'nin dün Rakka'nın güneyinde Suriye'ye ait bir savaş uçağını düşürmesinin ardından gelirken, Washington bu uçağın ABD destekli güçlerin yakınlarını bombaladığını, Şam ise uçağın IŞİD'e karşı görevdeyken düşürüldüğünü savunuyor.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gitmek için kuyruğa giren Suriyelilerin, birbirlerinin önüne geçmeye çalışmaları nedeniyle izdiham yaşanırken, ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 30 bini aştı. Ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorlandıkları gözlenirken, yaşlılar ve çocuklar, 40 dereceye yaklaşan sıcaklar nedeniyle zor anlar yaşadı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Siirt'te, iki komando tugayı ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Pervari ilçesi Herekol dağında düzenlediği operasyonda teslim olan 2 PKK'lı terörist yaptıkları konuşmada, pişman olduklarını, teslim olmak için fırsat beklediklerini ve etraflarını saran güvenlik güçlerinin, "Teslim ol" çağrısına uyduklarını söyledi. 'Şevger' kod adlı terörist, "Örgüte katılımım amcamın kızı aracılığı ile gerçekleşti" dedi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye uçağını düşürmesi hakkında açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, 'Suriye hava sahasındaki kazaları önleme memorandumu' kapsamında ABD'yle yapılan işbirliğini askıya aldığını duyurdu. Bakanlık, ABD'nin saldırıdan önce Rusya ile iletişim kanalını kullanmadığını vurguladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka’da, Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili kritik uyarı... Lavrov, ABD’ye eylemlerini koordine etme ve Suriye’nin onayı olmayan tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Suriye ordusuna ait uçağın, ABD F/A 18 Super Hornet uçakları tarafından yerel saatle 18.43’te düşürüldüğü bildirildi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

İran'ın Tasnim haber ajansı, Devrim Muhafızları'nın Suriye'nin doğusunda bulunan IŞİD militanlarını füzeyle vurduğunu açıkladı. Devrim Muhafızları'nın yaptıkları açıklamada, "masumların kanının dökülmesi cevapsız kalmayacak"denildi. IŞİD 7 Haziran'da Tahran'da terör saldırıları gerçekleştirmişti. Saldırılarda 18 kişi hayatını kaybetmişti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Suriye Rakka'ya bağlı Tabka bölgesinde, ABD'nin de içinde bulunduğu koalisyon güçleri tarafından Esad rejimine ait savaş uçağı vurularak düşürüldü. Düşen uçağın Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait Su-22 tipi savaş uçağı olduğu belirtildi. Uçağın, Tabka bölgesi Ceadin köyü civarında düştüğü kaydedildi. ABD daha önce de, Humus ve Tanef bölgelerinde Esad rejimine ait konvoyları vurmuştu.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

ABD, Suriye ordusunun ülkenin güneyinde ilan ettiği 48 saatlik ateşkesi desteklediğini; ancak ateşkesin geçerliliğini görmeden değerlendirme yapmayacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'deki unsurlarıyla, Irak sınır hattındaki İran destekli milis gücü Haşdi Şabi güçleri arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. Sınır köylerinde yaşayan binlerce sivil güvenli yerlere göç ediyor. Suriye'nin kuzeydoğusunda Irak sınırındaki Haseke ilinde bulunan yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye topraklarındaki DEAŞ militanlarıyla Irak tarafındaki Haşdi Şabi milisleri arasında ağır silahların kullanıldığı çatışmalar arttı.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Ramazan Bayramı nedeniyle ülkelerine geçiş izni verilen Suriyelilerin Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan ülkelerine geçişleri devam ediyor. Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan 4 günde 10 bini aşkın Suriyeli ülkesine geçiş yaptı. Bölgede zaman zaman izdiham yaşanmaya başladı. Bayramı ülkelerinde geçirecek Suriyeliler, 14 Temmuz'a kadar yeniden Türkiye'ye dönecekler.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin orta vadede Suriye ordusunun askeri kabiliyetlerini geliştirmek istediğini, bu sayede Suriye'deki Rus askerlerinin mevcut üslerine geri çekilebileceklerini söyledi. Putin, Rus vatandaşların sorularına verdiği cevapta, "(Suriye'de) tüm taraflar arasında siyasi uzlaşı süreci başlatmayı hedefliyoruz" dedi. Putin askeri kabiliyetleri güçlendikten sonra Suriye ordusuna Rus hava kuvvetlerinin gereken durumlarda destek olmaya devam edeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Reuters'ın Beyrut mahreçli haberine göre, Suriye'nin güneydoğusundaki çöl bölgesinde bulunan isyancılar, ABD'nin buradaki askeri varlığını artırdığını ve bu durumun Amerikan askerleri ile İran destekli Esad yanlısı güçler arasında karada çatışma ihtimalini güçlendirdiğini söylediler. Amerikan özel kuvvetlerine ait askerler, geçen yıl Suriye ile Irak arasında stratejik önemi olan karayolu üzerindeki Tanf sınır kapısında konuşlanmıştı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Reuters'ın Beyrut mahreçli haberine göre, Katar ve Suriye arasında yaşanan restleşmenin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a muhalif kesim arasındaki bölünmeleri daha da derinleştireceğini düşünen Suriyeli isyancılar bu durumdan huzursuzluk yaşıyor. Türkiye ve ABD gibi, Suriye'de Esad'a karşı olan ve bu karşıtlığı destekleyen Katar ve Suudi Arabistan, İran'ın desteklediği Esad'ı devirmek için çabalayan bazı gruplara silahlı yardımda bulundular.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Suriye'nin Rakka kentinde kaydedildiği öğrenilen videoda Suriyeli bir genç, sıpayla dans ediyor. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından kimileri bu videoyu çok eğlenceli bulurken kimileri ise tepki gösteriyor. Özellikle hayvanseverler sıpanın acı çektiğini söyleyerek genci eleştiriyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Suriye'nin Halep kırsalında, PKK/YPG ve Özgür Suriye Ordusu arasında çıkan çatışmada 42 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Ölenlerin çoğunun PKK'lı olduğu açıklandı.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Astana'daki Suriye görüşmelerinin bir sonraki turu muhtemelen Temmuz başında yapılacak. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Suriye barış görüşmelerinde yeni turun muhtemelen Temmuz ayı başında yapılacağını açıkladı. Bogdanov'un açıklamaları Rusya'nın RIA haber ajansında yer aldı.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Telegram uygulaması üzerinden yeni bir saldırı çağrısı yayınladı ve Ramazan ayı boyunca ABD, Avrupa, Rusya, Avustralya, Irak, Suriye, İran ve Filipinler'deki militanlarından saldırı düzenlemelerini talep etti. Ses kaydının IŞİD sözcüsünden geldiği başka kaynaklardan doğrulatılamasa da Reuters, kayıttaki sesin örgütün önceki yayınlarındaki sesle aynı olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Elazığ'da kırsal alanda yakılmış halde bulunan erkek cesedi ile alakalı Suriye uyruklu 3 şüpheli tutuklandı. Alınan bilgiye göre, 3 Haziran'da Zafran Mahallesi ile Nurallı köyü arasındaki kırsal alanda yakılmış erkek cesedi bulunması ile ilişkili Elazığ Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Afgan Şiileri Fatimiyyun Tugaylarına bağlı milislerin Suriye-Irak sınırında DAEŞ'in boşalttığı bölgelere yerleştiği bildirildi. İran'ın yarı resmi haber ajansı TASNİM'in haberine göre, Fatımiyyun milis güçleri, ABD güçlerinin Suriye'deki hava bombardıman hattından geçerek Irak sınırına yerleşti.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Ramazan ayı ve bayramı ülkesinde geçirmek isteyen Suriyeliler'in Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkışları devam ediyor. 1 Haziran’da başlayan çıkışlarda bugüne kadar gidenlerin sayısı 25 bini geçti. Cilvegözü’nden günde ortalama 1500- 2000 kişi çıkış yapıyor. Hatay Valiliği’nin planladığı takvim çerçevesinde 1 Haziran günü başlayan ve saat 12.00’e kadar devam eden çıkışlar 23 Haziran gününe kadar sürecek.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Suriye devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Rakka'da bir hava saldırısında öldürüldüğü öne sürüldü. Rakka'da dün gece yoğun hava saldırılarının gerçekleştiği belirtilen haberde, Bağdadi'nin ölümüne ilişkin doğrulayıcı bir başka bilginin henüz bulunmadığı kaydedildi. Terör örgütü IŞİD'in yayın kolu olarak bilinen Amaq, Bağdadi'ye ilişkin haberi doğrulamazken, Rakka'ya yönelik hava saldırılarında sivillerin öldüğünü iddia etti.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Rusya'nın Suriye'deki birliklerinin komutanı Orgeneral Sergey Surovikin, terör örgütü PKK/YPG'nin DEAŞ'ın çatışmadan Rakka'dan çekilmesi için örgüt liderleriyle anlaştığını ve dünya kamuoyunun yanıltılması için şiddetli çatışmalar çıktığı yönünde haberler yapıldığını belirtti. Rakka'daki durumu yakından takip ettiklerini belirten Surovikin, "DEAŞ, PKK/YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG ile anlaşarak Rakka'nın 19 kilometre güneybatısındaki Palmira'ya doğru çekildi" dedi.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Suriye'den Türkiye'ye sığınan bir çete, evlilik yapmak isteyen gençleri dolandırıp kaçıyor. Damat adaylarına aile pozu vererek güven sağlayan çete, 21 yaşındaki Suriyeli Emira Mahmod'u dini törenle evlendiriyor. Sahte anne-baba, evlilik karşılığı 7-10 bin TL başlık parası alıyor.Taze gelin ise düğün yapılıp altınlar takıldıktan sonra kaçıyor. Bazen de damatları atlara verilen sakinleştirici ilaçla uyutarak ortadan kayboluyor. Sahte gelin, damatları 'at ilacıyla' tuzağa düşürüyormuş...


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Rusya Savunma Bakanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy, Suriye'de iç savaşın bittiğini bildirdi. Moskova’da plan dışı “acil” duyurusuyla basın toplantısı organize eden Rudskoy, “Suriye'de çatışmasız bölgeler planı meyvelerini verdi. Suriye sathının büyük bölümünde savaş durdu. Dolayısıyla Suriye’de iç savaşın filen sona erdiğini ilan edebiliriz” dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Suriye'deki Rus birliklerin komutanı Orgeneral Sergey Surovikin, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (SDG) IŞİD liderleriyle anlaşmaya vardığını ve anlaşma kapsamında cihatçıların kontrol ettikleri bölgelerden çatışmaya girmeden çekildiğini ifade etti.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Birleşmiş Milletler (BM), "Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik DEAŞ tehdidi" başlıklı toplantıda terör örgütünün son durumunu değerlendirdi. BM, DEAŞ'ın askeri yapıda değişikliğe giderek Irak ve Suriye dışındaki saldırılara daha fazla odaklandığını bildirdi. BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Feltman "DEAŞ, Yerel komutanlara daha fazla yetki verdi ve çatışma bölgelerinin dışındaki saldırılara her zamankinden daha fazla odaklandı" dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir otele baskın düzenleyen jandarma ekipleri, Suriye uyruklu 62 kişiyi havuz başında ve otelin lobisinde dinlenirken yakaladı. Olayla ilgili otel sahibi ve Suriye uyruklu iki kişi gözaltına alındı. Apart otelde yasa dışı yollarla Kıbrıs Rum Yönetimi'ne gitmek isteyen 42 erkek, 13 kadın ve 7 çocuktan oluşan 62 Suriye vatandaşı, yaklaşık 12 saat süren işlemleri sonrasında otobüsle Mersin'e geri gönderildi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir