Son Dakika Yeni Tazminat Haberleri

İstanbul’da bir gece kulübünde yüzünde patlayan şişeyle gözünde yüksek oranda görme kaybı oluşan Nagihan Örküş, gece kulübüne 150 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dilekçede, Örküş’ün gözünün işlevini yerine getirememesinden kaynaklı evlenme ve eş seçme imkânının azaldığı vurgulandı.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Ünlü işadamı Mehmet Gazioğlu'nun yeğeni Mehmet Gazioğlu'nun boşanma davasına bir de tazminat talebi eklendi. 9 yıl önce evlendiği iki çocuk annesi Müge Gazioğlu, eşinin dava sürerken kendisini aldattığını gerekçe gösterip, delil olarak yatakta çekilen fotoğraflar olduğunu iddia edip 30 milyon TL tazminat ve 60 bin TL nafaka istedi.


Yayın Tarihi: 15.11.2017

Polonya'da iktidarda bulunan Hak ve Adalet Partisi'nin lideri Jaroslaw Kaczynski, ülkesinin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi ordularının neden olduğu kayıplar nedeniyle Almanya'dan maddi tazminat talep edeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

Yeni evlendiği eşine “Ben seviyorum zannettim ancak evlendikten sonra sevmediğimi anladım” diyen koca 20 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Çifti boşayan mahkeme, düğünde takılan ziynet eşyalarının bedeli olan 14 bin TL’nin de kocadan alınmasına karar verdi


Yayın Tarihi: 26.10.2017

Twitter hesabından Cumartesi günü istifa edeceğini duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e bir kötü haber de Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi'nden geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında dün istifasını açıklayan Gökçek'in mahkumiyetinin bedelini istifasını açıkladığı gün belediyenin kasasından ödediği iddiası gündeme bomba gibi düştü.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

İş yerinden maaşını düzenli alamadığı için Facebook üzerinden ek iş yapan çalışan tazminatsız olarak işten çıkarıldı.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Şırnak'ta, terör örgütü PKK'nın kurduğu barikat ve kazılan hendeklerin kaldırılması amacıyla yapılan operasyonlar sırasında evi yıkılan Selahattin Sondak'ın tazminat başvurusu, 1992 yılında 'teröre yardım ve yataklık suçunu' işlediği gerekçesiyle reddedildi. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, konuyu Meclise taşıyarak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Samsun’da kaçak avladığı yılanı pişirerek yiyen ve fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesine yükleyen kişiye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bafra Şube Şefliği ekipleri, tarafından 909 lira idari, 600 lira tazminat cezası verildi.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın ailesi Netflix'e dava açtı. Aile, gerekçe olarak Pablo Escobar isminin ve ailelerine dair birçok detayın izin alınmadan 'Narcos' dizisinde kullanmasını gösterdi. Pablo Escobar’ın kardeşi Roberto de Jesus Escobar Gaviria, çevrimiçi film ve dizi platformu Netflix’e Escobar'ın hayatının anlatıldığı Narcos dizisi nedeniyle, 1 milyar dolar değerinde tazminat davası açtı.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Çalışma hayatında en çok suistimal edilen ve işverenlerin elini kolunu bağlayan konulardan biri de rapor. Ancak yasalar işverenleri rapor konusunda koruyor ve işverenlere eğer ortada bir kötü niyet varsa raporu alan kişiyi tazminatsız işten çıkarma hakkı tanıyor


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Karadeniz Elektrik Üretim AŞ, Pakistan`dan almaya hak kazandığı 800 milyon dolarlık tazminatla ilgili anlaşmaya varılamaması durumunda icra işlemi başlatacak.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

15 yıl sigorta süresi ve 10 yıl (3 bin 600 gün) çalışma süresini tamamlayanlar isterse yeni işyerlerinden de istifa edip ikinci bir tazminat alabiliyor. Tek şart bir yıllık çalışmayı tamamlamak.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Yiyip, içip, eğlendikten sonra ülkelerine dönen İngiliz turistler, yasal boşluklardan faydalanarak konakladıkları tesisler aleyhine dava açıp yüklü miktarda tazminat kazanıyor. Türkiye'de ucuza rüya gibi tatil yapan İngilizler tur operatörleri ile tesisler arasında yapılan anlaşmadaki boşluğu fırsata çeviriyor. Ülkelerine döndüklerinde çeşitli bahanelerle İngiliz mahkemelerine giden turistler tesislerden tatil ücretinin iki katı tazminat alıyor. Talinide bedavaya getiriyor.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Haksız yere işten atıldığınızı düşünüyorsanız geri dönme hakkınız var. İşveren, tekrar çalışmanıza izin vermese de tazminat ödemek zorunda. 4 yıllık bir işçide bu en az 14 aylık ödeme demek...


Yayın Tarihi: 07.09.2017

Haksız yere işten atılanların dava için bir ay süresi var. Arabulucu üç haftada sorunu çözerken, karara uymayan işveren 8 maaş tazminat ödüyor.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

Anayasa Mahkemesi, bir vatandaşın emeklilik ikramiyesinin güncellenerek ödenmesine ilişkin yargı kararının uygulanmadığı iddiasıyla yaptığı bireysel başvuruda, 10 bin 369 lira tazminat ödenmesine hükmetti.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

İstanbul'da iki bankacı dövmelerini sildirmek için ünlü bir kliniğe gitti. Vücutlarında ikinci derece yanıklar meydana gelen iki arkadaş klinik ve doktora 20'şer bin liralık manevi, toplam 14 bin liralık da maddi tazminat davası açtı. Klinik yetkililerinin, yaşanan olay sonrasında iki bankacıya ihtarname gönderip, kötü niyetli olduklarını ve dövme silme işlemi uygulamadan önce yapılacak işlemlerin anlatıldığını ve ikinci derece yanık olmasının mümkün olduğunu söyledikleri iddia edildi.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

İstanbul Valiliği, terör saldırısında yaralanan vatandaşın kazandığı tazminat sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bir yazı gönderdi. Valilik, 'İç Güvenlik Yasası' kapsamında vatandaşa ödediği 100 bin liralık tazminatın terör sanıklarından tahsil edilmesi için işlem yapılmasını istedi. Bu kapsamda Emniyet, saldırıyı gerçekleştirenle ilgili bilgileri valiliğe gönderecek ve paranın tahsili süreci başlatılacak.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

‘Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’ taslağına göre yolcular uçuşları iptal olması halinde iç hatlar için 100 Euro karşılığı, dış hat uçuşlarında ise mesafeye göre 200 Euro’dan 600 Euro’ya kadar TL cinsinden tazminat alabilecek


Yayın Tarihi: 29.07.2017

27 Temmuz 2017 tarihli gazetelerin birinci sayfaları...


Yayın Tarihi: 27.07.2017

ABD'nin Wisconsin eyaletinde federal mahkeme, 2 polis tarafından öldürülen kadının ailesine 7 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Tazminat davasının görüldüğü mahkemede jüri, polislerin aşırı güç kullandığını belirterek, kent yönetiminin kadının ailesine 7 milyon dolar ödemesini kararlaştırdı.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Katar’da Körfez ve Arap ülkelerinin aldığı boykot kararının mağdurları için ‘Tazminat Talebi Komisyonu Merkezi’ açıldı.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

İngiltere’de yaşayan vücut geliştirmeci Leon Roberts, Türkiye’ye tatile geldikten sonra zehirlendiği gerekçesiyle seyahat firmasından ve otelden tazminat talep etti. Ancak vücut geliştirmecinin zehirlendiğini söylediği tarihlerde, Türkiye’de yemek yerken çekildiği fotoğraflar kendisini ele vermesine neden oldu. 38 yaşındaki İngiliz adam Türkiye’deki tatilinde zehirlendiğini ve bütün tatilini hasta geçirdiğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

Hollanda mahkemesi Srebrenitsa'daki Hollanda askerlerinin, illegal hareket ettiğine hükmederek suçlu buldu. Mahkeme, Hollanda askerlerinin Srebrenitsa'daki ölümlerin yüzde 30'undan sorumlu olduğuna karar verdi. Hollanda Temyiz Mahkemesi'nin kararında, katledilen 300 Boşnakla ilgili olarak Boşnakların askeri kamptan çıkarılmasının yasadışı olduğu vurgusu yapıldı.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

D.S. isimli kadın 28 yıllık kocasının kendisine sürekli olarak kötü davrandığını, hakaret ettiğini belirterek boşanma davası açtı. Mahkeme, 80 bin TL maddi ve manevi tazminat ile 250 TL nafaka vermesine hükmederek çifti boşadı.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

Bayram için ödenen fazla mesailer prim kesintilerine dahil ediliyor. Sürekli ödemeler tazminata ekleniyor. Brüt 3 bin lira maaşlı bir çalışanın 10 yıllık tazminatı 8 bin TL artıyor


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine tazminat ödemelerinin yapıldığını bildirdi. İsrail’in Mavi Marmara’da ölen Türkiye vatandaşlarına ödenmek üzere verdiği 20 milyon dolar mahkemeye taşınmıştı. Ailelerin açtığı davada karşı tarafta yer alan Maliye Bakanlığı, ‘davacıların sebepsiz zenginleşmesi’ diyerek davanın reddini istemişti.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Avusturya'da yaklaşık 30 yıl önce iki bebeği karıştırıp yanlış ailelere veren bir hastanenin 100 bin dolar tazminat ödemesine karar verildi. 1990 yılında doğan Doris Gruenwald, 22 yaşında yaptırdığı bir kan testi sonucu anne ve babasının biyolojik ailesi olmadığını öğrendi. Guardian'ın haberine göre Gruenwald, gerçeği ilk öğrendiğinde yaşadığı duyguları şöyle tarif etti: "Tüm vücudum titremeye başladı. Sanki yer, ayağımın altından kayıp gidiyordu."


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Maliye Bakanlığı sebepsiz zenginleşme iddiasıyla Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesine karşı çıkıyordu. Bakanlık’tan bugün yapılan son dakika açıklamasında Adalet Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında ailelere tazminatlarının ödeneceği belirtildi. İsrail tarafından Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin ailelerine verilmesi için Türkiye'ye ödenen 20 milyon dolarlık tazminatın verilmediği İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım tarafından da açıklanmıştı.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Yasaklanan yerlerde sigara içen, raporluyken başka yerden sosyal medya bildirimi yapan veya şirketini kötüleyip, işyerinde bilgisayarında oyun oynayan çalışanlar tazminatsız işinden olabilir


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Kayseri'de 2015 yılında evlenen Ali-Sulhiye Tetik çiftinin, düğün gecelerinde çekilen video görüntülerinde kameraya kaset koymayı unutan düğün salonu işletmecisine açtıkları tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme, düğün salonu işletmecisine, çifte 8 bin 468 lira tazminat ödemeye mahkum etti. Davacı Avukatı Umut Gülmez, insan ömründe bir kere yaşayabileceği ve de tekrarı olmayan, bu durumdan dolayı müvekkillerinin ayıplı hizmet nedeniyle maddi ve manevi zarara uğradığını söyledi.


Yayın Tarihi: 31.05.2017

Ford’da gelirlerin giderek düşmesinin ardından görevden alınan CEO Mark Fields’in ikramiyelerle beraber alacağı tazminatın 73 milyon doları bulacağı belirtildi


Yayın Tarihi: 26.05.2017

ABD'de bir kadın ciddi şekilde haşlandığı gerekçesiyle dava ettiği kahve zinciri Starbucks'tan 100 bin dolar tazminat kazandı. Florida'da yaşanan olayda Joanne Mogavero isimli kadın, kahvenin kapağının fırlaması nedeniyle birinci ve ikinci derece yanık şikayetiyle hastaneye kaldırılmıştı. Davada Starbucks suçlu bulundu ve kadına 85 bin dolar yaşadığı acı, 15 bin dolar ise tedavi masrafları için tazminat ödenmesine hükmedildi.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

Ceyda Sabah'a boşanma tazminatı olarak 4 daire, 1 dükkan, 2.2 milyon lira veren Coşkun Sabah, ilk kez konuştu. Sabah; ""Parayı nasıl ödeyeceksiniz, zorlanmayacak mısınız? diye soruyorlar ama bende mal çok" dedi.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Fırat Kalkanı Harekâtı’nda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Ayhan Elmacı’nın vasiyeti, 3.5 ay sonra ortaya çıktı. Şehidin, şehit maaşını ve tazminatını babaannesi Hatice Elmacı ile amcası Ali Elmacı’ya bıraktığı öğrenildi. Öz ile üvey annesinin maaş kavgasına tutuştuğu, 29 Ocak’ta Fırat Kalkanı Harekâtı’nda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Ayhan Elmacı’nın (29) vasiyeti, 3.5 ay sonra ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Florida'daki Cinque Terre Energy şirketinde çalışan Shelya White isimli kadın çalıştığı firmadan tazminat almak için oyun oynuyor. Fakat yalan söylediği sırada hesaba katmadığı güvenlik kameraları başına öyle bir dert açıyor ki White yaptığı planla dünyanın diline dolanıyor.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

İzmir'de 2 yıl önce, Diyarbakır ve Silvan ilçesindeki sokağa çıkma yasağını protestosunda yasa dışı gösterisi yaptıkları iddiasıyla 7 saat gözaltında tutulan, yargılandıkları davadan beraat eden 11 protestocudan 3'ünün açtığı manevi tazminat davası karara bağlandı. Davada, biner lira manevi tazminat isteyen 3 kişiye 100'er lira tazminat ödenmesi kararı verildi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Manisa’da faaliyet gösteren Valfsel Armatür A.Ş.’nin Genel Müdürü H.O., sekreter 48 yaşındaki Z.G.’ye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla açılan davadan beraat etti. Valfsel Armatür A.Ş.’nin bağlı olduğu Elginkan Vakfı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen kararın ardından avukatlarıyla yaptığı açıklamada, asılsız taciz iddiası nedeniyle şirketlerinin 50 milyon TL zarara uğradığını belirtip, Z.G. ve kendisine destek olan sivil toplum kuruluşlarına dava açacaklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

İngiliz gazetenin ABD First Lady'sinin 90'lı yıllarda seks işçisi olduğunu yazmasıyla kopan kıyamette bugün yeni bir gelişme yaşandı. Melania Trump'tan özür dileyen Daily Mail, 2,9 milyon dolar tazminat ödeyecek. İngiliz Daily Mail gazetesi, ABD First Lady'si Melania Trump'tan geçmişte eskort olarak çalıştığını yazan haber nedeniyle özür diledi. Gazete hem kağıt baskıda hem de internet sitesinde özür dileyecek ve haberi yayından kaldıracak.


Yayın Tarihi: 12.04.2017

Samsung son dönemlerde oldukça şansız günler yaşıyor son olarak Huawei’ye 4G teknolojisi patent ihlalleri nedeniyle 11.6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

Eskişehir 2'nci İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nı, Eskişehir'de Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine toplam 707 bin 180 lira tazminat ödemeye mahkum etti.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

ABD'deki 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları ve Amerikalı sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve bazı Suudi vakıflara tazminat davası açtı.


Yayın Tarihi: 25.03.2017

30'dan az personel istihdam eden işyerlerinden çıkartılan çalışanlar için üçüncü bir tazminat var.


Yayın Tarihi: 18.03.2017

Kuşadası'nda 12 yıl önce gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailesine tazminat ödendi. Ancak mahkemeye 'devlet kusuru yok' itirazı yapılınca tazminatın iadesi isteniyor.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

İzmir'de 5 yıl önce bir iş adamının silahlı saldırı sonucu öldürülmesi suçuyla ilgili tutuklanıp 7 ay cezaevinde kalan ve sonra beraat eden Ulaş oyuk 300 bin liralık tazminat davası açtı.


Yayın Tarihi: 26.02.2017

Avustralya'da Katolik Kilisesi'nin 1980 yılından bu yana kilise üyelerinin cinsel tacizine uğrayan mağdurlara 213 milyon dolarlık ödeme yaptığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 16.02.2017

AİHM, Yunanistan'ın Sakız Adası hapishanesindeki "İnsanlık dışı" şartlar nedeniyle tazminat ödemesine karar verdi.


Yayın Tarihi: 09.02.2017

'Düğün Dernek' adlı sinema filminde 'Entarisi Dım Dım Yar'ı kullanan Beşiktaş Kültür Merkezi'nin şarkıyı izinsiz kullandığı anlaşıldı.


Yayın Tarihi: 05.02.2017

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova eski valisi Selim Cebiroğlu'nun açtığı tazminat davasında 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.


Yayın Tarihi: 02.02.2017