Devlet Bahçeli kimdir?

Devlet Bahçeli kimdir?

Salih ve Samiye çiftinin beş çocuğundan biridir. Devlet Bahçeli Ortaokulu Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde, liseyi İstanbul'da Özel Akgün ve Ata Kolejleri'nde okudu.

Devlet Bahçeli 1968 yılında girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde sol gruplar etkindi.

Ancak Bahçeli, MHP lideri Alparslan Türkeş'in seminerlerini yakından takip etmeye o dönem başladı. Kalan zamanını da Ülkü Ocakları'nda geçiriyordu. Olaylı geçen Talebe Cemiyeti Başkanlığı'nı kazandı. Ülkücüler arasında giderek adından söz ettirmeye başladı.

Devlet Bahçeli 1970'te Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreteri seçildi. Akademiden 1972 yılında mezun oldu. Ülkücü öğretim üyelerinin yokluğunu farkettiğinden üniversitede kaldı ve asistanlığa başladı. Devlet Bahçeli Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği'ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Devlet Bahçeli ülkücü caimada hızla yükselmesine rağmen doktora tezini hazırlaması ve kabul ettirmesi 10 yıllık uzun bir zaman aldı. Devlet Bahçeli 1982'de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nde iktisat doktorası verdi. 12 Eylül sonrası Bahçeli için oldukça hareketli geçti.

Türkeş'in gençlik danışmanı Ali Güngör ile oluşturdukları ekip "Akademisyenler Grubu" adını aldı. Mayaş Yayınları'yla çıkardıkları haftalık Hamle ve aylık Töre dergilerinde örgütlenmelerini sürdürdüler.

Parti konuları tartışılırken, Devlet Bahçeli, Muhafazakar Parti'den uzak durmaya özen gösterdi. MP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi olarak adını değiştirmesi de onun için çok şey ifade etmedi. İstişare toplantıları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Muharrem Şemsek MP'ye girmiş ve etkili bir isim olmuştu.

Türkeş 1985 Nisan ayında tahliye oldu. Ancak Bahçeli-Şemsek grupları arasındaki gerginlik 1986 yılının sonlarına doğru çatışmaya dönüştü. Bahçeli ve Ali Güngör'e ait olar Mayaş Yayınevi'ndeki kitaplar çalındı. Bahçeli yumruklandı. Bu olayların sorumlu olarak da Şemsek grubu sorumlu tutuldu.

Bu arada İktisadi ve İdari Bilimler Politikası Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987'de "Planlı dönemde Türk Ekonomisindeki Yapı Değişkenliği" tezi ile doktorasını aldı.

Devlet Bahçeli, Türkeş'in "MÇP' ye gel" çağrısına olumlu yanıt vererek yardımcı doçent olarak görev yaptığı üniversiteden 13 Mayıs 1987'de istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi'nden (MÇP) siyasete girdi. Türkeş, 19 Nisan 1987'de yapılan MÇP kongresinde Bahçeli en yüksek oy aldı ve genel sekreter oldu. Onu Ali Güngör, Tuğrul Türkeş ve Muharrem Şimşek izledi.

İlim, tefekkür ve iman

İlk açıklamasında MÇP'nin görüşünü, "İlim, tefekkür ve iman" olarak özetledi. Ali Güngör ile birlikte partinin en kuvvetli isimleri haline geldiler. Şemsek'e de genel sekreter yardımcılığı görevi verildi. Parti programı yeniden yazıldı. 12 Eylül öncesine de sahip çıkıldı.

Alparslan Türkeş siyaset yasağının kalmasından sonra MÇP 'ye döndü. Devlet Bahçeli genel sekreterlik görevini sürdürdü ve 1987 ve 1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Devlet Bahçeli 29 Aralık 1992'de yapılan ve MÇP' nin MHP'ye dönüştüğü kongrede rakiplerinin ismini silmesi nedeniyle MKYK'ya giremedi.

Türkeş onu Genel Başkan Yardımcı olarak partide tutmaya devam etti.

Devlet Bahçeli 1994'te yeniden yönetime girdiği partide genel başkan yardımcılığına getirildi. 1995 seçimlerinde Adana'dan üçüncü sırada aday gösterildi, gereken oyu aldı ancak partisi MHP barajın altında kaldı.

Son Dakika Yeni Devlet Bahçeli Haberleri

Dün İstanbul'da şiddetli yağış nedeniyle korkutan manzaralar ortaya çıktı. Devlet Bahçeli Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "106 yılın en şiddetli yağışlarından birisini yaşayan İstanbul’umuzun yaralarının sarılması,mağduriyetlerin giderilmesi ümit ve beklentimdir." yorumunu yaptı. Bahçeli, İzmir'de, Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürüldüğü davada çıkan karar sonrası için de açıklamada bulundu


Yayın Tarihi: 19.07.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümüne ilişkin Twitter'dan önemli mesajlar paylaştı. Bahçeli, Yeni bir darbe girişimini aklından geçirenlerin ölümü göze almış olacağını özellikle vurgulayarak "Millet şanlı mazisini şerefli istikbale taşıma iradesiyle girdiği ölüm-kalım savaşlarından alının akıyla, bileğinin hakkıyla çıkabilmiştir." dedi


Yayın Tarihi: 12.07.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun, AB Komisyonu 2016 Türkiye Raporu'na sert tepki gösterdi. Bahçeli yaptığı açıklamada, "Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun, AB Komisyonu 2016 Türkiye Raporu'na ilişkin kararı ibret ve esef verici olmasının ötesinde, hukuken yok hükmündedir. Müzakerelerin askıya alınmasıyla ilgili raporun onaylanması tam anlamıyla temelsiz, mesnetsiz, düşmanca bir yaklaşımdır." ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

Ünlü iş adamı ve siyasetçi Ahmet Reyiz Yılmaz, yaptığı basın açıklamasıyla yeni parti kuracağı sinyalini verdi. Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, "MHP siyasi ömrünü tamamlamış bir yapıdır. Şimdi Türk İslam Davasının sevdalıları için Türkiye genelinde yeni bir heyecana ihtiyaç var.Yeni yapılanma için bütün Türkiye taranıp yepyeni yüzlerle ülkeye hizmet aşkı ile dolu insanlarla güçlü bir teşkilat yapısı kuracağız" dedi.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin bugün 'Adalet Yürüyüşü' ile ilgili, "21 gündür adalet için yürüyorlar! Şimdiye kadar ne buldular bilmiyorum, bileni de görmedim. Göreceğimi ise hiç sanmıyorum. Adalet; Ankara-İstanbul arasında değildir. Yolda bulunmayı bekleyen cevher hiç değildir. Adalet için yürünmez, uğruna şuurla mücadele edilir." sözlerinin ardından sosyal medyadan açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli, Twitter hesabı üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu. Bahçeli, yürüyüşe ilişkin "Adalet; Ankara-İstanbul arasında değildir. Yolda bulunmayı bekleyen cevher hiç değildir.Adalet için yürünmez, uğruna şuurla mücadele edilir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin genel başkanlıktaki 20. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, "Bugün Atatürk'ün partisinin devamı MHP'dir. Atatürk'ün misyonunu taşıyan koltukta ise Bahçeli oturmaktadır. Onun kurduğu devleti ebed müddet yaşatmak için liderlerinin emrindeki Ülkücüler görev başındadır" ifadelerini kullandı. Çetin, MHP'nin temsil ettiği siyasi çizgi ve misyonun, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin sürdürülmesini esas aldığına işaret etti.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

MHP'den Ozan Arif için zehir zemberek açıklamalar gelmeye devam ediyor. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 'Şerefsiz' şiiri nedeniyle partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin dava açtığı Ozan Arif'e sert sözlerle yüklendi. Büyükataman, "Son olarak 90’lı yılların ünlü eserlerinden Ülkü Aker’in sözlerini yazdığı ‘Akşamcı Arif’ isimli eser tam olarak bu meczubu anlatmaktadır. Velhasılkelam devlet şereftir, şerefsizler ne bilir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu (MYK( sonrası yazılı açıklama yaptı. Son dakika habere göre, yapılan yazılı açıklamada, "Terör örgütleri peş peşe Türkiye'ye meydan okumaktadır. PYD ile sıcak temasın artıyor olması Türkiye açısından alarm verici niteliktedir. ABD'nin YPG'yi alenen silahlandırarak Türkiye düşmanlarına destek vermesi hüsran verici bir gelişmedir" denildi.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “AK Parti’nin gönderdiği iç tüzük çalışmasını değerlendiriyoruz. Değerlendirme sonrası uyum yasalarına makul ölçüde destek verilecek” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis iç tüzüğünün değiştirilmesi konusunda çağrıda bulunmuş ve AK parti adımlarını hızlandırmıştı. Hazırlanan mini bir değişiklik paketinin MHP'ye sunulacağı açıklanırken, MHP ile yapılan istişare sonucunda iç tüzük teklifine son şeklin verileceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli partililer ile yapılan bayramlaşmada açıklamalarda bulundu. Bahçeli konuşmasında "OHAL devam etmelidir" dedi.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul yürüyüşünde bozkurt işareti yapması soruldu. 16 Nisan referandumu öncesi de benzer bir durumun yaşandığı ve kendisinin "Memnun oldum" dediği hatırlatılan Bahçeli'nin, dünkü bozkurt işaretine yorumu ise şöyle oldu: "Samimiyse başımın üstünde yeri var. Yok ülkücü camiayı kandırdığını sanıyorsa kendi kanıyor farkında değil..."


Yayın Tarihi: 25.06.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin CHP tarafından başlatılan 'Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin açıklamalarına sert tepki gösterdi. Bahçeli'nin bir yıl önceki ifadeleriyle bugün söyledikleri arasında dağlar kadar fark olduğunu belirten Cankurtaran, 'Acaba gerçek Bahçeli'yi kaçırıp, klonlayıp yerine başkasını mı koydular diye merak etmemek elde değil' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün 8. gününde yaptığı açıklamada, "Yürüyün yürümesine de, aman düşmeyin; yarı yolda üşenip geri dönmeyin. Soluğunuz yeterse Pensilvanya'ya kadar gidin, geri gelmeyin" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi: "Bahçeli hükümet sözcülüğüne soyunabilir. İstediğini söylesin."


Yayın Tarihi: 22.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mahkemenin açıkladığı MHP tüzük kurultayı kararına ilişkin, son dakika açıklama geldi. Bahçeli. "Birilerinin keyfine göre karar veren mahkeme ve hakim olunca adalet mülkün temelidir;olmayınca adalet dinamitlenmiştir. İkiyüzlülük değil mi?" diye Bahçeli, "FETÖ’cülerle bir olup adaleti katledenler, özellikle partimize kumpas kuranlar; ne adaleti,ne ahlakı ağızlarına almasınlar,komik kaçıyorlar." mesajını paylaştı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Enis Berberoğlu'nun hapse mahkum edilmesinden sonra başlattığı adalet yürüyüşüne destek veren Akşener, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun hapse mahkum edilmesiyle ilgili bir adalet yürüyüşü başlattı. Allah gücünü arttırsın, Allah yardımcısı olsun. Bu eylemin biçimini destekliyorum. Çünkü provokasyon yok. İnşallah hayırlı olur." dedi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün ikinci gününde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli'nin eleştirilerine yanıt verdi. Bahçeli, "15 Haziran’da sözde darbe şayiası çıkardılar, bu tezviratın şifreleri çözüldüğünde Ankara’dan İstanbul’a yürümenin kararı çıkacaktır. Merak ediyorum ki, İstanbul’dan karşı bir yürüyüş başlarsa karşılaşma ve buluşma noktası neresi ve nasıl olacaktır?" diye sormuştu.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarını, "Tahrik edici" olarak niteleyerek, "Burada hiçbir şekilde şiddete meydan vermeden bir demokratik hak kullanılıyor. Demokrasiye tahammülü olmayanlar böyle açıklamalar yaparlar" dedi. Bingöl, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde gerçekleştirilen "Adalet Yürüyüşü"nün ilk etap durağı olan 75. Yıl Hipodromu'nda, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'li Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına ilişkin, "Bu kararın hitamında CHP aceleyle ayağa kalkmış, önyargıyla kıyameti koparmıştır. Halbuki İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı hüküm kesin olmayıp, hukuki yollar kapanmış ve tükenmiş değildir. İstinaf mahkemelerinden Yargıtay’a kadar hukuki müracaatlar mümkün ve meşru yoldur" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş başlatmıştı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "El-Bab'da ne arıyoruz sorgulaması yapanlar, güdümlü siyaset bezirganlarıdır. Bunlar Türkiye'nin önünü kesmek için çalışırlar. Milli siyasetin kösteklenmesini menfaat sayarlar. Fren tutmayan bazı şuur yoksunları Mehmetçiğe lejyoner diyecek kadar çıldırdı.Türk askerine lejyoner demek su katılmamış bir alçaklıktır" dedi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

MHP'den ihraç edilen eski milletvekili Meral Akşener, "Referandumda 'evet' çıktığı dakikadan itibaren Türkiye'nin güllük gülistanlık olacağını, uçacağını, kaçacağını, aşacağını söyleyenler bugün Türk milletini yanıltmış olmaktan acaba utanıyorlar mıdır? Ey Sayın Bahçeli, hiç içiniz sızlamaz mı, fiili durumu hukuki durum çerçevesine aldınız, hiç içiniz sızlamaz mı?" dedi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kadir Topbaş'ın serbest bırakılan damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'i hedef aldı. Bahçeli "Mesela adalet karnemize bakalım; adeta damatların kalemiyle kapkara kesilmiş durumda. Kayırma, arkalama, hatır almış başını yürümüş halde" dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Alman vekillere İncirlik'i ziyaret izni verilmemesiyle başlayan krizi değinin Bahçeli, "Hükümetin İncirlik krizi hakkında gösterdiği hassasiyet bizim için son derece isabetlidir. Alman askerleri bu hafta ya da önümüzdeki hafta İncirlik'ten çekileceklermiş; Diyeceğimiz o ki; durduğunuz kabahat hepinize uğurlar olsun" dedi. Almanya, askerlerini İncirlik'ten çekeceğini duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu kazaya ilişkin gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. "Şırnak'taki kaza milletimizi derinden yaralamıştır" diyen Bahçeli, "Sık sık meydana gelen ve evlatlarımızın şehadetine neden olan helikopter kazaları milletimizin kafasında soru işaretlerine yol açmış, kuşkuları artmıştır" ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz da TBMM'deki açıklamasında "Bu çok artmaya, sıklaşmaya başladı. Kuşkular oluşuyor" dedi.


Yayın Tarihi: 01.06.2017


Yayın Tarihi: 30.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli konuşmasında, ABD ile Suudi Arabistan arasında yapılan 110 milyar dolarlık silah anlaşmasını eleştirdi. MHP lideri, "ABD Başkanı'nın 'Benim için rejimler önemlidir' sözünün adresi neresidir. Petrol kuyularından dolar çıktı ama insanlık o kuyulara gömüldü. Yerin altı, yerin üstüne çıkarıldı, yerin üstü de yerin altına sokuldu" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilen "Ülkücü Şehitleri Anma Günü" programında konuşuyor.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

NATO zirvesinde Avrupa Birliği liderleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üyelik sürecine ilişkin olumlu görüşmeler yaptıklarını söyledi. “Bu konuda kendilerinden 12 aylık takvim aldık, üzerinde çalışma yapacağız” dedi. Erdoğan, Bahçeli'nin sert tepkisine neden olan Brüksel ziyareti öncesi yaptığı, "AK Parti'ye hesap kesmek kimsenin haddine değildir" şeklindeki açıklamayla ilgili yeni açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter'dan son dakika yaptığı açıklamada "Anlaşılan odur ki, Sayın Cumhurbaşkanı hiç beklemediğim, arzu ve tahmin etmediğim ölçüde grup konuşmamdaki bu sözlerden rahatsız olmuştur. Bu rahatsızlık Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi takdiri, kendi bileceği bir husustur. İnandığımızı söylemek ilkeli siyasetimizin gereğidir. Sayın Erdoğan’ın, 24 Mayıs 2017’de Brüksel’e seyahati öncesinde üzücü ve üslup açısından sorunlu açıklamaları cevapsız kalmayacaktır" dedi.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na: "Böyle mütevazı, olgun, anlayışlı bir talebi, cumhurbaşkanı hükümet sisteminin uygulamaya geçtiği günde Sayın Cumhurbaşkanımızın buna cevap verip Alanya'yı il yapmasını sizler gibi bizler de istiyoruz. İnancım odur ki Allah'ın izniyle bu yıl geride kalan yıldan daha bereketli olacak, turizmle alakalı mevcut sorunlar aşılacaktır. Kaldı ki aşılmak mecburiyetindedir."


Yayın Tarihi: 24.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Bir an önce idamı getirelim geç kalmayalım" çağrıları AK parti de karşılık bulmadı. AK Parti üst düzey yöneticilerinin Bahçeli'ye, "Şimdilik uyum yasaları ile meşgulüz. Bu tartışmaları bir süre erteleyelim" şeklinde mesaj iletildiği iddia edildi. İdam tartışmalarını yeniden gündeme getiren MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısının AK Parti de karşılık bulmadığı gibi sıkıntı yarattığı da belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın FETÖ'den tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık sorunları ile tahliye edilmesine bir kez daha tepki göstererek, "FETÖ artık tümden yok edilmeli, kaynağı kurutulmalıdır. Sırtını sağlama hatırlı isimlerin korunmasına hiç gerek yoktur. Şunun damadı diye gözlerinin yaşına bakmamak lazım. Kavurmacılar aklanıyor, baklavacılar adaletten kaçırılıyorsa kesinlikle çözülmesi gereken bir sorun vardır" dedi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. İl Başkanı M. Bülent Karataş'ın tek aday olduğu kongrede Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesajını coşkuyla alkışlayan delegeler, ‘Hareketin lideri Devlet Bahçeli' sloganları attı. MHP İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde bugün gerçekleştiriliyor.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Mustafa Kemal Atatürk'ün kızıyla ilişki yaşadığı ve annesi Zübeyde Hanım'ın genelevde çalıştığı yönündeki dedikodulara ateş püskürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin de konuşan Bahçeli, "Trump'la yapacağı görüşme kritik önemdedir. Erdoğan, ABD'ye gitmekle isabetli bir karar almıştır. Buradan güçlü bir şekilde diyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı'nın ardında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin kudreti vardır" dedi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "MHP'nin ülkülerini lekelemek isteyenler için oksijen çadırı görevi gören CHP, kazdığı çukura düşmekten kurtulamamıştır. Lafımızı esirgemeyeceğiz. 16 Nisan'dan hemen sonra yeni bir parti kurmak konusunda hava koklamaya yeltenenler, hayal aleminden çıkamayan siyasi mahluklardır. Türk milleti, herkese yerini göstermiştir" dedi. Öte yandan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a idam konusunda çağrı yaptı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen Nazlı Çelik öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Öğrencilerin,"Boynunuza taktığınız ay-yıldızlı kolyeyi MHP Lideri Bahçeli mi hediye etti?" sorusuna Nazlı Çelik, "Sayın Bahçeli hediye etmedi" cevabını verdi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hayırcılar toplanıyormuş, 2019’a yatırım yapıyorlarmış, şu aday olsun bu öne çıksın diyorlarmış. Asıl millet ne söylüyor buna bakılsın. Yaprak döken ağaç ağlamaz. Bilir ki, baharla beraber yeniden yeşerecektir. Fakat 16 Nisan’da tel tel dökülenler bir daha yükselemeyecektir. Bunlarda olan, olacak bir şey yok. Eski defterleri karıştırıp yeni hikaye yazmak, miadı dolmuş yüzlere umut bağlamak başlanılan yere geri dönmektir ki, bunun adı iflastır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son dakika yaptığı açıklamada "Kabine'de MHP'li bakan olacak mı?" sorusuna çok net yanıt verdi. MHP lideri Bahçeli "AK Parti'den bakanlık teklifi gelirse kabul etmeyiz. Başkalarının eksiğini tamamlayacak bir parti değiliz" sözleriyle kulislerde dolaşan iddiaları yalanladı. Öte yandan Bahçeli, grup toplantısında "FETÖ ile irtibatı arasında memur var da meşhur siyasetçi, bürokrat yok mudur?" diye de sordu.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "AB ile ilişkiler yay gibi gerildi, kopma noktasına geldi. Türkiye yalnızlığa itiliyor. Siyasi denetim kararı skandal niteliktedir. AB ülkelerinin kronikleşmiş Türkiye karşıtlığı kabul edilemez. Türkiye'ye parmak sallamak kimsenin harcı olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, bugün saat 12.00'da Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de yaptığı sürpriz görüşmenin ardından Bahçeli’yle bir araya gelecek olması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturumda Türkiye'ye yönelik siyasi denetim kararı almasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Bahçeli, konuya ilişkin açıklamasında "Türkiye'yi dışlamanın Avrupa'ya ağır bir faturası olacak. AKPM'nin kararı haksızdır, temelsizdir, yok hükmündedir. Hiçbir şart altında kabul edilemez olan bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

23 Nisan özel oturumunda çıkan gerginlik hakkında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama geldi. Başbakan Yıldırım, tartışmaya ilişkin "Uzlaşma olmazsa yolumuza bakarız" derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sert muhalefet değil sadece gerçekleri söyledim" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçmen tercihlerinin yönü gibi başlıkların da incelenmesi için akademisyenlere çalışma yaptırılması talimatını verdi. Referandumda MHP tabanının yüzde 80'inin 'Hayır' oyu kullandığı yönündeki eleştirilere karşılık, partide taban ve tavan olmadığı tezini vurgulayarak ülkücülerin Anayasa değişikliğini desteklediğini savunan MHP yönetimi, seçmen eğilimlerinin sandığa nasıl yansıdığını ölçmek için hem siyasi hem de bilimsel çalışma başlattı.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan Devlet Bahçeli fotoğrafları sosyal medyayı salladı. Devlet Bahçeli'nin güneş gözlüğü taktığı fotoğraflarda, 'Ne Mutlu Türküm diyene' mesajıyla yapılan paylaşımlara yüzlerce yorum geldi. MHP'nin hesabından yapılan paylaşım için "kazandık beyler" yorumlarının yanı sıra olumsuz yorumlar da yapılıyor.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter adresi üzerinden referandum sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin referandum itirazları hakkında konuşan Bahçeli, "16 Nisan halkoylamasını lekelemek isteyenler son şans ve kozlarını YSK’da denediler. Amma velakin bacadan girmek isterlerken kapıdan döndüler. 16 Nisan’a mühürsüz seçim dediler. Tanımıyoruz dediler. Meşruiyetini tartıştılar. Ama kesin karar ve hükmü YSK verdi, bu bahsi kapadı." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'nin Manisa teşkilatlarında çeşitli kademelerde görev alan Tamer Akkal ve Engin Kabadağ, partiden istifa ettiklerini açıkladı. Dün de MHP Isparta Senirkent İlçe Başkanı Hasan Özev ve ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu MHP’den istifa ettiğini duyurmuş karar sosyal medyada geniş yankı bulmuştu.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "16 Nisan referandumu demokrasi hayatımızda bir milat, çok partili siyaset tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçi Hareket başladığı bir işi yarım bırakmamış verdiği sözlerin altında kalmamıştır. Bizde hile arayan tuzak araştıran komplo araması yapan kim varsa 16 Nisan'da hüsrana uğramıştır" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Resmi olmayan referandum sonuçlarından "Evet" çıkmasının ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı. MHP lideri Bahçeli, "Bu çok önemli bir başarı, ihmâl ve inkârı imkânsız bir kazanımdır. AKP’ye ve elbette bekamız için evet mührünü vuran Türk milletine şükranlarımı sunuyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Türkiye, bugün anayasa değişikliği için halk oylamasına gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sandığından çıkan referandum sonucu belli oldu. İşte siyasi parti liderlerinin sandığından çıkan referandum sonucu...


Yayın Tarihi: 16.04.2017

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandum oylarını kullandı. Yıldırım, "Çıkacak sonuç ne olursa olsun başımızın tacıdır, milletimizin verdiği karar en güzel karardır" dedi. Kılıçdaroğlu ise, "İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye'nin temel sorunlarını tartışma imkanımız olur" ifadelerini kullandı. Bahçeli'nin çok kısa açıklama yapması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 16.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir