Devlet Bahçeli kimdir?

Devlet Bahçeli kimdir?

Salih ve Samiye çiftinin beş çocuğundan biridir. Devlet Bahçeli Ortaokulu Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde, liseyi İstanbul'da Özel Akgün ve Ata Kolejleri'nde okudu.

Devlet Bahçeli 1968 yılında girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde sol gruplar etkindi.

Ancak Bahçeli, MHP lideri Alparslan Türkeş'in seminerlerini yakından takip etmeye o dönem başladı. Kalan zamanını da Ülkü Ocakları'nda geçiriyordu. Olaylı geçen Talebe Cemiyeti Başkanlığı'nı kazandı. Ülkücüler arasında giderek adından söz ettirmeye başladı.

Devlet Bahçeli 1970'te Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreteri seçildi. Akademiden 1972 yılında mezun oldu. Ülkücü öğretim üyelerinin yokluğunu farkettiğinden üniversitede kaldı ve asistanlığa başladı. Devlet Bahçeli Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği'ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Devlet Bahçeli ülkücü caimada hızla yükselmesine rağmen doktora tezini hazırlaması ve kabul ettirmesi 10 yıllık uzun bir zaman aldı. Devlet Bahçeli 1982'de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nde iktisat doktorası verdi. 12 Eylül sonrası Bahçeli için oldukça hareketli geçti.

Türkeş'in gençlik danışmanı Ali Güngör ile oluşturdukları ekip "Akademisyenler Grubu" adını aldı. Mayaş Yayınları'yla çıkardıkları haftalık Hamle ve aylık Töre dergilerinde örgütlenmelerini sürdürdüler.

Parti konuları tartışılırken, Devlet Bahçeli, Muhafazakar Parti'den uzak durmaya özen gösterdi. MP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi olarak adını değiştirmesi de onun için çok şey ifade etmedi. İstişare toplantıları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Muharrem Şemsek MP'ye girmiş ve etkili bir isim olmuştu.

Türkeş 1985 Nisan ayında tahliye oldu. Ancak Bahçeli-Şemsek grupları arasındaki gerginlik 1986 yılının sonlarına doğru çatışmaya dönüştü. Bahçeli ve Ali Güngör'e ait olar Mayaş Yayınevi'ndeki kitaplar çalındı. Bahçeli yumruklandı. Bu olayların sorumlu olarak da Şemsek grubu sorumlu tutuldu.

Bu arada İktisadi ve İdari Bilimler Politikası Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987'de "Planlı dönemde Türk Ekonomisindeki Yapı Değişkenliği" tezi ile doktorasını aldı.

Devlet Bahçeli, Türkeş'in "MÇP' ye gel" çağrısına olumlu yanıt vererek yardımcı doçent olarak görev yaptığı üniversiteden 13 Mayıs 1987'de istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi'nden (MÇP) siyasete girdi. Türkeş, 19 Nisan 1987'de yapılan MÇP kongresinde Bahçeli en yüksek oy aldı ve genel sekreter oldu. Onu Ali Güngör, Tuğrul Türkeş ve Muharrem Şimşek izledi.

İlim, tefekkür ve iman

İlk açıklamasında MÇP'nin görüşünü, "İlim, tefekkür ve iman" olarak özetledi. Ali Güngör ile birlikte partinin en kuvvetli isimleri haline geldiler. Şemsek'e de genel sekreter yardımcılığı görevi verildi. Parti programı yeniden yazıldı. 12 Eylül öncesine de sahip çıkıldı.

Alparslan Türkeş siyaset yasağının kalmasından sonra MÇP 'ye döndü. Devlet Bahçeli genel sekreterlik görevini sürdürdü ve 1987 ve 1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Devlet Bahçeli 29 Aralık 1992'de yapılan ve MÇP' nin MHP'ye dönüştüğü kongrede rakiplerinin ismini silmesi nedeniyle MKYK'ya giremedi.

Türkeş onu Genel Başkan Yardımcı olarak partide tutmaya devam etti.

Devlet Bahçeli 1994'te yeniden yönetime girdiği partide genel başkan yardımcılığına getirildi. 1995 seçimlerinde Adana'dan üçüncü sırada aday gösterildi, gereken oyu aldı ancak partisi MHP barajın altında kaldı.

Son Dakika Yeni Devlet Bahçeli Haberleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye NATO’ya mahkum değildir. NATO, Türkiye’ye parmak sallıyor. ABD, çevremizi kuşatıyor. AB, çehremizi karalıyor. Türk düşmanları faaldir, ama Türk milleti de her tehdide karşı teyakkuzdadır” dedi. Bahçeli, konuşma yapmak üzere kürsüye çıktığı sırada, “İşte ordu işte komutan” sloganı atan partililere yönelik “O bizim sloganımız değil, kullanmayın bir daha“ diyerek uyardı.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör tehdidinin kaynağının yok edilmesinin zaruri olduğunu belirterek, “Sınırlarımızın ötesinde kurulan terör kampları vakit kaybedilmeden imha edilmelidir. Türk bayrağı Kandil’de dalgalanmalı, Afrin teröristlere mezar olmalıdır." dedi. Bahçeli, CHP ile ilgili de "Yanına aldığı PKK’nın siyasi uzantısı HDP ve diğer kriz çığırtkanlarıyla temas trafiğini yoğunlaştırıyor, işbirliği kanallarını olgunlaştırıyor" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Manisa'da konuştu. Bahçeli, "Şayet önümüzdeki siyasi süreçte cepheleşme keskinleşirse, CHP yanına HDP ve diğer yedeklerini alır 16 Nisan’ın rövanşını almak için çalışmalarına hız verirse, MHP buna duyarsız kalmayacaktır. Kaostan beslenenlerin 15 Temmuz’dan bu yana sürdürdüğümüz ilkesel duruşumuzu bozmasına müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Norveç'teki NATO tatbikatındaki skandala çok sert tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter'dan yaptığı açıklamada 'Bu tatbikat görünümlü provokasyon kapsamında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının kurgusal hasım ülkelerin liderleri arasında gösterilmesi, ilaveten Sayın Erdoğan’ın alenen karalanması tamir ve telafisi olmayan bir rezilliktir.' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.11.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bodrum İlçe Başkanı Cengizhan Sancar, MHP Bodrum İlçe Teşkilatı eski başkanlarının da olduğu 22 kişinin ihraç talebi ile İl Disiplin Kuruluna sevk edildiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

2019'daki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine henüz 2 yıl var. Ancak Devlet Bahçeli'nin yüzde 10 seçim barajının aşağı çekilmesi ve 'ittifak açıklaması' olarak yorumlanan sözleri, siyasette safları netleştirmeye başladı. Gazeteci Ayşe Sayın'ın analizi.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2019 seçiminde “AK Parti ile yan yana mücadele” açıklamasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "MHP ile biz her türlü adımı atmaya varız. Bu konuda tereddüdümüz dahi yoktur." Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamalarda Atatürk sorusuna da yanıt verdi...


Yayın Tarihi: 17.11.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında 'AKP ile sonuna kadar yan yana' açıklaması, Ankara'da yüzde 10 barajının düşürülmesi girişimlerinin gündemden düşüp MHP'nin seçimlerde AKP listelerinden aday gösterilmesi sürecinin başlaması olarak değerlendiriliyor. Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti'nin kuruluşunun da bu gelişmeyi hızlandırdığı aktarıldı.


Yayın Tarihi: 15.11.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AK Parti ile seçim işbirliği sinyali vermesi gündeme damga vurdu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk yorum geldi. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise MHP ve AK Parti ile yeni iddialarda bulundu. Selvi, "Bahçeli, sözleriyle 2019 seçimlerine yönelik kritik bir hamle yaptı. 2019 seçimlerinde AK Parti ile MHP ittifakını 2 yıl önceden ilan etmiş oldu" ifadelerini kullandı


Yayın Tarihi: 15.11.2017

AK Parti Sözcüsü Ünal, Bahçeli'nin "AK Parti ile yanana mücadele sürecek" sözleri için "Yerli ve milli olan bütün unsurlarla ittifakız" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) merhum Lideri Alparslan Türkeş’in memleketi Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi Belediye Başkanı Dursun Ataş, partisi MHP'den istifa ettiğini açıkladı. Ataş, yaptığı açıklamada "İhraç edilmişsek sebebini bilmemizin son derece hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bizler partimizi iktidar yapmak için canla, başla çalışırken, maalesef Genel Merkezin böyle bir kaygısının olmadığını görmek bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

CHP'li Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, 'Türkiye için yüzde 10 seçim barajı ağırdır' açıklamasıyla ilgili olarak, 'Allah kimseyi, MHP'nin düştüğü tarihi tutarsızlık, çelişki, çaresizlik ve perişanlık durumuna düşürmesin. CHP olarak baraj konusunda açık çekimizin arkasındayız. Gelecek dönem MHP burada olsun isteriz' dedi.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli'den dün çok konuşulacak bir çıkış geldi. Bahçeli, yüzde 10 seçim barajının Türkiye için çok ağır olduğunu belirtti ve uzlaşma ile yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık "Sayın Bahçeli'nin teklifi dikkatle değerlendirilmeli. Yüzde şu olsun, bu olsun, hiç olmasın demek çok doğru değil ama benim şahsi düşüncem, Fikri Işık olarak, bundan sonra illa yüzde 10 olsun gibi bir yaklaşım doğru olmaz" dedi.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli'den dün çok konuşulacak bir çıkış geldi. Bahçeli, yüzde 10 seçim barajının Türkiye için çok ağır olduğunu belirtti ve uzlaşma ile yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bahçeli'nin bu açıklamasını köşesine taşıyan Ahmet Hakan, "Devlet Bahçeli demek istiyor ki: Barajın altında kalabiliriz, yetiş Reis" dedi.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajının düşürülme ihtimaline yönelik verdiği mesaj sonrası 'Biz seçim barajı olmaması gerektiğini düşünüyoruz' açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 08.11.2017

MHP Lideri Bahçeli, yabancı kuralıyla ilgili "11 kişi takım kuruyorsunuz 11’i de yabancı, antrenör de yabancı olursa hangi ülkenin takımıyız nerede oynuyoruz diye Galatasaraylılar bunu düşünmesi lazım. Onun için ya isim değiştirsinler ya bundan vazgeçsinler" dedi.


Yayın Tarihi: 08.11.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli, "Yüzde 10 seçim barajı Türkiye için çok ağır" dedi. Seçim barajının teröre destek veren partilerin Meclis'e girmesini engellemek için olduğunu ifade eden Bahçeli, "Ancak görülüyor ki ittifaklarla ya da başka şekilde bu baraj aşılabiliyor" dedi.


Yayın Tarihi: 08.11.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da trafikte yol verme kavgasında iki gazi ve ailelerine saldıran magandalara tepki göstererek, "Gazilerimize vurmanın ne demek olduğunu, bunun sonucunun neler olacağını, burunlarından fitil fitil gelesiye kadar yaşayıp görmelerini tez elden bekliyorum. Gazilerimize el kaldıran, tekme sallayan, küfür ve hakaret yağdıran bu iğrenç mahluklar doğduklarına pişman edilmeli, ağır şekilde cezalandırılmalıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 07.11.2017

Kocaeli'de'de, İYİ Parti İl Başkanlığı'na getirilen Haluk Ulusoy'un, göreve gelmeden önce, sosyal medya hesabından yaptığı 'Devlet Bahçeli, Allah bize tez zamanda senin helvanı yemeyi nasip etsin' paylaşımı tepki çekti. Tepkiler üzerine mesajı silen iş adamı Haluk Ulusoy, paylaşımı referandumu gecesi kızgınlıkla yaptığını söyledi.


Yayın Tarihi: 03.11.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli, Hakkari Şemdinli'de 8 güvenlik görevlisinin şehit oldupu hain saldırıyla ilgili çok sert ifadeler kullandı. Bahçeli, terörle mücadelede hükümete tam destek verirken, 'Milliyetçi Hareket Partisi terörle mücadelede önşartsız milletin yanında, devletin arkasında, hükümetin destekçisidir' dedi.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli, sınıfta "bozkurt" işareti yapıp sosyal medya hesabından yayınlayan ve sonrasında görevinden ayrılan öğretmeni kabul etti.


Yayın Tarihi: 31.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'kripto sima' dediği İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray'dan açıklama geldi. Aytun Çıray, "İçinde hakaret, tehdit olan bu zehirli dil aslında şaşırtıcı değildir. Sayın Bahçeli bu üslûbu kimi zaman saygıdeğer Türk milliyetçilerinin gazını almak için, kimi zaman AKP’ye yamanmışlara gaz vermek için kullanıyor.Unutulmamalıdır ki Sayın Bahçeli bu düşmanlık ve kin retoriğiyle asil Türk Milleti’ne büyük zarar vermektedir" dedi.


Yayın Tarihi: 31.10.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinden ihraç edilen Meral Akşener'in kurduğu İyi Parti'ye isim vermeden yüklenerek "Sonu siyasi mezarlıktır. MHP diye bir parti yok diyecek kadar cüretkarlık gösterenlere, parti değiştirirken dillerini ayarını da kaçırmaları yetmeyecektir. Türk milleti olup biten her şeyi bilmektedir. 6 olur 7 olur fakat hep Allah'ın dediği olur" dedi.


Yayın Tarihi: 31.10.2017

Sinan Oğan, MHP'deki geleceğiyle ilgili açıklamalar yaptı. Oğan, Türk milliyetçilerinin kalesinin MHP olduğunu, Mart ayında MHP kongresinde değişimin gerçekleşmesi durumunda, Meral Akşener'in yeni partisi İyi Parti'dekileri MHP'ye davet edeceklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 29.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı yayınladılar.


Yayın Tarihi: 28.10.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli, yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayarak başladığı partisinin grup toplantısında, Atatürk’e sövmenin meslek ve geçim kapısı haline geldiğini belirterek, “Allah var ya son yıllarda bu zavatın sayısındaki artış da kaygı verici düzeydedir” dedi.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, Kerkük üzerine bir açıklama yapan Davutoğlu'na grup toplantısında sert sözlerle yüklenmesi ardından başlayan ve karşılıklı açıklamalarla süren polemikte yeni gelişme CNN Türk'te yayınlanan 'Gece Görüşü' programında yaşandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, programda yaptığı açıklamada Davutoğlu'nu sert sözlerle eleştirdi. Yalçın, "Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahçup olur. Şansını zorlamasın" dedi.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Galatasaray'ın Atiker Konyaspor maçına 11 yabancı ile çıkmasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den tepki geldi. Devlet Bahçeli, Galatasaray'ı eleştirirken "Galatasaray ismini değiştirsin. Böyle takım mı olur canım?" dedi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son dakika Melih Gökçek'e ilişkin yaptığı açıklamada, "Melih Bey 5 dönem yaptı, ne kadar faydalı görüyoruz. Kimseye arabuluculuk yapacak halimiz yok. Bu konular bizi ilgilendirmez diyeceğiz" dedi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu polemiğinde suçlamalar giderek daha da sertleşiyor. Davutoğlu'nun 17-25 Aralık ve MİT Tırları suçlamalarına MHP'den 15 Temmuz ve FETÖ'lü cevap geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın çok ağır bir mektupla katıldı. Semih Yalçın, "Davutoğlu 15 Temmuz gecesi nerede saklandı" diye sordu.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

AK Parti Konya Milletvekili eski Başbakan Ahmet Davutoğlu kendisini eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi. Davutoğlu 5’inci ve 7 maddelerde isim vermeden doğrudan Bahçeli’yi hedef aldı. Davutoğlu, MİT TIR'ları konusunda MHP liderini 'FETÖ ile aynı dili kullanmakla' suçladı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, "Geleceğimizi kurtarmanın tam vaktidir. Hükümete teklifimiz şudur; Gelin üniversite sınavını tamamen kaldıralım" dedi. Bahçeli, Kerkük'le ilgili konuşan Ahmet Davutoğlu'na da zehir zemberek sözlerle yüklendi: "Durdun durdun da şimdi niye ortaya çıktın? Sen hangi yüzle konuşuyorsun?"


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıllar sonra gündeme gelen askerlik fotoğrafından sonra, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 43 yıl önce İzmir Narlıdere'deki askerlik günlerinden fotoğrafı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Devlet Bahçeli, yaşan vize kriziyle ilgili ABD Büyükelçisi'ne tepki gösterdi. Bahçei 'Herkes haddini bilecek. Kimse görev hudutlarından taşmayacak. Yabancı diplomatlar haysiyetli ve hürmetli olacak. Türkiye karalama kampanyalarıyla hizaya getirilemez.' dedi.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Şartlar oluştuğunda, tarih coğrafyaya dar geldiğinde misak-ı milli uyanacak, 81 Düzce'den hemen sonra "82 Kerkük, 83 Musul" deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır" sözlerine eski ülküdaşından itiraz gecikmedi. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "82’me dokunma! 82 Fethiye’nindir!.." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le ilgili istifa iddialarına çok kritik bir yenisi daha eklendi. Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, bugün kaleme aldığı "Kabile devleti miyiz!.." başlıklı yazısında 1 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında geçen diyaloğa değinerek çok önemli bir iddiada bulundu. İşte Ahmet Takan'ın gündemi sarsacak o iddiası...


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Geçen hafta sonu Ankara'daki Kerkük Sevdalıları toplantısında katılımı öven MHP Lideri Devlet Bahçeli, "MHP çöküyor, baraj altına doğru gidiyor diyenler. MHP bitti diyenler şoka girdi. 82 Kerkük, 83 Musul, bugün de 84'ü söylemeyeyim çünkü 85'in heyecanı kalmayacak" dedi. ABD ile yaşanan vize krizi ile ilgili ilk kez konuşan Bahçeli, ABD'nin aldığı karar skandaldır. ABD iki yüzlülük yapıyor. ABD'nin müttefikini kaybetmemesi tavsiyemizdir" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "81 Düzce'den hemen sonra 82 Kerkük, 83 Musul demenin hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır. Acizler kalbi kararmışlar hemen pusudan başını çıkardı, korkaklar anında gözlerini fal taşı gibi açtı. 84'ü söyleseydik herhalde bunlar çılgına dönecekti. PKK kamplarına tekrar soluklarını alacaklardı" dedi.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak, 'Aklan da gel' diyen Bahçeli’den Adanalılar adına bir özür beklediğini belirterek, 'Siyasetin hiç bir kademesinde bulunmayacağım' dedi.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Gelen son dakika haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İdlib harekatına ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Kendilerine başarılar diliyoruz. MHP olarak bu tutarlı politikalar devam ettiği sürece Sayın Cumhurbaşkanı'nın yanındadır" diye konuştu. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz'' açıklamasında bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde MHP üyesi 203 kişi, partilerinden istifa etti. Aralarında eski ilçe başkanları, eski belediye başkan yardımcısı, eski ülkü ocakları başkanı, eski kadın kolları başkanları bulunan partililer, MHP'nin misyonunu yitirdiğini ileri sürdü. Partinin ilk kurucu üyelerinden olan Yakup Çınar, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi bu yakınlaşma ve partimizi AKP'lileştirmesi nedeniyle kınıyoruz." dedi


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kerkük için '5 bin ülkücü hazır' açıklamasına '500 bin ülkücü ile hazırız' diyerek destek verdi. Kılavuz, ' Kimse bu işleri oyun oynamak sanmasın. Hele ki sefil, zavallı bu işlerle meşgul olmasın. Sonunun hazin olacağını aklından çıkarmasın' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Aydın'da, aralarında eski milletvekili ve il başkanlarının da bulunduğu 20 kişi hakkında ihraç dosyası hazırlanmasına tepki gösteren 460 MHP'li, partilerinden istifa ederek yeni kurulacak olan Meral Akşener'in partisine geçme kararı aldıklarını açıkladı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Misvak mizah dergisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi 'Beyaz Toros'a bindirdiği karikatür tepki çekti. Karikatürdeki 'Beyaz Toros' göndermesi 90'lı yılları anımsatırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle de bir göndermede bulunuldu. Misvak dergisi gelen tepkiler üzerine o paylaşımı kaldırdı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan bağımsızlık referandumuna yönelik olan tepkisine devam ediyor. Bahçeli son olarak Türkiye'nin müdahale hakkını kullanması gerektiğini savunurken "Türk milletinin gücü bunların alayına yetecektir" dedi.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, "TBMM'nin açılışındaki fotoğraf, parti devletinin fotoğrafıydı. İlk defa partizan bir cumhurbaşkanı, açılış konuşması yaptı. Kontrollü hükümet, kontrollü Meclis, kontrollü muhalefet, kontrollü yargı. O fotoğraf kadrajında olanlar, bunlardı. Biz, o fotoğrafın parçası olmayız; olmayacağız. Biz, kontrollü muhalefet olmaya talip değiliz" dedi.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumuna tepki gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli, ''Bir aşiret lideri çıkıp haddini hududunu aşarak bağımsızlıktan bahsedebilmektedir. Bağımsızlık 16 yaşından beri hayaliymiş sonunda ölüm de olsa hazırmış. Hayal peşinde koşan Peşmerge başı kabusla tanışacak ısrar ve inadı sürerse belasını muhakkak bulacak'' dedi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinin belediye başkanı Ünal Çetin, Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) istifa etti. Çetin, yaptığı açıklamada, "Demokratik hayatın temel unsuru olan partim içinde sadece demokrasiye olan inançlarıyla farklı fikirlere sahip ülke sevdalılarının disiplin kurullarına sevkleri; hatta partiden ihraçlarıyla devam eden süreç; partim içinde özgür düşünce ile siyaset yapma imkanının kalmadığını da göstermiş durumdadır" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki yasama yılı açılış resepsiyonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile rozeti üzerine sohbet etti. Erdoğan MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'la rozetlerini değiştirirken, Adan “Bayrak değişimi” diyerek espri yaptı. Rozet değişiminden sonra Erdoğan, Bahçeli'ye, yeni yasama yılının hayırlı olması ve daha başarılarla dolu olmasını temenni etti.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki yasama yılı açılış resepsiyonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile rozeti üzerine sohbet etti.


Yayın Tarihi: 01.10.2017