Devlet Bahçeli kimdir?

Devlet Bahçeli kimdir?

Salih ve Samiye çiftinin beş çocuğundan biridir. Devlet Bahçeli Ortaokulu Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde, liseyi İstanbul'da Özel Akgün ve Ata Kolejleri'nde okudu.

Devlet Bahçeli 1968 yılında girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde sol gruplar etkindi.

Ancak Bahçeli, MHP lideri Alparslan Türkeş'in seminerlerini yakından takip etmeye o dönem başladı. Kalan zamanını da Ülkü Ocakları'nda geçiriyordu. Olaylı geçen Talebe Cemiyeti Başkanlığı'nı kazandı. Ülkücüler arasında giderek adından söz ettirmeye başladı.

Devlet Bahçeli 1970'te Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreteri seçildi. Akademiden 1972 yılında mezun oldu. Ülkücü öğretim üyelerinin yokluğunu farkettiğinden üniversitede kaldı ve asistanlığa başladı. Devlet Bahçeli Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği'ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Devlet Bahçeli ülkücü caimada hızla yükselmesine rağmen doktora tezini hazırlaması ve kabul ettirmesi 10 yıllık uzun bir zaman aldı. Devlet Bahçeli 1982'de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nde iktisat doktorası verdi. 12 Eylül sonrası Bahçeli için oldukça hareketli geçti.

Türkeş'in gençlik danışmanı Ali Güngör ile oluşturdukları ekip "Akademisyenler Grubu" adını aldı. Mayaş Yayınları'yla çıkardıkları haftalık Hamle ve aylık Töre dergilerinde örgütlenmelerini sürdürdüler.

Parti konuları tartışılırken, Devlet Bahçeli, Muhafazakar Parti'den uzak durmaya özen gösterdi. MP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi olarak adını değiştirmesi de onun için çok şey ifade etmedi. İstişare toplantıları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Muharrem Şemsek MP'ye girmiş ve etkili bir isim olmuştu.

Türkeş 1985 Nisan ayında tahliye oldu. Ancak Bahçeli-Şemsek grupları arasındaki gerginlik 1986 yılının sonlarına doğru çatışmaya dönüştü. Bahçeli ve Ali Güngör'e ait olar Mayaş Yayınevi'ndeki kitaplar çalındı. Bahçeli yumruklandı. Bu olayların sorumlu olarak da Şemsek grubu sorumlu tutuldu.

Bu arada İktisadi ve İdari Bilimler Politikası Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987'de "Planlı dönemde Türk Ekonomisindeki Yapı Değişkenliği" tezi ile doktorasını aldı.

Devlet Bahçeli, Türkeş'in "MÇP' ye gel" çağrısına olumlu yanıt vererek yardımcı doçent olarak görev yaptığı üniversiteden 13 Mayıs 1987'de istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi'nden (MÇP) siyasete girdi. Türkeş, 19 Nisan 1987'de yapılan MÇP kongresinde Bahçeli en yüksek oy aldı ve genel sekreter oldu. Onu Ali Güngör, Tuğrul Türkeş ve Muharrem Şimşek izledi.

İlim, tefekkür ve iman

İlk açıklamasında MÇP'nin görüşünü, "İlim, tefekkür ve iman" olarak özetledi. Ali Güngör ile birlikte partinin en kuvvetli isimleri haline geldiler. Şemsek'e de genel sekreter yardımcılığı görevi verildi. Parti programı yeniden yazıldı. 12 Eylül öncesine de sahip çıkıldı.

Alparslan Türkeş siyaset yasağının kalmasından sonra MÇP 'ye döndü. Devlet Bahçeli genel sekreterlik görevini sürdürdü ve 1987 ve 1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Devlet Bahçeli 29 Aralık 1992'de yapılan ve MÇP' nin MHP'ye dönüştüğü kongrede rakiplerinin ismini silmesi nedeniyle MKYK'ya giremedi.

Türkeş onu Genel Başkan Yardımcı olarak partide tutmaya devam etti.

Devlet Bahçeli 1994'te yeniden yönetime girdiği partide genel başkan yardımcılığına getirildi. 1995 seçimlerinde Adana'dan üçüncü sırada aday gösterildi, gereken oyu aldı ancak partisi MHP barajın altında kaldı.

Son Dakika Yeni Devlet Bahçeli Haberleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter'dan son dakika yaptığı açıklamada "Anlaşılan odur ki, Sayın Cumhurbaşkanı hiç beklemediğim, arzu ve tahmin etmediğim ölçüde grup konuşmamdaki bu sözlerden rahatsız olmuştur. Bu rahatsızlık Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi takdiri, kendi bileceği bir husustur. İnandığımızı söylemek ilkeli siyasetimizin gereğidir. Sayın Erdoğan’ın, 24 Mayıs 2017’de Brüksel’e seyahati öncesinde üzücü ve üslup açısından sorunlu açıklamaları cevapsız kalmayacaktır" dedi.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na: "Böyle mütevazı, olgun, anlayışlı bir talebi, cumhurbaşkanı hükümet sisteminin uygulamaya geçtiği günde Sayın Cumhurbaşkanımızın buna cevap verip Alanya'yı il yapmasını sizler gibi bizler de istiyoruz. İnancım odur ki Allah'ın izniyle bu yıl geride kalan yıldan daha bereketli olacak, turizmle alakalı mevcut sorunlar aşılacaktır. Kaldı ki aşılmak mecburiyetindedir."


Yayın Tarihi: 24.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Bir an önce idamı getirelim geç kalmayalım" çağrıları AK parti de karşılık bulmadı. AK Parti üst düzey yöneticilerinin Bahçeli'ye, "Şimdilik uyum yasaları ile meşgulüz. Bu tartışmaları bir süre erteleyelim" şeklinde mesaj iletildiği iddia edildi. İdam tartışmalarını yeniden gündeme getiren MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısının AK Parti de karşılık bulmadığı gibi sıkıntı yarattığı da belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın FETÖ'den tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık sorunları ile tahliye edilmesine bir kez daha tepki göstererek, "FETÖ artık tümden yok edilmeli, kaynağı kurutulmalıdır. Sırtını sağlama hatırlı isimlerin korunmasına hiç gerek yoktur. Şunun damadı diye gözlerinin yaşına bakmamak lazım. Kavurmacılar aklanıyor, baklavacılar adaletten kaçırılıyorsa kesinlikle çözülmesi gereken bir sorun vardır" dedi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. İl Başkanı M. Bülent Karataş'ın tek aday olduğu kongrede Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesajını coşkuyla alkışlayan delegeler, ‘Hareketin lideri Devlet Bahçeli' sloganları attı. MHP İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde bugün gerçekleştiriliyor.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Mustafa Kemal Atatürk'ün kızıyla ilişki yaşadığı ve annesi Zübeyde Hanım'ın genelevde çalıştığı yönündeki dedikodulara ateş püskürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin de konuşan Bahçeli, "Trump'la yapacağı görüşme kritik önemdedir. Erdoğan, ABD'ye gitmekle isabetli bir karar almıştır. Buradan güçlü bir şekilde diyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı'nın ardında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin kudreti vardır" dedi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "MHP'nin ülkülerini lekelemek isteyenler için oksijen çadırı görevi gören CHP, kazdığı çukura düşmekten kurtulamamıştır. Lafımızı esirgemeyeceğiz. 16 Nisan'dan hemen sonra yeni bir parti kurmak konusunda hava koklamaya yeltenenler, hayal aleminden çıkamayan siyasi mahluklardır. Türk milleti, herkese yerini göstermiştir" dedi. Öte yandan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a idam konusunda çağrı yaptı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen Nazlı Çelik öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Öğrencilerin,"Boynunuza taktığınız ay-yıldızlı kolyeyi MHP Lideri Bahçeli mi hediye etti?" sorusuna Nazlı Çelik, "Sayın Bahçeli hediye etmedi" cevabını verdi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hayırcılar toplanıyormuş, 2019’a yatırım yapıyorlarmış, şu aday olsun bu öne çıksın diyorlarmış. Asıl millet ne söylüyor buna bakılsın. Yaprak döken ağaç ağlamaz. Bilir ki, baharla beraber yeniden yeşerecektir. Fakat 16 Nisan’da tel tel dökülenler bir daha yükselemeyecektir. Bunlarda olan, olacak bir şey yok. Eski defterleri karıştırıp yeni hikaye yazmak, miadı dolmuş yüzlere umut bağlamak başlanılan yere geri dönmektir ki, bunun adı iflastır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son dakika yaptığı açıklamada "Kabine'de MHP'li bakan olacak mı?" sorusuna çok net yanıt verdi. MHP lideri Bahçeli "AK Parti'den bakanlık teklifi gelirse kabul etmeyiz. Başkalarının eksiğini tamamlayacak bir parti değiliz" sözleriyle kulislerde dolaşan iddiaları yalanladı. Öte yandan Bahçeli, grup toplantısında "FETÖ ile irtibatı arasında memur var da meşhur siyasetçi, bürokrat yok mudur?" diye de sordu.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "AB ile ilişkiler yay gibi gerildi, kopma noktasına geldi. Türkiye yalnızlığa itiliyor. Siyasi denetim kararı skandal niteliktedir. AB ülkelerinin kronikleşmiş Türkiye karşıtlığı kabul edilemez. Türkiye'ye parmak sallamak kimsenin harcı olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, bugün saat 12.00'da Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de yaptığı sürpriz görüşmenin ardından Bahçeli’yle bir araya gelecek olması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturumda Türkiye'ye yönelik siyasi denetim kararı almasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Bahçeli, konuya ilişkin açıklamasında "Türkiye'yi dışlamanın Avrupa'ya ağır bir faturası olacak. AKPM'nin kararı haksızdır, temelsizdir, yok hükmündedir. Hiçbir şart altında kabul edilemez olan bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

23 Nisan özel oturumunda çıkan gerginlik hakkında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama geldi. Başbakan Yıldırım, tartışmaya ilişkin "Uzlaşma olmazsa yolumuza bakarız" derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sert muhalefet değil sadece gerçekleri söyledim" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçmen tercihlerinin yönü gibi başlıkların da incelenmesi için akademisyenlere çalışma yaptırılması talimatını verdi. Referandumda MHP tabanının yüzde 80'inin 'Hayır' oyu kullandığı yönündeki eleştirilere karşılık, partide taban ve tavan olmadığı tezini vurgulayarak ülkücülerin Anayasa değişikliğini desteklediğini savunan MHP yönetimi, seçmen eğilimlerinin sandığa nasıl yansıdığını ölçmek için hem siyasi hem de bilimsel çalışma başlattı.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan Devlet Bahçeli fotoğrafları sosyal medyayı salladı. Devlet Bahçeli'nin güneş gözlüğü taktığı fotoğraflarda, 'Ne Mutlu Türküm diyene' mesajıyla yapılan paylaşımlara yüzlerce yorum geldi. MHP'nin hesabından yapılan paylaşım için "kazandık beyler" yorumlarının yanı sıra olumsuz yorumlar da yapılıyor.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter adresi üzerinden referandum sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin referandum itirazları hakkında konuşan Bahçeli, "16 Nisan halkoylamasını lekelemek isteyenler son şans ve kozlarını YSK’da denediler. Amma velakin bacadan girmek isterlerken kapıdan döndüler. 16 Nisan’a mühürsüz seçim dediler. Tanımıyoruz dediler. Meşruiyetini tartıştılar. Ama kesin karar ve hükmü YSK verdi, bu bahsi kapadı." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'nin Manisa teşkilatlarında çeşitli kademelerde görev alan Tamer Akkal ve Engin Kabadağ, partiden istifa ettiklerini açıkladı. Dün de MHP Isparta Senirkent İlçe Başkanı Hasan Özev ve ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu MHP’den istifa ettiğini duyurmuş karar sosyal medyada geniş yankı bulmuştu.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "16 Nisan referandumu demokrasi hayatımızda bir milat, çok partili siyaset tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçi Hareket başladığı bir işi yarım bırakmamış verdiği sözlerin altında kalmamıştır. Bizde hile arayan tuzak araştıran komplo araması yapan kim varsa 16 Nisan'da hüsrana uğramıştır" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Resmi olmayan referandum sonuçlarından "Evet" çıkmasının ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı. MHP lideri Bahçeli, "Bu çok önemli bir başarı, ihmâl ve inkârı imkânsız bir kazanımdır. AKP’ye ve elbette bekamız için evet mührünü vuran Türk milletine şükranlarımı sunuyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Türkiye, bugün anayasa değişikliği için halk oylamasına gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sandığından çıkan referandum sonucu belli oldu. İşte siyasi parti liderlerinin sandığından çıkan referandum sonucu...


Yayın Tarihi: 16.04.2017

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandum oylarını kullandı. Yıldırım, "Çıkacak sonuç ne olursa olsun başımızın tacıdır, milletimizin verdiği karar en güzel karardır" dedi. Kılıçdaroğlu ise, "İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye'nin temel sorunlarını tartışma imkanımız olur" ifadelerini kullandı. Bahçeli'nin çok kısa açıklama yapması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Referanduma 2 gün kala Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Habertürk TV'de soruları yanıtladı. FETÖ'nün MHP'deki yapılanmasıyla ilgili konuşan Bahçeli, "MHP içerisindeki FETÖ'cü milletvekillerini biliyorum. Bizde FETÖ'cü o kadar yok." dedi. Eyalet sistemi tartışmalarına da değinen Bahçeli, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın açıklamaları yeterlidir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Anayasa değişikliği referandumuna kısa süre kala MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'eyalet sistemi' çıkışı, bu modeli yeniden gündeme getirdi. Ancak bu sisteme yönelik tartışmalar, Türk siyaseti için yeni değil. Eyalet sistemi 30 yıldan uzun süredir siyasetin farklı kanatlarından liderlerin dile getirdikleri bir konu oldu. BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'eyalet' çıkışına ilişkin, "Dün akşamdan itibaren tartışılmaya başlandı. 'Efendim nasıl bir şey? Türkiye parçalanacak mı, parçalanmayacak mı? Eyalet olacak mı, olmayacak mı? Yeni mi keşfediyor bu beyler bunu? Elli sefer söylendi. 'Efendim başkan yardımcıları söylemiş ama benim ağzımdan çıkmadı'. TBMM'nin kürsülerinden 24 saat söylendi daha ne söylensin" dedi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, Diyarbakır'a geldi. Tarihi Hasan Paşa Hanı'nda vatandaşlarla çay içerek sohbet eden Akşener, eyalet sistemi tartışmalarıyla ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çıkışını değerlendirdi. "Bahçeli 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördü şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor" diye konuşan Meral Akşener, Bahçeli'nin o gece saat 23.00 sıralarında yapacağı konuşmanın ana hatlarını ve ipuçlarını ortaya koyduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Star TV'nin Ana Haber Sunucusu Nazlı Çelik'in hiçbir programında boynundan çıkarmadığı ay yıldızlı kolyenin MHP lideri Devlet Bahçeli'nin hediyesi olduğu ortaya çıktı. Deniz Zeyrek, kolyeyi Nazlı Çelik'e MHP lideri Devlet Bahçeli'nin hediye ettiğini belirterek, aynı kolyeden sunucu Didem Arslan'a da hediye ettiğini açıkladı. Aynı programda Bahçeli’nin Ahmet Hakan’a da kol saati hediye ettiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Liderlerin 16 Nisan referandumunda nerede oy kullanacakları belli oldu. 16 Nisan’da yapılacak referandumda Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da, Başbakan Binali Yıldırım İzmir'de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Ankara'da oy kullanacak.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

SONAR Araştırma Şirketi'nin Başkanı Hakan Bayrakçı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'eyalet çıkışı'nın 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumunda MHP seçmeninin tavrını etkilemeyeceğini söyledi. Bayrakçı “Devlet Bahçeli, daha önceki konuşmalarında özellikle MHP seçmeninin ‘hayır’a kaymasını saptayan araştırmalara daha sert ifadelerle yükleniyor onları ‘yalancılıkla’ suçluyordu. Kendisi de anlamışki MHP seçmeninin büyük bir kesimi ‘hayır’ oyu kullanacak” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Referanduma saatler kala MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin (referandum) kararı ne olabilir?" sözleri Türkiye'nin gündemine oturdu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Bahçeli'nin açıklamasına ilişkin, "Danışman sıfatı verilen kişilerin açıklamaları süreci zedeliyor, Bahçeli bunu anlatmak istedi" dedi


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme bomba gibi düşen 'eyalet' çıkışına yanıt verdi. "Türkiye'nin cumhuriyetle beraber üniter devlet yapısı anayasanın ilk 3 maddesinde tanımlanmıştır yerini almıştır. Bunun üzerine tartışma yapmak bu ülkeye çok büyük haksızlıktır" diyen Yıldırım, "Bu gerçek ortadayken abuk sabuk birtakım yalanlarla dolanlarla milletin kafasını karıştırmak doğru mu?" diye sordu.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme damga vuran birçok açıklamaya imza attı. Referanduma saatler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarının 'eyalet' açıklamalarına tepki göstererek sosyal medyayı sallayan Bahçeli, "Darbe tehlikesi geçti mi?" sorusuna "Kararlılık sürdüğü müddetçe risk görmüyorum. Darbecilerin mutlaka sivil kanadı vardır, bulunmalıdır. Bizim partimizin içinde olan FETÖ'cüleri biliyorum. Partimizin içinde olan da var ayrılanlar da var" şeklinde yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün akşam açıklamalarıyla NTV canlı yayınına damga vurdu. Programın bitmesine çok kısa bir süre kala söylediği sözler sonrasında 'Hayır mı diyecek?' sorusunu akıllara getiren MHP lideri Devlet Bahçeli için #BahçeliHayırDiyor etiketiyle sosyal medyadan bir çok mesaj geldi. MHP'den ihraç edilen Ümit Özdağ da Twitter hesabından yorumda bulundu. İşte Bahçeli'nin canlı yayındaki gündem yaratan açıklamalarına ilişkin paylaşılan o tweetler...


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli, gündemin yoğunluğu arasında Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Adı Efsane dizilerini hiç kaçırmadan takip ettiğini ifade etti.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Referanduma saatler kala MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" sözlerini değerlendiren Murat Yetkin, "Bahçeli’nin dün akşamki çıkışı, eğer Erdoğan veya Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bahçeli tarafından kabul edilir bir şekilde toparlanamazsa şimdiye dek 'Evet'i önde gösteren bütün anketleri çöpe göndermiş de olabilir; 'Hayır' cephesini güçlendirebilir" diye yazdı.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin dün katıldığı canlı yayındaki eyalet çıkışının ardından sosyal medyada Bahçeli'nin hayır diyeceği yorumları yapıldı. MHP'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımla bu iddialara yanıt verildi. Peki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumunda evet mi diyecek hayır mı? İşte Twitter'da TT olan iddiaya gelen yanıt...


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin bir yazısındaki eyalet sistemiyle ilgili sözlerine sert tepki göstermiş ve "Cumhurbaşkanı da buna ses çıkarmıyor kabulleniyorsa, o zaman iki gün içerisinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşünceleri olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" demişti. Bu sözlere Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cevap geldi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Bahçeli eyalet sistemi tartışmalarına ilişkin, "Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hedefini sabote ediyorlar veya bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar bunlar. Bunları zaman gösterecek. Eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor ve cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Referandumda "Hayır" diyeceğini açıkladığı için MHP'nin kanalı Bengütürk TV'den kovulan kanalın eski genel yayın yönetmeni Murat İde, "Devlet Bey'e kulak verip, iyi bir öğrencisi olduğum için, 'Bir oyum var, o da, HAYIR' olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla görevinden ayrıldığını açıkladı. Pehlivan, son nefesine kadar liderin emrinde olduğunu söyledi. MHP Uluborlu İlçe Başkanı Ülkü Işıldar ve yönetim kurulu üyeleri de, Nuri Okutan'ın ziyareti öncesi il teşkilatından gelen 'Milletvekilini karşılar ve kabul ederseniz sonuçlarına katlanırsınız' uyarısını gerekçe göstererek istifa etmişti.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinglerde 4 maddeyle "Bizim Rabiamız" diye saydığı "Tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan" sloganına "tek dil"in de eklenmesi gerektiğini söyledi. Bahçeli, "Bizim, onun bu söylemlerine ilave ettiğimiz bir de 'tek dil' ülküsü var. O zaman da 'beş parmak' oluyor" dedi.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

İstanbul Yenikapı'da gerçekleştirilen evet mitinginde konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Öyle bir cevap verin ki, sesiniz Bizans'ı sallayan ecdadımızın duruşu olsun. Her taraftan duyulsun. Bu ülke için yeminiz var, vaz geçilmez diyoruz, yanımızda mısınız? Hangi çılgın bu 'evet'lere kafa tutabilecek, hangi kudurmuş bu 'evet'lere rağmen tuzak kurabilecek, hangi zulüm, zillet taraftarı bu 'evet'lerden sonra İstanbul'a yan bakabilecek?" dedi.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından, Yenikapı'da gerçekleştirilecek olan “8 Nisan 2017 Cumartesi-Evet Platformu Mitingi” ve “9 Nisan Pazar-Milliyetçi Hareket Partisi Mitingi” nedeniyle etkinlik günlerinde saat 05.00’den etkinliklerin bitimine kadar bazı yollar trafiğe kapatılacak. Peki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbullular'a sesleneceği Büyük İstanbul Mitingi (Yenikapı mitingi) saat kaçta? MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin mitingi ne zaman?


Yayın Tarihi: 08.04.2017

Hükümete yakın medya FETÖ'den tutuklanan Nuri Polat'ın Meral Akşener'in avukatı olduğunu duyurdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli taraftarları Polat'ın Meral Akşener'le çekilen fotoğraflarını paylaştı. Bu gelişmeler üzerine harekete geçen muhalifler de bu fotoğraflara yanıt verdi. Nuri Polat'ın Devlet Bahçeli ile aynı masada olduğu fotoğrafları yayınlayan Akşener cenahı, Polat'ın yönetime seçildiği kurultay belgesini de paylaştı.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

AK Parti tarafından Kayseri'de düzenlenen referandum mitingine günler öncesinden geleceği ilan edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmazken, Başbakan Binali Yıldırım mitinge yalnız geldi. 16 Nisan'da yapılacak referandum öncesinde Kayseri'de düzenlenen mitinge davet edilen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılmadı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sakarya mitingi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Abdullah Gül'ün Kayseri mitingine katılmama kararını eleştirdi.


Yayın Tarihi: 03.04.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, "Sayın Bahçeli’ye sorum var. Hayır çıkacak, iki partinin oyu yüzde 62, öyle başladınız. Hayır çıktığında bu hayır meselesi teklif sahibi benim, bana yapılmış bir tavır deyip koltuğu bırakıp gidecek misiniz?" dedi. Akşener, eski CIA Türkiye şefi Paul Bernard Henze'nin 2006'da Beyaz Saray'a sunduğu Türkiye raporu ile ilgili de açıklama yaptı. Akşener'in konuşması sık sık "Başbakan Meral" sloganlarıyla kesildi.


Yayın Tarihi: 02.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamasına ilişkin "Barzani'den asla dost olmayacak, olsa da yalnızca üzerine basıp, gezeceğimiz post olacaktır. 'Bağımsız Kürdistan' demek, yıkım demektir. 'Bağımsız Kürdistan' demek, Türkiye'nin kırım ve kopuşu anlamına gelecektir" dedi.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli, yeni klasik otomobili ile Ankara turuna çıktı, arka planda Neşet Ertaş çaldı. Klasik otomobil tutkusu ile tanınan Devlet Bahçeli, bir başka aracın içinden ve bindiği aracın içinden görüntülendi. Bahçeli çekilen görüntüden haberdar değildi. Çekilen klip Bahçeli'nin onayından geçtikten sonra yayınlandı. Daha önce de benzer görüntüler veren Devlet Bahçeli, Buick marka otomobili ile başkent sokaklarında, 71 model Taunus'u ile de parti kampına giderken kameralara yansımıştı


Yayın Tarihi: 01.04.2017

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin danışmanı Şükrü Alnıaçık sosyal medyada yaptığı bir yorumda "Elalem deveyi hamuduyla yutmuş, biz bir dilim ekmek yiyeceğiz bırak da o kadar olsun" dedi. Bir kullanıcı Alnıaçık'a "Şükrü Alnıaçık hocam teşkilat onaylı ise, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde İstanbul il Başkanlığı tarafından Çekmeköy ilçesine atanan Cihan Haber Ajansı yani FETÖcülerin müşahit olarak atanması teşkilat onayı mı?" diye sordu


Yayın Tarihi: 30.03.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi twitter hesabından açıklamalar yaptı. Kerkük, Musul ve Türkmenlerle ilgili görüşlerini açıklayan Devlet Bahçeli, Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının, hükümet binalarına asılmasına ilişkin, "Ankara'da göndere çekilen paçavraya ses çıkarılmazsa Kerkük mevzi kaybeder. Ankara gerilerse Türkmeneli düşer, devrilir." diye konuştu.


Yayın Tarihi: 30.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir