Son Dakika Yeni YGS Haberleri

Yeni sınav sistemi YKS ile YGS-LYS arasındaki farklar nelerdir?


Yayın Tarihi: 13.10.2017

2 milyondan fazla adayın beklediği Üniversiteye Geçiş Sistemi’nin (ÜGS) ayrıntıları netleşti. Sınavlar, 2 günde yapılacak. İlk gün YGS benzeri oturum olacak. Sorular ortak lise müfredatından gelecek. Sınavlarda LYS’de olduğu gibi başarı sırası barajı sürecek. Yani tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programlarına getirilen baraj yeni sınav sistemine de uygulanacak. İşte ayrıntılar...


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Yeni üniversite sınavı nasıl olacak merak ediliyor. Öğrenciler LYS YGS kalktı mı sorusunu sormaya devam ediyor. Ardı ardına yapılan eğitim değişiklikleri sonrasında bu sene üniversite sınavı olacak mı merak ediliyor. Peki LYS YGS kalktı mı? Üniversite sınavı nasıl olacak? İşte yeni üniversiteye giriş sistemi...


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Yeni üniversite sınavı sistemi tekrar gündemde... Yeni başlıklara bakılırsa yeni üniversite sistemi ÖSS sınavını andıran bir sistem olacak ve görünüşe göre LYS YGS gibi sınav farklılıkları bu yıl itibriyle kalkıyor. Dedikodulara göre yeni üniversite sınav sistemi en yakın olarak ÖSS sistemine benziyor. Peki, ÖSS sistemi nedir? ÖSS sınavı ile hangi prensipler uygulanıyordu? İşte yeni üniversite sistemi hakkında öne çıkan her şey!


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Son dakika haberlere göre üniversite sınavı değişiyor. Yapılan değişiklikle LYS-YGS ayrımı kalkıyor. Baraj puanı uygulaması devam edecek. Puan türü 18'den 4'e düşürülecek. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak. 5 günde yapılan sınavlar artık bir hafta sonunda yapılacak. Yeni üniversiteye giriş sınav sistemi bu yıl uygulanacak.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

LYS ve YGS hakkında yeni bilgiler var gün itibariyle. Hükümet, MEB ve YÖK'ün ortak çalışacağını ve dolayısıyla LYS ile YGS'nin yerine getirilecek üniversiteye giriş sınavı alternatiflerinin üzerinde çalışılıyor. LYS YGS kaldırılacak mı sorularına 'kaldırılacak' sinyallerini veren resmi açıklamalar, ardından 'LYS ve YGS yerine hangi üniversite sınavı sistemi getirilecek' tartışması var. İşte gelişmelerle yeni üniversiteye giriş sınavı sistemi ve duyumlar.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

TEOG ardından LYS YGS kalkıyor mu sorusu detaylıca sorulmaya başlandı. Bugünlerde LYS ve YGS kalkıyor mu tartışmaları yaşanırken, Cumhurbaşkanı açıklamaları LYS YGS üniversite sınavları ile ilgili sinyaller verdi. Bundan sonra LYS YGS kalkıyor mu tartışmaları, TEOG tartışmalarının yerini alacak gibi görünüyor. Peki, LYS YGS gerçekten kalkıyor mu? Sınavsız üniversite girişi mi uygulanacak? Konuyla ilgili 20 Eylül'den yansıyanlar...


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Meslek lisesi mezunu olmasına karşın Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanan sosyal medyada gündem olmasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve milletvekilleri bile sosyal medyadan N.K'yı kutladı. Ancak çok geçmeden N.K'.nın üniversiteyi kazanmadığı, sınav sonuç kağıdında oynama yaparak herkesi kandırdığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

LYS tercih döneminde son haftaya ve son 3 güne girdik. YGS-LYS tercih döneminde henüz üniversite ve bölüm tercihlerini tamamlamamış olanlar varsa tercih işlemlerini 26 Temmuz gece yarısına kadar tamamlamaları gerekiyor. Tabii artık asıl mesele LYS yerleştirme sonuçları! Adaylar, istedikleri bölümü kazanıp kazanmadıklarını ne zaman öğrenebilecekler? İşte LYS sonuçları ile ilgili detaylar...


Yayın Tarihi: 24.07.2017

Sonuçlar açıklandı ve artık YGS-LYS tercih dönemi başlayacak. Öğrenciler 2017 LYS ve YGS puanları ile üniversitelerin önlisans - lisans bölümleri içinden tercih yapacaklar. Peki YGS ve LYS tercih dönemi ne zaman başlayacak ve adayların tercih aşamasında nelere dikkat etmeleri gerekiyor. İşte YGS – LYS tercih dönemi ile ilgili detaylar ve tüm üniversitelerdeki tüm bölümlerin taban puanları ile en alt başarı sırası...


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Türkiye'nin 81 ilinde, dört bir köşesinde, evinde, dışarda yani her yerde çok sayıda üniversite adayı LYS sonuçları için gözünü kulağını ÖSYM'ye dikmiş durumda. Üniversite adayları ellerinde cep telefonu veya önlerindeki bilgisayardan sık sık LYS sonuçları açıkladı mı diye kontrol ediyorlar. Peki LYS sonuçları ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemine ne zaman yani saat kaçra eklenecek?..


Yayın Tarihi: 11.07.2017

2016-2017 eğitim öğretim yılının üniversite adayları için en kritik anı yarın! 11 Temmuz'da LYS sonuçları açıklanacak ve adaylar puanlarını öğrenerek üniversite bölümlerinin taban puanlarını ve yüzdelik dilimlerine göre tercih yapacaklar. Peki LYS sonuçları açıklandıktan sonra tercih ve yerleştirme süreci nasıl işleyecek? İşte LYS sonuçları açıklanma saati ve tercih süreci ile ilgili detaylar, adayların dikkat etmesi gereken noktalar...


Yayın Tarihi: 10.07.2017

ÖSYM, YGS ve LYS adaylarına değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden kontrol etmeleri, seçmeleri ve 3 Temmuz saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerektiği uyarısı yapıldı. ÖSYM'nin internet sitesindeki duyuruya göre, adayların 2017-YGS ve LYS değerlendirme işlemlerinde ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanıldığı için bilgilerin güncellenmesi istendi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin Meclis 1'inci Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlığında yapılan mayıs ayı toplantılarının ilk birleşiminde, AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan ve CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, LYS sınavlarında toplu ulaşım araçlarının, öğrenci ve görevlilere ücretsiz hizmet vermesini içeren önerge verdi. Söz konusu önerge, Meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

ÖSYM Yönetim Kurulunca, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) yönelik tavsiye kararına ilişkin, "Sınav binasına kılavuzda ilan edilen zamanda gelmiş ve sınavla ilgili tüm kurallara riayet etmiş olan adayların herhangi bir mağduriyete uğramasına yol açmadan yeni bir sınavın yapılması mümkün değildir" değerlendirmesi yapıldı. ÖSYM'nin değerlendirmesinde, '15 dakika kuralının devam edeceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) ’09.45 mağdurları’ hakkında "09.45 mağdurları ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Kararın yazım aşamasındayız. Biz, şunu arzu ediyoruz. ÖSYM, bu tür kural değişikliklerini daha yumuşak yapsın. Bu hafta sonuna varmadan ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız" dedi. Malkoç, ayrıca kendilerine KPSS için 330, ALES için 10 ve LYS için de 256 kişinin başvurduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), ÖSYM tarafından "2017-ÖSYS: Puan Türü Değişiklikleri" konusunda bugün yapılan duyuruya ilişkin, "Duyuruda belirtilen düzenleme, yüksekokuldan fakülteye dönüşen sadece perfüzyon ve antrenörlük eğitimi programlarına ilişkindir. Karar, YGS ile öğrenci alan diğer programları kesinlikle kapsamamaktadır. Bu iki program dışında başkaca programlar için bir değişiklik söz konusu değildir." açıklamasında bulunuldu.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS'ye yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, "İlacıyla gelen öğrencinin sınavını bile iptal etmişler. Bizim uğraşmamız sonucu iptallerini geri aldılar. Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor. Yüzlerce öğrencinin hakkı geri alındı. Bu kurum bu işe yarıyor. Bundan sonra daha çok göreceksiniz" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Tokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi 4. Sınıf öğrencisi Zehra Betül Baş (18), Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) iddiasına göre görevlilerin izni ile nefes açıcı tüp ilaçla girdi. Sınav sonuçlarının 28 Mart'ta ise ÖSYM ekranında "Sınav kurallarına uymadığınız için sınavının geçersiz sayılmıştır” yazısını gören genç kız hayatının şokunu yaşadı. Genç kız 'Psikolog olmak istiyordum, yine olacağım . Olacağım da gerçekten çok iyi bir psikolog olacağım önümdeki engelleri aşabilirsem' dedi.


Yayın Tarihi: 03.04.2017

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ı ziyaret eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) sınav başlama saatinden 15 dakika önce sınav binalarının kapatılması kararına ilişkin gerekli inceleme ve yazışmaların yapıldığını bildirdi.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Çanakkale’nin Biga İlçesi’nde 12 Mart pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) bir dakikalık gecikme nedeniyle alınmayınca bunalıma giren 18 yaşındaki Büşranur Kalaycı, intihar etti. Kız kardeşi Gülnur, akşam eve geldiğinde Büşranur’un odasında tavana asılı cansız bedenini gördü.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Fi adlı dizide seyredeceğimiz Serenay Sarıkaya, yoğunluk yüzünden YGS sınavını kaçırdığı haberleri karşısında sessizliğini bozdu.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

YGS'de 500 tam puan alarak 4 puan türünde Türkiye birincisi olan Ahsen Zeynep Kaya, ilk kez bu başarının elde edildiği Bingöl'ün gururu oldu. Kaya, yaşadığı heyecanı ve başarıya giden yolda nelere dikkat ettiğini anlattı ve gelecekte YGS'ye girecek öğrenciler için çok önemli uyarılarda bulundu.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonuçları dün açıklandı. YGS'ye giren 2 milyon 162 bin 895 adaydan 2 milyon 161 bin 438'inin puanı hesaplandı. ÖSYM, bugün adayların cevap kağıtlarını erişime açtı. Bu yıl ki YGS'de sıfır çekenlerin sayısı geçen yıla oranla arttı. Geçen yıl 32 bin 983 adayın bir net bile yapmadığı için puanı hesaplanmamıştı. Bu yıl ise 38 bin 483 aday sıfır çekti. Kızlar erkeklere göre yine daha başarılı oldu.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

Üniversite hayali ile yanıp tutuşan yüz binlerce adayın beklediği gün sonunda geldi. 12 Mart Pazar günü gerçekleşen YGS’nin sonuçları bugün açıklandı. YGS sonuçlarını aşağıdaki linkten bilgilerinizi girerek puanınızı öğrenebilirsiniz.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

ÖSYM'den YGS 2017 sınav sonucuyla ilgili beklenen son dakika haber geldi. YGS 2017 sınav sonuçları açıklandı. YGS sonucunu öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM'nin sonuç sorgulama sayfasına girmesi gerekecek. YGS sonuçlarını mynet.com'dan sorgulayabilirsiniz.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YGS sonuçları ÖSYM tarafından bugün açıklanacak fakat henüz saati belli değil. 'YGS kaçta açıklanacak' sorusuna yanıt arayan öğrenciler ÖSYM'nin çağrı merkezlerini ararken gelen son daka bilgisine göre ÖSYM'den sonuçlar hakkında en son açıklama geldi.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

YGS 2017 sınav sonuçlarıyla ilgili beklenen son dakika haber ÖSYM'den geldi. ÖSYM YGS sonuçlarını açıklarken milyonlarca öğrenci YGS puan türüyle alan bölümleri araştırmaya başladı.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

YGS 2017 sınav sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak sorusunun cevabını milyonlarca öğrenci arıyor. YGS sınavı sonuçları bugün ÖSYM'nin sonuç sorgulama sayfasında açıklanacak ama saati bilinmiyor.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

2017 LYS başvuru tarihi ne zaman başlayacak? ÖSYM tarafından düzenlenen 2017 Lisans Yerleştirme (LYS) sınavı ne zaman yapılacak? LYS başvuru ücretleri ne kadar ve hangi bankaya yatırılacak?


Yayın Tarihi: 28.03.2017

YGS-2017 sonuçları bugün ÖSYM'nin sonuç sorgulama sayfası olan sonuc.osym.gov.tr'den açıklandı mı? Milyonlarca öğrenci YGS sınavının sonucunu bekliyor. Barajı geçmek için kaç puan almak gerekiyor?


Yayın Tarihi: 28.03.2017

YGS-2017 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den son gelen YGS haberine göre, milyonlarca üniversiteli adayının beklediği sonuç yarın açıklanacak. İşte YGS sınavı ile ilgili detaylar...


Yayın Tarihi: 27.03.2017

Geçen eylülden bu yana üniversite sınavlarına hazırlanan ve haftanın 3 günü özel ders alan güzel oyuncu Serenay Sarıkaya, çekimlerde yorgun düşüp uyanamadığı için YGS'ye giremedi.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

'Fi' dizisinin çekimleri için yoğun bir şekilde çalışan Serenay Sarıkaya, aylarca çalıştığı YGS'ye çekimler yüzünden uykusuz kaldığı için giremedi.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerin durumunun değerlendirileceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) 12 Mart Pazar günü YGS'ye girenler için, resmi internet sayfasından yeni bir açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 16.03.2017

ÖSYM sosyal medya hesabında 2017 YGS'de uygulanan '15 dakika' kuralı ile ilgili açıklama yaptı


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Pazar günü ülke genelinde düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) Şanlıurfa’dan katılan 5 şahıs, çeşitli yerlerine gizledikleri dijital kopya araçlarıyla yakalandı.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Adana'da, YGS'ye geç kalınca binaya alınmayan ve bu nedenle gözyaşlarına boğulan üniversite adayına, sanatçı Haluk Levent aracılığıyla bir iş adamı tarafından destek sözü verildi.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) giremeyen adaylar için telafi sınavı düşünülmediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği YGS dün yapıldı. Sınav sona erdi ancak tartışmaları da beraberinde getirdi. Çok sayıda öğrenci ÖSYM'nin dağıttığı silgilere tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

Haluk Levent, bugün gerçekleştirilen Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı'nı (YGS) bir dakika ile kaçıran Mehmet Kara ile görüştü.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

YGS 2017 ile ilgili beklenen son dakika haber geldi. YGS soruları ve cevap anahtarı ÖSYM'nin sitesinde açıklandı. İşte YGS sınavıyla ilgili tüm detayları...


Yayın Tarihi: 12.03.2017

Milyonlarca öğrencinin bu sabah ter döktüğü YGS'de, ÖSYM'nin belirlediği kurallara göre salonların kapıları saat 09.45'te kapatıldı ve sonra gelenler sınava alınmadı. Geç kalanlar gözyaşı döktü.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

2017 YGS maratonu bitti. Şimdi adaylar YGS soru ve cevap anahtarı ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtını arıyor. Son habere göre, soru ve cevaplar ÖSYM ais.osym.gov.tr'de yer alacak.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

2017 YGS Biyoloji soruları ve cevap anahtarı ne zaman ÖSYM'de açıklanacak? Milyonlarca üniversiteli adayı bu sorunun yanıtını merak ediyor. YGS 2017 ile ilgili detaylar haberimizde.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

2017 YGS Kimya soruları ve cevap anahtarı ne zaman ÖSYM'de açıklanacak? Milyonlarca üniversiteli adayı bu sorunun yanıtını merak ediyor. YGS 2017 ile ilgili detaylar haberimizde.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

Sınavı 1 dakikayla kaçırdılar, gözyaşlarına boğuldular


Yayın Tarihi: 12.03.2017

2017 YGS Fizik soruları ve cevap anahtarı ne zaman ÖSYM'de açıklanacak? Milyonlarca üniversiteli adayı bu sorunun yanıtını merak ediyor. YGS 2017 ile ilgili detaylar haberimizde.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

2017 YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları ve cevap anahtarı ne zaman ÖSYM'de açıklanacak? Milyonlarca üniversiteli adayı bu sorunun yanıtını merak ediyor. YGS 2017 ile ilgili detaylar haberimizde


Yayın Tarihi: 12.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir