Mars hakkında bilgiler

Mars hakkında bilgiler

Güneş sisteminin 4. Gezegeni olan Mars, en küçük ikinci gezegendir. Kızıl Gezegen olarak da bilinen Mars gezegeni, adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısından alır.

Canlıların yaşam gereksinimleri söz konusu olduğunda, güneş sisteminde Mars dünyadan sonra yaşamın bulunabileceği tek gezegendir. Mars’da bulunan su kaynakları, dünya iklimi ile yapısındaki benzerlik gibi faktörler bunun sebepleri arasındadır. Akan suları ve mavi bir gökyüzü olduğu düşünülen Mars, ince bir atmosfere sahiptir. Mars’ın toprağında demir bulunur.

Bu demirin oksitlenmesi ile ise toprak kırmızı bir renk alır. Bu sebeple Mars gezegeni kızıl bir görünme sahiptir. Phebos ve Deimos isimli iki tane uyduya sahip ola gezegen, dünyaya göre neredeyse 100 kat daha yoğundur.

Mars Haberleri

Kocaeli'de tramvaya binen müzisyenler, gençlerle 19 Mayıs'ı kutladı

Kocaeli'de tramvaya binen müzisyenler, gençlerle 19 Mayıs'ı kutladı

Yurthaber 19-05-2022 12:26

Mars'tan gelen gizemli kapının fotoğrafı dünyayı sallamıştı! Bilim insanları gerçeği açıkladı

Mars’taki “gizemli kapı” tüm dünyada merak uyandırmaya devam ediyor. İnsanlar, NASA’nın Mars uzay aracı Curiosity tarafından çekilen fotoğraflarda görülen kayaların arasında bulunan ve kapıya benzeyen bir oluşumun etkisinden hala çıkamıyor. Bilim insanları ise gizemli Mars kapısının arkasındaki gerçeği açıkladı. İşte Mars'taki gizemli kapının açıklaması...

Haber 15-05-2022 10:42

Mars'ta çekilen gizemli kapı fotoğrafı olay oldu! Kızıl Gezegen'de yaşamın kanıtı mı?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kızıl Gezegen Mars'ta Curiosity keşif aracı sayesinde önemli bilimsel çalışmalara imza atıyor. NASA'nın yayımladığı Mars'ta çekilmiş fotoğrafların arasında mağara kapısını andıran fotoğraf merak uyandırdı. Sosyal medyada gündem olan fotoğrafla ilgili komplo teorileri de ortaya atıldı. Kızıl Gezengen'de yaşamın kanıtı olduğu iddiaları ortaya atılırken, bilim insanları ise Mars depremlerine işaret etti

Haber 13-05-2022 22:19

Ingenuity'den kötü haber! Mars helikopterinin iletişimi kesildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars'taki Perseverance aracında bulunan Ingenuity adlı mini helikopterinden kötü haber geldi. Ingenuity'nin iletişimi, Mars'taki toz miktarının yüksek seviyeye ulaşması sebebiyle kesildi.

Haber 12-05-2022 12:42

Mars'ta korkutan olay! Şimdiye kadar kaydedilenlerin en büyüğü: Tarihe geçti...

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ta şimdiye kadar kaydedilen en büyük depremin 5 büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Açıklamaya göre InSight uzay aracı, 4 Mayıs'ta gezegende 5 büyüklüğünde bir deprem saptadı.

Haber 11-05-2022 09:56

125 km hızla Mars'ın yüzeyine çarpmıştı! NASA, paraşütün görüntülerini yayınladı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Perseverance keşif aracının kızıl gezegene inişi esnasında kullanılan paraşütün kalıntılarını görüntüledi. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen iniş sırasında yükünü çok yumuşak bir inişle bırakan paraşütün yaklaşık 125 kilometre hızla Mars yüzeyine çarptığı bilgisi paylaşıldı.

Haber 28-04-2022 21:30

Mars'ta oldu, 94 dakika sürdü, herkes şaşırdı! Tarihe geçen deprem...

Kızıl Gezegen Mars, şimdiye kadarki en şiddetli ve en uzun depremini yaşadı. NASA'nın InSight uzay aracının kaydettiğine göre, gezegende bugüne kadar gözlemlenen en büyük iki deprem oldu. 4.2 büyüklüğündeki ikinci deprem, 94 dakika sürdü ve kaydedilen en uzun Mars depremi oldu.

Haber 27-04-2022 18:06

Perseverance, antik nehir deltasından fotoğraflar gönderdi! NASA: "Her gün çevrilebilecek sayfaları olan bir kitap gibi"

NASA’nın Mars yüzeyinde keşif yapan gezgini Perseverance, gezegen hakkında daha fazla bilgi elde edilecek antik nehir deltasına ulaştı. Mars gezgini deltadan fotoğraflar gönderdi. NASA açıklamasında, "Zamanla, delta, Mars'ın tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için her gün çevrilebilecek sayfaları olan bir kitap gibi katmanlı bir havuz haline gelir" ifadelerini kullandı.

Haber 16-04-2022 15:25

Mars'taki Jezero Krateri ile benzerliği var! Salda Gölü'ne araştırma merkezi kuruluyor

NASA'nın "Jezero kraterine seyahat edemeyebilirsiniz ama ona en yakın yeri görmeye gidebilirsiniz: Salda Gölü, Türkiye" diyerek bahsettiği Salda Gölü'ne bilim üssü gibi araştırma merkezi kuruluyor. Merkezde disiplinlerarası bilim insanları yer alacak. Ayrıca uluslararası iş birlikleriyle ileri bilimsel araştırma projelerinin yürütülmesi de hedefleniyor.

Haber 30-03-2022 12:29

Mars gezgini, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 2022’de fırlatılmayacak

Gezginin, Rus roketiyle fırlatılması ve Rus donanımı kullanılarak Mars’a indirilmesi planlanıyordu - Avrupa Uzay Ajansı, fırlatma için Rusya’nın yerini alacak alternatifler arıyor

Yurthaber 18-03-2022 13:45

Elon Musk sosyal medyayı salladı! Aklı Mars'ta olan ünlü milyarder Twitter'dan tarih verdi

SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Twitter hesabından insanların Mars'a ne zaman ineceklerine dair bir tahminde bulunmasını isteyen kullanıcının sorusunu yanıtladı. Elon Musk, bunun için direkt tarih verdi. Musk'ın 2029 tweet'i sosyal medyada on binlerce beğeni aldı.

Haber 17-03-2022 14:29

NASA'nın Mars helikopteri Ingenuity 21'inci uçuşunu yaptı! Hala yeni gibi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Perseverance keşif aracı ile birlikte Mars'a gönderdiği helikopter "Ingenuity" 21'inci uçuşunu gerçekleştirdi. Ingenuity, 129 saniyelik uçuş sırasında 370 metre yol katetti.

Haber 14-03-2022 13:53

NASA'nın Mars aracı Perseverance bunu da başardı! Plütonyum yakıtıyla çalışan araçtan rekor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Perseverance keşif aracı Mars'ta en uzun yürüyüşünü yaptı. Plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance, en uzun mesafe yürüyüşünü 245,76 m ile gerçekleştirerek bir rekora imza attı.

Haber 10-02-2022 09:30

2011 yılında bulunan meteor taşında Mars'a dair yaşam izi olabilir!

Bilim insanları, Mars’tan olduğu belirlenen ve 2011 yılında bulunan Kuzeybatı Afrika (NWA) 7034 adlı 320 gram ağırlığındaki meteor taşını inceledi. Araştırmacılara göre, meteordaki zirkon tanecikleri Kızıl Gezegen'de yaşamın ne zaman muhtemel olduğuna ışık tutabilir.

Haber 03-02-2022 18:01

Taraftarın büyük tepki gösterdiği Burak Elmas'a bir şok da astrologlardan geldi! 'Şubat ayında kırmızı kart görecek'

Galatasaray'da tepkilerin odağında yer alan Burak Elmas'a istifa çağrısı yapılıyor. En son Beşiktaş'ın yaptığı Gedson Fernandes transferinde taraftarın eleştiri oklarına maruz kalan başkan Burak Elmas'ın ne yapacağı henüz bilinmiyor. Daha önce de Fatih Terim'i görevden almasıyla tepki çeken Elmas'a bir şok da astrologlardan geldi. Mars ve Jüpiter'in konumu Galatasaray'da erken kongrenin görüleceğini işaret ettiğini söyleyen ünlü Astrolog Zeynep Turan, sosyal medyada gündem oldu.

Spor 03-02-2022 11:07

Filmler gerçek oluyor! Mars'a gitmenin en iyi yolu kış uykusuna yatmak olabilir

Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) çıkan bir rapora bağlı kalarak, kış uykusunun (hibernation) astronotları Mars'a götürmenin en iyi yolu olabileceği iddia edildi. Öyle ki insanın kış uykusuna yatırılmasının uzay yolculuğu için oyunun kurallarını değiştiren bir teknik haline gelebilir.

Haber 02-02-2022 15:30

Cildinizin turuncu olmasına hazır olun! Uzmanlara göre insanlar Mars'ta çok farklı görünecek

İnsanlık, önümüzdeki yıllarda Mars'a yolculuk etmek, hatta koloni kurmak için hazırlanırken, bilim insanları Mars'ta yaşamın diğer bir yüzünden bahsetti. Bazı bilim insanları, yeni ortamdaki insanların bugünkü halimizden çok farklı görünebileceklerini dile getirdi.

Haber 31-01-2022 12:45

Mars'a inişi daha dün gibi aklımızda! Perseverance, neredeyse bir yılı geride bıraktı

NASA'nın Mars'a indirdiği kaşif aracı Perseverance, neredeyse 1 yılı tamamladı. Azim anlamına gelen ismiyle dikkat çeken Perseverance, 1 yıla yakın sürede benzersiz bilgi ve görüntüleri Dünya’ya ulaştırmayı başardı.

Haber 28-01-2022 16:48

Mars'ta muhteşem keşif! Karbon izine rastlandı: Yaşamın işareti mi?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Mars'taki keşif aracı Curiosity tarafından toplanan tortu örneklerinin yeni bir analizi, karbonun varlığını ortaya çıkardı. Bu, kızıl gezegende daha önce var olan muhtemel yaşamın açıklamasını yapabilir.

Haber 19-01-2022 12:21

Elon Musk'tan korkutan sözler! Yine çok konuşulacak: "Tüm türlerin yok olma olasılığı..."

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Twitter'dan yine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Musk, tüm türlerin yok olma olasılığının yüzde 100 olduğunu söyleyerek, kurtuluş yolunu paylaştı. Dünyaca ünlü milyarderin korkutan sözleri yine çok konuşulacak.

Haber 17-01-2022 14:45

Elon Musk'tan dikkat çeken açıklama! "5 ila 10 yıl içinde..."

SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk, 5 ila 10 yıl içinde insanları Mars'a indirmeyi planladığını belirtti. Her şey Elon Musk'ın istediği gibi gerçekleşirse yıllar sonra Mars'a gitmemiz işten bile değil.

Haber 03-01-2022 14:21

Mars aracı Perseverance, sürpriz bir keşif yaptı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars aracı Perseverance görev ekibinin şok geçirmesini sağlayan bir keşfe imza attı. Perseverance, krater iniş alanındaki muhtemelen en eski kayaların nasıl oluştuğunu keşfetti.

Haber 17-12-2021 10:13

Mars’tan geldiğini söyledi! Ölümsüz olduğunu iddia eden Boriska Kipriyanovich, bilim insanlarını şaşırtıyor

24 yaşındaki Boriska Kipriyanovich, Mars’tan geldiğini ancak Dünya’da doğduğunu iddia ederek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ölümsüz olduğunu söyleyen genç adam, 35 yaşında yaşlanmasının duracağını belirterek herkesi şaşırtmayı başardı.

Trend 10-11-2021 09:56

Çin'in Mars keşif araçları "güneş kesintisi" nedeniyle faaliyetlerine ara verdi

Çin'in Tienvın-1 görevi kapsamında Mars'a gönderdiği keşif araçlarının, "güneş kesintisi" nedeniyle faaliyetlerine ara verdiği bildirildi.

Haber 06-10-2021 09:26

NASA'nın keşif aracı Mars’tan ilk kaya örneğini aldı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars'a gönderdiği Persevarence keşif aracının Mars’tan ilk kaya örneğini aldığı bildirildi.

Haber 08-09-2021 00:05

Mars: NASA'nın uzay aracı Perseverance'ın Kızıl Gezegen'de topladığı ilk kaya örneği kayıp

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı Perseverance'ın Mars'ta ilk kaya toplama girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. NASA, şimdi neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışıyor.

Haber 09-08-2021 17:59

NASA, Mars simülasyonlarında görev alacak adaylar arıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir yıl sürecek Mars simülasyonlarında görev alacak mürettebat üyesi aradığını duyurdu.

Haber 09-08-2021 09:58

Mars değil Sivas! İnternette gören 'Dünyadaki Mars'ı görmeye geliyor

Sivas kent merkezine 23 kilometre mesafede bulunan Eğribucak kayalıkları şekilleri ve rengi ile araştırmacıların ve turistlerin ilgisini çekiyor. "Dünyadaki Mars'' olarak da adlandırılan kayalıklar Sivas’a gelen vatandaşların uğrak yerlerinden biri haline geldi.

Haber 28-07-2021 15:50

Mars’ta fosilleşmiş yaşam kanıtları teker teker siliniyor

Mars’a bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda uzay aracı gönderildi. Bu uzay aracı aynı şekilde kendi bünyesinde Curiosity isimli başka bir araç barındırıyordu. Kızıl gezegende yaşam olup olmadığı bu araç üzerinden araştırıldı. Sonuç olarak ortaya birçok detay çıktı.

Haber 20-07-2021 11:02

NASA'dan Phobos paylaşımı! Patates gibi görünüyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Mars'ın uydusu Phobos'un görüntüsünü Instagram'dan yayınladı. NASA, insanların patatese benzeteceği Phobos'u "Mars Ay"ı olarak nitelendiriyor.

Haber 14-07-2021 10:50

Mars'ta Kıyamet filmi oyuncuları kimler? Mars'ta Kıyamet filmi konusu nedir, ne zaman çekildi?

Sevilen aksiyon ve korku filmlerinden biri olan Mars'ta Kıyamet filmi bu akşam televizyon ekranlarından izleyici ile buluşacak. Lane Townsend, Alan Pietruszewski gibi isimlerin rol aldığı filmin çekim tarihi ve konusu da merak ediliyor. Peki Mars'ta Kıyamet filmi oyuncuları kimler? Mars'ta Kıyamet filmi konusu nedir, ne zaman çekildi? İşte ayrıntılar...

Magazin 05-07-2021 18:33

Çin‘in Mars aracı Curong, Kızıl Gezegen’den fotoğraf gönderdi

Çin’in Mars gezgin aracı Curong, Kızıl Gezegen’den çektiği fotoğrafları Dünya'ya gönderdi.

Haber 11-06-2021 10:26

Mars: NASA'nın Perseverance uzay aracının Kızıl Gezegen'deki ilk 100 gününden fotoğraflar

NASA'nın gönderdiği Perseverance uzay aracı, Mars'ın jeolojik yapısı ve geçmişine dair mikrobik yaşam izlerini araştırmaya devam ederken pek çok çarpıcı görüntüyü de aktardı.

Haber 02-06-2021 12:36

Elon Musk, insanlığın bir sonraki mantıklı adımını açıkladı!

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, uzay endüstrisinin 'uzay istasyonlarının ötesindeki bir sonraki adımı düşünmesi gerektiğini' belirterek, insanlığın uzayda gelişmesi için bir sonraki mantıklı adımı açıkladı.

Haber 24-05-2021 16:55

Çin uzay yarışında Zhurong ile harikalar yaratmak istiyor

Çin uzay yarışında Zhurong uzay aracına fazlasıyla güveniyor. Peki bu araç tam olarak nasıl bir göreve sahip? İlk test sürüşünü tamamlayan Zhurong ile ilgili detaylar gelmeye başladı. İşte merak edilenler.

Haber 24-05-2021 10:00

Salda Gölü'ne akın başladı! Gelen hayran kalıyor

Mars'taki Jezero krateriyle benzer özellik gösteren Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'ne ziyaretçi akını başladı. Birçok ülkeden ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, beyaz kumların üzerinde güneşlendi, gölün serin suyunun tadını çıkardı.

Haber 23-05-2021 10:40

Çin'in uzay aracı Zhurong, Mars'ta ilk sürüşünü gerçekleştirdi

Çin'in uzay aracı Zhurong'un, Mars'ta ilk sürüşünü gerçekleştirdiği bildirildi.

Haber 22-05-2021 18:57

Çin'den büyük sürpriz: Merakla beklenen ilk Mars fotoğrafları geldi

Çin'in Mars'a inen uzay aracından ilk görüntüler, nihayet dünyaya ulaştı. Çin devletine bağlı yayın kuruluşu Global Times'ın bugün Twitter'dan paylaştığı iki görselde Zhurong isimli uzay aracının güneş panelleri, antenleri ve Mars yüzeyine inerken kullandığı platform görüldü. Platformun göründüğü fotoğraf siyah beyazken uzay aracının kendisinin çıktığı fotoğraf renkli çekilmişti.

Haber 20-05-2021 08:09

NASA, Dünya'daki mikropları Mars'a taşıdı!

ABD’de bir profesör, Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi'nin (NASA) Perseverance adlı gezginiyle dünyadaki mikropları Mars’a taşımış olabileceğini öne sürdü.

Haber 18-05-2021 08:27

Çin'in Mars keşif aracı Kızıl Gezegen'e iniş yaptı

Çin'in Mars keşif aracı Zhurong'un Kızıl Gezegen'e başarılı bir şekilde iniş yaptığı bildirildi. Yapılan açıklamada, bu sabah Zhurong'dan telemetri sinyalinin alındığı ve gezginin başarılı şekilde Mars'a indiği bildirildi.

Haber 15-05-2021 10:37

Mars helikopteri Ingenuity’nin üçüncü uçuşunun 3D videosu yayınlandı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars helikopteri Ingenuity’nin üçüncü uçuşunun oluşturulan 3 boyutlu videosunu yayınladı.

Haber 13-05-2021 11:21

NASA açıkladı! Perseverance'ın robotik kolu, bilim araştırmasına başlıyor

NASA’dan yapılan açıklamada, Mars uzay aracı Perseverance’ın robotik kolunun, bir zamanlar göl olan eski kraterin tabanını incelemeye başlayacağı belirtildi.

Haber 12-05-2021 13:46

SpaceX, Starship SN15 prototipi ile başarıya ulaştı!

ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay mekiği Starship'in SN15 prototipi test uçuşunda başarılı şekilde yere iniş yaptı.

Haber 06-05-2021 10:27

NASA paylaştı! Uçuşunu 117 saniyede tamamladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) keşif aracı Perseverance ile Mars'a gönderilen mini helikopter Ingenuity, 4’üncü uçuşunu 117 saniyede tamamladı.

Haber 02-05-2021 13:31

Bilim insanlarından 'Mars Vebası' uyarısı

Bilim insanları, Mars'a gerçekleştirilmesi planlanan insanlı seferlerin ardından, Kızıl Gezegen'in yüzeyinden dünyaya getirilecek taş parçaları ve tozların salgın hastalıklara sebebiyet verebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Getirilmesi muhtemel numunelerin 'Mars Vebası'na yol açabileceği öne sürüldü.

Haber 30-04-2021 14:54

NASA'nın Mars'a indirdiği mini helikopter Ingenuity ilk fotoğraflarını gönderdi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), keşif aracı Perseverance ile Mars'a gönderdiği mini helikopter Ingenuity'nin çektiği ilk fotoğraflar Dünya'ya ulaştı.

Haber 27-04-2021 22:21

Musk'tan Mars açıklaması: Gidenler muhtemelen ölecek!

SpaceX'in CEO'su Musk, insanlı Mars görevlerine ilişkin korkutan bir tahminini paylaştı. Musk, ilk grupta giden insanlardan bazılarının muhtemelen öleceğini söyledi.

Haber 26-04-2021 10:28

Ingenuity, Mars'ın havadan ilk renkli fotoğrafını çekti

NASA'nın Kızıl Gezegen'de uçuş yapan Ingenuity helikopterinden yeni görüntüler geldi. Ingenuity bu kez Mars'ın havadan çekilmiş ilk renkli fotoğraflarını Dünya'ya yolladı. Fotoğraflar oldukça dikkat çekici.

Haber 26-04-2021 09:23

NASA'dan tarihi adım: Mars'ta oksijen üretildi

Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA) Mars'ta oksijen üretmeyi başardığını açıkladı.

Haber 22-04-2021 11:05