Selahattin Demirtaş kimdir?

Selahattin Demirtaş kimdir?

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ, Palu'da dünyaya geldi.

Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye'dir. Selahattin Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Selahattin Demirtaş, serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye şubesi üyeliklerinde bulundu.

Selahattin Demirtaş, 23. Dönem Diyarbakır milletvekilidir.

Selahattin Demirtaş, Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı; ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

Selahattin Demirtaş, evli ve iki çocuk babasıdır. Kardeşi Nurettin Demirtaş da aktif siyasetçidir.

Selahattin Demirtaş Haberleri

Çok konuşulacak seçim anketi! Demirtaş, Ümit Özdağ, Tanju Özcan... Kemal Kılıçdaroğlu'nu geçtiler

Siyaset sahnesi son dönemde oldukça gergin. Kaftancıoğlu kararının ardından hükümete sert sözlerle yüklenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, son paylaşımını Arapça yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açmıştı. SONAR'ın seçim anketinde birbirinden ilginç sonuçlar yer aldı. İşte Ümit Özdağ ve Tanju Özcan sürprizi!

Haber 17-05-2022 12:12

Selahattin Demirtaş’tan Mansur Yavaş açıklaması! Kürtler oy verir mi?

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak ismi son günlerde en çok konuşulan isim olan Mansur Yavaş hakkında flaş bir açıklama da Selahattin Demirtaş’tan geldi. “Kürtler Mansur Yavaş'a oy verir mi?” sorusunu yanıtlayan Selahattin Demirtaş’ın Ekrem İmamoğlu yorumu ise çok konuşulacak. İşte Demirtaş’ın Mansur Yavaş sorusuna verdiği o yanıt…

Haber 11-04-2022 07:56

Kılıçdaroğlu'ndan flaş açıklamalar! Tek tek sayıp ekledi: Hepsini serbest bırakacağız

Ziyaretler kapsamında gittiği Diyarbakır'da gençlerle bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Basına kapalı yapılan programda Kılıçdaroğlu, Demirtaş'la ilgili bir soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde Selahattin Demirtaş’ı da, Osman Kavala’yı da, askeri öğrencileri de, gazetecileri de serbest bırakacağız” dedi.

Haber 11-03-2022 10:12

Karar onaylandı! Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanı'na hakaretten 3 yıl 6 ay hapis

İstinaf Mahkemesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2015 yılında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen 3 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Haber 21-02-2022 21:04

Selahattin Demirtaş'a Ahmet Davutoğlu'na hakaret suçundan hapis cezası

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla Mersin'de yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, hakim tarafından ertelenmedi.

Haber 24-01-2022 15:19

Demirtaş'ın çağrısı sonrası dikkat çeken açıklama: Kılıçdaroğlu 'talimatı aldık' diyor

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın muhalefet partilerine dönük "ortak miting" çağrısıyla ilgili olarak "Sabah Selahattin Demirtaş bu tweeti atıyor, akşam Sayın Kılıçdaroğlu ona karşılık veriyor; 'Talimatı aldık' diyor. Bir bakıma aynen böyle, bu anlama geliyor." açıklamasını yaptı.

Haber 25-11-2021 15:20

Selahattin Demirtaş'tan 'helalleşme' açıklaması: Kılıçdaroğlu'nu yürekten destekliyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündem yaratan 'Helalleşme' çıkışına eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan destek geldi. Kılıçdaroğlu'nu yürekten kutladığını belirten Demirtaş, "Sözümüz olsun, biz de kendi hatalarımızla yüzleşecek ve hep birlikte helalleşeceğiz" ifadelerini kullandı.

Haber 18-11-2021 10:14

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'a hapis cezası!

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haber 11-11-2021 16:21

Cem Yılmaz isyan etti: Lincin içine sokulmaktan yıldım

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, konuk olduğu Rüstem Batum'un YouTube programında, cezaevinde bulunan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'la ilgili yaptığı yorumlarla dikkat çekmişti. Gelen tepkilerin ardından Twitter'dan isyan eden Cem Yılmaz, "Bana aklına geliyor bir anda PKK'lı diyor, öbürü 'aşı lobisi' der. Yahu nereden bu kadar rahat sallamak. Lincin içine sokulmaktan yıldım, çok sıkıldım bu oyundan. Yine canı isteyen mekanizma beni insanları kışkırtma aygıtı olarak kullanmaya çalışıyor" dedi.

Magazin 03-11-2021 23:03

Cem Yılmaz’dan olay yaratan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala yorumu

Komedyen Cem Yılmaz "Rustem Batum Sohbetleri" adlı YouTube programına katıldı. Ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın cezaevinde bulunan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'la ilgili yaptığı yorum dikkat çekti.

Magazin 03-11-2021 09:18

SP Genel Başkanı Karamollaoğlu: Demirtaş tahliye edilmeli, Erdoğan kendi geçmişini düşünsün

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "HDP şu an meşruyken siz aday olan kişiyi cezaevinde tutamazsınız. Demirtaş tahliye edilmeli. Erdoğan kendi geçmişini düşünsün" açıklamasını yaptı.

Haber 24-10-2021 12:26

Zülfü Livaneli'nin Selahattin Demirtaş paylaşımı olay oldu!

Müzisyen, senarist, politikacı, yazar ve yönetmen Zülfü Livaneli Twitter hesabından yaptığı paylaşımla sosyal medyada gündem oldu. Selahattin Demirtaş'ın Efsun adlı kitabını paylaşan Livaneli, Demirtaş'ı "Edebiyatımızın usta kalemi" olarak tanıttı.

Magazin 12-10-2021 09:15

Ankara'dan Demirtaş için 3 Kasım'da şartlı tahliye mesajı

Türkiye'nin Selahattin Demirtaş dosyasıyla ilgili olarak Avrupa Konseyi'ne gönderdiği görüşte, Demirtaş'ın 3 Kasım'da tahliye edilebileceğini, bu gerçekleşmezse 3 Ocak 2023'e kadar cezasını çekeceğini belirttiği iddia edildi.

Haber 08-10-2021 17:04

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Başak Demirtaş olur mu? FOX TV yayını sonrası gündem oldu

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olması olay oldu. Yayının zamanlamasına dikkat çeken Ahmet Hakan, HDP'nin cumhurbaşkanı adayının Başak Demirtaş olabileceği iddialarını hatırlatarak "Neler oluyor yahu?" diye yazdı.

Haber 07-10-2021 11:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kürt sorunu' açıklaması: Çözdük, aştık, bitirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve HDP'nin karşılıklı açıklamalarıyla yeniden gündeme getirdiği 'Kürt sorunu' için böyle bir meselenin olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik." dedi.

Haber 24-09-2021 09:01

Kılıçdaroğlu'ndan 'Kürt sorunu' açıklaması! Selahattin Demirtaş'tan yanıt geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorunuyla ilgili HDP'yi meşru organ görebiliriz" açıklamasına yanıt veren Selahattin Demirtaş, HDP'nin Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunları çözmeye talip olduğunu belirterek adres olarak TBMM'yi gösterdi.

Haber 21-09-2021 15:10

Son Dakika: Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davada karar

Son dakika haberine göre HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yönelik sözleri nedeniyle 'terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek'ten yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haber 28-05-2021 13:47

Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davada yeni gelişme! Dosyalar birleştirildi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik", "suçu ve suçluyu övme" suçlarından yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Demirtaş'ın terör suçlarından yargılandığı dava, Kobani eylemlerine ilişkin davayla birleştirildi.

Haber 25-05-2021 15:16

HDP Eş Genel Başkanı Sancar'dan Demirtaş açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Selahattin Demirtaş aday olacak mı?" sorusuna, "Demirtaş, bu mücadeleye katkısı olan çok değerli bir arkadaşımızdır. Bizim işleyişimiz bellidir. Ortak aday üzerinde konuşacağımız zaman en tabandan en yukarıya kadar tartışacağız. " ifadelerini kullandı.

Haber 21-05-2021 23:22

Fahrettin Altun'dan Selahattin Demirtaş'a çok sert tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, tutuktu HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a sert tepki gösterdi.

Haber 03-05-2021 16:11

Selahattin Demirtaş'ın cezası Yargıtay tarafından onandı!

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onaylandı.

Haber 29-04-2021 15:08

Kobani davasında gerginlik! Selahattin Demirtaş'ın gösterdiği kağıt gündem oldu

'Kobani olayları' veya '6-8 Ekim olayları' olarak bilinen 2014'te yaşanan protesto ve şiddet olaylarıyla ilgili davanın ilk duruşmasında olaylar yaşandı. Mahkeme heyetiyle tartışma yaşandı, avukatlar mahkeme salonunu terk ederken, Selahattin Demirtaş cezaevinden '128 milyar dolar nerede' yazılı kâğıdı SEGBİS kamerasına gösterdi.

Haber 26-04-2021 16:37

Son Dakika: 6-8 Ekim Olayları ile ilgili dava bugün başlıyor

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı 6-8 Ekim Olayları'na ilişkin davanın ilk duruşması bugün yapılacak. Öte yandan konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun yaptığı açıklamada "Bu cinayetlerin failleri bugün hakim karşısına çıkıyor. Katiller için hesap vakti. Bizim adalete inancımız tam." açıklamasını yaptı.

Haber 26-04-2021 10:59

Bakan Soylu'dan 6-8 Ekim olaylarına ilişkin paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da arasında olduğu 108 sanıklı davanın yarınki ilk duruşması öncesi '#HDPkkiçinHesapVakti' hashtagi ile olayların içeriğine ilişkin bilgilerin yer aldığı video paylaştı.

Haber 25-04-2021 19:49

Kobani olaylarının "azmettiricileri" hakim karşısına çıkıyor

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesindeki 1 Nolu Duruşma Salonunda yarın görülmeye başlanacak davanın sanıkları arasında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da yer alıyor - "Azmettirici" suçlamasıyla olay tarihinde ülke genelindeki terör eylemlerinden sorumlu tutulan 28'i tutuklu, 6'sı tutuksuz, diğerleri firari sanıklar hakkında 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve binlerce yıl hapis cezası talep ediliyor - Koronavirüs tedbirleri kapsamında müştekiler, sanıklar, taraf avukatları ve basın mensuplarının alınacağı duruşmada izleyici bulunmayacak - 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde yeniden dizayn edilen 1464 kişilik salonun dolması halinde kalan müştekiler, taraf avukatları ile sanık yakınları aynı yerleşkedeki başka duruşma salonlarında ekranlardan duruşmayı izleyebilecek

Yurthaber 25-04-2021 11:15

Son Dakika: AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

Son dakika haberine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "cezaevindeki 9 tutuklu ile sosyal faaliyetlerde bulunma talebinin gerekçesiz reddedildiği gerekçesiyle" yaptığı başvuruyu kabul edilemez buldu.

Haber 13-04-2021 16:05

Demirtaş'ın, başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman'a yönelik tehdit suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi

Demirtaş'ın, başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman'a yönelik tehdit suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi

Yurthaber 09-04-2021 15:07

Selahattin Demirtaş'ın üçüncü ittifak sözlerine Kılıçdaroğlu'ndan ilk yorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş'ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği üçüncü ittifak önerisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Şu anda görünen iki tane ittifak var. Üçüncü bir ittifak olur mu olmaz mı zaman gösterir" dedi.

Haber 02-04-2021 13:53

Fatih Altaylı'dan Abdulkadir Selvi'ye Selahattin Demirtaş tepkisi

'Selahattin Demirtaş' yazısı gazeteciler Fatih Altaylı ile Abdulkadir Selvi'yi karşı karşıya getirdi. Selvi'nin Demirtaş ile ilgili kullandığı ifadeleri bugünkü köşesine taşıyan Altaylı, "bugünün fıkrası" ifadelerini kullandı.

Haber 02-04-2021 12:18

'Üçüncü ittifak' çıkışı! Selahattin Demirtaş ne demek istedi?

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'HDP öncülüğünde üçüncü ittifak' açıklaması tartışmalara yol açtı.

Haber 01-04-2021 08:55

Son Dakika: Selahattin Demirtaş'a, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası

Son dakika haberine göre Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılandığı davada, 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Duruşmada Cumhurbaşkanlığına 2 defa aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade eden sanık Demirtaş,"Hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve başbakanı direkt hedef almadım" dedi.

Haber 22-03-2021 16:44

Son Dakika: HDP'yi kapatma davası! İddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı

Son dakika haberine göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle hazırlanan 609 sayfalık iddianamede, partinin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtildi. İddianamede siyasi yasak istenen isimler arasında Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sezai Temelli, Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor.

Haber 18-03-2021 12:01

İBB Meclisi'nde tartışma

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Terörden Arananlar Listesi' yer alan kardeşi Nurettin Demirtaş'ın yazdığı "Onur Borcu" isimli kitabın İstanbul Kitapçısı'nda satılması, İBB Meclis toplantısında tartışmalara neden oldu.

Haber 12-03-2021 19:47

Selahattin Demirtaş: HDP'ye ayar vermeye kalkmak başka bir partinin temsilcilerinin haddi değildir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 8 Mart tweeti sonrası İYİ Partililerin HDP'ye yönelik söylemlerine, Selahattin Demirtaş'tan cevap geldi. Demirtaş, "İYİ Partili bazı ırkçı siyasetçilerin faşizan söylemleri, her türlü diyalog ve çözüm zeminini maalesef tahrip ediyor. HDP'ye hakaret etmek, ayar vermeye kalkmak başka bir partinin temsilcilerinin haddi değildir, buna güçleri de yetmez" ifadelerini kullandı.

Haber 09-03-2021 16:22

Selahattin Demirtaş'tan Bitlis şehitleri için başsağlığı mesajı

Selahattin Demirtaş, Bitlis'teki helikopter kazasında şehit olan askerler için başsağlığı mesajı paylaştı.

Haber 05-03-2021 15:08

'HDP kapatılsın' çağrıları sürerken Yargıtay'dan flaş inceleme kararı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili inceleme başlattı. İnceleme kapsamında Kobani iddianamesi ve HDP'li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerin örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istendi.

Haber 02-03-2021 15:54

Selahattin Demirtaş hakkında istenen ceza belli oldu

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik “tehdit” ve “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davada 8 yıla kadar hapsi istendi.

Haber 05-02-2021 14:37

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ'dan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, partisinden istifaları "saray operasyonu" olarak yorumlayan açıklamalarına "Burada olayı başka bir boyuta götürerek, krizin üstünü örtemezler." diyerek tepki gösterdi. AK Partili Dağ, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Haber 01-02-2021 14:33

Optirmar ocak ayı seçim anketi yayınlandı! Erdoğan açık ara önde, Demirtaş ve Babacan dikkat çekiyor

Optimar'ın ocak ayı seçim anketindeki sonuçları yayınlandı. Türkiye'nin en büyük sorunu olarak ekonominin gösterildiği anket sonuçlarında Babacan'ın aldığı oy dikkat çekerken, Demirtaş 'en beğenilen siyasetçi' olarak ikinci sırada yer aldı. Sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tüm olası adaylara karşı önde bulunurken, en yakın rakip olarak İmamoğlu gösterildi.

Haber 26-01-2021 08:44

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ve Demirtaş konuşuldu

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda "Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu" konulu oturum düzenlendi.

Haber 21-01-2021 18:58

Demirtaş ve eşi hakkında çirkin paylaşım yapan sanık hakim karşısına çıktı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş’a yönelik sosyal medya hesabından hakaret içerikli paylaşım yapan sanık hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan sanık, “Paylaşım nedeniyle pişmanım. Suç işlemeye tahrik etme gibi bir amacım da yoktur” dedi.

Haber 13-01-2021 11:45

Eski örgüt mensubundan "Demirtaş'ın çağrısı olmasaydı ölümler yaşanmayabilirdi" itirafı

Kobani iddianamesinde tanık sıfatıyla beyanına yer verilen eski PKK/KCK'lı K.G: - "HDP, DBP MYK ve PM, DTK ve Selahattin Demirtaş bu şekilde açıklama yapmamış olsaydı 6-8 Ekim olaylarındaki serhıldan (başkaldırı) eylemlerinin şiddeti bu denli olmaz ve ölümler yaşanmayabilirdi" - "HDP MYK'sı ve eş başkanları, bu çağrıları her ne kadar demokratik bir tepki gibi göstermiş olsalar da Kandil üst yönetimi tarafından serhıldan komitesi hazırlıkları ile gerçekleştirilecek çatışma ortamına yönelik çağrılarıydı bunlar" - "Çağrılar sonucunda örgütün gençlik, kadın ve öz savunma birimlerinin olaylara katılacaklarını, her örgüt mensubu gibi HDP MYK, PM üyeleri ve eş başkanları da bilir. Yakma, yıkma, öldürme, yaralama, kamu malına zarar verme gibi şiddet olaylarının başlayacağını başından beri bilirler"

Yurthaber 07-01-2021 23:31

Kobani iddianamesi kabul edildi! Aralarında Selahattin Demirtaş da var

Son dakika haberine göre aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 108 kişi hakkında hazırlanan Kobani iddianamesi kabul edildi. Sanıklar hakkında 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Haber 07-01-2021 15:12

Kobani olayları soruşturmasında flaş gelişme: Demirtaş'ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında iddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani olayları soruşturması kapsamında, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.

Haber 30-12-2020 19:27

AİHM'in Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AİHM'in Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İktidar kanadından gelen AİHM kararına dönük tepkilere rağmen bunun uygulanması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, 'Tıpış tıpış uygulayacaklar. Başka seçenekleri' yok dedi.

Haber 29-12-2020 15:22

Son dakika! Demirtaş'ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna yapılan itiraz sulh ceza hakimliğince reddedildi.

Haber 26-12-2020 16:34

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a AİHM tepkisi: Kimsin sen ya, kimsin?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AİHM'in Selahattin Demirtaş kararına ilişkin "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar verir, bu karara herkesin uyması lazım. Dün yaptığı konuşma, 'Efendim ben o karara uymam, o karara uymayacağız.' Kimsin sen ya, kimsin? Şahsın devletinde bunu söyleyebilirsin. Sen burayı 'şahsın devleti' olarak görebilirsin ama unutmaman gereken bir şey var, burası Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir, sana pabuç bırakmaz" dedi.

Haber 24-12-2020 23:50

Bakan Soylu'dan AİHM'in Demirtaş kararına sert tepki

Son dakika haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AİHM'in Selahattin Demirtaş kararı ile ilgili olarak " AİHM'nin hangi sebeple olursa olsun almış olduğu karar boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı söz konusu değildir. Çok net ve açıktır" dedi.

Haber 24-12-2020 10:43

İsmail Saymaz ile Hadi Özışık arasında 'Selahattin Demirtaş' tartışması

Habertürk TV'de Veyis Ateş moderatörlüğünde ekrana gelen Türkiye'nin Nabzı programında konuklar İnternethaber.com Medya Grup Başkanı Hadi Özışık ve Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz arasında 'Selahattin Demirtaş' tartışması yaşandı.

Haber 24-12-2020 10:41