Abdullah Öcalan kimdir?

Abdullah Öcalan kimdir?

İlkokulu Amara’da, ortaokulu Nizip’te okuduktan sonra 1966’da Ankara Tapu Kadastro Meslek Lisesi’nde yatılı okudu. Abdullah Öcalan 1969 yılında mezun olan Öcalan 1971 yılına kadar Diyarbakır’da tapu memurluğu yaptı. 1971 yılında İstanbul Hukuk Fakültesine kaydını yaptırdı. Abdullah Öcalan İstanbul’da, hukuk okumaya devam ederken tekrar üniversite sınavlarına girdi ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandı. 

Ancak Ankara’daki eğitimini yarıda bıraktı. Abdullah Öcalan Üniversite yıllarında Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürülmeleri üzerine bir protesto eylemine katılmak, Doğu Perinçek ve arkadaşları tarafından çıkarılan Şafak Dergisi’ni dağıtmak suçlarından Nisan 1972’de tutuklandı ve Mamak Cezaevi’nde yedi ay tutuklu kaldı. Abdullah Öcalan, 1975 yılında ilk kez silahlı mücadelenin gerekliliğinden söz etti. Abdullah Öcalan Ankara Yüksek Öğrenim Derneği Yönetim Kurulu’ndayken, arkadaşı Baki Karer’le, Kürtlerin bir ulus olduğunu, haklarını almak için bağımsız bir örgütlenmeye gitmeleri gerektiğini savunmaya ve yeni bir örgüt kurmanın hesaplarını yapmaya başladı. 

Ulusal Kurtuluş Ordusu (UKO) adıyla ortaya çıkan yeni oluşum, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde, 1978’de yapılan bir toplantıda tamamlandı. Marksist-Leninist temellere dayalı bir Kürdistan devletini silahlı mücadele yoluyla kurmayı hedefleyen örgüte Partiye Karkeren Kürdistan (Kürdistan İşçi Partisi) açılımlı “PKK” adı verildi ve genel sekreterlik görevine Abdullah Öcalan getirildi. 

Abdullah Öcalan Örgütü belirli bir süre Lice’den yönetti. Kısa bir süre sonra Suriye’ye geçen Abdullah Öcalan, örgütün eylemlerini buradan yönetmeye devam etti. Türkiye’nin baskıları sonucu Suriye, Abdullah Öcalan’ı topraklarından çıkarmak zorunda kaldı. Suriye’den Rusya’ya, oradan İtalya’ya geçen Abdullah Öcalan, İtalyan hükûmeti tarafından da ülkeden çıkarılınca kendisine başka yer aramaya başladı. Yunanistan hükûmeti, PKK’nın liderini Kenya Büyükelçiliği’nde saklamaya karar verdi. 

Abdullah Öcalan MİT ve Bordo Bereliler tarafından PKK (Paket Kenya’da Kutulandı) operasyonu ile Kenya’da yakalanan PKK liderinin üzerinden sahte bir Kıbrıs Rum Kesimi pasaportu çıktı. Türkiye’de, İmralı Cezaevi’nde yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı. Abdullah Öcalan’ın idam cezası Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı. Fakat daha sonra çıkarılan bir yasa ile idam cezası kaldırıldı. Hâlen tutuklu olarak İmralı Cezaevi’ndedir. 

Abdullah Öcalan’ nın Suriye’den çıkışından sonraki gelişmeler: 3 Ekim 1998’de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ara buluculuğa soyundu. Telefon diplomasisi başlattı. 5 Ekim 1998’de Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ve İçişleri Bakanı Cahit Bayar bir toplantı yaptılar. 

Toplantıda Suriye’ye karşı her türlü askerî tedbirlerin alınması kararlaştırıldı. 5 Ekim 1998’de Hüsnü Mübarek Ankara’ya geldi ve kendisine Öcalan’ın suçlarını ihtiva eden bir dosya verildi. Mübarek dosyayı Suriye Devlet başkanı Hafız Esad’a götürdü. 9 Ekim 1998’de Suriye yönetimi, Öcalan’ı gönderebilecekleri mesajını Ankara’ya iletti. 12 Ekim 1998’de Abdullah Öcalan’ın, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın şehri Kamışlı’dan uçakla havalandığı bilgileri ulaştı. 

19 Ekim 1998’de, Öcalan’ın Rusya’da olduğuna dair söylentileri, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Lebedev yalanladı. 20 Ekim 1998’de Yılmaz, Abdullah Öcalan’ın Rusya’nın bir banliyösünde yaşadığını açıkladı.

 4 Kasım 1998’de Rusya Parlâmentosu Duma, Abdullah Öcalan’ın sığınma talebini oy çokluğuyla kabul etti. 12 Kasım 1998’de Abdullah Öcalan, Libya ya da Sudan’a gitmek isterken Roma Hava Alanı’nda ‘Abdullah Sarıkurt” adına düzenlenmiş sahte pasaportla yakalandı. 13 Kasım 1998’de Abdullah Öcalan, tutuklanarak Regina Celia Cezaevi’ne konduğu, ardından kalp rahatsızlığı yüzünden Palestrina Hastahanesi’ne götürüldüğü iddiaları yayıldı. 

14 Kasım 1998’de Adalet Bakanlığı Öcalan’ın iadesi için resmen müracaat etti. İtalya Adalet Bakanı Müsteşarı Carleone “İtalya ölüm cezasıyla karşı karşıya olan birini veremez.” dedi. 15 Kasım 1998’de Abdullah Öcalan, avukatı Luigi Saraceni aracılığıyla İtalya’dan siyasi sığınma talep etti. 16 Kasım 1998’de İtalyan İçişleri Bakanlığı Öcalan’ın sığınma talebini incelediğini açıkladı. Başbakan D’Alema terörden vazgeçerse Apo’ya sığınma verebileceklerini ima etti. Öcalan, ilk defa hastanede iki saat sorgulandı. 17 Kasım 1998’de İtalya Başbakanı D’Alema “İdam varsa Öcalan’ı iade etmeyiz.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Demirel, idam cezasının kalkmayacağını söyledi. 18 Kasım 1998’de TBMM bütün partilerin imzasıyla deklarasyon yayımlayarak İtalya’yı ikaz etti. D’Alema görüşmeye açık olduğunu söyledi. Avrupa Parlamentosu, Öcalan’a İtalya’ya sığınma hakkı tanınması yolundaki kanun teklifini reddetti. 19 Kasım 1998’de D’Alema Galatasaray-Juventus maçı için geleceği ve bu ara Öcalan’la ilgili görüşeceği mesajını gönderdi. Başbakan Mesut Yılmaz ise “Ankara’ya gelsin.” deyince vazgeçti. 20 Kasım 1998’de Abdullah Öcalan, “Roma’da kalması ve yerini bildirmesi” şartıyla serbest bırakıldı. 21 Kasım 1998’de Abdullah Öcalan, Roma’nın kuzeyindeki Bracciona gölü kenarındaki Infernetto’da bir villaya yerleşti.

27 Kasım 1998’de D’Alema, Almanya Başbakanı Schröder’le görüştü. Almanya Abdullah Öcalan’ı kabul etmedi. 4 Aralık 1998’de İtalya’da Abdullah Öcalan hakkında “ülkeye sahte pasaportla girmek” suçundan soruşturma açıldı. 16 Aralık 1998’de Roma İstinaf Mahkemesi, Abdullah Öcalan hakkında aldığı mecburi ikamet kararını kaldırdı. 28 Aralık 1998’de Roma İstinaf Mahkemesi, Türkiye’nin Abdullah Öcalan’ın alıkonması talebini kabul etmedi. 16 Ocak 1999’da İtalya, Abdullah Öcalan’ın ülkeyi terk ettiğini duyurdu. 18 Ocak 1999’da eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden birinde olabileceği söylendi. 22 Ocak 1999’da Rusya Dışişleri Bakani İgor İvanov, Öcalan’ın Rusya’da olmadığını açıkladı.

1 Şubat 1999’da Hollanda radyosu, Abdullah Öcalan’ın Hollanda’ya gelme talebinde bulunduğunu, ancak reddedildiğini duyurdu. Türk yetkililer Atina’ya gittiğini iddia ettiler. Yunanistan bu iddiaları kabul etmedi. Başbakan Bülent Ecevit, Milano üzerinden İsviçre’ye gittiğini ileri sürdü. 2 Şubat 1999’da Yunanistan, Abdullah Öcalan’ın Korfu Adası’na geldiği ve polisler tarafından çevrildiği iddiasını yalanladı.

16 Şubat 1999’da Abdullah Öcalan, Kenya’nın başşehri Nairobi’de teslim alınarak Türkiye’ye getirildi. Abdullah Öcalan, zaman kaybedilmeden Esanboğa’ya, Esenboğa’dan Bandırma’ya, Bandırma’dan da İmralı Adası’na götürüldü. İmralı, yarı açık cezaeviydi. Buradaki mahkûmlar süratle adadan çıkarıldılar. Birkaç gün sonra da yetiştirdikleri hayvanlar İmralı’dan taşındı. İmralı, tamamen Abdullah Öcalan’a tahsis edildi.
AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevi'nde hapis yatmaktadır.

Son Dakika Yeni Abdullah Öcalan Haberleri

İmralı Cezaevi'nde çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken bölücü terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yarınki 69'uncu doğum günü öncesi, memleketi Şanlıurfa’da güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. özel hareket polislerinin zırhlı araçlarla önlem aldığı denetim noktalarında şüpheli görülen araçlar durdurularak aranıyor.


Yayın Tarihi: 03.04.2017

Diyarbakır'daki FETÖ iddianamesinde FETÖ/PDY terör örgütünün, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın öldürülerek Türkiye'de bir iç savaş çıkarılmasını planladığı öne sürüldü. Planlamayı yaptığı iddia edilen Kurmay Albay Ali Durmuş'un bu konudaki ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, Durmuş'un darbe girişiminin Hava Kuvvetleri ayağının planlayıcısı da olduğu ve bu amaçla Akıncı Hava Üssü'nde bulunduğu bilgisine yer verildi.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

Abdullah Öcalan’ın ablası Ayni Yıldırım 74 yaşında hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

Frankfurt polisi, PKK sembolleri ve Abdullah Öcalan posterleri taşıdıkları gerekçesiyle, Almanya'daki Nevruz kutlamasındaki PKK yandaşlarına soruşturma açılacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 20.03.2017

Almanya'nın Frankfurt kentinde Nevruz kutlamasında Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları açılmasına Türkiye'den büyük tepki


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Almanya’da Federal İçişleri Bakanlığı’nın Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu bayrak ve flamaları yasakladığı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın "Mam Celal" (Celal amca) diye hitap ettiği Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, Sosyalist Enternasyonal Onursal Başkanlığı'na getirildi.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye bağlı teröristler, Afrin’deki kampta askeri eğitimin ardından Abdullah Öcalan posterinin önünde yemin töreni yaptı


Yayın Tarihi: 28.02.2017

PKK, 2002'de "hain" damgası vurup mağarada kurşuna dizerek infaz ettiği sözde üst düzey yöneticisini 15 yıl sonra kahraman ilan etti.


Yayın Tarihi: 23.02.2017

Papa 2. Jean Paul'e yönelik suikast girişimi ile dünya gündemine oturan Mehmet Ali Ağca, Uludağ'da basın mensuplarının sorularını cevapladı.


Yayın Tarihi: 13.02.2017

ABD Başkanı Donald Trump ile henüz bir görüşme gerçekleştirmeyen hükümetin, bekleme süresinde olduğunu belirten Abdülkadir Selvi, Ankara'nın Trump'a bir mektup yazacağını ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 07.02.2017

TBMM Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, katıldığı canlı yayında Selahattin Demirtaş ile Öcalan arasında geçen Fetullah Gülen diyaloğununa dair çarpıcı bilgiler verdi.


Yayın Tarihi: 26.01.2017

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde polisler, HDP Temsilciliği binasındaki teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafını kaldırdı.


Yayın Tarihi: 15.12.2016

Sincar’da kontrol noktası ve üs kuran PKK/YPG teröristlerinin fotoğrafları yayınlandı.


Yayın Tarihi: 14.12.2016

PKK sempatizanları, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin İngiliz parlamentosunda düzenlediği toplantıda Abdullah Öcalan'ın baskılı olduğu tişörtlerle giyerek Türkiye karşıtı slogan attı.


Yayın Tarihi: 13.12.2016

TAK'ın üstlendiği İstanbul Dolmabahçe canlı bomba saldırısının emrinin Kandil'den geldiğini iddia eden Abdülkadir Selvi, canlı bombalara Kobani'de eğitim verildiğini yazdı.


Yayın Tarihi: 12.12.2016

Antalya'da işadamlarına hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli'ye ithafen "Öcalan da Başkanlık sistemini istiyor" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 25.11.2016

Irak Cumhurbaşkanlığı'nın Abdullah Öcalan ve tutuklu HDP'li milletvekillerinin serbest bırakılması gerektiğini söylediği belirtildi.


Yayın Tarihi: 08.11.2016

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın gözaltına alınmasının 'en az Öcalan'ın yakalanması kadar önemli' olduğunu belirterek tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 04.11.2016

İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ağabeyine bayram ziyaretine gitti.


Yayın Tarihi: 11.09.2016

Son görüşme ise yaklaşık 1.5 yıl önce 5 Nisan 2015 tarihinde HDP heyeti tarafından yapılmıştı


Yayın Tarihi: 11.09.2016

Kurban Bayramı dolayısıyla, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde kalan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın ailesiyle görüşmesine izin verileceği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 10.09.2016

DBP Parti Meclisi toplantısı, Abdullah Öcalan ile görüşme sağlanması için 5 gündür açlık grevinde bulunduğu belirtilen Eş Genel Başkan Sebahat Tuncel'in katılımıyla Diyarbakır İl Binasında düzenledi.


Yayın Tarihi: 09.09.2016

Demirtaş'tan Öcalan açıklaması: Bu hassas meseleyi çözemezsek, İmralı'dan haber alamazsak gerginlik daha da tırmanacak. Biz bunu önlemeye çalışıyoruz"


Yayın Tarihi: 05.09.2016

FETÖ soruşturması kapsamında, Abdullah Öcalan'ın hükümlü bulunduğu İmralı Adası'nda görev yapan 1 yüzbaşı ve 2 astsubay gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 15.08.2016

15 Temmuz gecesi yaşanan kalkışma girişiminde darbecilerin hedeflerinden birinin de İmralı Cezaevi’ndeki terör elebaşı Abdullah Öcalan olduğu öğrenildi.


Yayın Tarihi: 20.07.2016

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP'yi eleştirdiği meclis konuşmasında, Abdullah Öcalan'ın tutanaklarda bulunan açıklamalarına yer verdi.


Yayın Tarihi: 23.06.2016

AKP kulislerine yakınlığıyla bilinen yazar Abdülkadir Selvi, Hürriyet'teki bugünkü köşe yazısında AKP'nin Abdullah Öcalan ile görüşmelere devam ettiğini yazdı.


Yayın Tarihi: 15.06.2016

Terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak, götürüldüğü İmralı Adası'nda müebbet hapis cezası alması sonrası ilk kez İmralı ile ulaşımı sağlayan Mudanya İskelesi yeniden yapılıyor.


Yayın Tarihi: 10.06.2016

Erzurum'da hapis cezası bulunan Erdal Çobanoğlu, "Ben hapisten çıktıktan sonra Abdullah Öcalan'ı arayacaksınız" deyince 6 bin lira para cezası aldı.


Yayın Tarihi: 08.04.2016

HDP, Abdullah Öcalan’ın ‘Başmüzakereci’ olarak görevlendirilmesi için “Toplumsal Barışın İnşası İçin Müzakere” kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.


Yayın Tarihi: 05.04.2016

Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'ne gelen HDP milletvekilleri, PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'ın anne ve babasının mezarını ziyaret etti.


Yayın Tarihi: 03.04.2016

Bugün Atina'da Abdullah Öcalan'ın 2008'de Yunanistan'a açtığı ve 22 Şubat 2016'ya ertelenen tazminat davasının görülmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 22.02.2016

Times gazetesi, Türkiye'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak gördüğü YPG'nin Minnağ hava üssünün adını örgütün hapisteki lideri Abdullah Öcalan'a atfen "Serok Apo" (Önder Apo) olarak değiştirdiğini yazdı.


Yayın Tarihi: 18.02.2016

Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalandığı tarihin yıl dönümünde YPS anti-terör adı altında bir oluşum kurdu. Terör örgütünün kurduğu bu oluşum sosyal medyada da tartışmalara neden oldu.


Yayın Tarihi: 16.02.2016

PKK'nın Suriye kolu PYD, Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının 17. yıldönümünde, kontrolündeki bölgelerde olayı protesto ettirmek amacıyla işyerleri ve eğitim kurumu gibi yerleri kapattırdı.


Yayın Tarihi: 15.02.2016

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde dün gece sık sık silah sesleri duyulurken, Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 17'nci yıldönümü nedeniyle kepenklar açılmadı.


Yayın Tarihi: 15.02.2016

Emniyet Müdürlüğü, 14 Şubat günü İstanbul genelinde terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıl dönümü nedeniyle İstanbul genelinde yapılan eylemlerde 59 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 15.02.2016

HDP'nin Bahçelievler ve Esenyurt İlçe Başkanlığı binalarında, polis ekipleri tarafından arama yapıldı.


Yayın Tarihi: 15.02.2016

İstanbul genelinde terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıl dönümü nedeniyle eylemler yapıldı


Yayın Tarihi: 15.02.2016

Ağrı Belediye Başkanı DBP'li Sırrı Sakık, "Sayın Öcalan ile başlattığınız görüşmelerin, yeniden İmralı'da hayat bulması gerekir. Barış bu şekilde sağlanmalıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 05.02.2016

İmralı''da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın yeğeni ve HDP Milletvekili Dilek Öcalan,TBMM'de basın açıklaması yaptı


Yayın Tarihi: 21.01.2016

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Abdullah Öcalan ile görüşemediklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 21.01.2016

Kuzey Irak'ın Erbil kentinden yayın yapan Kürdistan 24 TV'ye röportaj veren Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, "Yeni süreçte Öcalan ve İmralı olacaktır ve olmalıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 20.01.2016

HDP'li Baydemir: Yeni Anayasa için Sayın Öcalan'a uygulanan tecritin ortadan kaldırılması gerekiyor.


Yayın Tarihi: 08.01.2016

Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın tecrit altında tutulduğunu iddia etti ve Öcalan'ın sağlık koşulları ve güvenliği ile ilgili örgütünü endişeye sevk etmenin savaş sebebi olacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 07.01.2016

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, çözüm sürecini başlattıktan sonra siyasi iradenin talimatı ile devlet yetkililerinin Abdullah Öcalan ile çözüm için görüşmeye devam ettiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 02.12.2015

PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni 36 yaşındaki Hüseyin Yıldırım'ın cesedi bulundu


Yayın Tarihi: 11.11.2015

Terör örgütü PKK'nın ele başı Abdullah Öcalan'ın 1999 yılında yakalanarak Türkiye'ye iade etmesinden sorumlu tuttuğu Yunanistan'a açtığı tazminat davası, 22 Şubat 2016 tarihine ertelendi.


Yayın Tarihi: 09.11.2015

Terör örgütü PKK’nın İmralı Adası’nda cezasını çeken elebaşı Abdullah Öcalan’ın, kendisini Türkiye’ye iadesinden sorumlu tuttuğu Yunanistan’a açtığı tazminat davası bugün başlıyor.


Yayın Tarihi: 09.11.2015
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir