Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

Babası ‘Karabulut’ olan soyadını, yaşadıkları köyde herkesin soyadının aynı olması nedeniyle değiştirmiştir. Aile büyük dedesinin lakabı olan ‘Kılıçdaroğlu’ soyadını almıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eğitim Hayatı;

Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra Eskişehir ve Ankara akademi sınavlarını kazandı ancak Ankara’yı tercih etti.

Kemal Kılıçdaroğlu Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971′de mezun oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu 68 kuşağından sol görüşlü bir üniversiteli olarak o dönem kurulan Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Bilim Kurulu’nda görev aldı. Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği Başkanlığı yaptı. Üniversite öğrencisi iken hemen bütün öğrenci eylemlerine katıldı.

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin önünde bir eyleme katıldıktan sonra iki kişi koluna girdi ve ‘Bizimle geleceksin’ dedi. Numune Hastanesi’nin karşısındaki Ticaret-Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’na gittiler. Kimliklerini aldılar, dışarıya çıktılar ve Kültür Bakanlığı’nın arkasında 5-6 kişi tarafından dayak yedi.

Kemal Kılıçdaroğlu Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.

Daha sonra hesap uzmanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983′e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

1974′te Selvi Gündüz ile evlenen Kemal Kılıçdaroğlu üç çocuk babasıdır.

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kemal Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999′un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kemal Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

11 Ocak 1999′da SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Demokratik Sol Parti’den 18 Nisan 1999′daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak için istifa ettiği dönemin gazetelerinde belirtildi. Hangi ilden aday gösterileceğinin tercihini partiye bırakacağını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde Ecevit tarafından aday gösterilmedi.

Hacettepe Üniversitesi ‘nde ders verdiği dönemde CHP’nin Bilim Kültür Platformu’na davet edildi. Sonra Deniz Baykal’ın davetini kabul edip CHP’ye girdi ve önce Parti Meclisi’ne sonra da MYK’ya seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi.

22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’ nde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, halen bu görevini sürdürmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Grup Başkanvekilliği görevine 17 Mayıs 2010 tarihine kadar devam etmiştir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ‘yi, Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçladı.

Bu iddiasını daha sonra Başbakan Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı. Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

Almanya’nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin bazı belgeler açıkladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları davanın seyrini değiştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aynı marka doğalgaz sayacını İstanbul’a göre 145 Euro daha pahalıya satın aldığını ve böylece 1994-2003 arasında 12.5 milyon Euro’luk bir fark oluştuğunu iddia etti.

Bu iddialar üzerine Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TV’de Uğur Dündar yönetimindeki canlı yayında kozlarını paylaştı.

Hararetli tartışma sonunda istifa eden olmadı ama bütün çevrelere göre takındığı üslupla bu düellonun da galibi Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu  22 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, “Baron” olarak adlandırdığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı.

Fırat’ın en büyük ortağı olduğu bir şirketin ürünlerini yurtdışına götüren tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve şirketin hayali ihracat yaptığını iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar tarafından yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile biraraya geldi. Bu tartışmadan bir süre sonra da Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

CHP’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

İstanbul Milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerine CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı.

Seçimi AK Parti’nin adayı Kadir Topbaş kazandı ancak Kemal Kılıçdaroğlu partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 yerel seçimlerinin % 25′in üstünde bir oranda artırdı. Seçim kampanyası döneminde medya ve halktan büyük destek alan Kemal Kılıçdaroğlu için özgün müzik sanatçısı Onur Akın bir şarkı da hazırlamıştı.

‘GANDİ KEMAL’ OLARAK ANILMAYA BAŞLADI

Kemal Kılıçdaroğlu, girdiği siyasi düellolarda daima belgeleri ortaya koyarak çalıştı. Sakin yapısıyla siyasetin tansiyonunu hiç yükseltmedi. Sakin ve ikna edici konuşmaları nedeniyle, Hindistan’ın barışçıl, ruhani lideri Gandi ile özdeşleştirildi. “Gandi Kemal” olarak anılan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç sinirlenmem” demişti.

CHP Genel Başkanlığı

Aynı zamanda CHP grup başkanvekili iken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasının ardından yaptığı açıklamada parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtse de daha sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday olacağını açıkladı.

Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, üç çocuk babasıdır.

Bir yıl Fransa'da görev yapan Kılıçdaroğlu'nun yabancı dili Fransızcadır

2003, 2005 ve 2007 yıllarında verdiği mal bildirimlerini kamuoyuna açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Mart 2009 itibarıyla kendi üzerine 2 konut, 3 kooperatif hissesi ve toplam 2.733 TL değerinde 8 tablo kayıtlıdır.

Son Dakika Yeni Kemal Kılıçdaroğlu Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısında medya mensuplarını yanıtladı. Kalın, "Donanma Komutanı Kösele kendi isteğiyle istifasını verdi" dedi. Kalın ayrıca, Almanya-Türkiye gerilimine ilişkin soruları da yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Merkel'in Gümrük Birliği açıklamasının 'Avrupa'daki popülist hareketlerle irtibatlı olduğunu' söyledi.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

'Kemal Kılıçdaroğlu tutuklanacak mı' sorusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tutuklu olan CHP'li Enis Berberoğlu ile ilgili soruşturmada CHP liderinin de bağlantısının çıkabileceğini ifade etmesinin ardından gündemin en merak edilen konusu haline geldi. Hürriyet yazarı Murat Yetkin, bugünkü yazısında Günlerdir Cumhurbaşkanına acaba bu konuda yanlış bilgiler mi aktarıldığını sorguluyoruz" diyerek Kılıçdaroğlu'na yönelik yaklaşımı eleştirdi. İşte o yazıdan çarpıcı satırlar...


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutuklu CHP Milletvekili Berberoğlu’nu işaret ederek yaptığı “Yakında bu zat ile alakalı Kılıçdaroğlu’nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın” açıklamasına, “Beni tasfiye etmeye çalışıyorlar” tepkisini gösteren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “MİT TIR’ları belgelerini sizin talimatınızla Enis Bey’in verdiği yazıldı. Böyle bir şey yaptınız mı?” sorusuna ise “Hayır” yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Enis Berberoğlu polemiği ile ilgili konuşan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Kimsenin tutuklanmasından yana olmayız" dedi. AK Parti ile CHP arasında MİT TIR'ları davası tartışması sürerken AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'dan yazılı açıklama geldi. "Kimsenin haksız tutuklanması ya da gözaltına alınmasından yana olamayız'' ifadesini kullanan Ünal, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun suçüstü yakalanmanın paniğini yaşadığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Ahmet Hakan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklanacağı yönündeki iddiaları köşesine taşıdı. 'Kemal Kılıçdaroğlu’nu tutuklayacaklar mı?' başlıklı yazısında Hakan, "Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik bir tutuklama girişimi söz konusu olabilir. Böyle bir şey neye yol açar? Neye yol açmaz ki? Huzursuzluğun daha da artmasına... Cepheleşmenin daha da keskinleşmesine... Demokrasinin daha da zedelenmesine... Akıldan bile geçirilmesin! Aman ha aman!" dedi.


Yayın Tarihi: 15.08.2017

Son dakika bilgisine göre; CHP'den yakın zamanda sürpriz bir ayrılık yaşanacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "Ocak ayında genel başkan yardımcılığı ve genel saymanlık görevlerimden ayrılacağım. Bayrağı gençlere bırakmak lazım.'' diye açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun karara vereceği tepki şimdiden merak konusu oldu.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Fındıkta Türkiye, dünyada bir numara. Eğer dünyada bir numara isek, fındık konusunda söylenecek ilk sözü Türkiye söylüyorsa, fındık fiyatını önce Türkiye'nin, hükümetin açıklaması lazım." dedi. Kılıçdaroğlu, "Benim birinci ricam hükümetten; Sen, ben kavgamızı unutalım. Vatandaşın derdi var. Buradaki vatandaşın derdi, Bu fındığa kaç lira fiyat vereceksin bir an önce açıkla, beni kurda kuşa teslim etme." diye konuştu.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

HDP Sözcüsü Baydemir, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklanması durumunda şaşırmayacağını söyledi ve "AKP’yi eleştirme suçu, Erdoğan’ı eleştirme suçu adı altında insanlar tutuklanıyor. Kılıçdaroğlu tutuklanırsa hiç şaşırmayın, açıkçası ben şaşırmam. Eğer demokrasi güçlenmezse faşizm güçlenerek yoluna devam edecektir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir FETÖ soruşturmasındaki ‘resmi yazışmaları’ gösteren ve buradaki “Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi” ibaresine dikkat çeken Tezcan “Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi”, böyle bir örgüt yok. Fişleme yapan bu örgütler hukuk karşısında suç örgütüdür” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 09.08.2017

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan'ın bir tartışma programında "yeni bir devlet kurduklarını" söylemesi, hem AKP hem de muhalefetin eleştirilerine neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, üst üste yaptıkları açıklamalarla Oğan'ın beyanlarının kendilerini bağlamadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’da halka hitap etti. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, "Sosyal adalet bizde var bizde onun gereğini yapıyoruz. Sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Çıkmış bir Alman dergisine beyanatta bulunuyor. Yazıklar olsun. Ankara'dan çıktın İstanbul'a kadar yürüdün senin güvenliğini kim aldı? O kadar vatandaşa zulmettin, güvenliğini kim aldı? Bu hükümet aldı ya. Hala sözde adalet derken, senin İzmir Büyükşehir Belediyende grevler var" sözleriyle yüklendi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Bir insan bir kentte yaşamak istiyorsa, rahatlıkla yaşamak istiyorsa, tercih edeceği kent CHP'li belediyelerin yönettiği kenttir. İstanbul'da nefes mi almak istiyorsunuz, neden hafta sonu insanlar CHP'li belediyelerin olduğu yerlere giderler. Biz şimdi bütün Türkiye'yi CHP'li belediyelerin yönettiği bir ülke haline getirmek istiyoruz" sözlerine sert tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan'ın "Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır" sözlerine sert çıktı. Kılıçdaroğlu kürsüye vura vura, "Densiz bir kişi, ahlaksız bir kişi, tarihine saygı duymayan bir kişi. Siz bir devletin nasıl kurulduğunu biliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, acıyla kanla kuruldu" dedi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek, "Mesele Avrupa'yı arkana alıp, Anadolu'ya meydan okumak değildir. Mesele Anadolu'yu arkana alıp, Avrupa'ya meydan okumaktır. İşte Recep Tayyip Erdoğan bunu yapıyor. İşte yiğitlik budur." dedi. Ünal, Göksun Belediyesi tarafından düzenlenen 38. Karakucak Güreş Festivali'nde Almanya'nın Fetullahçı Terör Örgütü ile terör örgütü PKK üyelerine adeta kucak açtığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 06.08.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) eski üyesi Ayhan Oğan’ın, "Biz yeni bir devlet kuruyoruz, kurucusu da Erdoğan’dır" sözlerinin sorulması üzerine "Asıl açıklamayı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı’ndan bekliyorum. Ona nasıl tepki verecek onu merak ediyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 06.08.2017

15 Temmuz darbe girişimi ve TSK içindeki FETÖ yanlısı yapılanmayla ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında 21 Temmuz Cuma günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile randevusunda, CHP liderinin 15 Temmuz üzerine konuşurken “Haftaya savcılığa çok önemli bir dosya teslim edeceğiz” dediği flash disk'te neler olduğunu kaleme aldı. Selvi, fazla 'kurcalamadığını' ifade ettiği flash disk konusunda çarpıcı detayları aktrardı. İşte o yazı...


Yayın Tarihi: 01.08.2017

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, bugün katıldığı bir televizyon programında bazı sivil toplum kuruluşlarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Adalet Yürüyüşü nedeniyle Nobel ödülüne aday gösterdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, MİT TIR’ları soruşturması kapsamında CHP’li vekil Enis Berberoğlu’nun ardından Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatmış, binlerce kişinin katıldığı 25 günlük yürüyüş Maltepe’deki ‘Adalet Mitingi’yle noktalanmıştı.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), parti genel merkezinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. MYK sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, olağanüstü kurultay yapılmasının gündemlerinde olmadığını, olağan kurultay takvimini uygulayacaklarını bildirdi. Tezcan, "Gündemimizde olağanüstü kurultay diye herhangi bir konu yoktur" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında, '2007 yılında Tuncay Özkan'a gelen disk Genelkurmay'a ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitti ve dosyayı kapatan Akın Öztürk şu an hapiste' diyerek Tuncay Özkan'ın bugün o diski savcılığa teslim edeceğini açıklamıştı. Özkan avukatı aracılığıyla bugün söz konusu flash belleği savcılığa teslim etti. Özkan tanık ifadesinde, flash belleğin orijinaini dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'a verdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Osmanlı'nın toprak büyüklüğü 5.5 milyon kilometrekareydi. Sevr imzalandığında alan aşama aşama 470 bin kilometrekareye düştü. İzmir'in egemenliğini Yunanistan'a veriyorlar. Toplam Osmanlı'nın ordusu 50 bin kişi olacak diyorlar. Bunların külahlı bir adamı vardı ya, 'Keşke Yunanistan kazansaydı' diyen, ve o adama dokunmayan yargı ve ses çıkarmayan hükümet, onların ikisine de lanet olsun diyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

"AK Parti cephesindeki ağırlıklı değerlendirme, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olacağı yönünde" diyen Abdulkadir Selvi bu değerlendirmeyi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla paylaştığını aktardı. Kılıçdaroğlu'nun adaylığa kapıyı kapatmadığını belirten Selvi, "Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı kafamı karıştırdı. O tarihten itibaren yoksa Kılıçdaroğlu aday mı olacak diye düşünmeye başladım" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz'da makalesini yayımlayan Guardian gazetesi, editörlerinden Paul Chadwick'in gazetenin web sitesinde yer alan "Kılıçdaroğlu yazınca Erdoğan da yazmak istedi" yönündeki iddialarına ilişkin tekzip yayınladı. Chadwick imzasıyla bir açıklama yayımlayan gazetede, "yanlış anlaşılma oldu" ifadesine yer verildi.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

Guardian'ın okuyucu editörü Paul Chadwick, ‘Erdoğan için bir köşe? Liberal olmayan sesler için liberal megafonlar’ isimli bir yazı kaleme aldı. Chadwick yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun yazısının yayınlanmasından sonra Guardian editörleriyle irtibata geçip kendisinin de yazmak istediğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin 15 Temmuz darbe girişimini halkı ayrıştırmak için kullandığını savunurken, "Suçları da korkuları da büyük. Ne yaparsanız yapın 15 Temmuz'un hesabını vereceksiniz" dedi. Twitter'dan gündem yaratacak paylaşımlarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Halkın 15 Temmuz'u unutulmaz bir demokrasi mücadelesidir. Sarayın 15 Temmuz'u ise, 20 Temmuz sivil darbesine çıkan en kısa yoldur!" dedi.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü'ne saldırı hazırlığındayken yakalanan terör örgütü IŞİD üyesi Oğuzhan Korkmaz ile birlikte olan ve gözaltındayken sürekli sırıtan Kaan A. da tutuklandı. Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü operasyonda IŞİD saldırı talimatı verdiği 'Ebu Hüseyin' kod adlı Oğuzhan Korkmaz, kiraladığı 38 UU 962 plakalı minibüs ile Adalet Yürüyüşüne saldırı hazırlığındayken Kocaeli'de kıskıvrak yakalanarak gözaltına alınmıştı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

FETÖ lideri Fethullah Gülen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan fotoğrafının, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile montajlanmış halini paylaşan AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, gelen tepkiler üzerine "Yeteri kadar kaldı ve amaç hasıl oldu. Hep onlar mı uyduracak biraz da biz uyduralım" tweet'ini attı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimini ABD'nin Kürdistan planı hayata geçsin diye Türkiye'nin başına getirdiğini öne sürüp, "2014'ten itibaren Tayyip Erdoğan'lar ABD'nin kontrolünden çıktı. Türkiye'nin kontrolüne girdi. Artık Tayyip Erdoğan Türkiye'yi değil, Türkiye Tayyip Erdoğan'ı yönetmeye başladı" diye konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü'nü de eleştiren Perinçek, "Bir koluna PKK'yı, öbür tarafa da FETÖ'yü taktı" dedi.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyet’ten Serpil Çevikcan, Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya ve Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi ile bir araya geldi. Görüşmeyi köşesine taşıyan Selvi, Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin monarşiye gittiğini söylediği belirterek, “Ne Meclis Başkanı’nın ne Başbakan’ın ne de başka birinin herhangi bir iradesi var” sözlerini aktardı. Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerine devam edeceği yönündeki haberleri de doğruladı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

İngiliz The Times gazetesine röportaj veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'dan başlattığı ve İstanbul'da sonlandırdığı Adalet Yürüyüşün'ne değinerek, daha fazla sokak protestosu düzenleyeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adalet Yürüyüşü hakkındaki sözleriyle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "Eğer biri demokratik olmayan bir kültürden geldiyse, benim yürüyüşüme de terörist yürüyüş diyecektir" dedi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Abdulkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz’a kontrollü darbe demesini yadırgadığını belirterek, "Kim kontrollü darbe diyor? FETÖ’cü kaçaklardan Adem Yavuz Arslan diyor. Ekrem Dumanlı, Tarık Toros, Fuat Avni diyor. Bir de siz diyorsunuz Kemal Bey. Sizin yeriniz onların yanı mı olmalı?" diye sordu. Selvi, "Kılıçdaroğlu bir tercih yapmalı. 15 Temmuz’da darbeye karşı canı pahasına mücadele eden milletin mi yanında olacak, yoksa FETÖ’cülerin mi yanında?" dedi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, kalkışmada yaşamını yitiren 249 kişi için Atatürk Havalimanı'na 249 adet karanfil bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu açıklamalarına değinen Kerimoğlu, "O gün Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu karşılamak için havalimanına geldim. Darbe girişimi olunca sayın genel başkanımız Ankara'ya gitmek istedi. Uçaklar kalkmayınca evimde misafir ettim" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz törenine katılmama sebebini, "Tören programı bir gün içinde üç defa değişti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun törende konuşması da yasaklanarak, millete seslenmesi engellendi" dedi.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 15 Temmuz oturumu başladı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Kurul'a gelmesiyle oturumu açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan salona girerken; CHP ve HDP'li milletvekillerinin ayağa kalkmadıkları gözlendi. HDP'li Ahmet Yıldırım'ın tutuklu vekiller için 'tutsak' demesine Kahraman sert çıktı. Kahraman, "Türkiye anarşizme izin vermeyecektir" dedi. İki isim arasındaki polemik tarihi oturuma damga vurdu.


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün çıkacak haftalık Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinin aday olmayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, 15 Haziran sorusuna ise bu yanıtı verdi: “Bunu kimse bilmiyor. Darbe gerçekti. Bu hain darbeden Gülen’in sorumlu olduğu konusunda hiçbir şüphem yok. Biz hükümeti bu cemaatin tehlikeleri üzerine devamlı uyardık. Ama Erdoğan bizi dinlemek istemedi. Gülen’le müttefiktiler."


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne saldırı hazırlığında olan ve Kocaeli'de düzenlenen terör operasyonuyla yakalanarak gözaltına alınan DEAŞ üyesi 14 kişinin Kayseri Emniyet Müdürlüğündeki sorguları sürüyor. Gözaltında bulunan 4 kişinin sağlık kontrolü için getirildikleri sırada kameralara gülmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Meydanların Dili Sergisi"nin açılışı ve "15 Temmuz Milli İrade Zaferinin Analizi Kitabı"nın tanıtım programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "15 Temmuz'u anlamayan gafiller var. Bunların başında da anamuhalefetin lideri geliyor" dedi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

CHP Parti Sözcüsü Tezcan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak etkinliklere değinerek, "15 Temmuz'da bir de Cumhurbaşkanlığı himayesinde diye özel bir program yapmışlar bu özel programda, Meclis'te yapılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı konuşacak, MHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı konuşacak. Anamuhalefet partisi genel başkanı ve Meclisteki diğer parti genel başkanı konuşturulmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bölmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Ankara'dan İstanbul'a yaptığı yürüyüşü geçtiğimiz gün tamamlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun dönüşü uçak yerine karayolu ile yapmayı planladığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu, yürüyüş yaptığı yoldan, bu kez makam aracıyla Başkent'e dönme isteğini kurmaylarına iletti. Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresine “Yürüyüş yaptığım yolu görmek, düşünmek hem de bize evsahipliği yapanlara teşekkür etmek istiyorum” dediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 günlük Adalet Yürüyüşü'nün ardından dün İl Başkanları toplantısına başkanlık etti. Kılıçdaroğlu, tüm il başkanlarına 15 Temmuz talimatı verdi. Kılıçdaroğlu, CHP'lilere Erdoğan konusunda da yasak getirdi. CHP lideri, "Ucuz polemiklerden kaçınacağız. Kesinlikle hiçbir il başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden polemiklere girmeyecek" dedi.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin 1'inci yıldönümünün, yurt içi ve yurt dışında bir dizi etkinlik ile anılacağı bildirildi. Anma törenleri kapsamında etkinliklerin 11 Temmuz’da başlayacağı ve 16 Temmuz gecesi son bulacağı belirtildi. 16 Temmuz gecesi Meclis'te düzenlenecek özel oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı Kahraman, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin konuşacağı belirtilirken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu programda yer almadı.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü sonunda Maltepe'de düzenlediği Adalet Buluşması mitingine kaç kişinin katıldığını, yaptığı hesaplamalarla açıkladı. Odadan yapılan açıklamada, "Bir toprak parçasının sınırlandırılması ve yüzölçümünün belirlenmesi teknik bir konu olup, Harita ve Kadastro Mühendislerinin görev alanına girmektedir" ifadesi kullanıldı.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul yürüyüşü ve Maltepe mitingiyle ilgili konuşan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Kılıçdaroğlu tehlikeli bir oyun oynamaktadır. Seçilmiş meşru hükümeti, gayri meşru edemez, bu millet de buna izin vermez. Sayın Kılıçdaroğlu bu milleti sokakla korkutacaksa bu millet 15 Temmuz cehennemini yaşamış ve tanklara göğsünü siper etmiş bir millettir. Meşru siyaset içerisinde, milli iradenin tecelligahının TBMM olduğunu bilerek siyaset yapmalıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

İstanbul Valiliği, CHP'nin Maltepe'de düzenlediği 'Adalet Mitingi'nin 'yüz ölçümü' dikkate alınarak yapılan inceleme sonucundaki rakamları açıkladı. Valilik, "Miting alanında yüzölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümleme sonucunda; katılımcı sayısının yaklaşık 175.000 olduğu sonucuna varılmıştır." açıklamasında bulundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, "Morali yerinde. Anılarını yazıyor. Alınan karar çok ağır, hukuk ve adaletle bağdaşmayan bir karar. Adalet ağır yürür ama mutlaka hedefine varır diye bir ifade var. Biz de adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe'de yüz binlerce kişinin katıldığı mitingdeki konuşmasında 'Kimse bu yürüyüşün son olduğunu düşünmesin. Korku duvarlarını yıkacağız. Bu yürüyüş bizim ilk adımımız' ifadelerini kullandı. 'Hak, hukuk, adalet' sloganlarıyla sözleri sık sık kesilen CHP lideri Kılıçdaroğlu, meydandaki milyonları 'adalet arayıcıları' diye selamladı ve konuşmasında özetle şu mesajları yer verdi...


Yayın Tarihi: 10.07.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maltepe mitingiyle noktaladığı 'Adalet Yürüyüşü' dünya basını tarafından da takip edildi. Başta AP, Reuters ve AFP olmak üzere pek çok yabancı haber ajansı, yürüyüşten fotoğrafları abonelerine servis etti.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Maltepe’de gerçekleştirdiği Adalet Mitingi ile ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı. Bilecik, paylaşımında Adalet Yürüyüşü'nün çok sade, net ve masum olduğunu belirterek "Siyasi parti gözetmeksizin herkese #adalet" notunu yazdı.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Oyuncu Beren Saat, Instagram hesabından Adalet Yürüyüşü'nü gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Adalet Mitingi şu saatlerde sona ermesine rağmen katılımcılar, adalet isteyenler hala Maltepe Miting Alanı'nı terk etmiyorlar. Şimdi ise sosyal medyada Maltepe Miting Alanı kaç kişilik, Adalet Mitingi'ne kaç kişi katıldı gibi detaylı tartışmalar ortaya çıktı. Bilim ve matematik, parsel hesaplarıyla buluştuğunda, Adalet Mitingi'nde kaç kişinin olduğu aşağı yukarı ortaya çıkıyor. İşte Adalet Mitingi'ne katılım rakamları ve Maltepe Miting Alanı ile ilgili detaylar...


Yayın Tarihi: 09.07.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir