Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

Babası ‘Karabulut’ olan soyadını, yaşadıkları köyde herkesin soyadının aynı olması nedeniyle değiştirmiştir. Aile büyük dedesinin lakabı olan ‘Kılıçdaroğlu’ soyadını almıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eğitim Hayatı;

Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra Eskişehir ve Ankara akademi sınavlarını kazandı ancak Ankara’yı tercih etti.

Kemal Kılıçdaroğlu Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971′de mezun oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu 68 kuşağından sol görüşlü bir üniversiteli olarak o dönem kurulan Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Bilim Kurulu’nda görev aldı. Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği Başkanlığı yaptı. Üniversite öğrencisi iken hemen bütün öğrenci eylemlerine katıldı.

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin önünde bir eyleme katıldıktan sonra iki kişi koluna girdi ve ‘Bizimle geleceksin’ dedi. Numune Hastanesi’nin karşısındaki Ticaret-Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’na gittiler. Kimliklerini aldılar, dışarıya çıktılar ve Kültür Bakanlığı’nın arkasında 5-6 kişi tarafından dayak yedi.

Kemal Kılıçdaroğlu Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.

Daha sonra hesap uzmanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983′e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

1974′te Selvi Gündüz ile evlenen Kemal Kılıçdaroğlu üç çocuk babasıdır.

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kemal Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999′un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kemal Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

11 Ocak 1999′da SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Demokratik Sol Parti’den 18 Nisan 1999′daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak için istifa ettiği dönemin gazetelerinde belirtildi. Hangi ilden aday gösterileceğinin tercihini partiye bırakacağını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde Ecevit tarafından aday gösterilmedi.

Hacettepe Üniversitesi ‘nde ders verdiği dönemde CHP’nin Bilim Kültür Platformu’na davet edildi. Sonra Deniz Baykal’ın davetini kabul edip CHP’ye girdi ve önce Parti Meclisi’ne sonra da MYK’ya seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi.

22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’ nde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, halen bu görevini sürdürmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Grup Başkanvekilliği görevine 17 Mayıs 2010 tarihine kadar devam etmiştir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ‘yi, Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçladı.

Bu iddiasını daha sonra Başbakan Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı. Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

Almanya’nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin bazı belgeler açıkladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları davanın seyrini değiştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aynı marka doğalgaz sayacını İstanbul’a göre 145 Euro daha pahalıya satın aldığını ve böylece 1994-2003 arasında 12.5 milyon Euro’luk bir fark oluştuğunu iddia etti.

Bu iddialar üzerine Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TV’de Uğur Dündar yönetimindeki canlı yayında kozlarını paylaştı.

Hararetli tartışma sonunda istifa eden olmadı ama bütün çevrelere göre takındığı üslupla bu düellonun da galibi Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu  22 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, “Baron” olarak adlandırdığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı.

Fırat’ın en büyük ortağı olduğu bir şirketin ürünlerini yurtdışına götüren tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve şirketin hayali ihracat yaptığını iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar tarafından yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile biraraya geldi. Bu tartışmadan bir süre sonra da Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

CHP’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

İstanbul Milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerine CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı.

Seçimi AK Parti’nin adayı Kadir Topbaş kazandı ancak Kemal Kılıçdaroğlu partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 yerel seçimlerinin % 25′in üstünde bir oranda artırdı. Seçim kampanyası döneminde medya ve halktan büyük destek alan Kemal Kılıçdaroğlu için özgün müzik sanatçısı Onur Akın bir şarkı da hazırlamıştı.

‘GANDİ KEMAL’ OLARAK ANILMAYA BAŞLADI

Kemal Kılıçdaroğlu, girdiği siyasi düellolarda daima belgeleri ortaya koyarak çalıştı. Sakin yapısıyla siyasetin tansiyonunu hiç yükseltmedi. Sakin ve ikna edici konuşmaları nedeniyle, Hindistan’ın barışçıl, ruhani lideri Gandi ile özdeşleştirildi. “Gandi Kemal” olarak anılan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç sinirlenmem” demişti.

CHP Genel Başkanlığı

Aynı zamanda CHP grup başkanvekili iken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasının ardından yaptığı açıklamada parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtse de daha sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday olacağını açıkladı.

Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, üç çocuk babasıdır.

Bir yıl Fransa'da görev yapan Kılıçdaroğlu'nun yabancı dili Fransızcadır

2003, 2005 ve 2007 yıllarında verdiği mal bildirimlerini kamuoyuna açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Mart 2009 itibarıyla kendi üzerine 2 konut, 3 kooperatif hissesi ve toplam 2.733 TL değerinde 8 tablo kayıtlıdır.

Son Dakika Yeni Kemal Kılıçdaroğlu Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 'Adalet' talebiyle başlatılan yürüyüşün Düzce'deki mola yerine bir kamyondan gübre dökülmüştü. Sürücü kaçarken yola dökülen gübre kepçe ile temizlenmişti. Bugün gözaltına alınan sürücü ve iki arkadaşının serbest bırakıldığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konakladığı alanın önüne hayvan gübresi dökülmesine sinirlenen Düzceli bir vatandaş önce Düzce Belediye Başkanı'nı aradı sonuç alamayınca da AK Parti İl Başkanı'na telefon etti. "Bu pisliği temizleyin hesabını sorarım" diyen Münir Emiral isimli vatandaş yaşananlara tepki gösterdi: "Gerekirse Tayyip’i, Reis’i arayacağım… Böyle şey olmaz. Düzce’yi pislediniz Düzce’yi… Ayıp ya…"


Yayın Tarihi: 28.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan başlattığı 'Adalet Yürüyüşü’nde İstanbul'a yaklaştıkça gerilim artıyor. Yürüyüş bugün 14. gününde Düzce'den başladı. Kılıçdaroğlu'nun, Adalet Yürüyüşü’nün 13’üncü gecesini geçirdiği Düzce Kalıcı Konutları yolu üzerinde Cumhuriyet Mahallesi mevkisindeki kamp alanının önüne bir kamyondan hayvan gübresi dökülmüştü...


Yayın Tarihi: 28.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nde İstanbul'a yaklaştıkça gerilim artıyor. Yürüyüş bugün 14. gününde Düzce'den başlarken, Adalet Yürüyüşü’nün 13’üncü gecesini geçirdiği Düzce Kalıcı Konutları yolu üzerinde Cumhuriyet Mahallesi mevkisindeki kamp alanının önüne bir kamyondan hayvan gübresi dökülmüştü. Bugün de yürüyüş kortejinde yol üzerindeki bir mermi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun, Adalet Yürüyüşü’nün 13’üncü gecesini geçirdiği Düzce Kalıcı Konutları yolu üzerinde Cumhuriyet Mahallesi mevkisindeki kamp alanının önüne bir kamyondan hayvan gübresi döküldü. Kılıçdaroğlu’nun karavanda kaldığı alana dün akşam saat 21.30 sıralarında yaklaşan 78 AR 958 plakalı kamyon, bir anda damperini kaldırırak gübre boşaltıp yola devam etti.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, provokasyonlara karşı 12 maddelik bir genelge hazırlayıp 'Adalet Yürüyüşü'ne katılanlara verdiklerini belirterek, "Adalet için yürüyüyoruz. Birlikte yürüyoruz. Hiç kimse rahatsız olmasın" dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanması ardından Ankara'dan İstanbul'a başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün 13'ncü gününe Bolu Dağı'ndaki Varan Tesisleri'nden başladı.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, provokasyonlara karşı dün akşam 12 maddelik genelge hazırladıklarını belirterek, "Şu veya bu nedenle bizi protesto edenlere bir saldırı, bir şiddet, bir ağır söz kullanmayın. Ne söylerlerse söylesinler, sadece onları alkışlayın' dedik" değerlendirmesinde bulundu. Yürüyüşün bugünkü bölümüne Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük'ün aileleri de katılıyor.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün Bolu Dağı’nda devam eden 12’nci gününde yürüyüşe katılanlar ile yoldan geçen bazı sürücüler arasında gerginlik çıkması üzerine Bolu Dağı’ndaki Köroğlu Tesisleri’nde verilen molada parti MYK üyeleriyle toplantı yaptı. Toplantıda, yarından itibaren görevli yeleği giyecek 25 milletvekilinin kortejde aralara yerleştirilmesi ve yürüyenlerin provokasyonlara gelmemesi konusunda uyarılması kararlaştırıldı.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü öncesi yargılaması bitmeden bir kişi için Maltepe Cezaevi’nde yer hazırlandığı yönündeki iddiasına tepki göstererek, "Sayın Kılıçdaroğlu milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Yalan söylüyor ama yalanı söylerken de yüzü kızarmıyor. Böyle bir şey yok böyle bir şeyin olması da mümkün değil. Bu açık bir yalan daha da ötesi açık bir iftiradır" dedi.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'dan başlattığı yürüyüşün 12. gününde yürüyüşe başlamadan önce yaptığı açıklamada "Bir kişi yargılanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevi'nde özel yer, üç oda hazırlanıyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor, ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor. Bu, yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden biri" dedi.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul yürüyüşünde bozkurt işareti yapması soruldu. 16 Nisan referandumu öncesi de benzer bir durumun yaşandığı ve kendisinin "Memnun oldum" dediği hatırlatılan Bahçeli'nin, dünkü bozkurt işaretine yorumu ise şöyle oldu: "Samimiyse başımın üstünde yeri var. Yok ülkücü camiayı kandırdığını sanıyorsa kendi kanıyor farkında değil..."


Yayın Tarihi: 25.06.2017

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşü 10.gününde devam ediyor. Kılıçdaroğlu bugün 15 kilometre yol katetti. CHP lideri bir araçtan kendisine yapılan bozkurt işaretine, Kılıçdaroğlu da aynı şekilde yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, 15 kilometrelik 10’uncu gün yürüyüşünü tamamladıktan sonra geceyi geçireceği karavanda dinlenmeye çekildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu ile eski Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Cem Toker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne destek verdi. Toker LDP'nin yürüyüşe katılacağını ilan ederken, Karamahmutoğlu "İtiraz demokratik bir kültürdür. İtiraz hakkı temel vatandaşlık haklarından birisidir. Bu yürüyüşe engel çıkartan beyanatları, görüşleri, adeta hakların gaspına yönelik bir diğer ihlal, tecavüz olarak görüyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 23.06.2017


Yayın Tarihi: 23.06.2017

İzmir Karabağlar Belediyesi'nin AK Parti Meclis üyesi Emrullah Kavuz'a ait olduğu belirtilen bir video internette yayınlandı. Videoda konuşan Kavuz, 'Adalet Yürüyüşü' başlatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ölüm tehdidinde bulundu: Reisin ağzından çıkacak tek bir kelimeye bakıyoruz. Tek bir kelimesiyle ölürüz şehadet için koşar öldürürüz gereken her şeyi yaparız." Sözcü'nün aktardığına göre CHP İzmir milletvekili Tacettin Bayır, AK Partili Meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nün 9. gününde. Peki 'Adalet Yürüyüşü' tamamlandığında yani Kılıçdaroğlu İstanbul'a vardığında ne olacak?


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 'örtülü darbe' iddiasına sert sözlerle tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramankazan'da çiftçilerle bir araya geldiği iftar programında önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun 'örtülü darbe' iddiasına çok sert sözlerle tepki gösteren Erdoğan, "Örtülü darbe diyor. Kimin lafı bu? Pensilvanya'daki örgüt başının lafı. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Bu iftirayı ispatlayamazsanız alçaksınız, namustan yoksunsunuz" dedi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Şırnak'ta şehit olan kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan'ın Osmaniye'deki cenazesinde tepki göstermesiyle gündeme gelen ve 1 Eylül'de çıkan KHK ile TSK'dan ihraç edilen yarbay Mehmet Alkan da CHP'nin "Adalet Yürüşü"ne katıldı. Yürüyüşe elinde kardeşinin fotoğrafının yer aldığı dövizle katılan Alkan, "Eğer beni konuştum diye, kardeşimin cenazesinde haykırdım, doğruları söyledim diye ihraç ettiyseniz bunu açıkça söyleyin. Buna razıyım ama beni FETÖ torbasına atarak ihraç etmek, alçaklıktır." dedi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

İtalyan La Repubblica gazetesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nü baş sayfasından "Türk Gandi'nin yürüyüşü Erdoğan'ı korkutuyor" başlığıyla verdi. La Repubblica'nın Türkiye muhabiri Marco Ansaldo tarafından kaleme alınan habere gazetenin içinde tam sayfa yer verildi. Gazete Kılıçdaroğlu aynı zamanda demir gibi. Yıllardır ana muhalefet partisinin liderliğini yapıyor, şimdiki mücadelesi de ülkeyi hayrete düşürüyor" dedi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için Güvenpark'tan başlattığı yürüyüş, 8. gününde sürüyor. Kılıçdaroğlu, Bolu'nun Gerede ilçesinden geçerken bir evin balkonundan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterinin açıldığı görüldü. Söz konusu evin önündeki bir genç de, Kılıçdaroğlu geçerken rabia işareti yaptı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün 8. gününde yaptığı açıklamada, "Yürüyün yürümesine de, aman düşmeyin; yarı yolda üşenip geri dönmeyin. Soluğunuz yeterse Pensilvanya'ya kadar gidin, geri gelmeyin" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi: "Bahçeli hükümet sözcülüğüne soyunabilir. İstediğini söylesin."


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "Mahkeme kararı bizi mutlu etmeyebilir. Ama o kanun orada olduğu müddetçe, o hükümler yazılı olduğu müddetçe, ona rıza göstermemiz lazım. Eğer maksat o yargılamadan hasıl olmuyorsa, yasayı değiştireceğiz. Bunun yolu da parlamentodur, yol değildir, yollara düşmek değildir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Beyoğlu'ndaki yeni hizmet binasının açılışı ve meclis toplantısına katıldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne Muğla'dan katılan Erol Doğan, akşam saatlerinde kalp kriz geçirdi. Son dakika habere göre, Erol Doğan'ın hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğu öğrenildi. Adalet Yürüyüşü'nün 4'üncü gününde Kahramankazan yakınlarında eyleme katılan 69 yaşındaki Hasan Tatlı kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmişti.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Benim söylediğim laflarla, sayın Kılıçdaroğlı'nun YSK başkanı, üyeleri, karar veren hakim ve savcılar hakkındaki söylediği lafları yan yana koyun yüzünüz kızarmadan Kılıçdaroğlu'nun dediklerini okuyabiliyorsanız aşk olsun size.Yargı görevini yapanları hukuk dışı yolla ve yöntemlerle etkilemeye teşebbüs suçtur.Ana muhalefet veya diğer partiler suç işlememeli. Topluma böyle kötü örnek olamamalı” dedi.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü'nün 7. gününde mola verdiği Bolu'nun Gerede ilçesi güzergahında partisinin Merkez Yönetim Kurulunu (MYK) topladı. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara Güvenpark'tan İstanbul'a başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü, 7. gününde sürüyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler saat 09.00'da Yayla Mokamp Tesisleri'nden yürümeye başladı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Kılıçdaroğlu'nun önderlik ettiği tarihi Adalet Yürüyüşü'nde bugün yedinci gün. Kortej dün mola verdiği Ankara-Bolu il sınırında Yayla Mokamp Tesisleri'nden yürümeye başladı. CHP'nin MYK toplantısı da bugün güzergah üzerinde yapılacak. Kılıçdaroğlu bugün ilginç bir açıklama yaptı ve "Yürüyüş Maltepe'de bitmeyecek. Devamı da gelecek" diye konuştu. Yürüyüşe bugün Balyoz sanığı eski komutanlar ve gündemdeki bir çok sanatçı da katıldı. Bolu Valiliği'nden son dakika yürüyüş açıklaması geldi...


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Uşak'ın eski Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın oğlu 12 yaşındaki Alparslan Ege Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet' yürüyüşüne katıldı. Elinde 'Anne babama sadece adalet istiyorum' yazılı döviz taşıyan Alparslan Ege Erdoğan, FETÖ/PDY'den tutuklanan anne ve babasına dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün 6'ncı günü Kızılcıhamam'a bağlı Bulak Köyü'nden başlamıştı. Bugün 18 kilometre yürüyen Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin yürüyüşü Bolu il sınırında sona erdi. Kılıçdaroğlu'nun geceyi Bolu-Ankara il sınırında yer alan Meşeler Yaylası Mevkii'nde geçireceği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

CHP'nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu'un başlattığı Adalet Yürüyüşü hakkında konuştu. Baykal, "O yürüyüşün içinde yer almamış ama amacını, şikayeti paylaşan Türkiye'de milyonlarca insan var. Ben de o insanlardan biriyim. İktidara tavsiyem, bizi de yürümek zorunda kalacağımız zorlamalardan uzak kalmasıdır. Henüz yürümeyen ama yeni zorlamalara başvurulacak olursa kesinlikle yürüyecek olan milyonlarca insan vardır" sözleriyle meydan okudu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün altıncı gününe, Kızılcahamam'ın Bulak mahallesinden başladı.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü' hakkında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun yargı kararları konusunda çelişkili açıklamalar yaptığını ifade eden Başbakan Yıldırım, CHP liderinin yürüyüşte zihnen ve bedenen yorulduğunu savunarak, 'Sayın Kılıçdaroğlu' bize lazım diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun kendisine yazdığı mektubun içeriği de sorulan Başbakan Yıldırım, açlık grevindeki akademisyenlere de değindi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü 6. gününde sürdürüyor. Yürüyüşte en ilginç anlar bugün yaşandı. Kılıçdaroğlu, Çamlıdere yol ayrımında saat CHP TBMM Grup Toplantısı'nı yaptı. Kılıçdaroğlu, "Efendim bütün bunlar niye oluyor, size bir sır vereyim kimseyle paylaşmayın. Bütün bunlar, 2019'un korkusu nedeniyle oluyor. Korkuyor. Ya koltuk giderse? Ya arkadaş, koltuk kimseye baki değildir" dedi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki amacıyla başlattığı Adalet Yürüyüşünün beşinci gününde konakladığı Bulak köyünde, davet üzerine bir köy sakinin evinde iftar yemeğine katıldı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün 5'inci günü, sabah 08.00'de Kargasekmez Kamp Alanı'nda başladı ve saat 16.50'de Kızılcahamam'a bağlı Bulak Köyü'nde sona erdi. 5'inci günde CHP, Türkiye genelinde, 2 dakika adaleti düşünme eylemi yaptı. Bugün 22 kilometre yol kat eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geceyi Bulak Köyü'nde geçirecek.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Bursa'da Osmangazi Süleyman Çelebi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Köksal'ın sosyal medya hesabından, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne gönderme yaptığı paylaşım tepki çekti. Köksal, 2008 yılında İtalya'dan geldiği İstanbul'da tecavüze uğrayıp öldürülen Pippa Bacca'yı örnek gösterdi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

2000 yılının Haziran ayında Bağdat Caddesi’nde trafik terörüne kurban verdiği kızı Selin için, 21 günde İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen Boray Uras Kemal Kılıçdaroğlu için tavsiyelere bulundu. Uras, “Şarkı söyleyip, konuşmamalı. önüne ya da ardına bakmamalı.” dedi. Uras kendisinde olduğu gibi Kılıçdaroğlu’nun da çeşitli sorunlar yaşanacağını, ‘Yolun sonuna geldiğin zaman, ayak tırnaklarını kaybedeceğini’ belirtti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Ankara'dan İstanbul'a başlattığı Adalet Yürüyüşü'nde beşinci gün, Kargasekmez Kamp Alanı'ndan başladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara'dan Adalet Yürüyüşü'ne katılanlar arasında bulunan 69 yaşındaki Hasan Tatlı adlı vatandaş, 70 dakikalık yürüyüş sonrası verilen mola sırasında kalp krizi geçirdi. Yolda ve hastanede birkaç kez kalbi duran Tatlı, acil servisteki tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayarak yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de Hasan Tatlı adlı vatandaşın kalp krizi geçirmesine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü' 5. gününde de sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kimseye zarar vermediklerini, kötü söz söylemediklerini, yan bakmadıklarını belirterek, "80 milyonunun bir arada, kardeşçe, huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Bize saldırılar olabilir, bizi eleştirenler, kızdırmak isteyenler olabilir, hepsinin canı sağ olsun. Ben inatla, kararlılıkla, azimle adalet için yürüyeceğim 80 milyon için" dedi. Kılıçdaroğlu, yürüyüşünde 80 kilometreyi aştı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP’nin Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ’Adalet Yürüyüşü’yle ilgili "CHP, solu marjinalleştiren ve sol partilere ebediyen iktidar yolunu kapatan sokak hareketlerini taklit ederek otoyolları aşındırmaktan vazgeçmelidir. CHP, makul ve mantıklı yollarda yürümelidir. Sayın Genel Başkanımızın ikazlarının CHP tarafından Saray’a veya iktidara destekle açıklanması, sadece hakikati setretmek, ayıplarını örtmek içindir" dedi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü’nün dördüncü gününe yağmur altında başladı. Kılıçdaroğlu, partililerin “Halkın gururu Kılıçdaroğlu” sloganları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın” sözlerine yanıt vererek, “Bizi tahrik etmek istiyorlar. Yargıyla bizi tehdit etmek istiyorlar” dedi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne katılan partililerden biri fenalaşarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilmişti ancak yürüyüşle ilgili son dakika bilgilerine göre yaralı vatandaşın yapılan müdahaleyle hayata döndürüldüğü, durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. İşte Kılıçdaroğlu'nun 'adalet yürüyüşü'nden son dakika gelişmeler...


Yayın Tarihi: 18.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Enis Berberoğlu'nun hapse mahkum edilmesinden sonra başlattığı adalet yürüyüşüne destek veren Akşener, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun hapse mahkum edilmesiyle ilgili bir adalet yürüyüşü başlattı. Allah gücünü arttırsın, Allah yardımcısı olsun. Bu eylemin biçimini destekliyorum. Çünkü provokasyon yok. İnşallah hayırlı olur." dedi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü eleştirdi ve "Yollar yürümekle aşınmaz. Bu yolla hukuk elde edeceklerini zannediyorlarsa bu da mümkün değil. Adalet pankartlarıyla dolaşmak adaleti getirmez. Yargı yarın sizi de davet ederse şaşırmayın" diye konuştu. Katar krizine de değinen Erdoğan, "Temennimiz bu meselenin bayrama kadar çözülmesidir" dedi.


Yayın Tarihi: 17.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ’Adalet Yürüyüşü'nün 3'üncü gününde, şüpheli 1 kişi yaka paça gözaltına alındı. Polis ekiplerinin 3'üncü gündeki yoğun güvenlik önlemleri dikkatlerden kaçmazken, yürüyüş için özel ekip kurulduğu belirtildi. Ellerinde adalet yazılı pankart taşıyan çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşte Kılıçdaroğlu'na çiçek verildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu vatandaşlarla selfie de çektirdi.


Yayın Tarihi: 17.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün üçüncü gününde yaptığı açıklamada, "Ömer Faruk Kavurmacı için verilen tutuklama kararını doğru bulmuyorum" ifadesini kullandı. Adalet Yürüyüşü'nün üçüncü gününde İstanbul'a doğru yürüyüşüne devam eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, toplamda 25 gün sürecek 432 kilometrelik yürüyüşün geçtiğimiz iki gününde yaklaşık 50 kilometre yol katetti.


Yayın Tarihi: 17.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Ankara'dan İstanbul'a başlattığı "Adalet” yürüyüşü sırasında minibüsü toprağa batan vatandaşın imdadına CHP'li vekiller ile partililer yetişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Ankara'dan İstanbul'a başlattığı "Adalet” yürüyüşünde ilginç anlar yaşandı. Yürüyüşün 2'nci gününe Batıkent Hipodromu'ndan başlayan CHP'li vekiller ve partililer, Kahramankazan istikameti yönünde bir vatandaşın aracının çamura battığını fark etti.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Başbakan Yıldırım Diyarbakır'da toplu açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun 'adalet' yürüyüşüne tepki gösteren Yıldırım, '15 Temmuz'da meydanlara inmeyenler, şimdi tutmuşlar Ankara'dan İstanbul'a yürüyorlar. Yürüyeceksen, darbecilere karşı yürüyeceksin. Adalet sokakta aranmaz" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara'da Güvenpark'tan başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün ikinci günü tamamlandı. Adalet Yürüyüşü'nün 2. etabında Kılıçdaroğlu, yaklaşık olarak 22 kilometre yol yürüdü. Kılıçdaroğlu yürüyüş esnasında, “Yürüyoruz adalet için çünkü adalet mülkün temelidir. Adaletin olmadığı bir yerde demokrasi olmaz” ifadesini kullandı. İşte 'Adalet Yürüyüşü'nden gelen son dakika bilgiler...


Yayın Tarihi: 16.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla başlayan Adalet Yürüyüşü, dünya basınında geniş yer buldu. New York Times, (NYT) yürüyüşün, partinin "olumlu bir strateji değişikliği olarak görüldüğünü" yazdı. Reuters, Enis Berberoğlu’nun 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından başlayan baskılarda tutuklanan ilk CHP milletvekili olduğunu hatırlattı. İşte diğer dünya ajanslarının yorumları...


Yayın Tarihi: 16.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir