Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

Babası ‘Karabulut’ olan soyadını, yaşadıkları köyde herkesin soyadının aynı olması nedeniyle değiştirmiştir. Aile büyük dedesinin lakabı olan ‘Kılıçdaroğlu’ soyadını almıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eğitim Hayatı;

Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra Eskişehir ve Ankara akademi sınavlarını kazandı ancak Ankara’yı tercih etti.

Kemal Kılıçdaroğlu Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971′de mezun oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu 68 kuşağından sol görüşlü bir üniversiteli olarak o dönem kurulan Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Bilim Kurulu’nda görev aldı. Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği Başkanlığı yaptı. Üniversite öğrencisi iken hemen bütün öğrenci eylemlerine katıldı.

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin önünde bir eyleme katıldıktan sonra iki kişi koluna girdi ve ‘Bizimle geleceksin’ dedi. Numune Hastanesi’nin karşısındaki Ticaret-Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’na gittiler. Kimliklerini aldılar, dışarıya çıktılar ve Kültür Bakanlığı’nın arkasında 5-6 kişi tarafından dayak yedi.

Kemal Kılıçdaroğlu Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.

Daha sonra hesap uzmanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983′e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

1974′te Selvi Gündüz ile evlenen Kemal Kılıçdaroğlu üç çocuk babasıdır.

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kemal Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999′un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kemal Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

11 Ocak 1999′da SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Demokratik Sol Parti’den 18 Nisan 1999′daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak için istifa ettiği dönemin gazetelerinde belirtildi. Hangi ilden aday gösterileceğinin tercihini partiye bırakacağını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde Ecevit tarafından aday gösterilmedi.

Hacettepe Üniversitesi ‘nde ders verdiği dönemde CHP’nin Bilim Kültür Platformu’na davet edildi. Sonra Deniz Baykal’ın davetini kabul edip CHP’ye girdi ve önce Parti Meclisi’ne sonra da MYK’ya seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi.

22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’ nde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, halen bu görevini sürdürmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Grup Başkanvekilliği görevine 17 Mayıs 2010 tarihine kadar devam etmiştir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ‘yi, Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçladı.

Bu iddiasını daha sonra Başbakan Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı. Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

Almanya’nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin bazı belgeler açıkladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları davanın seyrini değiştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aynı marka doğalgaz sayacını İstanbul’a göre 145 Euro daha pahalıya satın aldığını ve böylece 1994-2003 arasında 12.5 milyon Euro’luk bir fark oluştuğunu iddia etti.

Bu iddialar üzerine Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TV’de Uğur Dündar yönetimindeki canlı yayında kozlarını paylaştı.

Hararetli tartışma sonunda istifa eden olmadı ama bütün çevrelere göre takındığı üslupla bu düellonun da galibi Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu  22 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, “Baron” olarak adlandırdığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı.

Fırat’ın en büyük ortağı olduğu bir şirketin ürünlerini yurtdışına götüren tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve şirketin hayali ihracat yaptığını iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar tarafından yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile biraraya geldi. Bu tartışmadan bir süre sonra da Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

CHP’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

İstanbul Milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerine CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı.

Seçimi AK Parti’nin adayı Kadir Topbaş kazandı ancak Kemal Kılıçdaroğlu partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 yerel seçimlerinin % 25′in üstünde bir oranda artırdı. Seçim kampanyası döneminde medya ve halktan büyük destek alan Kemal Kılıçdaroğlu için özgün müzik sanatçısı Onur Akın bir şarkı da hazırlamıştı.

‘GANDİ KEMAL’ OLARAK ANILMAYA BAŞLADI

Kemal Kılıçdaroğlu, girdiği siyasi düellolarda daima belgeleri ortaya koyarak çalıştı. Sakin yapısıyla siyasetin tansiyonunu hiç yükseltmedi. Sakin ve ikna edici konuşmaları nedeniyle, Hindistan’ın barışçıl, ruhani lideri Gandi ile özdeşleştirildi. “Gandi Kemal” olarak anılan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç sinirlenmem” demişti.

CHP Genel Başkanlığı

Aynı zamanda CHP grup başkanvekili iken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasının ardından yaptığı açıklamada parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtse de daha sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday olacağını açıkladı.

Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, üç çocuk babasıdır.

Bir yıl Fransa'da görev yapan Kılıçdaroğlu'nun yabancı dili Fransızcadır

2003, 2005 ve 2007 yıllarında verdiği mal bildirimlerini kamuoyuna açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Mart 2009 itibarıyla kendi üzerine 2 konut, 3 kooperatif hissesi ve toplam 2.733 TL değerinde 8 tablo kayıtlıdır.

Son Dakika Yeni Kemal Kılıçdaroğlu Haberleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi Genel Merkezi'ni ziyaretin ardından Genel Başkan Doğu Perinçek'le görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. CHP Lideri açıklamasında İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın tahliyesini eleştirerek, "Serbest bırakılması, tamamen siyasi otoritenin beklentileri ve talimatlarıyla gerçekleşmiştir" dedi.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Kontrollü darbe" konusundaki şüphelerin güçlü bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, "Saat 14.20'de darbeyle ilgili ihbar MİT'e geliyor. 14.20'den 8 saat, 10 saat, 12 saat sonra kuvvet komutanlarının derdest edildiği bir darbe senaryosu var, ilginç. Gerçeklerin ortaya çıkması, darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasına bağlı" dedi.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

CHP Antalya Milletvekili ve Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine yöneltilen "Keşkeleriniz var mı?” sorusu üzerine, geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilme hakkına yönelik tercihi konusunda "Net bir şekilde pişman değilim” dedi. Baykal, ayrıca 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için CHP Genel Başkanı'na seslenerek, "Aday olacaksan ol. Olmayacaksan, buradan birisini seçelim” dedi.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 73. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni'nde, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Üreten ülke güçlüdür. Üretmeyi bize öğreten Atatürk'tür. Bir toplu iğne bile üretemeyen Osmanlı battı" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs kutlamalarının iptaliyle ilgili gazetelere ilan veren Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Belediye Başkanı'na soruşturma açılınca geri adım atacağımızı düşünüyorlar. Sen kim oluyorsun da Vali Bey bizim geri adım atacağımızı düşünüyorsun. 19 Mayıs'ı kutlamak ne zamandan beri suç olmaya başladı?" diye sordu


Yayın Tarihi: 23.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü'ye yapılan algı operasyonuna ilişkin olarak "Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Sözcü'ye yapılan operasyon Türkiye'ye yapılmış operasyondur" ifadesini kullandı. Operasyona tepki gösteren bir diğer isim, CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ise yaptığı paylaşımda "Yeter... Sözcü bizim sözümüzdür... Sözcü'ye uzanan karanlık elleri kırarız..." ifadelerine yer verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'ndan operasyon hakkında son dakika açıklaması geldi.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

CHP Karabük Gençlik Kolları eski Başkanı Levent Gündüz'ün Kemal Kılıçdaroğlu hakkında CHP Bornova İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'nda söyledikleri gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Gündüz'ün olay yaratan sözlerinin ardından CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven konuşmaya müdahale etti ve 'Kürsüden in, dışarı çık, konuştuğun kişi CHP Genel Başkanıdır' diyerek tepkisini gösterdi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına yönelik tutuklama kararlarına ilişkin, "Gazetecilik mesleğini onuruyla yapmak AKP iktidarında en büyük suç sayılıyor. FETTÖ'yle mücadele eden gazetecileri hapse atıyorlar. AKP, eski ortağı FETÖ ile değil, muhaliflerle mücadele ediyor" dedi. Açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça hakkında da Twitter'dan açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Gücü olan hapishaneden kurtulurken, gücü olmayan ölüme mahkum ediliyor" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yine bu dönemde ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Devleti toprak kaybına uğradı. Amerika ve İngiliz belgelerine göre bize ait olan adalar şu an Yunanistan’ın işgalinde. Ses çıkaramıyorlar. Çipras’a gidiyor, ‘Bizim adalar ne oldu?’ diye soramıyor bile. Fırça yiyecek çünkü. Fırça yiyeceksen oraya neden gidiyorsun? Seslerini çıkaramıyorlar, ezikler çünkü" dedi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdoaroğlu, Marmaris'teki midibüs faciasında ölenlerin cenaze törenine katılmak için geldiği İzmir'de, Anneler Günü nedeniyle Cumhuriyet'in Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın mezarını ziyaret etti. Yoğun ilgiyle karşılaşan Kılıçdaroğlu, Zübeyde Hanım'ın mezarına karanfil bırakarak dua etti.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afet İnan'ın kızı Arı İnan'ı ziyaret etti. Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Atatürk ile manevi kızı Afet İnan hakkında çirkin bir iddiada bulunan ve soruşturma sonrası bugün tutuklanan Süleyman Yeşilyurt'a tepki göstererek "Bu hakaretleri yapanlar insan sayılmaz. Bu saygısızlığı kabul etmek mümkün değildir" dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu partinin genel merkezinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, "Bir nezaket ziyaretidir; ama Türkiye'nin geleceği konusundaki karşılıklı endişelerimizi paylaştık. Türkiye'nin huzura ve adalete ihtiyacı var. '2019 şöyle', 'Şu başkan olacak' bu konular hiç görüşülmedi" dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin 2019'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak “Yeni bir Ekmeleddin İhsanoğlu’nu kaldıramayız” dediğini hatırlatarak "Onların adaylarıyla yüzde 48,5’in yüzde 25’e düşeceğini herkes biliyor. Peki, kim olacak bu çatı adayı? Tabii Meral Akşener. Yazın bir kenara. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu çoktan kararını verdi" iddiasını ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, "16 Nisan 2017 tarihinde halk oylaması ile kuvvetler ayrılığı güçlendi. Olağanüstü halin ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK'ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir" diye konuştu. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da el sıkıştı.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonrasında partide başlayan 'Genel başkanlık' tartışmalarına ilişkin olarak 'saygı duyarız' ifadesini kullandı. Meclis'te yapılan grup toplantısı sonrasında konuşan Kılıçdaroğlu, "İnsanlar gelirler, genel başkanlığa aday olurlar saygı gösteririz, kazanırlarsa genel başkan olurlar saygı duyarız" dedi. Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız" sorusuna da çarpıcı bir yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'teki makam odasında gazetecileri kabul etti. Gündeme dair soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin gündeme getirdiği idam tartışmasını doğru bulmadığını söyleyerek 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için ipuçları verdi. Kılıçdaroğlu, "Yüzde 49 sadece size aitmiş gibi bir hava yaratıp aday belirleme sürecine girerseniz yanlış olur. Biz ilkelerden yola çıkmalıyız. O ilkeler çerçevesinde adaylar da belirleriz." dedi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Referandum sonuçlarına ilişkin tartışma sürüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter'dan yaptığı açıklamada "CHP Genel Başkanı'nın (Kemal Kılıçdaroğlu) YSK üyelerine, 'çete', 'kumpasçı', 'onurlarını satan', 'şerefini satan', 'gerdan kıran' ve 'iki büklüm eğilen' demesi, açık suçtur. YSK üyelerine karşı kullandığı haksız, saygısız, gayri ahlaki ve gayri hukuki sözlerinden dolayı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu kınıyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bazı televizyon kanallarında yapılan haksız uygulamayı, çirkefliği içime sindiremiyorum. Derin Tarih diye başladıkları ama derinliği kafaların derinliğinden kaynaklanan, onursuz insanların çıkıp Atatürk’ü ve annesini karalamalarını içime sindiremiyorum. Efendim hain sözcüğü bile hafif bunlar için, insan değil bunlar, insan değil. Onur ve şeref yoksunu insanlara insan denemez zaten" dedi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce, katıldığı bir canlı yayında genel başkanlığa aday olacağını belirterek, "Yeterli imzayı bulursam genel başkan adayı olacağım" dedi. İnce, açıklamalarının devamında "Kurultay delegelerinin yüzde 10 imzasıyla aday olabilirsiniz. İmzayı size verirlerse aday olacak mısınız diye sorarsanız? Tabi ki yeterli imzayı bulursam genel başkan adayı olacağım" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'nun ''CHP'yi karıştırmaya yönelik sarayın bir talimatı var'' sözlerine yanıt verdi. İnce, Kılıçdaroğlu’nun “Saray düğmeye bastı, bazı milletvekili arkadaşlarımız da buna alet oldu” açıklamalarıyla ilgili açıklama yaptı. Twitter'dan açıklama yapan İnce, sert ifadeler kullandı.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fikri Sağlar'ın ihraç talebinin görüşüldüğü toplantıda, 'Saray düğmeye bastı, bazı milletvekili arkadaşlarımız da buna alet oldu' dedi. Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden ayrılan ancak Parti Meclisi üyeliği devam eden Selin Sayek Böke de toplantıda söz alırken, Genel Başkan ile fikir ayrılıkları yaşadığını, bu koşullarda o makamda oturmasının etik olmadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün babasının Kayseri'de düzenlenecek cenaze törenine katılacak.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi'nden gelen son dakika habere göre, CHP Mersin milletvekili Fikri Sağlar ihraç talebiyle disipline sevk edildi.. Fikri Sağlar, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda, "Parti Meclisi'nde (PM) herhangi bir karar alınmasına izin vermiyor. 6-7 saat tartışıyoruz ancak o, kulağına kim ne fısıldıyorsa kararını ona göre veriyor" diyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirmişti.


Yayın Tarihi: 07.05.2017

Selin Sayek Böke, Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı. Böke’nin partideki görevlerinden istifa etmesi üzerine konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, istifanın “parti içi iktidar savaşı” olduğunu söyledi. Aksünger, konuyla ilgili "gerçekten sıkıntı verici bir konu" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 07.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyada örneği olmayan bir uygulamayla karşı karşıya kaldık, ikiyüzlü bir hukuk çıktı karşımıza. Taraflı bir partinin Genel Başkanı olacak, aynı Cumhurbaşkanı anayasanın 103. maddesine göre gelecek diyecek ki ben tarafsız davranacağım, namusum ve şerefim üzerine büyük Türk milleti önünde tarihin huzurunda yemin ediyorum diyecek. Tam bir ikiyüzlülük, nerede Anayasada? Bir ülkenin anayasası iki yüzlü olabilir mi? Maalesef ikiyüzlü" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

"Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olmayacaksa çekilsin. Cumhurbaşkanı adayını genel başkan olarak CHP kurultayı seçsin" sözleriyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na koltuğu bırakma çağrısı yapan Deniz Baykal, yine sert açıklamalar yaptı. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın disiplin kuruluna sevk edilmesini değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “CHP öfkeyle, tehditle, sopa sallanarak yönetilemez” dedi.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün canlı yayında yaptığı "Kısır çekişmeler yapanın partide yeri yoktur. Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun" açıklamasına CHP Mersin Milletvekili ve PM üyesi Fikri Sağlar, Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi. CHP ve Kılıçdaroğlu açıklamalarıyla tartışmaların odağında olan Sağlar, "Bu partinin yönetim kadrosu değişmelidir. Karar verecek, iddialı, cesur ve iktidar yapacağız diyebilecek insanlar görev almalıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Simge Fıstıkoğlu'nun sorularını yanıtladı. "2019'daki seçimde aday olacak mısınız? sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olmamalı. Aday 'Hayır' oyu gerekçesine göre belirlenmeli. Bu süreçte isim konuşulması doğru değil. Aday için 'Hayır' diyenlerle oturup konuşuruz. Aday partisiz olacak, demokrasiyi savunacak" ifadesini kullanarak aday olmayacağı sinyalini verdi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Deniz Baykal’ın Kemal Kılıçdaroğlu’na “Ya aday ol ya bırak” çağrısı CHP kulislerini hareketlendirdi. Baykal’ın bu çıkışının ardında iki model olduğu öğrenildi. Baykal’ın aklındaki modellerden biri, Yunanistan’da PASOK’un da uyguladığı gibi ‘adayın tüm parti üyelerinin, hatta başka parti üyelerinin katılımıyla’ seçilmesi. Diğer önerdiği modelde ise, Meral Akşener ve Ahmet Türk'e de başkan yardımcılığı teklifi götürüleceği öne sürülüyor. Peki Baykal'ın açıklamaları nasıl yorumlanıyor?


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Kulislerde CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın açıklamalarının yüzde 49'u koruyup büyütecek bir proje değil, bölecek bir öneri olduğu dile getiriliyor.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Parti içi mücadele, parti içi kavga... Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğim. Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağım" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Fikri Sağlar, 'Her türlü göreve hazırım' diyerek genel başkanlığa adaylık sinyali verdi. Sağlar, Kılıçdaroğlu'nu "Parti Meclisi'nde (PM) herhangi bir karar alınmasına izin vermiyor. 6-7 saat tartışıyoruz ancak o, kulağına kim ne fısıldıyorsa kararını ona göre veriyor" diyerek eleştirdi. Sağlar şöyle konuştu: "CHP artık karar almak ve uygulamak zorundadır. Karar veremeyenlerin yerine karar vereceklerle yürümek zorundadır. Çünkü artık fedakarlık bitti. Bütün gemiler yakıldı."


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Referandum sonrası CHP’de kurultay takvimi büyük oranda netleşti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, olağan kurultay sürecini hemen başlatacaklarını belirterek, “Olağan kurultay sürecini hemen başlatacağız. 2017’nin kasım veya aralık ayında bu süreci tamamlayacağız. 2018 yılında yeni kadrolarımızla seçime hazırlanacağız. Bununla da yetinmeyeceğiz. Tüzük ve programın yenilenmesi için de bu süreçte atılması gereken her türlü adım atılacak.” mesajını verdi.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da partisinin il başkanları toplantısında konuştu. 16 Nisan'da gerçekleştirilen referandum sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Vicdan ve ahlak sahibi olmayan hakimler var. Doğuda sayım bittikten sonra kural değişti. Oylar sandıkta değil, YSK'da çalındı" diye konuştu. CHP lideri, parti teşkilatları ve vekillere de 'kadın ve gençlik kollarına' destek talimatı verdi.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, polisin silahından çıkan kurşunla ölen Uğur Kurt'un ailesini telefonla arayarak, "Uğur'un öldürülmesine de yok denilecek bir cezanın verilerek davanın kapatılmaya çalışılmasına da üzüldük. Süreci takip ediyoruz" dedi. CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal, Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan'la birlikte, Uğur Kurt'un Beyoğlu'nda yaşayan ailesini ziyaret etti.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, AYM'nin 55. kuruluş yıldönümü töreninde konuştu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu referandumdan sonra ilk kez bir araya gelmiş oldular. Öte yandan Kılıçdaroğlu ve Başbakan Yıldırım arasındaki samimi sohbet ise dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Eren Erdem, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde, darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğu belirtilen firari Adil Öksüz’le Milli Savunma Bakanı Fikri Işık arasında görüşme olduğunu öne sürdü. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında "Adil Öksüz'e neden kelepçe takılmadı? MİT yasasında değişiklik yapıldı. Başbakanın emri ve talimatıyla hiçbir MİT görevlisi gözaltına alınıp tutuklanamaz" demişti.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Milli Savunma Bakanı Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı'nı ziyaretinde, askeri törenle karşılanmasına ilişkin "Teftiş Kurulu Başkanı'mızı bizzat görevlendirdim. 'Git, bu konuyu incele ve gerektiğinde soruşturmayı yap. Bununla ilgili raporu bana getir' dedim. Dün akşam Hava Kuvvetleri Komutanı'mızın ifadesi, kendi iç incelemesidir. Bağlayıcı değil; ama asıl nihai karar, bakanlığımızın Teftiş Kurulu'nun. O gelecek rapora göre, biz de işlem yapacağız" dedi


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun üs komutanlığında askeri törenle karşılanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İncelemenin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın direktifiyle başladığını belirten Ünal, kendisinin incelemeyi tamamladığını ve raporu sunduğunu ifade etti. Hatırlanacağı üzere CHP lideri Kılıçdaroğlu, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı'nda tören mangası tarafından karşılanmış ve bu karşılama tartışma yaratmıştı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

23 Nisan özel oturumunda çıkan gerginlik hakkında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama geldi. Başbakan Yıldırım, tartışmaya ilişkin "Uzlaşma olmazsa yolumuza bakarız" derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sert muhalefet değil sadece gerçekleri söyledim" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Meclis'in 23 Nisan özel oturumu 'referandum atışmasına' dönüştü. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "YSK tarafından meşruiyeti tartışmalı hale getirilen mühürsüz seçim nedeniyle bu kürsüden bir bakana soru soramayacağız" sözleri Meclis'te tansiyonu yükseltti. Kılıçdaroğlu kendisine tepki gösteren AKP'lilere "Beni dinlemek zorundasınız. Milli iradeyi satıyorsunuz. Milletin iradesi kimseye teslim edilemez" diye yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 23.04.2017

Tunceli’de meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 46 yaşındaki emekli Albay Pilot Dilaver Karsavuranoğlu, memleketi Çankırı’nın Şabanözü İlçesine bağlı Karahacı Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı cenaze töreninde şehidin oğlu 23 yaşındaki Barış, babasının bir kahraman olduğunu söyledi. Barış Karsavuranoğlu, Kılıçdaroğlu’na taziye dileği sırasında uzun süre sarılarak, "Babam sizi çok severdi" diyerek gözyaşı döktü.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Referandumun ardından Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen 'mühürsüz oy pusulası' tartışmasında kritik saatler başladı. YSK Başkanı Sadi Güven, "Referandum sonuçlarına yapılan itirazları öğleden önce değerlendireceğiz" demişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır!" ifadelerini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referanduma ilişkin Twitter'dan çarpıcı mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu, "YSK'nın mühürsüz oyları geçerli sayması, sandıktan 'HAYIR' çıktığının açık kanıtıdır! Adalet yerini bulana kadar durmayacağız! Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır!"


Yayın Tarihi: 18.04.2017

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Bütün yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum, hangi partiden olursa olsun. Elinizi vicdanınıza koyun düşünün, evlatlarınızı düşünün ve onların başı için düşünün. Bu referandum adil bir referandum muydu" diye sordu. Kılıçdaroğlu, "Bu referandum şaibelidir, şaibeyi besleyen de YSK'dır, ey YSK, size milletvekilliği sözü mü verildi?" iddiasını ortaya attı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, referandum sonucuna ilişkin olarak gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 'mühürsüz oy' kararıyla ilgili sert sözlerini eleştiren Akdağ, YSK'nın buna benzer onlarca uygulamasının bulunduğunu vurguladı. "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bunları konuşması bir hazımsızlık ve yenilginin işareti" diyen Bakan Akdağ, "Demokratik yenilgiyi kabullenmesi gerekiyor" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Referandum sonuçlarının ardından CHP Genel Merkezi'nde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun 'mühür' kararına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, açıklamasında "Maç yapılırken, maçın ortasında kural değiştirilmez. Evrensel bir kural bu. YSK zarflar açıldıktan sonra kuralları değiştiriyor. Yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Milletin kararına saygılıyız ama bu karara YSK gölge düşürmüştür" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Türkiye, bugün anayasa değişikliği için halk oylamasına gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sandığından çıkan referandum sonucu belli oldu. İşte siyasi parti liderlerinin sandığından çıkan referandum sonucu...


Yayın Tarihi: 16.04.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandumundaki oyunu Ankara'da oyunu kullandı. Kılıçdaroğlu, "Bütün vatandaşlarımızı kucakladık, hiç kimseyi ötekileştirmedik. Türkiye'nin kaderini oyluyoruz. Bütün vatandaşlar sorumluluk duygusuyla oylarını kullanacaklar. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye'nin temel sorunlarını tartışma imkanımız olur" şeklinde konuştu.


Yayın Tarihi: 16.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir