Son Dakika Yeni DNA Haberleri

11 yıl sonra içki sofrasında itiraf edilen cinayet, ihbarla raftan indi. Bir otoparktaki 3 günlük kazıda bulunan kemikler, kayıp Metin Özel’e ait olup olmadığının tespiti için DNA testine gönderildi. Polis, Özel’in 2 kişiyi öldürüp katillerinin yanında saklandığını düşünüyor.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

İzmir Kemalpaşa’daki yasak aşk cinayetinin ardındaki sır perdesi aralandı. Olaydan bir süre önce karısı Sunay Duman’dan şüphelenen katil zanlısı kocanın 1 yaşındaki çocukları için DNA testi istediği, ardından karısının yasak aşkıyla birlikte kaçtığı ortaya çıktı. Öte yandan cinayet sonrası gözaltına alınan 4 kişi işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Diyarbakır'da 2012 yılında, 37 yaşındaki bedensel engelli kadına cinsel istismarda bulunan ve olay yerinde düşürdüğü kol saatinin üzerindeki DNA örneğinden kimliği tespit edilerek 4 yıl sonra yakalanan 19 yaşındaki Berat Eşsiz, herhangi bir indirim uygulanmadan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

4 saat süren operasyon sırasında Dali'nin dişlerinden, kemiklerinden ve tırnaklarından örnek alındı. Mezar açma işlemi, Maria Pilar Abel Martínez adında İspanyol bir kadının açtığı babalık davası sonrası mahkeme emri ile gerçekleşti. Sürrealizm (Gerçeküstücülük) akımının en bilinen ressamlarından Salvador Dali, 1989 yılında 85 yaşındayken hayatını kaybetmişti.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Modern evcil kedilerin ve antik dönemden kedi kalıntılarının DNA'larını inceleyen bilim insanları kedilerin kökenine dair daha önce bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkardı. Nature Ecology & Evolution dergisinde yer alan analizde günümüzdeki kedilerin iki esas genetik soyundan geldiği belirlendi. Uzmanlar Felis silvestris lybica isimli vahşi kedilerin günümüzdeki kedilerin atası olduğunu açıklarken, bu kedilerin Anadolu'dan 10.000 yıl önce dünyaya yayıldığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar ve ekibi, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Sancar, bu tür haritaların sigara kaynaklı kanserlerin nasıl ortaya çıktığının, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız ya da dirençli olduğunun ve kanserin nasıl önleneceğinin anlaşılmasına yardımcı olacağını belirtti.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Kanadalı iş adamı Abaut, annesinin 'Baban Türk pilot subayıydı' sözü üzerine harekete geçti. Babası olduğunu tahmin ettiği Özer Erman'ın Kanada'da şehit düştüğünü öğrenen Mark Abaut, DNA için Türkiye'ye geliyor. ABD'de yaşayan bir subay, Kanadalı genç kadınla aşk yaşayan kişinin devre arkadaşı Özer Erman olduğunu söylerken, Erman'ın mezarının Bandırma Şehitliği'nde bulunduğu öğrenildi.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Hollanda’nın ünlü tüp bebek doktoru Jan Karbaat’ın nisan ayında ölümü, büyük bir skandal zincirini ortaya çıkardı. Bir çocuğunun DNA testi, tüp merkezi aracılığıyla dünyaya gelen 19 müşterisinin sperm kaynağının Dr. Karbaat olduğunu ortaya koydu. Bu eşleşme sonrası mahkeme, doktorun DNA örneğinin alınmasını istedi. Kliniğinde kendi spermlerini kullanmakla suçlanan ve en az 19 çocuğun biyolojik babası olduğu sanılan doktorun daha çok sayıda müşterisine bu hizmeti vermiş olabileceği düşünülüyor.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Türkmenistan'dan Ankara'ya çalışmak için gelip iş adamı S.K.H.'nın evinde çalışmaya başlayan Süheyla H., iddiaya göre evlilik vaadiyle kandırılarak 3 defa hamile kalırken 2 kez kürtaj oldu. Son hamileliğinde genç kadın çocuğunu doğururken S.K.H, çocuğun kendisinden olmadığını ileri sürüp çocuğu kabul etmedi. DNA testi ile çocuğun yüzde 99.9, S.K.H.'ye ait olduğu ortaya çıkarken, genç kadın açtığı babalık davasını da kazandı .


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Hücreler vücudumuzun en küçük yapı taşıdır. Hücrelerin yıpranmaya başlaması ile yaşlılık başlamış olur. Eğer fazla miktarda yıpratıcı etkenlerle hücre zarar görürse, hücrenin yapıtaşları ve hücre merkezinde bulunan DNA hasarlanır ve işleyişi bozulur. Böylece, kanser, alzheimer, parkinson damar hastalıkları, MS......vs gibi bir çok hastalık oluşmaya başlar.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Oyuncu Meral Küçükerol'un açtığı babalık davası sonucu karikatürist Bedri Koraman'ın mezarının açılması için çalışma başlatıldı.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nde geliştirilen bir ilaçla farelerin bazı organlarının yaşlanma süreci geri çevrildi.


Yayın Tarihi: 25.03.2017

Ünlü fast food zinciri Subway ürünleri üzerinde yapılan araştırmalar şoke eden cinsten.. Subway'deki yiyeceklerde kullanılan tavuğun yalnızca yüzde 50'si tavuk DNA'sı taşıyor!


Yayın Tarihi: 03.03.2017

Adana'nın Aladağ ilçesinde kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden 12 kişinin cenazesi DNA sonuçlarından sonra ailelerine teslim edilecek.


Yayın Tarihi: 30.11.2016

Tecavüz ve cinayetle suçlanan ve 22 yıl infaz edilmeyi bekleyen idam mahkumu Nick Yarris'in masumiyeti DNA testleri sayesinde kanıtlandı. Yarris infaz beklerken geçirdiği yılları BBC'ye anlattı.


Yayın Tarihi: 17.11.2016

Muğla'da engelli kıza tecavüz ettiği iddia edilen 15 yaşındaki lise öğrencisi B.A.'yla ilgili yapılan DNA testinde böyle bir bulguya rastlanılmadığı belirtildi


Yayın Tarihi: 14.11.2016

İşe alımlarda DNA testi kullanılması henüz yasal değil ama, işe başvuran kişilerde liderlik ve zeka gibi arzu edilen özelliklerin, o kişinin genlerinde olup olmadığı araştırılabilecek.


Yayın Tarihi: 21.10.2016

Ağustos ayında yapılan terör saldırısında 3 çocuğunu kaybeden Emine Ayhan, DNA'sının yüzde 99,99 uyuştuğu cenazenin 9 yaşındaki oğluna ait olmadığını öne sürerek cenazeyi almayı kabul etmedi.


Yayın Tarihi: 16.10.2016

ABD'li doktorlar yeni bir teknik kullanarak üç kişinin DNA'sını taşıyan bir bebeğin dünyaya gelmesini sağladı. ABD'li doktorların bebeğin annesinin taşıdığı genetik bir hastalığı yok etmek için kullandığı bu yöntem, bir etik tartışmasına da neden oldu.


Yayın Tarihi: 28.09.2016

ABD'den bir grup bilim insanı tarafından dünyada ilk kez denendiği açıklanan yöntemle Meksika'da doğan ve üç kişinin DNA'sını taşıyan bebeğin sağlıklı olduğu bildirildi.


Yayın Tarihi: 28.09.2016

Sperm değerleri ve DNA hasar oranı arasındaki ilişki hakkında açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, spermlerin taşıdığı genetik malzemedeki olası bozukluklara dikkat çekiyor.


Yayın Tarihi: 07.09.2016

Uluslararası uçak bileti arama motoru Momondo’nun reklam olarak yayımladığı ‘DNA Yolculuğu’ (DNA Journey) başlıklı video, sosyal medyada sıkça paylaşılıyor.


Yayın Tarihi: 08.06.2016

Diyarbakır Sur'da patlayıcı yüklü kamyonun infilak ettirildiği terör saldırısında yaşamını yitiren 13 kişinin cenazesi, Tanışık köyünde düzenlenen törenin ardından köy mezarlığında yan yana defnedildi


Yayın Tarihi: 17.05.2016

Bilim insanları dijital dünyada çok büyük bir devrimin eşiğindeler..


Yayın Tarihi: 13.04.2016

Genetik kökenli bir hastalık olan bu ataksi, insan DNA sındaki dizilim hatasından oluşur.


Yayın Tarihi: 19.10.2015

Ankara'daki terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında, faillerinin belirlenmesi amacıyla IŞİD'e katıldığından şüphelenilen bazı kişilerin yakınlarından DNA örnekleri alındığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.10.2015

Antalya'da spor yaparken kaybolan ve kendisinden haber alınamayan Norveçli Tor Olav Lunde'nin (75) bulunması için çalışmaları sürdüren polis, kızı Sissel Gulbraudsen'den DNA örneği aldı.


Yayın Tarihi: 09.10.2015

Bir grup bilim insanı, etik ve siyaset uzmanı insan embriyosunda genetik değişiklikler yapılmasına izin verilmesinin gerekli olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 10.09.2015

Gaziantep'te araçların camını kırarak içindeki çanta ve bilgisayarları çalan hırsızı, olay yerinde bıraktığı ter örnekleri ele verdi.


Yayın Tarihi: 23.08.2015

ABD'nin 29'uncu Başkanı Warren Harding'in ölümünden 92 yıl sonra sevgilisi Nan Britton'dan bir kızı olduğu ortaya çıktı. Britton, o dönem bir kitap yazarak kızının babasının Harding olduğunu söylemiş ama inandırıcı bulunmamıştı.


Yayın Tarihi: 14.08.2015

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Suruç'taki canlı bombanın DNA sonucuna ilişkin açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 22.07.2015

İngiltere’de ilişki yaşayan Paul ve Lee adındaki iki erkek, bir TV programına katılıp DNA testi yaptırınca kardeş olduklarını öğrendi.


Yayın Tarihi: 26.05.2015

Zihinsel engelli gelinine 10 yıl tecavüz edip, başka erkeklere pazarlamış


Yayın Tarihi: 12.05.2015

İzlandalı araştırmacılar "bütün bir ulusun" genetik kodunun çıkarıldığını söylüyorlar. Söz konusu çalışmada İzlanda halkının soyağaçları ile DNA verileri birleştirildi.


Yayın Tarihi: 27.03.2015

Vahşice öldürülmesinin üzerinden 1 ay geçti Özgecan Aslan'ın...Türkiye'yi ayağa kaldıran cinayette yeni belgeler ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 17.03.2015

Şüphelenip DNA testi yaptırdığı yanmış ceset oğlunun çıktı


Yayın Tarihi: 05.03.2015

Adana'da yaklaşık 18 ay önce bir kuyumcunun camına parke taşı atıp kırdıktan sonra bilezik alıp kaçan iki kişiden biri, taşın üzerindeki DNA'sından yakayı ele verdi.


Yayın Tarihi: 03.03.2015

Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Akhisar'da yanmış cesedi bulunan kadın cinayetiyle ilgili açıklamalar yaptı.


Yayın Tarihi: 25.02.2015

Samatya'da öldürülen Ermeni asıllı Maritsa Küçük davasında mahkemeye ulaşan Adli Tıp Kurumu raporunda ikinci bir kişinin DNA örneğine rastlandı


Yayın Tarihi: 17.02.2015

İngiltere parlamentosu bugün üç kişiden alınan DNA ile anneden bebeğe geçen ölümcül genetik hastalıkları önleyebilecek şekilde tüp bebek imkanı sağlanması için oylama yapıyor. Uygulama ülkede etik tartışması başlattı.


Yayın Tarihi: 03.02.2015

DNA müdahalelerinde kaydedilen ilerlemenin insanlara da uygulanabilecek aşamaya geldiği ve artık anne-babaların istedikleri özelliklere sahip bebeklere sahip olabileceği ifade ediliyor. Konunun kamuoyunda tartışmaya açılması isteniyor.


Yayın Tarihi: 19.01.2015

DNA'nın yapısını keşfettiği için 1962'de Nobel ödülü alan Amerikalı bilim insanı James Watson geçen hafta ödülünü satmıştı.


Yayın Tarihi: 10.12.2014

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Cem Garipoğlu'nun Silivri Cezaevi'nde intihar etmesi ile ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.


Yayın Tarihi: 21.11.2014

Silivri Cezaevi'nde intihar eden Cem Garipoğlu'nun DNA'sı ile anne ve babasından alınan doku örneklerinin uyumlu olduğu tespit edildi.


Yayın Tarihi: 18.10.2014

Münevver Karabulut'u öldürmekten 24 yıl hapis cezasını çarptırılan ve kaldığı Silivri 5 No'lu Cezaevi'nde intihar eden Cem Garipoğlu'nun anne ve babası, Adli Tıp Kurumu'na DNA örneği verdi.


Yayın Tarihi: 15.10.2014

Münevver Karabulut'u öldürmekten 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve kaldığı Silivri 5 No'lu Cezaevi'nde intihar eden Cem Garipoğlu ile anne ve babasının DNA profili karşılaştırılacak.


Yayın Tarihi: 14.10.2014

Özel hastanede doğum yapan Gülay Koçyiğit, ameliyathanede çekilen fotoğrafla karşılaştırınca bebeğin kendisinin olmadığını fark etti.


Yayın Tarihi: 13.09.2014

Fransa'da 1996 yılında Saone-et-Loire kenti yakınlarında 'A6' karayolu üzerinde 20 yaşındaki Christelle Blétry isimli genç kadının 123 bıçak darbesiyle öldürüldüğü cinayetin sırrı çözüldü.


Yayın Tarihi: 13.09.2014

Yeryüzünde herkes bir anne ve babanın çocuğu ancak ABD'de yaşayan Alana Saarinen ise 3 kişinin DNA'larını taşıyor.


Yayın Tarihi: 03.09.2014

Boğazından bıçaklanarak öldürülen 23 yaşındaki Serpil Zeybek'in, otopsisinde 17 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 25.08.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir