Kurtuluş Savaşı Haberleri Ve Son Dakika Kurtuluş Savaşı Haberleri

Kurtuluş Savaşı Haberleri Ve Son Dakika Kurtuluş Savaşı Haberleri

İstiklal Harbi veya Milli Mücadele olarak da anılan Kurtuluş Savaşı, 19 Mayıs 1919 - 24 Temmuz 1923 yılları arasında Türkiye sınırlarında geçen bir muharebedir. Batı'da Yunanistan, Doğu'da Ermenistan, Güney'de Fransa, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde yerel isyancılar, Osmanlı'nın başkenti İstanbul'da ise İngiltere ve İtalya tarafından işgal edilmiştir. Bu işgaller, Osmanlı topraklarının I. Dünya Savaşı'ndan sonraki bölünmesini takip etmektedir. Anadolu'da başlayan "Türk Milli Hareketi", Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla birlikte daha da güçlenmiştir. Anadolu'da kurulan cemiyetler halkın örgütlenmesini sağlamıştır. Ekim 1921'de Kars Antlaşması ve Temmuz 1923'te imzalanan Lozan anlaşmasıyla son bulmuştur. Müttefiklerin Anadolu ve Doğu Trakya'yı terk etmesiyle birlikte 29 Ekim 1923'te Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Haberleri

Cephede yaralandı, iyileşip Büyük Taarruz'a katıldı: Milli Mücadele'ye damgasını vuran Karayel'in öyküsünü anlattı! Savaşı tek başımıza kazanmadık

Milli Mücadele döneminde orduya bağışlanan Karayel'in başından birçok olay geçti ve cephede yaralandı. Büyük Taarruz'a katılan yaklaşık 100 bin attan biri olan Karayel'in etkileyici hikayesini gazeteci yazar Ömür Kurt anlattı. Kurtuluş Savaşı’na katılan hayvanların hikayesinin daha önce anlatılmadığına dikkat çeken Kurt, "Savaş tek başımıza kazandığımız bir savaş değil” dedi.

Haber 25-10-23 11:38

Kurtuluş Savaşı nasıl yazılır? Kurtuluş Savaşı büyük mü yazılır, küçük mü yazılır, TDK’ye göre doğru yazılışı nedir?

Dilbilgisi konuları arasında öne çıkan başlıklardan biri yazım kuralları konusudur. Dilimizde bulunan her sözcüğün ve kelime grubunun farklı bir yazım stili vardır. Kendimizi doğru ifade edebilmemiz için bu yazım tarzlarını öğrenmemiz gerekir. Dilimizde bulunan bazı kelimeler küçük harfle yazılırken bazıları ise büyük harfle başlamaktadır. Kurtuluş Savaşı da yazımında en sık hata yapılan kelimeler arasında bulunmaktadır. Peki, Kurtuluş Savaşı nasıl yazılır, TDK’ye göre doğru yazılışı nedir?

Egitim 28-08-23 19:22

Gaziantep Şehitlik Abidesi'ne 22 şehitlik ve cephelerden getirilen toprak koyuldu

Gaziantep Şehitlik Abidesi'ne 22 şehitlik ve cephelerden getirilen toprak koyuldu

Yurthaber 20-10-22 16:41

Kurtuluş Savaşı cephesinde çocuk asker: Onbaşı Nezahet Baysel

Babası Hafız Halit Paşa ile gittiği cephede asker üniformasını 12 yaşında giyip Milli Mücadele'de başarı göstererek onbaşı olan Nezahet Baysel'e çeşitli gerekçelerle yaşarken verilemeyen İstiklal Madalyası 92 yıl sonra dönemin TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından torununa takdim edildi - "Meclis'in Unuttuğu Kahraman: Nezahet" kitabının yazarı Ozan Bodur: - "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk İstiklal Madalyası 92 yıldır verilmemiş. Ortada bir dram vardı. Nezahet Baysel, madalyası kendisine verilmediği için kahrolmuş"

Yurthaber 23-09-22 11:01

Kurtuluş Savaşı

Kurtuluş Savaşı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Kurtuluş Savaşı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Yunan ordusunun başındaki komutanı esir almıştı! Hatıraları böyle yaşatılıyor... Tüm Türk milletinin dedesi

Kayseri Milli Mücadele Müzesi, Kurtuluş Savaşı'nda Yunan Orduları Başkomutanı General Nikolaos Trikopis'i esir alan askerlerden Bayram Bayazıt'ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgelerine ev sahipliği yapıyor.

Haber 30-08-22 12:33

Yunan generali esir alanlardan Bayram Bayazıt'ın hatıraları Taş Mektepte yaşatılıyor

Kurtuluş Savaşı'nda Yunan ordusunun başındaki komutan Nikolaos Trikopis'i Uşak'ta a esir alan askerlerden Bayram Bayazıt'ın tüfeği, İstiklal Madalyası ve hüviyeti Kayseri Milli Mücadele Müzesi'nde sergileniyor - Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Tarihi Yapılar Yönetim Müdürü Fehmi Gündüz: - "Bu belgelerde yaşanan olayları görüyoruz, dilekçelerde parmak izi var"

Yurthaber 29-08-22 11:06

Urfa'ya Şanlı unvanının verilişinin 38'inci yılı dolayısıyla tören yapıldı

Urfa'ya "Şanlı" unvanının verilişinin 38'inci yılı dolayısıyla tören yapıldı

Yurthaber 22-06-22 12:14

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü'nün 70 kilometrelik kısmı tamamlandı

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü'nün 70 kilometrelik kısmı tamamlandı

Yurthaber 11-06-22 19:38

Gazianteplilerin asrı aşan Gazilik gururu

İngiliz ve Fransızların Mondros Mütarekesini gerekçe göstererek 1918-1919 yıllarında işgal ettiği Gaziantep, 10 ay 7 gün süren ve 6317 vatan evladının şehit verildiği destansı mücadelenin mekanı oldu - Kurtuluş Savaşı'nda vatanı korumak uğruna büyük mücadele veren Gaziantepliler, destansı mücadele ve kanlarıyla 8 Şubat 1921'de aldıkları "Gazi" unvanın 101 yıldır haklı gururunu yaşıyor

Yurthaber 08-02-22 12:10

Canlı yayında ortalık karıştı! Nagehan Alçı'dan Doğu Perinçek'e: İnsanları çıldırtmaya mı çalışıyorsunuz?

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek'in Taliban'ın ilerleyişini Kurtuluş Savaşı'na benzetmesi olay yarattı. Gazeteci Nagehan Alçı canlı yayında Perinçek'e tepki göstererek "Acaba insanları çıldırtmaya mı çalışıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Haber 20-08-21 10:31

GRAFİKLİ - Milli Mücadele'nin temel taşı: Amasya Genelgesi

"Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" denilerek 22 Haziran 1919'da imzalanan Amasya Genelgesi, işgal altındaki bir ülkede milletten alınan güçle başlatılan bağımsızlık mücadelesinin yol haritasını ortaya koydu - Amasya Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Evsile: - "Amasya Genelgesi, yeni bir devletin kuruluşunun işaretlerini vermekte, yani Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu bize tarif etmektedir"

Yurthaber 21-06-21 11:12

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı | 19 Mayıs mesajları, sözleri ve şiirleri

19 Mayıs tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma vapuruna binerek Samsun’a çıkmıştır. Mustafa Kemal’in bu hareketi, İtilaf Devletleri’nin işgaline son veren Kurtuluş Savaşı’nın başlamasına neden olmuştur. Bu gün, ilk defa 1926 senesinde “Gazi Günü” adı ile Samsun’da kutlanmıştır. Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı şanlı Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıcı olarak kabul edilir.

Haber 17-05-21 14:57

Kurtuluş Savaşı’nda milli mücadelenin sembolü bir kadın üsteğmen: Kara Fatma

Milli mücadele döneminde Kurtuluş Savaşı’nın sembol isimlerinden biri olarak kabul edilen Üsteğmen Kara Fatma’nın hayatı beyaz perdeye uyarlanacak. Asker eşiyle birlikte cepheden cepheye koşan Fatma Seher ve kadın kahramanların gösterdikleri fedakarlıkları anlatan filmi için çalışmalar başladı.

Trend 08-03-21 12:08

Bilecik'in simgesi beş yalnız minare zamana direniyor

Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklarda "Beyler Beşiği" ismiyle anılan tarihi vadide bulunan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunan işgalinde tahrip edilen Orhan Gazi, Osmangazi, Akkaldırım, Emirler ve Karacalar camilerinin minareleri varlığını koruyor - Bilecik Valisi Bilal Şentürk: - "Minarelerimiz, mihenk taşlarımız. Beş minaremiz, buranın tarihi noktasında bize fikir verebilen unsurlar. Bu yapılar kentin geçmişini bugüne taşıyan izlerdir"

Yurthaber 10-01-21 11:15

GRAFİKLİ - Milli Mücadele'nin mihenk taşı: Sivas Kongresi

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi" sözüyle önemini vurguladığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı, "manda ve himaye" fikrinin reddedildiği Sivas Kongresi'nin 101. yıl dönümünün coşkusu yaşanıyor - Tarihi kongrenin 101. yılında Sivas, UEFA Uluslar Ligi'nde oynanacak Türkiye-Macaristan maçına da ev sahipliği yapacak

Yurthaber 03-09-20 11:25

Manisa'da patlamamış top mermisi imha edildi

Manisa'da patlamamış top mermisi imha edildi

Yurthaber 18-08-20 17:59

Kurtuluş Savaşı'ndan kaldığı tahmin edilen el bombası imha edildi

Kurtuluş Savaşı döneminden kaldığı tahmin edilen el bombası jandarmayı harekete geçirdi. Manisa'nın Kula ilçesinde ortaya çıkan el bombası, Patlayıcı Madde İmha Timi (PAMİT) tarafından kontrollü şekilde patlatılarak, imha edildi.

Haber 24-07-20 16:53

İstiklal Madalyası'nın mirasçısı: Gururla taşıyacağım

Kurtuluş Savaşı'nda hizmeti tespit edilen 8 şehit ve gazinin mirasçısına İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı. Abdullah Bacak'ın yerine madalyayı alacak olan astsubay emeklisi torunu Abdullah Narin, "Bu anlamlı madalyayı ömrüm boyunca, gururla taşıyacağım" dedi.

Haber 29-04-20 14:41

Antep Savunmasının simge ismi Şehit Kamil'in yakınları madalya gururu yaşıyor

Annesini Fransız askerlerin tacizinden korumak isterken 1920'de şehit edilen ve kahramanlığıyla kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşleyen Şehit Kamil'e, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla "İstiklal Madalyası" verilmesi, yakınları tarafından sevinç ve gururla karşılandı - Şehit Kamil'in yeğeni Yalçın Dilek: - "Bu madalyanın bizden sonra çocuklarımıza, çocuklarımızdan sonra torunlarımıza onurla ve gururla taşınmasını sağlayacağız. Bundan dolayı da ayrıca mutluyuz"

Yurthaber 25-04-20 12:02

Kurtuluş Savaşı'na katılan 8 askerin mirasçısına İstiklal Madalyası verilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Kurtuluş Savaşı'nda hizmeti tespit edilen 8 şehit ve gazinin mirasçısına İstiklal Madalyası verilecek.

Haber 24-04-20 07:17

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sırasında çıkardığı Tekâlif-i Milliye Emirleri nelerdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs önlemleriyle ilgili yaptığı açıklamada Tekâlif-i Milliye Emirleri'ni hatırlattı. Erdoğan'ın sözünü ettiği 'Tekâlif-i Milliye Emirleri' günün en çok merak edilen konularından biri oldu. Peki, Tekâlif-i Milliye Emirleri nedir? İşte Tekâlif-i Milliye Emirleri ile ilgili detaylar...

Haber 04-04-20 00:18

Kurtuluş Savaşı'ndan kalma... Cami duvarına isabet edip patlamayan top mermisi 98 yıldır orada

Manisa'nın Saruhanlı ilçesindeki Çarşı Cami'nin duvarına, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlı askerlerin attığı ve patlamayan top mermisi, 98 yıldır aynı yerde, ilk günkü gibi korunuyor.

Haber 31-01-20 08:20

AA'nın kurucuları 100. yıl hatıra pulunda

PTT tarafından AA'nın 100. kuruluş yıl dönümüne özel, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve AA'nın kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi Abalıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu 3 ayrı "hatıra pulu" basıldı

Haber 08-01-20 14:33

Kurtuluş Savaşı'na katılan 13 askerin mirasçısına İstiklal Madalyası verilecek

Kurtuluş Savaşı'nda hizmeti tespit edilen 13 şehit ve gazinin mirasçısına İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Haber 26-12-19 07:27

Büyük Önder Atatürk 81 yıldır özlemle anılıyor

Hayatını milletinin ve vatanının bağımsızlığına adayan, kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanlığını yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, askeri ve siyasi dehasıyla Türk ve dünya tarihine adını yazdırdı - Çanakkale Savaşı'nda düşmana karşı cesurca mücadele veren Atatürk'e, Arıburnu ve Anafartalar'daki üstün başarıları nedeniyle Muharebe Altın Liyakat Madalyaları verildi - Atatürk, Conkbayırı Taaruzu sırasında göğsüne isabet eden şarapnel parçasının, cebindeki saate çarpması sonucu mutlak bir ölümden kurtuldu - Büyük Önder, vatanı ve milleti parçalanmaktan kurtarmak için başlatılan milli mücadele uğrunda, serbestçe çalışmasına engel olmasından dolayı Osmanlı Hükümeti'nin verdiği görevden ve askerlikten istifa etti - TBMM, 23 Nisan 1920'de Ankara'da tarihi görevine başlarken Mustafa Kemal Atatürk, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi - Atatürk, 81 yıl önce 10 Kasım 1938'de 57 yaşında hayata gözlerini yumdu

Haber 09-11-19 12:12

Vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi! Duygulandıran görüntüler

Eskişehir’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında cansız mankenlerden oluşan koreografi ekibi, Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını kostümleriyle canlandırdı.

Trend 29-10-19 16:37

Çankırı'da 10. İstiklal Yolu Yürüyüşü

Kurtuluş Savaşı'nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda kağnı ve marşlar eşliğinde temsili yürüyüş yapıldı - AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: - "İstiklal Yolu'nu, istikbal yolu yapmak suretiyle bir nebze olsun 100 sene öncesinin haleti ruhiyesini 5 kilometrelik bir parkurda hissetmeye, o günleri tekrar yaşamaya çalıştık. Aslında tarih devam ediyor"

Yurthaber 20-10-19 17:16

Çankırı'da 10. İstiklal Yolu Yürüyüşü

Kurtuluş Savaşı'nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda kağnı ve marşlar eşliğinde temsili yürüyüş yapıldı - AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: - "İstiklal Yolu'nu, istikbal yolu yapmak suretiyle bir nebze olsun 100 sene öncesinin haleti ruhiyesini 5 kilometrelik bir parkurda hissetmeye, o günleri tekrar yaşamaya çalıştık. Aslında tarih devam ediyor"

Haber 20-10-19 17:11

Atlı süvariler 97 yıl sonra dörtnala zafere koşuyor

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında İstiklal Savaşı'ndaki süvarilerin Afyonkarahisar'dan İzmir'e seferini canlandıran atlılar, uzun ve yorucu yolculuklarını sürdürüyor - Yolculuklarının 6'ncı gününde Uşak sınırlarına ulaşan atlı süvariler yaklaşık 400 kilometrelik yolculuklarında geçtikleri köylerde coşkuyla karşılanıyor - Atlılardan Ali Durgun: - "Şuhut'dan aldığımız vatan toprağını, 9 Eylül'de İzmir'e ulaştıracağız, 97 yıl önceki coşkuyla yolumuza devam ediyor, aynı gururu yaşıyoruz"

Haber 02-09-19 12:07

Atlı süvariler 97 yıl sonra dörtnala zafere koşuyor

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında İstiklal Savaşı'ndaki süvarilerin Afyonkarahisar'dan İzmir'e seferini canlandıran atlılar, uzun ve yorucu yolculuklarını sürdürüyor - Yolculuklarının 6'ncı gününde Uşak sınırlarına ulaşan atlı süvariler yaklaşık 400 kilometrelik yolculuklarında geçtikleri köylerde coşkuyla karşılanıyor - Atlılardan Ali Durgun: - "Şuhut'dan aldığımız vatan toprağını, 9 Eylül'de İzmir'e ulaştıracağız, 97 yıl önceki coşkuyla yolumuza devam ediyor, aynı gururu yaşıyoruz"

Yurthaber 02-09-19 12:06

EGM'den 30 Ağustos Zafer Bayramı paylaşımı

Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM), 30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin video yayımlandı.

Haber 30-08-19 08:58

EGM'den 30 Ağustos Zafer Bayramı paylaşımı

EGM'den 30 Ağustos Zafer Bayramı paylaşımı

Haber 30-08-19 01:53

Milli Mücadele'nin emanetlerine gözü gibi bakıyor

Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan, yaklaşık 40 yıllık çaba sonucu oluşturduğu ve 3 bin materyalin yer aldığı özel koleksiyonu ile Milli Mücadele döneminin hatıralarını yaşatıyor - Halkın mücadeleye katılımını sağlamak için hazırlanan afişler, savaş dönemi pulları, Atatürk'ün imzalı belgeleri, mücadeleye damga vurmuş kişilerin fotoğraflarına çok değerli eserlerin yer aldığı koleksiyonda, Atatürk hakkında çıkarılan idam fermanı ve buna karşı Anadolu'dan 141 din adamının imzasının bulunduğu fetvanın orijinal belgesi de bulunuyor - Koleksiyoncu Korkut Erkan: - "İnsanlar zor duruma düştükleri zaman tarih denen büyük hafızanın hazinesine başvururlar. Bunlar, raflardaki, kütüphanelerdeki kitaplardır, kimi zaman görsel malzemelerdir. Bu görsel malzemelerin halkı aydınlatmak, sorunlar karşısında uyarmak konusunda son derece önemli olduğunu düşünüyorum. O nedenle adım adım bu eserleri topladım" - "Bu özel koleksiyon şu anda Türkiye'nin en büyük koleksiyonu. Devleti söylemiyorum, devlet Kurtuluş Savaşı konusundaki en büyük arşive sahiptir"

Haber 29-08-19 11:27

Milli Mücadele'nin emanetlerine gözü gibi bakıyor

Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan, yaklaşık 40 yıllık çaba sonucu oluşturduğu ve 3 bin materyalin yer aldığı özel koleksiyonu ile Milli Mücadele döneminin hatıralarını yaşatıyor - Halkın mücadeleye katılımını sağlamak için hazırlanan afişler, savaş dönemi pulları, Atatürk'ün imzalı belgeleri, mücadeleye damga vurmuş kişilerin fotoğraflarına çok değerli eserlerin yer aldığı koleksiyonda, Atatürk hakkında çıkarılan idam fermanı ve buna karşı Anadolu'dan 141 din adamının imzasının bulunduğu fetvanın orijinal belgesi de bulunuyor - Koleksiyoncu Korkut Erkan: - "İnsanlar zor duruma düştükleri zaman tarih denen büyük hafızanın hazinesine başvururlar. Bunlar, raflardaki, kütüphanelerdeki kitaplardır, kimi zaman görsel malzemelerdir. Bu görsel malzemelerin halkı aydınlatmak, sorunlar karşısında uyarmak konusunda son derece önemli olduğunu düşünüyorum. O nedenle adım adım bu eserleri topladım" - "Bu özel koleksiyon şu anda Türkiye'nin en büyük koleksiyonu. Devleti söylemiyorum, devlet Kurtuluş Savaşı konusundaki en büyük arşive sahiptir"

Yurthaber 29-08-19 11:26

Atatürk'ün liderliğinde Sevr toprağa gömüldü

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasip Saygılı: - "Şark meselesinin son safhası olarak Balkan Harbi'nden Büyük Zafer'e kadar geçen on yıllık harpte İstanbul ve hatta Anadolu'dan Türk varlığının sökülmesi hedeflendi. Sevr uygulansaydı, İstanbul'daki siyasi varlığımızı fiilen bitirmiş olacaktı" - "Hindistan'da Türkiye karşıtı İngiliz politikalarına karşı derin memnuniyetsizlik ve protestolar Londra'yı ürkütmüştür. İstanbul'un ağır tahditlerle de olsa Sevr'de Türklerin elinde bırakılmasının bir sebebi de Hindistan Müslümanlarının tepkileridir" - "Memlekette bütün kuvvetlerin desteğiyle dirayetli kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde Milli Mücadele başarılı oldu ve Sevr de toprağa gömüldü"

Haber 10-08-19 11:02

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü

Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan silah ve cephanenin Anadolu'ya giriş kapısı olan Kastamonu'nun İnebolu ilçesinin, 9 Haziran 1921'de Yunan savaş gemilerine karşı direnişinin yıl dönümü törenle kutlandı

Yurthaber 09-06-19 18:50

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü

Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan silah ve cephanenin Anadolu'ya giriş kapısı olan Kastamonu'nun İnebolu ilçesinin, 9 Haziran 1921'de Yunan savaş gemilerine karşı direnişinin yıl dönümü törenle kutlandı

Haber 09-06-19 18:48

CHP, DHKP-C'nin ismini vererek saldırıyı kınayabilecek mi?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: - "Bugün bakıyorsunuz DHKP-C, milli iradenin tecelligahı TBMM'ye saldırıyor. Merak ediyorum CHP, DHKP-C'nin ismini vererek saldırıyı kınayabilecek mi?" - "Ne Kurtuluş Savaşı yıllarındaki işgalciler ne de 15 Temmuz'daki darbeciler Gazi Meclise hiçbir şey yapamamışlardır. Burayı darbeciler ele geçiremedi, DHKP-C'liler hiç geçiremez"

Haber 15-05-19 15:01

GRAFİKLİ - Milli Mücadele'yi ateşleyen kahraman: Hasan Tahsin

İzmir'in Yunanlılar tarafından işgaline karşı ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, şehit olduğu 15 Mayıs 1919'un yıl dönümünde anılıyor - Fransa'da okuduğu sırada İtalya'yı protesto etmek için çeşitli mitingler düzenleyen Hasan Tahsin, Türkleri kötüleyen bir filmin gösterimi sırasında da protesto gerçekleştirdi - İzmir'de "Hukuk-u Beşer" ile "Sulh ve Selamet" gazetelerini çıkaran Hasan Tahsin, kurtuluş mücadalesine yönelik yazılar kaleme aldı, işgale karşı da halkı motive etti - DEÜ Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu: - "Hasan Tahsin'in attığı kurşunun anlamı çok büyük. Bu kurşun Anadolu'nun birçok yerinde binleri, on binleri buluyor ve bu işgal kabul görmüyor"

Haber 15-05-19 12:07

GRAFİKLİ - Milli Mücadele'yi ateşleyen kahraman: Hasan Tahsin

İzmir'in Yunanlılar tarafından işgaline karşı ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, şehit olduğu 15 Mayıs 1919'un yıl dönümünde anılıyor - Fransa'da okuduğu sırada İtalya'yı protesto etmek için çeşitli mitingler düzenleyen Hasan Tahsin, Türkleri kötüleyen bir filmin gösterimi sırasında da protesto gerçekleştirdi - İzmir'de "Hukuk-u Beşer" ile "Sulh ve Selamet" gazetelerini çıkaran Hasan Tahsin, kurtuluş mücadalesine yönelik yazılar kaleme aldı, işgale karşı da halkı motive etti - DEÜ Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu: - "Hasan Tahsin'in attığı kurşunun anlamı çok büyük. Bu kurşun Anadolu'nun birçok yerinde binleri, on binleri buluyor ve bu işgal kabul görmüyor"

Yurthaber 15-05-19 12:06

Sakarya şehitleri Ankara'da düzenlenecek yürüyüşle anılacak

Sakarya şehitleri Ankara'da düzenlenecek yürüyüşle anılacak

Haber 22-04-19 15:31

Sakarya şehitleri Ankara'da düzenlenecek yürüyüşle anılacak

Sakarya şehitleri Ankara'da düzenlenecek yürüyüşle anılacak

Yurthaber 22-04-19 15:29

Kahramanların lisesi 134 yaşında

Öğrencilerinden 120'sinin Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına katılmak üzere cepheye gitmesi nedeniyle 1914-1918 yılları ile 1921 yılında hiç mezun veremeyen Abdurrahmanpaşa Lisesi, 134'üncü yılını kutluyor - Okul Müdürü Birol Yılmaz: "1914 ile 1921 yılları arasında lisenin gençleri, hem kalemle hem de kanıyla bu ülkenin geleceğini inşa etmek için uğraşmış"

Haber 20-04-19 11:20

Kahramanların lisesi 134 yaşında

Öğrencilerinden 120'sinin Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına katılmak üzere cepheye gitmesi nedeniyle 1914-1918 yılları ile 1921 yılında hiç mezun veremeyen Abdurrahmanpaşa Lisesi, 134'üncü yılını kutluyor - Okul Müdürü Birol Yılmaz: "1914 ile 1921 yılları arasında lisenin gençleri, hem kalemle hem de kanıyla bu ülkenin geleceğini inşa etmek için uğraşmış"

Yurthaber 20-04-19 11:20

Urfa'yı şanlı yapan destansı mücadele

Kurtuluş Savaşı sırasında kenti işgal etmek isteyen düşmana karşı halkıyla topyekun direniş gösteren ve bir yılı aşan işgalin ardından 11 Nisan 1920'de kurtuluşu ilan edilen Şanlıurfa'da 99 yıldır bu tarih "gurur günü" olarak kutlanıyor - Mondros Mütarekesi'ni gerekçe göstererek Urfa'yı işgal eden İngilizlerin ardından Fransızların kenti işgal etmesine engel olmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk, Urfa Müftüsü ve eşrafına çektiği telgrafla yokluklar içerisinde, kahramanca düşmana karşı koyan halkın bağımsızlık mücadelesinin fitilini ateşledi - Büyük bir mücadele sonunda 11 Nisan'da düşmanı hezimete uğratan kente 22 Haziran 1984 tarihinde "Şanlı" unvanı verildi - Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadeleyle büyük kahramanlık gösteren kente 2016'da ise TBMM Genel Kurulunda İstiklal Madalyası verildi

Yurthaber 10-04-19 11:17

Urfa'yı şanlı yapan destansı mücadele

Kurtuluş Savaşı sırasında kenti işgal etmek isteyen düşmana karşı halkıyla topyekun direniş gösteren ve bir yılı aşan işgalin ardından 11 Nisan 1920'de kurtuluşu ilan edilen Şanlıurfa'da 99 yıldır bu tarih "gurur günü" olarak kutlanıyor - Mondros Mütarekesi'ni gerekçe göstererek Urfa'yı işgal eden İngilizlerin ardından Fransızların kenti işgal etmesine engel olmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk, Urfa Müftüsü ve eşrafına çektiği telgrafla yokluklar içerisinde, kahramanca düşmana karşı koyan halkın bağımsızlık mücadelesinin fitilini ateşledi - Büyük bir mücadele sonunda 11 Nisan'da düşmanı hezimete uğratan kente 22 Haziran 1984 tarihinde "Şanlı" unvanı verildi - Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadeleyle büyük kahramanlık gösteren kente 2016'da ise TBMM Genel Kurulunda İstiklal Madalyası verildi

Haber 10-04-19 11:17

Bursa'da yürek burkan kare: Mezarlara sahip çıkılsın

Kurtuluş Savaşı sırasında Bursa'nın İnegöl ilçesindeki muharebede şehit olan ve yörenin kadınları tarafından Karagölet Mahallesi'ndeki evin bahçesine defnedilen 3 Mehmetçik'in mezarlarının bakımsız hali yürek burktu. Mahalle sakinleri şehit mezarlarına sahip çıkılmasını istedi.

Trend 22-03-19 13:44

Kurtuluş Savaşı'ndan kalan top mermisi imha edildi

Kurtuluş Savaşı'ndan kalan top mermisi imha edildi

Yurthaber 14-03-19 15:12

Kurtuluş Savaşı'ndan kalan top mermisi imha edildi

Kurtuluş Savaşı'ndan kalan top mermisi imha edildi

Haber 14-03-19 15:12